Sędziów 19

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Sędziów 19

Postautor: Efendi » 03 gru 2016, 12:25

Może ktoś mądrzejszy i rozumie ten rozdział? Szczególnie końcówke. Od 26 wersetu.
Czemu tak się stało? Co miało to znaczyć?

Awatar użytkownika
kruszynka
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Re: Sędziów 19

Postautor: kruszynka » 03 gru 2016, 15:51

Księga Sędziów jest obrazem tego co co się dzieje z ludem bożym kiedy łamie przymierze z Bogiem. Dopóki żył Jozue przestrzegali przykazań i czcili jedynego Boga.

(1) I wstąpił anioł Pański z Gilgal do Bochim, i rzekł: Wywiodłem was z Egiptu i wprowadziłem was do ziemi, którą przysiągłem waszym ojcom, mówiąc: Nie naruszę przymierza mego z wami na wieki. (2) Tylko wy nie zawierajcie przymierza z mieszkańcami tej ziemi, ale zburzcie ich ołtarze. Wy jednak nie usłuchaliście mojego głosu. Czemu to uczyniliście? (3) Przeto i Ja powiadam: Nie wypędzę ich spośród was, będą wam wrogami, a ich bogowie będą dla was sidłem.

Zresztą cały rozdział drugi jest jakby wstępem do odpowiedzi na Twoje pytanie.
Cóż zatem? A no nie posłuchali.
Generalnie obraz nędzy i totalnego , moralnego wręcz, upadku narodu, który zdradził Boga.

Jednak Pan wzbudzał sędziów, którzy wyratowywali .
Co oni robili potem? Dalej to samo:
(19) Lecz po śmierci sędziego odwracali się i postępowali jeszcze gorzej niż ich ojcowie, idąc za innymi bogami, aby im służyć

A jeśli chodzi o wskazaną przez Ciebie sytuację, to mamy obraz dwóch rzeczy:
Analizując całe to zdarzenie widzimy, że upadek, totalne dno dotyka wszystkich i mieszkańców miasta i gościa u którego nocowali, który to córkę był w stanie oddać oprawcom i w końcu nawet lewitów, a jeden z nich tak potraktował swoją nałożnicę, że szkoda gadać. Nawet nie sprawdził, czy żyje, a poćwiartował ją by rozesłać do 12 pokoleń Izraela mówiąc jakoby: patrzcie co mnie się stało? Mnie! A sam ją wyprowadził na dwór w ich ręce.
No, miazga.

I teraz. Mamy w księdze obraz sędziów którzy byli WZBUDZANI przez Boga do dokonania pewnych czynów, poprzez które lud był wybawiany z rąk oprawców. Sam fakt, że ich wzbudzał świadczy o tym, że nie należy całości życia tych sędziów brać pod uwagę jeśli szuka się w nich jakiegoś wzorca postępowania, wzorca życia. Chodzi o to że po prostu wzbudzał ich w pewnym momencie do podjęcia takiego a takiego działania. Np do podburzenia całego ludu by wystąpił przeciw Benjaminitom.

Ważne jest zauważenie momentu wzbudzenia i celu, i że jest to jednorazowa akcja , by nie wpaść w błąd łączenia życiorysów pewnych ludzi z faktem przedstawiania ich jako wybawców narodu w taki sposób że szukałoby się w tych życiorysach właśnie jakiegoś wzorca moralnego.

"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Janek
Ostrzeżenia: 2
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 08 gru 2016, 14:59

Efendi pisze:Może ktoś mądrzejszy i rozumie ten rozdział? Szczególnie końcówke. Od 26 wersetu.
Czemu tak się stało? Co miało to znaczyć?

Podobnie było przecież z Lotem...Który został zaliczony i tak do sprawiedliwych.
Inna moralność,czasy,prawo gościnności,kultura...To nie był nakaz Boga jak
niektórzy ateusze twierdzą.

http://biblista.pl/index.php/ukryte/pyt ... 22-30.html
Dość dobre opracowanie (chyba katolickie no ale dość dobre).

Kryszynka pisze: Nawet nie sprawdził, czy żyje,

Douay-Rheims Bible
And when he was come home he took a sword, and divided the dead body of his wife with her bones into twelve parts, and sent the pieces into all the borders of Israel.

Lead me, Yahweh, in your righteousness because of my enemies. Make your way straight before my face.
For there is no faithfulness in their mouth. Their heart is destruction. Their throat is an open tomb.
They flatter with their tongue.Hold them guilty, God. Let them fall by their own counsels;
Thrust them out in the multitude of their transgressions,
for they have rebelled against you.
(Ps 5)
https://youtu.be/EMqqvW67xBY
Awatar użytkownika
kruszynka
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 08 gru 2016, 17:55

Janek pisze:Kryszynka pisze:
Nawet nie sprawdził, czy żyje,

Douay-Rheims Bible
And when he was come home he took a sword, and divided the dead body of his wife with her bones into twelve parts, and sent the pieces into all the borders of Israel.

No cóż, o martwych (wcześniej) członkach nie ma tu:
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-7-19.htm
http://www.biblia-internetowa.pl/Sedz/19/29.html

Doobra. I tak miazga. ;-)

"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Biblistyka”