Eucharystia

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: sarks » 07 paź 2015, 17:10

Czy jakieś wyznania protestanckie uważają że spożywają prawdziwe ciało Chrystusa i piją Jego krew? Bardzo mnie to ciekawi. Zasadniczo widzę główna różnice pomiędzy protestantami i wyznaniami tradycyjnymi właśnie w stosunku do Eucharystii. Protestanci cytują podczas wieczerzy słowa Pawła (jako pamiątkę) prawosławni i katolicy Jana (wersety podane w 1-m poście autora) Ale czy jeszcze zostały jakieś kościoły protestanckie które głoszą transsubstancjację/ konsubstancjacje / inne formy tajemnicy przemienienia/ przeistoczenia :?: W Wikipedii znalazłam, że niektóre kościoły protestanckie jednak bardziej wierzą Janowi... jednak nie spotkałam nikogo z takiego takiego kościoła w realu, żeby spytać. zaznaczę, że w moim kościele to jest pamiątka. Mam czasami w związku z tym wątpliwości bo nie wszystko się zgadza. Czytając Jana 6 rozd. widzimy, że wielu żydów słowa Jezusa gorszyli a wer. 66 :"Od tej chwili wielu uczniów jego zawróciło i już z nim nie chodziło" Żeby chodziło o pamiątkę nie myślę że taka reakcja spotkała by słowa Jezusa nawet do tego stopnia, żeby przestać być jego uczniem. Musiała naprawdę być to "Twarda mowa" (wer.60)


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: kontousunięte1 » 07 paź 2015, 17:52

Luteranie korzystają z J.
Poczytaj na przykład tu: http://luteranie.pl/w_co_wierzymy/wieczerza_panska.html


Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: sarks » 07 paź 2015, 19:15

Serafin pisze:Jezus powiedział jasno, "czyńcie to na moją pamiątkę", i właśnie to powinno być clem rytuału spożywania chleba jako ciała Chrystusa. W innym miejscu mówi że do zbawienia potrzebny jest chleb z nieba, podczas gdy hostia pochodzi z ziemi. Mówiąc o kwasie faryzeuszy też nie miał na myśli chleba.

Ew Jana r. 6;32 " ... nie Mojżesz dał wam chleb z nieba ale Ojciec daje wam prawdziwy chleb z nieba" w następnym wersecie też analogia do manny która była z nieba ("Oto spuszczę wam jako deszcz chleb z nieba" 2Moj. r. 16), była tajemnicą /znakiem/ była doskonałym pokarmem i naturalnie fizycznym a nie pamiątka "... a rano nasycicie się chlebem i poznacie , ze Ja, Pan, jestem Bogiem waszym" 2 Mój. r.16: 12 Nie myślę, ze manna była czymś takim sobie nieznaczącym, jeżeli była pomocna w poznaniu Boga.
W zacytowanym wersecie Ew Jana r. 6;32 Chrystus mówi o sobie w czasie teraźniejszym i Siebie nazywa chlebem bo On jest z Nieba zstępuje i daje żywot. Te słowa byli odpowiedzią na prośbę uczynić znak "abyśmy widzieli i uwierzyli tobie" wer. 30 Może przeistoczenie i jest tym znakiem który sprawia, ze Chrystus staje się chlebem i daje poznanie Jego Bóstwa? Przed tym jak pojawiła się manna chwała Pańska ukazała się w obłoku (jeden z symboli Ducha świętego) a nad ranem na tym miejscu warstwa rosy (woda żywa?) wtedy manna tez nie wyglądała jak bochenek na półce sklepowej... coś drobnego ziarnistego jak szron (co tam wyrasta w przypowieści z ziarnka gorczycy) W wielu miejscach ST mamy wskazówki na Chrystusa, nie tylko w prorokach. Czy już wtedy spożywano Ciało?

[quote]Luteranie korzystają z J.[quote]
Tak, o nich nie pomyślałam , chodziło mi o współczesne denominacje. Luteranie zostawili Eucharystie jak i chrzest dzieci, akurat tak jak Luter który nigdy tych sakramentów (jako tajemnic ludzkim rozumem nie pojętych) nie podważał.


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: kontousunięte1 » 07 paź 2015, 19:22

Prawosławie też ma Eucharystię,ale spór powstał wieki temu właśnie z uwagi na opłatek i chleb.W innych Kościołach także rozróżniano chleb przaśny i na zakwasie /chyba na zakwasie/.,ale wszyscy zgodnie odrzucali opłatek.No i sprawa wina.
Jednak o prawosławnym zrozumieniu może Kamil napisze.Ja nie chcę mieszać,bo za mało wiem.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 07 paź 2015, 21:36

Dezerter pisze:Kochani ale pomiędzy listami Pawła a Konstantynem jest 250lat!!! Chrześcijaństwa bez Apostołów, chrześcijaństwa niepaństwowego, chrześcijaństwa męczenników za wiarę, chrześcijaństwa mocnego Duchem, którego apostołowie szli na cały świat i głosili Ewangelię/Dobrą Nowinę a narody się nawracały.
Ja znam skromne bardzo opisy w NT, ale jak to się rozwijało w II wieku, a jak w III do 325 roku umówmy się, by nie było , że Konstantyn (wujek samo złoto ;-)) to , czy tamto...
macie jaką wiedzę, jakieś źródła poza Didache?
powtórzę pytanie bo mam nadzieję, że ktoś jednak prześledził jak wierzyli pierwsi , starożytni chrześcijanie, uczniowie apostołów i ich uczniowie - bo oni chyba wiedzieli najlepiej jak mamy obchodzić Pamiątkę i jak ją rozumieć?
czy tylko ja tak myślę?


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Kamil M. » 07 paź 2015, 21:49

Pozostaje polecić źródła i opracowania:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/220478/e ... hrzescijan (chyba to widziałem na jakimś chomiku)
http://www.wtl.us.edu.pl/pdf/pokarm_i_ofiara.pdf

O prawosławnym rozumieniu Eucharystii:
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=44


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 07 paź 2015, 22:06

wielkie dzięki - zapisałem na kompie i od jutra zaczynam czytać


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: magda » 08 paź 2015, 00:02

W wielkanoc Jezus z Apostołami zdecydowanie nie mógł jeść i pić niczego kwaszonego fermentowanego wiec nie było to wino a sok jak to dawniej robiono dodawano siarki zeby sie nie psuł i nie fermentował i też chleb musiał być przaśny. Więc wina nie powinno być i na pewno nie choeb na drożdżach.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dragonar » 11 paź 2015, 16:49

sarks pisze:Czy jakieś wyznania protestanckie uważają że spożywają prawdziwe ciało Chrystusa i piją Jego krew?

Wszystkie wyznania protestanckie nawiązujące w Eucharystii do teologii luterańskiej lub kalwińskiej, w kontraście do zwolenników Zwingliego. Właściwie większość protestantów uznaje, że w Eucharystii spożywa się prawdziwie Ciało i Krew Chrystusa, przeczą temu jedynie memorialiści, związani zwykle z chrześcijaństwem ewangelikalnym, chociaż w zborach ewangelikalnych tradycyjne podejście do kwestii Wieczerzy Pańskiej raczej nie jest uważane za herezję.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: sarks » 12 paź 2015, 18:29

Dragonar pisze:
sarks pisze:Czy jakieś wyznania protestanckie uważają że spożywają prawdziwe ciało Chrystusa i piją Jego krew?

Właściwie większość protestantów uznaje, że w Eucharystii spożywa się prawdziwie Ciało i Krew Chrystusa, przeczą temu jedynie memorialiści, związani zwykle z chrześcijaństwem ewangelikalnym, chociaż w zborach ewangelikalnych tradycyjne podejście do kwestii Wieczerzy Pańskiej raczej nie jest uważane za herezję.

wydaje się ze większość akurat nie wyznaje, przynajmniej wśród protestantów polskich.
Na jednej ze stron katolickich znalazłam :"W kościołach niedenominacyjnych takich jak kościół Baptystów, kościół Boży, Chrystusowy lub Zielonoświątkowy, albo Mesjańskich, Eucharystia nie jest uznawana jako przeistoczone Ciało Chrystusa, ale celebracja Ostatniej Wieczerzy polega na łamaniu zwykłego chleba bez żadnego rodzaju konsekracji, czyli przeistoczenia w Ciało Chrystusa, ale łamany chleb uznawany jest zaledwie jako symbol Ciała Chrystusowego"
Może katolicy coś mylą? Na ile rozumiem ewangeliczni to samo co ewangelikalni viewtopic.php?t=2522
Jeżeli uznają ewangelickie (luteranizm) to czy jest ich większość ?


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: madelinka » 15 paź 2015, 18:01

Dragonar pisze:Właściwie większość protestantów uznaje, że w Eucharystii spożywa się prawdziwie Ciało i Krew Chrystusa,.


O mamo, czyżby protestanci uznali, że nie ma już protestu???????


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Noemi » 15 paź 2015, 20:17

nie wszyscy uznają że nie ma już protestu tak więc smiało możesz dołączyc do tych co protestuja nadal :-D


madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: madelinka » 15 paź 2015, 21:09

Kamień z serca:)
Niestety wiem, że to prawda. Bardzo wielu protestantów "nawraca się" na katolicyzm. Inną sprawą jest to, że eucharystia jest również propagowana w Nowopowstającym Kościele- no cóż jedna światowa religia jest coraz bliżej...


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Noemi » 15 paź 2015, 21:43

Nowopowstający Kosciół to gdzie bo chyba jeszcze nie powstał , a co do ekumenii niedobra to rzecz sie dzieje ,2 Piotra 2:22


Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: sarks » 16 paź 2015, 21:23

Noemi pisze:Nowopowstający Kosciół to gdzie bo chyba jeszcze nie powstał , a co do ekumenii niedobra to rzecz sie dzieje ,2 Piotra 2:22

...a sznur potrójny nie tak szybko się zerwie: - Kaznodziei Salomona 4,12
Może i nie jest taka zła w obliczu zagrożenia islamizacja


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości