Eucharystia

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
WordWasGod24
Posty: 65
Rejestracja: 21 mar 2015, 10:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Eucharystia

Postautor: WordWasGod24 » 26 mar 2015, 10:04

Bóg jest Duchem. Bóg jest prawdą. Słowo Boga jest prawdą. Słowo jest Duchem. Duch jest prawdą. (Jana 6, 63) (Jana 4, 24) (Jana 8, 26)

To co duchowe, jest prawdziwe, wieczne. A to co cielesne, chwilowe przemijające. Katolicy często powołują się na wersy: Jana 6, 55 - "Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem" uważając, że świadczą one o pochłanianiu przez żołądek Jezusa. Spożywając hostię, którą uważają za zbawienny element wiary, (ale tym samym zaprzeczają swojemu dogmatowi, bo poza kapłanem nie piją "jego krwi".) uważają cielesne pojmowanie za prawdę/prawdziwość. Ale Jezus wyraźnie powiedział, że to nie jest chleb materialny, dla żołądka "taki jak jedli wasi ojcowie" ale chleb duchowy - prawdziwy. Wniosek jest taki, że katolicy pomimo tego, że żołądkiem trawią hostię i wydalają ją podczas posiedzenia w toalecie, nazywają ją pokarmem duchowym, pomimo, że to rzecz materialna, a to co rzeczywiście jest duchowe, nazywają materią...Przecież Bóg jest niezmienny i takie rozumowanie owego wersetu o "eucharystii":, było by zaprzeczeniem jego natury, ponieważ on mówi:

"Kapłańska 17, 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Należy spożywać Jezusa: Wcielone Słowo Boże. Jeśli się coś spożywa to się tym żyje. Jeżeli karmimy Ducha Słowem Bożym, to nim żyjemy. Jeśli naśladujemy Jezusa, to żyjemy tak, jak on. Można być głodnym wiedzy, spragnionym Słowa Bożego - Jezusa. Gdy się nim nasycimy, będziemy jak On, bo On Jest Słowem Boga ;)

Wypowiedzcie się jeśli chcecie na temat owych wersów.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Kitka » 26 mar 2015, 12:26

WordWasGod24 pisze:
"Kapłańska 17, 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Może ten podkreślony fragment ma kluczowe znaczenie?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 mar 2015, 14:38

Bp Kazimierz Romaniuk w swojej książce: "Sakramentologia biblijna" powołuje się na Kpł 17,11.
Cytuję:"Bo życie ciała jest we krwi,a ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu,aby dokonywała przebłagania za wasze życie,ponieważ krew jest przebłaganiem za życie".
I pisze biskup: "W czasie ofiarnego obrzędu krew wylewało się na ołtarzu,który symbolizuje Boga samego. W ten sposób krew oddaje się Bogu,który jest Panem wszelkiego życia".
Może to ci coś wyjaśni.
A w ogóle to katolicy nie powołują się na Jana tylko na Mk14,22, Mt26,29 Łk22,15 i 1Kor 11,23 /i dalsze wersety każdego/.
Ciekawe jest,że we wstępie do rozdziału o Eucharystii padają takie słowa:"Nie tylko wiara w Eucharystię, lecz także jej teologiczne uzasadnienie przechodzą PEWIEN KRYZYS po Soborze Wat.II.
Kryzys ten dotyczy może w pierwszym rzędzie aspektów filozoficznych teologii Eucharystii, wiadomo jednak,że te rozważania filozoficzne mają za punkt wyjścia TAKŻE dane z Biblii".
Ja to rozumiecie?


Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: sarks » 30 mar 2015, 16:59

od pewnego okresu nie piją a w kościele ortodoksyjnym piją ...
WordWasGod24 pisze:bo poza kapłanem nie piją "jego krwi".)
WordWasGod24 pisze:nazywają ją pokarmem duchowym,
WordWasGod24 pisze:pomimo, że to rzecz materialna


przez rzecz materialną , dosłownie przez owoc materialnego drzewa materialna śmierć i materialne skażenie świata weszło do materialnego świata. Dlatego w pojęciu tradycyjnego kościoła zbawienie ma przyjść tą samą drogą, Słowo zrobiło się materialnym Ciałem i zamieszkało pośród ludzi, a my oczekujemy materialnego zmartwychwstania bo Duch niematerialny i tak wraca do Pana....


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
Awatar użytkownika
Serafin
Posty: 178
Rejestracja: 19 gru 2014, 14:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Lubelskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Serafin » 15 kwie 2015, 22:03

Jezus powiedział jasno, "czyńcie to na moją pamiątkę", i właśnie to powinno być clem rytuału spożywania chleba jako ciała Chrystusa. W innym miejscu mówi że do zbawienia potrzebny jest chleb z nieba, podczas gdy hostia pochodzi z ziemi. Mówiąc o kwasie faryzeuszy też nie miał na myśli chleba.


Nowe promo książki.
https://www.youtube.com/watch?v=7viNSV2SFUE

A tu jeszcze nowsze, o Rosji.
http://youtu.be/i_xiFJ1oC2c
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 13 wrz 2015, 20:13

WordWasGod24 pisze: Spożywając hostię, którą uważają za zbawienny element wiary, (ale tym samym zaprzeczają swojemu dogmatowi, bo poza kapłanem nie piją "jego krwi".) uważają cielesne pojmowanie za prawdę/prawdziwość.

Nieprawdą jest, że nie piją - ja robię to zazwyczaj kilka razy w roku - szczególne uroczystości a w neokatechumenacie - na każdej Mszy piją ... szary katolik raz w roku obchodzi Pamiątkę Wieczerzy, spożywa Ciało i pije Krew - zgodnie ze Słowem, bez kombinacji

Ale Jezus wyraźnie powiedział, że to nie jest chleb materialny, dla żołądka "taki jak jedli wasi ojcowie" ale chleb duchowy - prawdziwy.

Dokładnie tak ja go traktuję - jako pokarm duchowy a nie materialny :-)
Wniosek jest taki, że katolicy pomimo tego, że żołądkiem trawią hostię i wydalają ją podczas posiedzenia w toalecie, nazywają ją pokarmem duchowym, pomimo, że to rzecz materialna, a to co rzeczywiście jest duchowe, nazywają materią...Przecież Bóg jest niezmienny i takie rozumowanie owego wersetu o "eucharystii":, było by zaprzeczeniem jego natury, ponieważ on mówi:

"Kapłańska 17, 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Należy spożywać Jezusa: Wcielone Słowo Boże. Jeśli się coś spożywa to się tym żyje. Jeżeli karmimy Ducha Słowem Bożym, to nim żyjemy.

Ja nic z tego nie rozumiem, co to za argumenty i niby co mają udowodnić?
Czemu ty Ducha chcesz karmić Słowem?!?


Jeśli naśladujemy Jezusa, to żyjemy tak, jak on. Można być głodnym wiedzy, spragnionym Słowa Bożego - Jezusa. Gdy się nim nasycimy, będziemy jak On, bo On Jest Słowem Boga ;)

Zgoda, ale co to ma do rzeczy?

Wypowiedzcie się jeśli chcecie na temat owych wersów.

ja krwi zwierząt nie spożywam zgodnie ze Słowem


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: kontousunięte1 » 14 wrz 2015, 10:34

Dezerter napisał: ja robię to zazwyczaj kilka razy w roku

Dobrze,że podkreślasz "ja", ale może wypadało by pomyśleć o milionach katolików,którzy nigdy nie mieli możliwości takiej. A nawet nie wiedzą,że powinni mieć,tylko wierzą w to,co księża przekazali,że w Hostii jest pełnia bóstwa,że w tym opłatku jest krew i ciało.
Okropne jest nauczanie w twoim kościele. Inne dla wybrańców inne dla pospólstwa


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 23 wrz 2015, 22:23

kontousunięte1 pisze:Dezerter napisał: ja robię to zazwyczaj kilka razy w roku

Dobrze,że podkreślasz "ja", ale może wypadało by pomyśleć o milionach katolików,którzy nigdy nie mieli możliwości takiej. A nawet nie wiedzą,że powinni mieć,tylko wierzą w to,co księża przekazali,że w Hostii jest pełnia bóstwa,że w tym opłatku jest krew i ciało.
Okropne jest nauczanie w twoim kościele. Inne dla wybrańców inne dla pospólstwa

wuko - ale ja to pospólstwo :-D
poinformuję cię, że w Wielki Czwartek na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy w KRK, każdy spożywa pamiątkę pod 2 postaciami - przynajmniej u mnie w parafii


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: kontousunięte1 » 24 wrz 2015, 11:46

Dezerter
To masz wyjątkową parafię. Ja prawie pół wieku chodziłam do Kościoła i NIGDY nie widziałam ani oczywiście nie doświadczyłam Komunii pod dwiema postaciami. Dopiero u protestantów.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 04 paź 2015, 22:55

Niektórzy doszukują się opisu pierwszej Eucharystii w Didache, dla mnie przyznam, że mało dokładna
a czy ktoś zna
historię rozwoju liturgii w Kościele starożytnym, jak wyglądały Nabożeństwa/Eucharystie pierwszych chrześcijan - te z łamaniem i spożywaniem chleba na Pamiątkę?"


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: andevi » 05 paź 2015, 00:06

Poczytaj Dzieje Apostolskie. Spotykali się na posiłku, na kolacji, po domach;) Każdy przynosił cos dla siebie i dla innych. Poczytaj listy Pawłowe, gdzie upomina braci, że jedni się obżerają, inni wychodzą głodni (no, trudno się "obeżreć jedną malutką hostią i łyczkiem wina, ale to drobna dygresja).
Ostatnia Wieczerza Jezusa z uczniami też była posiłkiem. Był pieczony baranek, były zioła, były warzywa, były jajka, była maca, był sos, w którym Jezus maczał kawałek chleba i podał Judaszowi (może cymes, a więc rodzaj deseru ?). I jaki rodzaj chleba? Czy był to przaśny chleb, maca, czy chała?

Kiedy wprowadzono białe opłatki, ogrągłe wafelki o średnicy 2 cm?
Ciekawi mnie też, jak wyglądały liturgie na cześć boga Mitry w rzymskich legionach, zanim Konstantyn połączył mitraizm z chrześcijaństwem. Może ktoś ma wiedze na ten temat i się podzieli.

Spotkałam sie ze zborami, w których podaje się bezglutenowy chleb i bezalkoholowe wino (sok z winogron). Hm... też ciekawe, skąd TO się wzięło.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
A_
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2015, 19:52
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Reformowany
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: A_ » 05 paź 2015, 21:12

andevi pisze:Spotkałam sie ze zborami, w których podaje się bezglutenowy chleb i bezalkoholowe wino (sok z winogron). Hm... też ciekawe, skąd TO się wzięło.

To uważam dobre zwyczaje. Jest wiele osób uczulonych na gluten, a jeśli ktoś jest byłym alkoholikiem to sok z winogron zdecydowanie polecany.


madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: madelinka » 06 paź 2015, 18:44

Jest ciekawe źródło na temat mitraizmu, ale niestety w wersji anglojęzycznej:The Excavations in the Mithraeum of the Church of Santa Pricsa in Rome; udostępniona w necie. Generalnie, wiedzę na temat liturgii czerpie się z przedstawień graficznych, znajdujących się w pozostałościach po miejscach kultu (jest ich naprawdę sporo). Wiadome jest, że wyznawcy spotykali się codziennie na wspólnym posiłku i pili krew z kielicha i jedli chleb; jedynym źródłem pisemnym, w którym znajduje się o tym wzmianka, to dzieło Tertuliana "De praescriptione haereticorum", w którym użył on określenia właśnie na chleb :oblatio - czyli opłatek, i u Justyna Męczennika(Apologia), który pisze:„Przedstawia się tam chleb i kielich z wodą, i wymawia jakieś formuły”.


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: andevi » 06 paź 2015, 21:38

madelinka, serdeczne dzięki :) Ja akurat biegle czytam w angielskim, to sobie zerknę.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Eucharystia

Postautor: Dezerter » 06 paź 2015, 23:05

Kochani ale pomiędzy listami Pawła a Konstantynem jest 250lat!!! Chrześcijaństwa bez Apostołów, chrześcijaństwa niepaństwowego, chrześcijaństwa męczenników za wiarę, chrześcijaństwa mocnego Duchem, którego apostołowie szli na cały świat i głosili Ewangelię/Dobrą Nowinę a narody się nawracały.
Ja znam skromne bardzo opisy w NT, ale jak to się rozwijało w II wieku, a jak w III do 325 roku umówmy się, by nie było , że Konstantyn (wujek samo złoto ;-)) to , czy tamto...
macie jaką wiedzę, jakieś źródła poza Didache?


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości