Czy Bóg ma na swoich usługach też złe duchy, np kłamliwe

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czy Bóg ma na swoich usługach też złe duchy, np kłamliwe

Postautor: magda » 01 gru 2014, 17:16

Są pewne fragmenty Biblii które wskazują na to ze Bóg posługuje sie też złymi duchami w pewnych okolicznosciach

2Ch 18:18-22 bw "(18) On zaś rzekł: Słuchajcie przeto słowa Pańskiego: Widziałem Pana siedzącego na swoim tronie, a cały zastęp niebieski stał przy nim, po jego prawicy i po lewicy. (19) A Pan rzekł: Kto zwiedzie Achaba, króla izraelskiego, aby wyruszył i poległ w Ramot Gileadzkim? I jeden mówił to, a drugi owo. (20) Wtedy wystąpił duch i stanął przed Panem, i rzekł: Ja go zwiodę. A Pan rzekł do niego: W jaki sposób? (21) A on odpowiedział: Wyjdę i stanę się duchem kłamliwym w ustach wszystkich jego proroków. Wtedy On rzekł: Tak, ty go zwiedziesz, ty to potrafisz; idź więc i uczyń tak! (22) Otóż teraz Pan włożył ducha kłamliwego do ust tych twoich proroków; Pan zapowiedział tobie nieszczęście."

1Sm 16:16 bw "niechaj rozkaże nasz pan sługom swoim, którzy są przy tobie, a poszukają męża umiejącego grać na harfie, aby ci zagrał, gdy przypadnie na cię duch zły od Boga i ulży ci."
1Sm 16:23 bw "A gdy duch zły od Boga opadał Saula, Dawid brał harfę i grał na niej, i przychodziła na Saula ulga, i było mu lepiej, a duch zły odstępował od niego."
1Sm 18:10 bw "Następnego dnia wstąpił w Saula zły duch od Boga, tak iż w domu popadł w szał; Dawid grał na harfie jak co dzień, Saul zaś trzymał w ręku włócznię."
1Sm 19:9 bw "Saula zaś opadł zły duch, zesłany przez Pana; gdy pewnego razu przebywał w swoim domu, trzymając w ręku włócznię, Dawid zaś grał na harfie,"

To bylło w ST czyli w czasach gdy jeszcze Szatan i jego demony nie zostali zrzuceni na ziemię, jak myslicie jak jest teraz, Złe duchy nie są juz w niebie , czy Bóg moze i teraz zesłać złego ducha tak jak na Saula?
Na przykład to

Rz 11:8 bw "jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 gru 2014, 21:48

Czy Bóg ma na swoich usługach też złe duchy, np kłamliwe


Fragmenty które przytoczyłaś dowodzą, że tak się działo. Zatem nie rozumiem pytania :D


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 01 gru 2014, 22:35

Pytanie jest czy teraz też tak może sie dziac , Bo te opisane sytacje to sa z czasów jak te upadłe anioły z szatanem były w niebie . Teraz natomiast są zrzuceni na ziemię , więc czy bóg korzysta jeszcze z ich sług żeby zaslepiać czy np popychac do czegos takiego jak homoseksualizm moze Bóg niektórych ldzi wydaje szatanowi no nie wiem jak to jest teraz.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 gru 2014, 07:51

Uważam, że jak najbardziej może teraz tak się dziać, jak sama zacytowałaś: "jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego."


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 gru 2014, 08:23

Przypomina mi się ten cytat:
2Tes 2:9-12 bw "(9) A ów niegodziwiec przyjdzie za sprawą szatana z wszelką mocą, wśród znaków i rzekomych cudów, (10) i wśród wszelkich podstępnych oszustw wobec tych, którzy mają zginąć, ponieważ nie przyjęli miłości prawdy, która mogła ich zbawić. (11) I dlatego zsyła Bóg na nich ostry obłęd, tak iż wierzą kłamstwu, (12) aby zostali osądzeni wszyscy, którzy nie uwierzyli prawdzie, lecz znaleźli upodobanie w nieprawości."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 gru 2014, 21:51

Zastanawiam się czy to jest ok dla rodzin tych osób bo ja mam niewierzącego syna ,któey w sumie iest baedzo dla mnie dobry ,porządnie żyje pracje pomaga rodzinie ale ma wlasnie taki obłęd że wierzy w tą lwolucję , no i jeśli By Bog ten właśnie obłęd mu zesłał to przeciez cała rodzina cierpi jak to czasem nie chcę żyć przez toi się załamuję. to kara też dla mnie, nie wiem mam mieszane czcia w ogle po co Bóg używa takie duchy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Niedźwiadek
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2014, 22:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Niedźwiadek » 02 gru 2014, 23:13

Czy Bóg ma na swoich usługach też złe duchy


Wiara Izraela - o cechach ścisłego monoteizmu - nie pozwalała na istnienie złego boga, ani nawet suwerennych złych mocy - wszystko co rozpoznawano jako złe musiało z definicji być przypisane Bogu JHWH. Niewola babilońska, albo okres hellenistyczny przyniosły nowy pomysł na rozwiązanie tego przecież niekomfortowego poglądu i uznano, że jeden z aniołów się zbuntował i przeciwstawił Bogu.

Jednak w Nowym Testamencie szatan dalej jest w pewien sposób podległy Bogu i nie może wiele zrobić bez Jego zgody (Łk 22,31; Mt 6,13). Nie jestem pewien jak to do końca interpretować, ale staram się zawsze pamiętać, że religia Izraela, a także chrześcijańska, to religie monoteistyczne, które nie pozwalają na istnienie suwerennego zła. Jeśli uznamy, że istnieje zło samoistne, niezależne od Boga JHWH, to musimy przez implikację uznać, że istnieją dwie walczące ze sobą moce: dobra i zła. Tymczasem Biblia stawia sprawę w ten sposób, że Bóg JHWH w Jezusie Chrystusie walczy z konsekwencjami naszego grzechu i za do umarł, a nie za to by pokonać szatana. Temat jest oczywiście niesamowicie trudny i ciężko powiedzieć coś co byłoby wolne od słabych stron.

Za zmianę mogła być odpowiedzialna niewola babilońska (prawdopodobne zetknięcie z dualistyczną religią zaratusztriańską), okres hellenistyczny (rozwój apokaliptyki żydowskiej, która pod wpływem filozofii greckiej mocno spolaryzowała dobro i zło). W łonie Izraela nie było raczej nic co mogłoby doprowadzić do wyłonienia się poglądu o osobowym złu (tym bardziej, że taki pogląd zwalczano, tak długo jak istniał konflikt z kananejskim baalizmem).


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 22 gru 2014, 18:49

Z czego ma wynikać, że zły Duch Boży jest "demonem"? Z ciekawości ponieważ nic absolutnie na to w tekście nie wskazuje.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 25 gru 2014, 05:51

Nic nie wskazuje ale czy istnieje jeszcze jeden rodzaj złych duchów tzw " zły duch Boży" Czy Boży Duch może być zły - nie może , może być swięty wiec pewnie Bóg posłuzyl się włśnie demonem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 25 gru 2014, 18:15

magda pisze:Nic nie wskazuje ale czy istnieje jeszcze jeden rodzaj złych duchów tzw " zły duch Boży" Czy Boży Duch może być zły - nie może , może być swięty wiec pewnie Bóg posłuzyl się włśnie demonem.


Księga Samuela mówi, że może Ty twierdzisz, iż nie może hmm komu tutaj dać wiarę ;-) ? Duch Boży zły tak jest tam dosłownie napisane [1 Sam. 18,10 ruah elohim raah natomiast w 1 Sam 19,9 ten sam duch jest nazwany Duchem YHWH złym - ruah YHWH raah. Wprost został przeciwstawiony ruah YHWH z wcześniejszych rozdziałów. Psalmista [Psalm 143,10] mówiąc o Duchu Boga nazywa go tobah - dobry. Podobnie prorok Nehemiasz 9,20 (BT) mówi I dałeś swego Ducha dobrego, aby ich oświecał....

Dlatego dla hebrajczyków Duch Boga jest Bożym przymiotem i własnością Bożą, nie zaś odrębną od Boga osobą. I tak duchem świętym Bóg uświęca, duchem złym utrapienie zsyła etc., ale ani duch św. ani duch dobry ani duch Boga zły nie są osobami.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 26 gru 2014, 01:01

Wszystkie duchy jakie są sa osobowe. Ja po prostu myślalam że tlmaczenie jest niedokladne bo jak może Bóg mieć cos złego.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 26 gru 2014, 10:29

magda pisze:Wszystkie duchy jakie są sa osobowe.

To jest słabe założenie, którego w dodatku nie sposób udowodnić. Ale ok możesz uznawać, że wszelkie Duch to osoba. Bądź zatem konsekwentna i uznaj, że Duch Boga Zły jest również osobą Boską tak jak Duch Boga Dobry.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 26 gru 2014, 15:07

tylko kwestia czy to duch Boga czy tp nie złe tłumaczenie .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 26 gru 2014, 16:25

magda pisze:tylko kwestia czy to duch Boga czy tp nie złe tłumaczenie .

Dosyć ciekawe podejście jak coś w doktrynach nie pasuje to złe tłumaczenie ;-) Ta stosunkowo prosta fraza nie nastręczała nigdy tłumaczom trudności od setek lat oddają to w ten sam sposób i zadziwiająco zgodnie.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 26 gru 2014, 19:02

Nie o to chodzi po prostu skoro Bóg jest dobry , świety, jest miłością jak w takim razie wytłumaczyć że oprócz Duxha Świętego jest w nim też zły duch.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość