Sprawa ksiąg wtórnokanonicznych

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Pierral
Posty: 17
Rejestracja: 02 gru 2018, 14:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Sprawa ksiąg wtórnokanonicznych

Postautor: Pierral » 04 lut 2019, 23:05

Witam, jak rozumieć fakt który przywołuje Paweł w Hbr 11 35-38 wraz z przypisem katolickim który twierdzi że wersety te mówią o "prześladowaniach w czasach machabejskich"
Czy rzeczywiście ta aluzja jest poprawna, a jeśli tak czy to nie koliduje z sprawą uznawanego kanonu pisma w środowiskach protestanckich?
Soli Deo gloria


Awatar użytkownika
ch_kamil
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2012, 20:29
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Gliwice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa ksiąg wtórnokanonicznych

Postautor: ch_kamil » 05 lut 2019, 00:08

Witaj Pierral,
cieszy fakt, że sposób referowania przez Ciebie wypowiedzi nie jest stronniczy. Przechodząc do odpowiedzi, cały rozdział 11 listu do Hebrajczyków mówi o bohaterach wiary, Paweł rozpoczyna swoją wypowiedz już od sprawiedliwego Abla i wymienia wiele osób w przestrzeni długiego czasu. Następnie wspomina, że ci, których nie wymienia to między innymi Gedeon, Barak, Samson, Jeftem, Dawid, Samuel i prorokowie (11:32), mamy zatem dokładny opis, co ma na myśli Paweł i możemy wskazać konkretny czas, gdy żyli ci ludzie. Jest bardzo naciąganą tezą, że jest tutaj mowa akurat o czasie machabejskim, czyli II w. p.n.e. Nie mniej przyjmując nawet przyjazne założenie dla katolickich przypisów, że Paweł ma na myśli bohaterów wiary żyjących w różnym czasie, w tym w czasach Machabeuszy to nie stanowi to żadnego problemu. Z tego faktu nie wynika, że księgi Machabejskie powinny być uznane za natchnione. Biblia stanowi zamknięty kanon, mamy określone księgi i nikt nie może już tego zmienić. Pan Bóg zatroszczył się, by odpowiednie księgi znalazły się w kanonie, minęło wiele lat i nie da się ukryć faktu, że mamy sztywny, konkretny kanon. Każdy, kto próbuje podważać pojedyncze księgi kanonu lub próbuje włączyć wybrane księgi do kanonu musi zmierzyć się z logiczną konsekwencją, do której to prowadzi. Jeśli bowiem może to zrobić to oznacza, że kanon jest otwarty i każda osoba może dowolnie ustalać swój własny spis. Mamy zatem nieograniczoną liczbę kanonów, bo każdy ustala własny. Oczywiście każdy człowiek może to zrobić ale na własną odpowiedzialność, natomiast nikt nie ukryje tego kanonu, który został ustalony i tego akurat faktu nie można już cofnąć. Jeśli dowolny człowiek, organizacja lub struktura religijna, w tym katolicka podejmuje się dziś redefinicji kanonu to nie ma to żadnej mocy, by zmusić chrześcijan, by to przyjąć. Natomiast każdy chrześcijanin odrzuci takie ustalenia, jeśli będzie kierował się wiernością Bogu. Zmiana kanonu prowadzi do zaburzenia spójności Biblii i człowiek znający Biblię doskonale wie, że księgi Machabejskie są sprzeczne z Biblią, a stanowią podkładkę do uzasadnienia błędnych nauk katolickich w zakresie kultu zmarłych.



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości