Czy można mieć szczęście?

Wolne przemyślenia na temat Chrześcijaństwa i nie tylko ....
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy można mieć szczęście?

Postautor: betme » 16 kwie 2016, 01:39

Rozmawiałem z pastorem, w pewnej chwili użyłem zdania: "I was lucky..."

On się zaśmiał i powiedział, że nie ma czegoś takiego jak mieć szczęście. Twierdzi, że Biblia nie mówi nic o nabywaniu szczęścia. Nie rozumiałem, przecież wcale nie musi. On mi opowiedział, że "mieć szczęście" zawsze będzie się odnosić do materializmu i egoizmu. Na co odparłem: a co jeśli jako jedyny przeżyłbym w zamachu bombowym - miałbym szczęście? On na to: byłbyś wówczas egoistą, a na poważnie to by była opieka boska nad tobą. Na co chciałem się kłócić, stwierdzając, że Bóg przecież mógł uratować wszystkich, nie tylko mnie. I zaczął się wykład, że nie znane są plany boskie, ale może w tej sytuacji zostałem wybrany, ale szczęścia nie posiadłem...

(Nie mylić być szcześliwy z mieć szczeście)

Zatem jak wygrywam w totka to nie mam szczęścia, tylko Bóg mi pomaga. Ale to w sumie dziwne, bo totolotek rzekomo jest dziełem szatana. Ostatecznie dziwnie sie czuję, gdy teraz mówię - miałem szczęscie. Czy tu fakycznie chodzi o jakiś materializm? Czy równocześnie nie możemy mówić o pechu, bo Biblia tego nie uczy?


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: Samolub » 16 kwie 2016, 01:59

Kalwini Ci ten temat wytłumaczą, za i przeciw bo troche to sie sprowadza do preegzystencjii itd...

Ciekawy temat, wydaje mi sie ze Bogu wygrane w totka nie uciekają uwadze ^^"
Ale wygrana w totka nie zawsze jest blogoslawienstwem, no chyba ze uznamy ze jest, wtedy z pewnością bedzie. To troche jak uswiecanie, chwalisz Boga, to czemuw by nie uswiecil ^^"


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Dzik
Posty: 974
Rejestracja: 18 lut 2011, 14:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: Dzik » 17 kwie 2016, 21:15

betme pisze:On się zaśmiał i powiedział, że nie ma czegoś takiego jak mieć szczęście. Twierdzi, że Biblia nie mówi nic o nabywaniu szczęścia.

Przykro mi że twój pastor nie zna piśma świętego i nie zna Biblii. Po prostu cie okłamał.
Pójdź bezpośrednio do Jezusa, tylko On jest naszym pośrednikiem a nie jakis pastor, który nie zna Biblii. Sam czytaj Biblię.
Biblia wiele mówi na temat szczęścia. Kilka pierwszych cytatów:
Szczęśliwy to człowiek, którego Bóg smaga, dlatego nie pogardzaj karceniem Wszechmocnego! Hiob 5,17

Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców,psalmów 1,1

Szczęśliwy mąż, który się lituje i pożycza, Prowadzi swe sprawy zgodnie z prawem, psalm 112 ,5

Błogosławiony każdy, który się boi Pana, Który kroczy jego drogami!
Owoc trudu rąk swoich spożywać będziesz, Będziesz szczęśliwy i dobrze ci się powiedzie. Psalm 128,1

Kto gardzi swoim bliźnim, ten grzeszy; lecz szczęśliwy jest ten, kto się lituje nad ubogimi. przysl 14,21

Kto zważa na słowo, znajduje szczęście, a kto ufa Panu, jest szczęśliwy. przysl 16,20

Szczęśliwy jest człowiek, który stale trwa w bojaźni Bożej; lecz kto zatwardza serce, wpada w nieszczęście.przy 28,14

Szczęśliwy sprawiedliwy, gdyż dobrze mu się powiedzie, bo owoc uczynków swoich będzie spożywać! Iz 3,10

Kto więc jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan postawił nad czeladzią swoją, aby im dawał pokarm o właściwej porze?Szczęśliwy ów sługa, którego pan jego, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego.Mat 24,46

Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto nie osądza samego siebie za to, co uważa za dobre. Rzym 14,22

Synonimem słowa szczęśliwy jest także słowo błogosławiony które występuje ponad sto razy w Biblii (ponad sto cytatów jescze się tu nie zmieści)
Rozumiem że jesteś jeszcze bardzo młody i ufasz pastorom. Nie należy im ufać, niektórzy z nich nauczają fałszywej nauki o dziesięcinie dla chrześcijan i wykorzystują finansowo swoich "wyznawców":
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 3&start=75
Lecz byli też fałszywi prorocy między ludem, jak i wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzać będą zgubne nauki i zapierać się Pana, który ich odkupił, sprowadzając na się rychłą zgubę.
I wielu pójdzie za ich rozwiązłością, a droga prawdy będzie przez nich pohańbiona.
Z chciwości wykorzystywać was będą przez zmyślone opowieści; lecz wyrok potępienia na nich od dawna zapadł i zguba ich nie drzemie.2 piotr 2,3

Wystarczy także pooglądać filmy dokumentalne o zbrodniach i morderstwach aby się dowiedzieć jakie obrzydliwości i zbrodnie seksualne popełniają pastorzy i księża.


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: betme » 17 kwie 2016, 22:43

to są cytaty o byciu szczęśliwym (dzisiejsze: be happy), a nie miec szczęście (dzisiejsze: be lucky).


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: Norbi » 17 kwie 2016, 23:29

Jednym ze znaczeń słowa "błogosławieństwo", jest "szczęście".


Awatar użytkownika
Dzik
Posty: 974
Rejestracja: 18 lut 2011, 14:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: Dzik » 17 kwie 2016, 23:42

betme pisze:to są cytaty o byciu szczęśliwym (dzisiejsze: be happy), a nie miec szczęście (dzisiejsze: be lucky).

Ok . Odwołuję oskarżenia przeciwko twojemu pastorowi jeśli rozmawialiście o posiadaniu szczęścia z pierwszego aspektu z wikipedii:
W rozważaniach o jego naturze szczęście najczęściej określane jest w dwu aspektach:

mieć szczęście oznacza:
sprzyjający zbieg, splot okoliczności;
pomyślny los, fortuna, dola, traf, przypadek;
powodzenie w realizacji celów życiowych, korzystny bilans doświadczeń życiowych.

odczuwać szczęście oznacza:
(chwilowe) odczucie bezgranicznej radości, przyjemności, euforii, zadowolenia, upojenia;
(trwałe) zadowolenie z życia połączone z pogodą ducha i optymizmem; ocena własnego życia jako udanego, wartościowego, sensownego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szcz%C4%99%C5%9Bcie

Jak wiemy z Biblii szczęście zależy od przypadku:
I ponownie stwierdziłem pod słońcem, że nie najszybszym przypada nagroda i nie najdzielniejszym zwycięstwo, również nie najmędrsi zdobywają chleb, a najroztropniejsi bogactwo, ani najuczeńsi uznanie, lecz że odpowiedni czas i przypadek stanowią o powodzeniu ich wszystkich.

Ale także od postępowania danego człowieka:
Szczęśliwy sprawiedliwy, gdyż dobrze mu się powiedzie, bo owoc uczynków swoich będzie spożywać!
Biada bezbożnemu, źle mu się powiedzie, bo mu według uczynków jego rąk odpłacą! Iz 3,10

osobiście w przypadek nie wierzę, wierzę że Bóg ma zapisane wszystkie możliwe przypadki i wybory człowieka w swoich księgach.
Można także powiedzieć że szczęście człowieka zależy także od innych ludzi z którymi człowiek się sykał i styka, między innymi od jego własnych rodziców, partnerów życiowych, a najbardziej od Boga, który może w każdej chwili zabrać tchnienie, które dal...


login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy można mieć szczęście?

Postautor: login2 » 18 kwie 2016, 20:24

W przypowieściach Salomona jedna mówi o tym, że nad przypadkiem czuwa Pan. Może potem poszukam i wkleję.



Wróć do „ Psychologia, Filozofia i inne....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości