Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Wolne przemyślenia na temat Chrześcijaństwa i nie tylko ....
Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 14:13

No właśnie? Dlaczego nie działa? Dlaczego kościoły kalwińskie są jakie są? Ospałe, zastałe?

Myśl taka naszła mnie poznając dogłębnie dzieje baptyzmu.
Otóż pierwszy trwały zbór baptystyczny który dał początek całemu ruchowi baptystycznemu ktory dzis znamy powstał już w roku 1612 w Londynie.
Baptyści byli niejako "dziećmi" purytanów vel separatystów którzy głosili potrzebe odnowy w anglikanizmie i dali poczatek prezbiterianom, wyznawali kalwinizm, idealem kosciola byly dla nich wspolnoty reformowane, glosili predestynacje.
Tak samo wiec czynili wiec baptysci, byla to bowiem dla nich najlepsza i najbardziej Biblijna z nauk.

W roku 1638 powstał pierwszy zbór baptystów w Ameryce, w dzisiejszym stanie, a ówczesnej prowincji Rhode Island w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych, wówczas była to Nowa Anglia.

No i tak se baptyści żyli, mijaly lata, dekady, w końcu minął wiek... I po tych 100 latach w roku 1740 w Trzynastu Koloniach, dzisiejszych Stanach Zjednocznych żyło... kilka tysięcy baptystów - głównie w Rhode Island, oraz niewielkie społeczności w New Jersey oraz Pensylwanii, i na tym koniec...

I tak mijały kolejne lata i w roku 1790 W Stanach Zjedocznonych zyło 60 tysiecy baptystow. Pozatym jedyne ich skupiska istnialy w Anglii, oraz nieliczne grupy dawnych niewolnikow wyznania baptystycznego na Bahamach.

I tak przez blisko 200 lat baptyzm rozwinal sie w zastrającym tempie aż do 100 tysiecy osob :hihi:

Ale niebawem nastał XIX wiek, Nastali metodysci ktorzy glosili swoje hasla o nowonarodzeniu, o arminianizmie itp. I doprowadzilo to do Wielkiego Przebudzenia w Ameryce, i wowczas to pdo wplywem teolgoii Metodystycznej (ktora dala pozcatek ewangelikalizmowi) baptysci porzucili kalwinizm, porzucili predestynacje i przyjeli arminianizm, nauki o nowonarodzeniu, potrzebie osobistego nawrocenia itd. Wtedy też pojęli że ich obowiązkiem jest głosić, masowo ruszyli na pola misyjne, do Indii, Afrykii, Europy. Od 1820 roku w USA jak grzyby po deszczu zaczely wyrastac zbory baptystyczne, ludzie sie chrzcili, nawracali, calymi rodzinami a wrecz wioskami, baptyzm ogarnal cale poludnie USA - Alabama, Missipi, Georgia, Teksas staly sie wkrotce stanami wiekszosciowo baptystycznymi. Wkrotce przebudzenie dalo poczatek Ruchowi Uswieceniowemu, ktory z czasem przerodzil sie w Ruch Zielonoswiatkowy i tez ogarnal miliony ludzi.

A Kalwini? Prezbiterianie? Coż... Żyli sobie jak dotad, glosili o predestynacji, tkwili w bezruchu.
Oczywiście nie można odmówić Kalwinom ze tez przysluzyli sie do rozpowszechnienia ewangelii. Bo niestety luteranie i anglikanie zadowilli sie tym co maja, nigdy nie byli specjalnie zaangazowani w dzialanosc misyjna.

Jednakże baptyści wszystko to, co kalwini od XVII wieku osiągneli przez 50 lat wielkiego przebudzenia ;)

I pytanie do Prezbiterian - Dlaczego baptyści przez blisko 200 lat pod naukami kalwina nie osiągneli tego co przed 50 lat pod naukami arminianskimi? ;) I dlaczego akurat koscioly arminanskie - Metodysci, Baptysci od XIX wieku czy Uswieceniowcy/Zielonoswiatkowcy osiągneli takie sukcesy misyjne? I to od XIX wieku, wiec znacznie krocej niz mieli Kalwini.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: fauxpas » 03 lut 2016, 14:18

Efendi, to proste: arminianie są od walki na froncie, a kalwiniści od sporów wewnętrznych. Tak nas sam Pan Jezus podzielił :P.


Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 14:31

fauxpas pisze:Efendi, to proste: arminianie są od walki na froncie, a kalwiniści od sporów wewnętrznych. Tak nas sam Pan Jezus podzielił :P.


No chyba że tak ;) Ale jak rozumieć tą zmiane w baptyzmie w XIX wieku? Ze nagle Baptyści Generalni stali się głównym nurtem, a Reformowani, mniejszością? A przecież historyczni baptyści byli reformowani. Jezus stwierdił ze woli ich na froncie? :P

No ale jeszcze pozostaje kwestia Luteran - co z nimi? Oni od czego są? Bo akurat Luteranie niestety są na szarym końcu jeśli chodzi o dzialalnosc misyjna. a Mieli aż 500 lat ;) A dali sie przegonić baptystom którzy można powiedzieć że dopiero w 1790 powstali wraz z przebudzeniem i metodyzmem, bo wczesniej mieli 60 tysieci wiernych :rotfl: W Anglii i Rhode Island :hihi: a luteranie mieli całą Szwecje, Danie, Norwegiem, Niemcy... ;D


Oberyn.
Posty: 3790
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Oberyn. » 03 lut 2016, 15:05

Czytając krótką biografię Johna Wesley'a uderzył mnie fakt, że kalwiniści źle zrozumieli predestynacje (mowię o Kościele Anglikańskim). Dla nich wybranie oznaczało bycie dobrym człowiekiem, chodzenie do Kościoła co niedziele, czytanie Biblii, ale nie było osobistego nawrócenia. Gdy umierał ojciec Wesley'a, powiedział na łożu śmierci, że wewnętrzne świadectwo jest najsilniejszym dowodem chrześcijaństwa. I z tym borykał się również założyciel metodyzmu. Miał wykształcenie teologiczne, jego słynne metody spełniał gorliwie, ale myślał, że przez to Bóg go wybrał. Dopiero spotkanie z braćmi morawskimi otworzyło mu oczy, a później wstęp listu do Rzymian napisany przez Marcina Lutra.

Nie zapominajmy, że w tym samym czasie żył inny wielki kaznodzieja i członek Świętego Klubu George Whitfield. On był zadeklarowanym kalwinistą, a mimo to jego służba przynosiła wielkie żniwo. Tak samo służba purytan takich jak Watson, Edwards, Baxter czy Owen. Charles Spurgeon też był zadeklarowanym kalwinistą.

Myślę, że stagnacja kalwinistów wynika ze złego rozumowania predestynacji i kalwinizmu.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4752
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Samolub » 03 lut 2016, 15:10

Hmmm cieżki temat Efendi : ) do wieczora zmysle jakąś ciekawą odpowiedz


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 15:20

Oberyn. pisze:Myślę, że stagnacja kalwinistów wynika ze złego rozumowania predestynacji i kalwinizmu.


Nie wiem, ale to mnie bardzo właśnie zaciekawiło że Baptyści tradycyjnie wyznanie reformowane, oparte mocno na kalwiniźmie (jedyna różnica między historycznymi baptystami a kalwinami byla przeciez głównie w kwestii chrztu) przez 180 lat prawie wcale sie nie rozwijało :eek: Jedynie w Anglii co oczywiste istnialy zbory, no i w Nowej Anglii i to głównie w Rhode Island dokad uciekali przed przesladowaniami - I TYLE ! Koniec baptyzmu na tym :eek:

Aż do nadejścia Wesleya i metodyzmu który zapoczątkował Wielkie Przebudzenie w USA i zmienił przy okazji baptyzm.

W roku 1793 pierwszy baptystyczny misjonarz udał się na misję zagraniczną! PIERWSZY, pierwsza misja baptystow ever, w historii. Chociaż teoretycznie istnieli już 181 lat a dopiero poraz pierwszy udali sie na misje poza Anglie i USA. A nalezy wspomniec ze byly to już poczatki przebudzenia i wtedy rowniez w tamtych latach "przerzucili" się na arminianizm. Wiec jak widać to już nauki wesleya mialy na to wplyw ze zdecydowali sie na misje. A potem przebudzenie sie rozpedzala i od 1820 BUM! polecieli po Afrykach, Australiach, Azjach :P a po 1830 do Europy

Wczesniej chyba poprostu wychodzili z zalozenia ze sskoro predestynacja to Bog i tak swoich powola i nei trzeba glosic.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6345
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Imperator » 03 lut 2016, 15:27

Efendi pisze:I pytanie do Prezbiterian - Dlaczego baptyści przez blisko 200 lat pod naukami kalwina nie osiągneli tego co przed 50 lat pod naukami arminianskimi?


Dlatego ze nie chrzcili dzieci. :-)

Ciekawa teza, ale czy liczy sie wylacznie ilosc? Jesli tak, to usmiechniety kaznodzieja Joel Osteen ma wiecej 'wyznawcow' niz jest protestantow w Polsce. Dlaczego protestantyzm w Polsce nie dziala? :-)

Edit:
Ciekawy artykul o misjach kalwinskich, jezdzilismy juz wprost z Genewy na CALY SWIAT.
http://themelios.thegospelcoalition.org ... -revisited
Ostatnio zmieniony 03 lut 2016, 15:31 przez Imperator, łącznie zmieniany 1 raz.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 15:30

Imperator pisze:
Efendi pisze:I pytanie do Prezbiterian - Dlaczego baptyści przez blisko 200 lat pod naukami kalwina nie osiągneli tego co przed 50 lat pod naukami arminianskimi?

Dlatego ze nie chrzcili dzieci. :-)


A w czasie przebudzenia albo dzisiaj niby chrzcza? ;)


Imperator pisze:Ciekawa teza, ale czy liczy sie wylacznie ilosc?

Oczywiście nie chodzi o ilość, ale sam fakt bardzo interesujący ;) Że Kalwini jakby chcieli a nie mogli, a armnianie pokazal że mogą ;)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: kontousunięte1 » 03 lut 2016, 16:26

A może już całe misyjne głoszenie "odwalił" kk? :oops: :roll:


Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 16:36

kontousunięte1 pisze:A może już całe misyjne głoszenie "odwalił" kk? :oops: :roll:


No niestety ale patrzac na historie mozna takie wnioski wysnuć że tak sie ludzie zapatrywali. Bo jakoś ani Kalwini ani Luteranie nie kwapili sie do ewangelizacji. Jasne, krzewili w jakis sposob wiare bo przeciez Szkoci czy Holendrzy byli kalwinami i chetnie sie osiedlali w koloniach wiec rozpowszechniali w jakims tam sposob ewangelie, ale jednak katolicy byli bardziej zaangazowani, zakladali misje, glosili, nawracali.

A protestanci az do XIX wieku musieli czekac az dostana kopa od od Wesleya i przebudzenie potrzebowali ;) I tak zostalo. Najbardziej misyjne sa wlasnie te wyznania powstale z przebudzenia i nauk Wesleya - wszelkie ewangeliczne koscioly przeciez czerpia od Wesleya mniej lub bardziej i najlepiej sobie radza w Afryce, Azji itp co by nie mowic.

A Kalwini czy Luteranie - a zalozymy sobie parafie w buszu i zobaczymy co bedzie a noz sie uda, aj ak nie to trudno ;)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4752
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Samolub » 03 lut 2016, 18:01

Efendi Kaliwini byli przesladowani pacz Hugenoci we Francjii, Wegry, Holandia, Szkocja, Fryzja, Anglia, potem odpoczywali
Baptysci wypoczeli, potem wystrzelili, Kalwini wypoczna, poukladaja sobie wystrzela, a Baptysci będą wypoczywać i robić wewnetrzne sprawy

Się uzupełnuają i na siebie wpływają... w madrosci Ducha Świętego x D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 18:06

Samolub pisze:Efendi Kaliwini byli przesladowani pacz Hugenoci we Francjii, Wegry, Holandia, Szkocja, Fryzja, Anglia,


A kto ich tam prześladował? :eek: Przecież w Holandii czy Szkocji byli wyznaniem państwowym. A Baptystów nie prześladowali? To był ich kaprys że wyjeżdżali do Ameryki? ;)


Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 18:59

Nie chodzi mi o prześladowania czy o liczby - kto ma więcej a kto mniej ludzi.

Ale chodzi o to że Kalwinizm, reformowane skrzydło reformacji bardzo świetnie sie zapowiadało, miało dobre początki w Genewie, później rozeszło się na dużą część Europy. W Szwajcarii i Holandii stało się wyznaniem państwowym, objęło znaczną część Francji (no tam akurat był prześladowany więc jakieś usprawiedliwienie) dużą część dzisiejszych Węgier gdzie wciąż mieszka wielu kalwinów, oraz bardzo mocno zaistniało w Polsce gdzie szlachta chętnie przyjmowała kalwinizm.
Z czasem dał początek swemu brytyjskiemu skrzydłu - prezbiterianizmowi który przecież stał się w Szkocji kościołem państwowym. Dał też początek purytanom i baptystom także którzy byli typowymi kalwinami, typową wspólnotą reformowana, glowna roznica to kwestia chrztu.

Ale mimo tak dobrych początków nie mieli reformowani wielkich sukcesów misyjnych. Powstały wprawdzie kościoły reformowane w RPA, Ameryce. Ale nie z powodu działalności misyjnej, lecz dlatego że Szkoci i Holendrzy przyniesli z soba swoje wierzenia ;)

Jednak katolicy byli bardziej zaangażowani misyjnie. Zakładali misje w Amerykach, Afryce, Azji itp.

A Kalwini z czasem podupadli coby nie mówić. W Polsce niemal zniknęli, we Francji też ich czasy swietnosci niebawem minely. W Holandii czy Szwajcarii pograzyli sie w stagnacji (dzis jest tam wiecej katolikow niz reformowanych ktorzy byli przez wieki wyznaniem tradycyjnym i panstwowym).
Kalwinizm zawiódł, jego nauki.
Chyba tak jak wspominał Oberyn ludzie opatrznie rozumieli nauki Kalwina, predestynacje i stało się jak się stało.

I to samo dotyczy baptystów którzy przez niemal 2 wieku w ogole się nie rozwijali, żyli gdzieś tam sobie w swoich zbórkach i mało kto nawet o nich wiedział.

Ale Wesley zaczał głosić swoje nauki, znalazł rzesze zwolenników, rozpropagowali arminianizm, zapoczątkowali ewangelikalizm, a baptyści to przyjęli i zaczeli gwaltowny rozwój. I nawet nie będzie wielkim kłamstwem jeśli powie się że dopiero wtedy zaczyna się historia baptyzmu.
Bo arminianizm i nauki wesleya głosiły że każdy może być zbawiony jeśli przyjmie ewangelie, nawróci się i narodi na nowo czego nie było w kalwiniźmie. Więc ludzie chcieli docierac do innych z ewngelia, z dobra nowina, by mogli przyjąć to zbawienie i chyba tu wlasnie lezy ta "wyzszosc" arminianizmu. Jak już mówiem z przebudzenia przecież powstali również inni ewangelikalni; uświęceniowcy (późniejsi zielonoświątkowcy), kościoły chrystusowe i inne ewangelikalne wspólnoty i to właśnie one w XX wieku były najbardziej zaangazowane w dzialanosc misyjna, w ewangelizacje.

No nie da się niestety ukyć że Reformowani mieli świetny początek a potem kicha. A arminianie od czasów przebudzenia pod wplywem nauk Wesleya do dzis swietnie sobie radza.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1571
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Filip » 03 lut 2016, 19:12

Efendi pisze:W roku 1793 pierwszy baptystyczny misjonarz udał się na misję zagraniczną! .


Nie masz przypadkiem na myśli Careya, który - tak się składa - był kalwinistą? W dwa lata później powstało Londyńskie Towarzystwo Misyjne, którego założyciele byli w większości kalwinistami.

Efendi pisze:A Kalwini? Prezbiterianie? Coż... Żyli sobie jak dotad, glosili o predestynacji, tkwili w bezruchu.
Oczywiście nie można odmówić Kalwinom ze tez przysluzyli sie do rozpowszechnienia ewangelii


To jak, przysłużyli się, czy tkwili w bezruchu? Kościoły reformowane są bardzo różne (tak samo z resztą jak baptystyczne, czy luterańskie). Niektóre z nich oczywiście nie realizują zbyt dobrze nakazu misyjnego, inne z kolei robią to z powodzeniem. Ale zapał misyjny pośród reformowanych był obecny jeszcze przed powstaniem tzw. "współczesnego ruchu misyjnego" i nigdy nie umarł. Statystycznie więcej misjonarzy w stosunku do liczby członków kościoła jest w prezbiteriańskim PCA, a nie Southern Baptist Convention ;-)

Nie łączyłbym dwóch zjawisk jakimi są "współczesny ruch misyjny" oraz "pierwsze wielkie przebudzenie" wyłącznie z teologią metodystyczną. Splotły się w nich różne wpływy. Wystarczy wspomnieć, że owo przebudzenie zaczęło od prezbiteriańskiego pastora Jonathana Edwardsa, a ważną postacią w tym ruchu był Whitefield - skądinąd kalwinista. Należy też rozdzielić specyficzną metodystyczną pobożność oraz poglądy na predestynację. Istnieje (obecnie dość marginalny) "kalwinistyczny metodyzm" łączący reformowane poglądy na zbawienie z pewnymi elementami praktyki metodystycznej.

Przy ocenie "przebudzeń" - zwłaszcza tych późniejszych - należy też wziąc pod uwagę więcej kryteriów niż tylko wzrost liczbowy. Należy się zastanowić czy doprowadziły do trwałych nawróceń, czy pod ich wpływem kościół nabrał dojrzałości, czy może odwrotnie? O ile pierwsze oceniam raczej pozytywnie, to tzw. "drugie przebudzenie" miało destrukcyjny wpływ na amerykański protestantyzm.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Efendi
Posty: 3326
Rejestracja: 29 kwie 2014, 14:27
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm nie działa ??

Postautor: Efendi » 03 lut 2016, 19:18

Filip pisze:Nie masz przypadkiem na myśli Careya, który - tak się składa - był kalwinistą? W dwa lata później powstało Londyńskie Towarzystwo Misyjne, którego założyciele byli w większości kalwinistami.


Nie, chodzi mi o baptyste. Ale nie pametam jak sie zwał. tak czy siak fakt jest taki że pierwsi baptysci udali sie na misje dopiero na przelomie XVIII/XIX wieku po "przejścu" na arminianizm

Efendi pisze:A Kalwini? Prezbiterianie? Coż... Żyli sobie jak dotad, glosili o predestynacji, tkwili w bezruchu.
Oczywiście nie można odmówić Kalwinom ze tez przysluzyli sie do rozpowszechnienia ewangelii


Filip pisze:To jak, przysłużyli się, czy tkwili w bezruchu?

I jedno i drugie ;) Jak mówiłem swego czasu duza czesc europy "zasiedlali" i dalie pcozatek roznym ruchom ale potem kicha niestety.

Filip pisze:Statystycznie więcej misjonarzy w stosunku do liczby członków kościoła jest w prezbiteriańskim PCA, a nie Southern Baptist Convention ;-)

O Południowych baptystach to w ogól nie ma co gadac bo to dziwna i wyludniajaca sie denominacja.


Filip pisze:Nie łączyłbym dwóch zjawisk jakimi są "współczesny ruch misyjny" oraz "pierwsze wielkie przebudzenie" wyłącznie z teologią metodystyczną. Splotły się w nich różne wpływy. Wystarczy wspomnieć, że owo przebudzenie zaczęło od prezbiteriańskiego pastora Jonathana Edwardsa, a ważną postacią w tym ruchu był Whitefield

Ale ja mówie cały czas o drugim przebudzeniu a nie peirwszym :P


Filip pisze:"drugie przebudzenie" miało destrukcyjny wpływ na amerykański protestantyzm.

A to niby czemuż?Wróć do „ Psychologia, Filozofia i inne....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości