Natura człowieka

Jaki jest człowiek wg Boga

Uważam, że prawdziwy pogląd na naturę człowieka to...

Monizm
3
14%
Dychotomia
3
14%
Trychotomia
16
73%
 
Liczba głosów: 22
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 28 paź 2012, 10:02

Zbyszekg4 pisze:
Małgorzata pisze:I nie zgadzam się z tym, ze dusza to duch i ciało.

Rdz 2:7 bg "(7) Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

1Kor 15:45 bt "(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym."

Coś mi mówi, że słowo Małgorzaty mniej znaczy niż Słowo Boże...
:->


"...a cały duch wasz i dusza, i ciało..." 1Tes.4:23
"...aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku..."Hbr.4:12

I powstrzymam się od komentarza ad personam, aby nie odbijać piłeczki.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2012, 10:11

Małgorzata pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Małgorzata pisze:I nie zgadzam się z tym, ze dusza to duch i ciało.

Rdz 2:7 bg "(7) Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

1Kor 15:45 bt "(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym."

Coś mi mówi, że słowo Małgorzaty mniej znaczy niż Słowo Boże...
:->


"...a cały duch wasz i dusza, i ciało..." 1Tes.4:23
"...aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku..."Hbr.4:12

I powstrzymam się od komentarza ad personam, aby nie odbijać piłeczki.

To jak godzisz ze sobą to co podałaś z tym, co ja podałem?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 28 paź 2012, 10:20

Zbyszekg4 pisze:
Małgorzata pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Małgorzata pisze:I nie zgadzam się z tym, ze dusza to duch i ciało.

Rdz 2:7 bg "(7) Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

1Kor 15:45 bt "(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym."

Coś mi mówi, że słowo Małgorzaty mniej znaczy niż Słowo Boże...
:->


"...a cały duch wasz i dusza, i ciało..." 1Tes.4:23
"...aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku..."Hbr.4:12

I powstrzymam się od komentarza ad personam, aby nie odbijać piłeczki.

To jak godzisz ze sobą to co podałaś z tym, co ja podałem?


Kiedyś ju pisałam. W ST często używa się określenia "dusza" w znaczeniu "człowiek". To znaczenie długo "egzystowało" w języku. Ba, nawet Gogol napisał utwór "Martwe dusze", w którym to znaczenie funkcjonuje.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2012, 10:48

Małgorzata pisze:W ST często używa się określenia "dusza" w znaczeniu "człowiek".

Jak podałem w cytacie z 1Kor 15,45 - nie tylko w ST.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 28 paź 2012, 11:02

Zbyszekg4 pisze:
Małgorzata pisze:W ST często używa się określenia "dusza" w znaczeniu "człowiek".

Jak podałem w cytacie z 1Kor 15,45 - nie tylko w ST.


Pewnie, ze nie. Nawet w dziełach późniejszych, jak wspomniałam :D

Chodzi o to, że to było starotestamentowe znaczenie.
Ludzie ST nie mieli świadomości ducha, bo był on martwy. Dopiero ofiara Jezusa dawała możliwość ożywienia tego ludzkiego ducha, a tym samym przyszła jego świadomość. Na początku nawet Nikodem nie wiedział, co to jest narodzić się na nowo :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 paź 2012, 12:25

Małgorzata - jakie są według Ciebie funkcje duszy, a jakie są funkcje ducha?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 paź 2012, 16:41

Duch jest już nieskazitelny. Jest to nasza istota, nasze prawdziwe "ja". Gdy ktoś narodzi się na nowo, jego duch jest żywy, zbawiony. Tam mieszka Duch Święty. Nasze ciało i nasza dusza są przeszkodą w "komunikacji" z duchem. Jeżeli jednak chodzimy z Bogiem, karmimy się Jego Słowem "słyszymy" głos Ducha z naszego ducha.
Dusza natomiast to emocje, uczucia, rozum i niestety ta część nas nie jest zbawiona i do końca naszego ziemskiego życia nie będzie.
Chodzi o to, aby nasz czysty duch oddziaływał na naszą duszę. Wtedy ona jest uświęcana.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 paź 2012, 17:15

Dragonar pisze:Alkhilion oraz jj - jakie są w takim razie funkcje poszczególnych części człowieka? Chodzi mi o duszę i ducha (głównie różnice między nimi), o ciele wszyscy chyba wiedzą...


Mysle, ze dusza, to jest to, co nazywaja swiadoscia, duch, to podswiadomosc, a Duch Bozy, ktory mieszka w czlowieku zbawionym, to ten czwarty wymiar duchowy, o ktorym pisze Pawel.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 29 paź 2012, 21:24

Chciałbym zauważyć, że niemało rzeczy w przyrodzie, fizyce i matematyce (np. dualizm korpuskularno-falowy światła czy proste struktury algebraiczne) ma charakter dwoisty (często, ale nie zawsze, na zasadzie hardware + działający na nim software). Sporym wyjątkiem byłby tu Bóg Trójjedyny, ale nie zdziwiłbym się, gdyby było tak nie bez przyczyny (wszak to Stwórca, nie stworzenie). Dlatego dychotomia sens ma.

Mnie jednak nauczono tak: dusza to nasza osobowość, charakter, umysł, uczucia i odczucia, zaś duch to ta cząstka duchowa łącząca nas z Bogiem, która staje się żywa dopiero po nawróceniu.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 paź 2012, 22:02

Właściwie doszliśmy do tego, że każdy podał inne definicje i inne funkcje duszy i ducha. :lol:
Problem w tym, że mamy bardzo mało dowodów biblijnych na swoje tezy. :-/

Ja dołożę od siebie, że spotkałem się z następującą koncepcją trychotomii:
I. ciało - służy do materialnego kontaktu ze światem;
II. dusza - służy do niematerialnego kontaktu ze światem;
III. duch - służy do niematerialnego kontaktu z Bogiem.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 02 lis 2012, 17:03

Natura człowieka ?
Czy nie należało by zaznaczyc ,natura przed Nowym Narodzeniem z Ducha i przez Ducha Bożego.

Biblia wyraźnie czyni podział między natura i Naturą

Człowiek w swej naturze jest jak wszystko na tej Ziemi co ma dusze i nie rózni sie od zwierzęcia co wcale zwierzęciu nie ujmuje bo zwieze czuje tęskni stara sie o potomstwo chroni ,broni żywi .

Czy ludy tzw poganskie nie czuja nie cierpia albo nie radują sie ?
Oni też mają dusze i ducha ,ale o co chodzi Bogu samemu czego On oczekuje ?


Czemu rozpaczasz, duszo moja i
czemu drżysz we mnie?
Ufaj Bogu,
gdyż jeszcz sławic Go będę:
On jest zbawieniem moim i
Bogiem moim!(Psalm 42,6).

to zwraca sie do ...duszy i mówi do niej Czemu drżysz we mnie - czyli w kim ?
..

Łuk1;46
46 Wtedy Maryja rzekła:
"Wielbi dusza moja Pana,
47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Dusza Wielbi
Duch sie Raduje


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 07 lis 2012, 19:12

Rozważam pewną koncepcję w tym temacie. Otóż próbuję ustalić, jak zbudowane są inne byty, nie tylko człowiek. W przypadku człowieka przyjąłem trychotomię. Wychodzi mi coś takiego:

1. Bóg Trójjedyny (Bóg Ojciec + Syn Boży + Duch Święty);
2. Anioł (dusza + duch) / Demon (dusza + duch);
3. Człowiek (ciało + dusza + duch);
4. Zwierzę (ciało + dusza);
5. Roślina (ciało + dusza);
6. Grzyb (ciało + dusza);
7. Inne (ciało + dusza).

Przyjąłem także następujące założenia:
a) Liczba elementów składowych wszelkich istot żywych, zarówno materialnych, jak i niematerialnych ogranicza się do trzech: ciała, duszy i ducha. Wyjątkiem jest Bóg Trójjedyny, który jest w trzech osobach, nie tworzą go takie elementy jak Jego stworzenie, natura Boga pozostaje wciąż dla nas pewną tajemnicą.
b) Zarówno ciało, dusza i duch posiadają własną świadomość, pamięć, myśli, emocje i doświadczenia.
c) Ciało służy do fizycznej interakcji istoty żywej ze światem materialnym.
d) Dusza jest pierwiastkiem życia, bez którego żaden byt nie może być żywy.
e) Duch służy do interakcji istoty żywej z Bogiem Trójjedynym, w duchu mieszkać może Duch Święty.
f) Człowiek, który zbudowany jest z ciała, duszy i ducha i stworzony został na podobieństwo Boże, również składa się z trzech osób. Każda osoba posiada odrębną świadomość, stąd w człowieku znajdują się: świadomość ciała, świadomość duszy oraz świadomość ducha. Człowiekowi wydaje się, iż posiada jedynie jedyną świadomość, gdyż dopóki człowiek jest żywy fizycznie, wszystkie trzy świadomości są zespolone. Nie zmienia to jednak faktu, iż poszczególne osoby człowieka mogą walczyć ze sobą. Święty Paweł mówi, że jego zbawiony duch walczy z ciałem.
g) Człowiek może być potępiony, wtedy potępione są wszystkie jego trzy części lub zbawiony, wtedy odnowiony jest duch, dusza jest w procesie uświęcenia, a wciąż potępione ciało czeka na odnowienie aż do powtórnego przyjścia Chrystusa.
h) Skoro część człowieka jest zbawiona, a część nie, to powstaje w nim konflikt wewnętrzny. Wewnątrz człowieka nie zapanuje pełna harmonia, dopóki zbawione nie będą wszystkie jego części.
i) Bóg jest doskonały i święty, stąd w Nim panuje idealna harmonia między Jego osobami.
j) Człowiekowi dedykowane przez Boga jest życie w zbawionym ciele, zbawionej duszy i zbawionym duchu. Takie życie będą wiedli chrześcijanie po powrocie Chrystusa na Ziemię.
j) Kiedy człowiek umiera fizycznie, ciało ginie, a dusza wraz z duchem idą do Nieba lub Piekła.

Pamiętajcie, że to tylko koncepcja wynikająca z wolnych przemyśleń. ;-)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 lis 2012, 00:49

Dragonar, a ile demonów zmieści się na łebku szpilki ;)?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 08 lis 2012, 17:45

Alkhilion pisze:Dragonar, a ile demonów zmieści się na łebku szpilki ;) ?

Tak, wiem o co Ci chodzi... Jestem jednak dociekliwy i chciałbym wiedzieć jak najwięcej, zwłaszcza na temat Boga oraz na swój temat. To, czy jestem złożony z trzech elementów, czy z dwóch, to poważna sprawa! :-P




Co do odpowiedzi na pytanie - na łebku od szpilki zmieszczą się prawdopodobnie wszystkie istniejące demony. Skoro to istoty niematerialne, to ograniczenie materialne w postaci przestrzeni ich nie dotyczy. :lol:


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 09 lis 2012, 01:58

Dragonar pisze:Co do odpowiedzi na pytanie - na łebku od szpilki zmieszczą się prawdopodobnie wszystkie istniejące demony. Skoro to istoty niematerialne, to ograniczenie materialne w postaci przestrzeni ich nie dotyczy


Zdał pan, piąteczka.

Obrazek



Wróć do „Antropologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości