Strona 1 z 1

łk16

: 23 mar 2011, 22:01
autor: marcinek
Jeśli temat już był to przepraszam, nie znalazłem.
Jak rozumiecie przypowieść o nieuczciwym zarządcy?
1 Potem powiedział jeszcze do uczniów: Był pewien bogaty człowiek, który miał zarządcę, a tego oskarżono przed nim, że trwoni jego majętność.
2 I przywoławszy go, rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego szafarstwa, albowiem już nie będziesz mógł nadal zarządzać.
3 I rzekł zarządca do siebie samego: Cóż pocznę, skoro pan mój odbiera mi szafarstwo? Nie mam sił, aby kopać, a żebrać się wstydzę.
4 Wiem, co uczynię, aby mnie przyjęli do domów swoich, gdy zostanę usunięty z szafarstwa.
5 I wezwał dłużników swego pana, każdego z osobna, i rzekł do pierwszego: Ile winieneś panu memu?
6 A ten odrzekł: Sto baryłek oliwy, Rzekł mu więc: Weź zapis swój, siądź i szybko napisz pięćdziesiąt.
7 Potem rzekł do drugiego: A ty ile winieneś? A ten odrzekł: Sto korców pszenicy. Rzekł mu: Weź zapis swój i napisz osiemdziesiąt.
8 I pochwalił pan nieuczciwego zarządcę, że przebiegle postąpił, bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości.
9 I Ja wam powiadam: Zyskujcie sobie przyjaciół mamoną niesprawiedliwości, aby, gdy się skończy, przyjęli was do wiecznych przybytków.


Przyznam się szczerze, że im dłużej się wczytuję w ten tekst tym bardziej go nie rozumiem. Coś jakby mi umykało.

: 24 mar 2011, 01:25
autor: Imperator
marcinek pisze:Jak rozumiecie przypowieść o nieuczciwym zarządcy?


Sluchalem o tym kazanie w zeszlym tygodniu. Glowna mysla bylo: Jezus chce zebys byl przebiegłym, sprytnym i błyskotliwym zarzadca ziemskich dobr - ku wiekszej chwale Boga i radosci wszystkich ludzi.

W tej trudnej przypowieści Jezus uczy o pieniądzach z negatywnego przykładu nieuczciwego zarządcy. Wszystko należy do Boga, a my mamy tym mądrze zarządzać. Jezus daje nam królewski, kapłański i proroczy pogląd na pieniądze: Chrześcijanie - bogaci i bedni - mają być przebiegłymi zarządcami używającymi pieniędzy by kochać ludzi ponieważ bogactwo zawiedzie (jeśli nie w tym życiu, to na jego końcu). Pieniądze to wspaniałe narzędzie i okropny bog. Jak traktujesz pieniadze pokazuje prawde o twoim sercu. Czy jestes przebieglym zarzadca ktory moze kochac innych finansowo? Czy rozumiesz, że z czasem, nieuniknionie, twoje bogactwo ciebie zawiedzie?

Jezeli znasz angielski, kazanie tutaj:
http://www.marshillchurch.org/media/luk ... st-manager

: 25 mar 2011, 16:06
autor: marcinek
Jeszcze nie słuchałem tego kazania. No ale tak na mój rozum to co innego nie dać się oszukać (być przebiegłym, żeby nie dać się bardziej przebiegłym), a co innego okłamywać np. pracodawcę. Lub wyjść na swoje "po trupach".
Oglądałeś film - Shawshank Redemption (Skazani na Shawshank)? Chodzi o postawę takiego bankiera?

: 25 mar 2011, 16:13
autor: Imperator
marcinek pisze: Oglądałeś film - Shawshank Redemption (Skazani na Shawshank)? Chodzi o postawę takiego bankiera?


Ogladalem. Nie zdradzaj watku... bo to swietny film.

Chodzi o to zeby nie byc naiwnym, ale odpowiedzialnie troszczyc sie o dobra materialne i uzywac ich by blogoslawic innych.

: 01 kwie 2011, 12:16
autor: marcinek
Imperator pisze:Chodzi o to zeby nie byc naiwnym, ale odpowiedzialnie troszczyc sie o dobra materialne i uzywac ich by blogoslawic innych.
Naiwność i troska to jedno, oszustwo drugie. Czy mogę oszukiwać by żyło mi się lepiej?

: 19 kwie 2011, 21:42
autor: fantomik
marcinek pisze:
Imperator pisze:Chodzi o to zeby nie byc naiwnym, ale odpowiedzialnie troszczyc sie o dobra materialne i uzywac ich by blogoslawic innych.
Naiwność i troska to jedno, oszustwo drugie. Czy mogę oszukiwać by żyło mi się lepiej?

Nie.

: 20 kwie 2011, 11:47
autor: NeithaN
fantomik pisze:
marcinek pisze:Czy mogę oszukiwać by żyło mi się lepiej?

Nie.


Ot choćby przykład Ananiasza i Safiry Dz 5

: 29 kwie 2011, 15:04
autor: Chcę wierzyć
Odpowiedź do zrozumienia tej przypowieści jest chyba jest w wierszu 13

16:13 - Żaden sługa nie może dwóm panom służyć, gdyż albo jednego nienawidzieć będzie, a drugiego miłować, albo jednego trzymać się będzie, a drugim pogardzi. Nie możecie Bogu służyć i mamonie.

Pan Jezus mówi że mamona jest już niesprawiedliwa dlatego należy dokonywać wyboru komu chcemy być wierni. Jeżeli chcemy służyć żądzy pieniądza które i tak już nie są sprawiedliwe nie możemy jednocześnie służyć dobrze Bogu.

Czy to znaczy że Jezus nauczał aby postępować nie uczciwie? Nie, bo nieuczciwy zarządca jest nazwany synem tego świata.

16:8 - I pochwalił pan nieuczciwego zarządcę, że przebiegle postąpił, bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości.

Kim może być ten nieuczciwy zarządca?
--------------------------------------------
16:1 - Potem powiedział jeszcze do uczniów: Był pewien bogaty człowiek, który miał zarządcę, a tego oskarżono przed nim, że trwoni jego majętność.
16:2 - I przywoławszy go, rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twojego szafarstwa, albowiem już nie będziesz mógł nadal zarządzać.

Mat 21:43 - Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce.


Żydom zostało powiedziane że szafarstwo zostanie zabrane. W wierszu 9 nie chodzi o to że skończy się mamona ale o zabranie narodowi izraelskiemu Królestwa Bożego.

16:9 - I ja wam powiadam: Zyskujcie sobie przyjaciół mamoną niesprawiedliwości, aby, gdy się skończy, przyjęli was do wiecznych przybytków.

: 01 maja 2011, 08:27
autor: marcinek
NeithaN pisze:Ananiasza i Safiry
Ale on się nie odnosi do przypowieści.

: 01 maja 2011, 08:34
autor: marcinek
Chcę wierzyć pisze:Nie, bo nieuczciwy zarządca jest nazwany synem tego świata.
A kim jest jego pan?
Człowiek przepuścił pieniądze swego pana i został dany mu czas, by się ze swoim panem rozliczył. A on w tym wszystkim jeszcze bardziej oszukał swego pana bo poprzepisywał dłużników zmniejszając ich dług. Co zrobił jego pan? Pochwalił go.

: 09 maja 2011, 13:43
autor: Lash

pytania pomoc randka