Ewolucja

Jaki jest człowiek wg Boga

Czy wierzysz w ewolucję człowieka (tzn. że pochodzimy od małpy)

Tak
17
16%
Nie
84
80%
Nie mam zdania
4
4%
 
Liczba głosów: 105
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 lut 2008, 14:52

Haereticus pisze:Tak - wierzy, że Bóg stworzył świat, ale dopuszcza równocześnie "fakt" ewolucji. To jest zagadnienie więcej niż skomplikowane - odnoszę wrażenie, że Kr-k chce się godzić ze wszystkim - z Biblią i ateistycznymi wnioskami pseudo-naukowymi. A tak się nie da.
Typowa dwumowa. Ewolucja Tak, Stworzenie Tak. Choc to sie wyklucza.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 07 lut 2008, 15:16

Lash pisze:
julaine pisze:poza tym z biegiem lat geny powinny się "rozrzedzać" - więc najgorzej powinno być na samym początku, nie dopiero teraz? nie jestem biologiem, niech mnie ktos poprawi, jak sie mylę.
Nie
Na poaczatku Geny bylu BAAARDZO dobre mieszanie pokrewne spowodowlo ich popsucie :)

zaraz, i don't get it...

w momencie, w którym zaczynamy od adama i ewy, to mieszanie pokrewne jest nieuknione. a najbardziej pokrewnie mieszały się ich dzieci - co jest bardziej ryzykowne dla genów dziecka - jeśli jego rodzice są rodzeństwem, czy jeśli jego rodzice są dla siebie jakąś dalsza rodziną?

więc załóżmy to trzecie pokolenie już się popsuło. ale teoretycznie każde następne powinno się psuć już w mniejszym stopniu (choć zapewne nadal psuć), bo było więcej ludzi: nie wiązało się rodzeństwo, tylko np. kuzynostwo.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 lut 2008, 15:18

julaine pisze:
Lash pisze:
julaine pisze:poza tym z biegiem lat geny powinny się "rozrzedzać" - więc najgorzej powinno być na samym początku, nie dopiero teraz? nie jestem biologiem, niech mnie ktos poprawi, jak sie mylę.
Nie
Na poaczatku Geny bylu BAAARDZO dobre mieszanie pokrewne spowodowlo ich popsucie :)
zaraz, i don't get it...
w momencie, w którym zaczynamy od adama i ewy, to mieszanie pokrewne jest nieuknione. a najbardziej pokrewnie mieszały się ich dzieci - co jest bardziej ryzykowne dla genów dziecka - jeśli jego rodzice są rodzeństwem, czy jeśli jego rodzice są dla siebie jakąś dalsza rodziną?
więc załóżmy to trzecie pokolenie już się popsuło. ale teoretycznie każde następne powinno się psuć już w mniejszym stopniu (choć zapewne nadal psuć), bo było więcej ludzi: nie wiązało się rodzeństwo, tylko np. kuzynostwo.
A teraz zaloz ze nie trzecie ale np 25 juz sie nie psulo to bylo za Teraha. Choc jeszcze Abraham mial za zone swoja siostre!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 07 lut 2008, 15:32

hm. to nie prościej było od razu zrobić kilkuset ludzi, którzy by się nie psuli? ja bym tak zrobiła :P

ok, już rozumiem, dzięks.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 07 lut 2008, 15:36

Będąc jeszcze osobą niewierzącą rozmawiałem o tym z pewną chrześcijanką która twierdziła że Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi ale nie oznacza to że byli oni jedynymi ludźmi o czym może świadczyć ten fragment :

Kain rzekł do Pana: Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić! Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka. Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu. (Księga Rodzaju 4:13-16)

Czy to ma sens? :roll:


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 lut 2008, 15:53

Hallers pisze:Będąc jeszcze osobą niewierzącą rozmawiałem o tym z pewną chrześcijanką która twierdziła że Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi ale nie oznacza to że byli oni jedynymi ludźmi o czym może świadczyć ten fragment :
Kain rzekł do Pana: Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić! Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka. Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu. (Księga Rodzaju 4:13-16)
Czy to ma sens? :roll:
Ma ale rodzi sie problem
1. Jesli zostali ztworzeni rownoczesnie z A i E
to czy sa skazeni grzechem ?
Czy zjedli z Adamem i Ewa Jablko i upadli?
Dlaczego, Bilia milczy?
2. Jesli pozniej po upadku A i E to:
Czy Bog ich stworzyl dobrymi czy zlymi jak innych po upadku? Moze to klasa bezgrzesznych z urodzenia?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 07 lut 2008, 15:57

w nauce powstają od czasu do czasu takie rzeczy:
hipoteza mitochondrialnej Ewy http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitochondrialna_Ewa (powstanie człowieka ok. 140-200 tys. lat temu), czy hipoteza rajskiego ogrodu (powstanie człowieka ponad 100 tys. lat temu).
'oficjalne' stanowisko nauki na ten temat: R. Leakey "Pochodzenie człowieka".

to jest niesamowicie trudny temat dla mnie. ufam Bogu, bo Jego słowa są prawdą. jednak ze względu na mogące zrodzić się w sercu wątpliwości nikomu nie polecam badania sprawy ze strony współczesnej antropologii i archeologii.

po chwili namysłu: Bóg dał nam wystarczające nam do życia i zbawienia informacje i chyba na tym nasze badanie powinno się zakończyć :)
Ostatnio zmieniony 07 lut 2008, 16:02 przez Blaith, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 lut 2008, 16:00

Blaith pisze:w nauce powstają od czasu do czasu takie rzeczy:
hipoteza mitochondrialnej Ewy http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitochondrialna_Ewa (powstanie człowieka ok. 140-200 tys. lat temu), czy hipoteza rajskiego ogrodu (powstanie człowieka ponad 100 tys. lat temu).
'oficjalne' stanowisko nauki na ten temat: R. Leakey "Pochodzenie człowieka".

to jest niesamowicie trudny temat dla mnie. ufam Bogu, bo Jego słowa są prawdą. jednak ze względu na mogące zrodzić się w sercu wątpliwości nikomu nie polecam badania sprawy ze strony współczesnej antropologii i archeologii.
Ciekawe natomiast jest ze istnieje nie tylko mitochondrialna Ewa ale i zmniejszenie puli ludzkosci do bardzo malej populacji - omal nie wygineli... Czyzby potop?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 07 lut 2008, 16:05

Lash pisze:omal nie wygineli... Czyzby potop?

tak, tak, to bardzo się z tym kojarzy. tyle, że nie zgadza się z chronologią biblijną - bo to tzw. wąskie gardło populacyjne miało by mieć miejsce ok. 70 tys. lat temu.


Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 07 lut 2008, 16:29

Lash pisze:Czy zjedli z Adamem i Ewa Jablko i upadli?

A gdzie masz coś napisane na temat jabłka?


;)
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 07 lut 2008, 16:53

jabłko=owoc.

wszyscy to kojarzą z jabłkiem, nie wiem, dlaczego :P


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 lut 2008, 17:21

Timothy pisze:
Lash pisze:Czy zjedli z Adamem i Ewa Jablko i upadli?

A gdzie masz coś napisane na temat jabłka?
Sorki :) Masz racje :) Oczywicie chodzi o owoc poznania dobrego i zlego :). Jakos tak schematem luznej rozmowy polecialem i wyluzowany chlapnalem :oops: :oops: :oops: :oops: :D :D :D :D :D :D :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 07 lut 2008, 17:24

julaine pisze:wszyscy to kojarzą z jabłkiem, nie wiem, dlaczego :P

słyszałam, że to podobno skaza po tłumaczeniu Wulgaty:
malum (rzeczownik) to albo jabłko, albo owoc
malum (rzeczownik odprzymiotnikowy) to coś złego, kłopot, niedola, nieszczęście, cierpienie, przyczyna nieszczęść
--> chyba więc stało się to przez skojarzenie ;-)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 lut 2008, 09:01

Haereticus pisze:
Lash pisze:
Haereticus pisze:Tak - wierzy, że Bóg stworzył świat, ale dopuszcza równocześnie "fakt" ewolucji. To jest zagadnienie więcej niż skomplikowane - odnoszę wrażenie, że Kr-k chce się godzić ze wszystkim - z Biblią i ateistycznymi wnioskami pseudo-naukowymi. A tak się nie da.
Typowa dwumowa. Ewolucja Tak, Stworzenie Tak. Choc to sie wyklucza.

ja myślę, że oni bardzo się zakrecili w tym swoim dążeniu do "poprawności" i dogadania się ze światem i tak naprawdę błądzą gdzieś "w połowie drogi" pomiędzy ewolucją a ID i jako Kościół nie bardzo potrafią się w tym odnaleźć. Będę złosliwy trochę, ale muszę stwierdzić, że to skutek nietrzymania się Biblii.
Coś więcej pewnie napiszę jutro, bo 23.40 to nie jest dobra pora na "ruszanie mózgownicą" :lol: Mój osobisty, biologiczny komputer własnie się przegrzał i wyskakuje mi :"Error! czas do spania!" :lol:
A pojawia ci sie blue screen? Zmioen system z Windowsa na pingwina. One maja ponac 90 dni ciaglej nocy ;) ;) ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Antropologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości