Imię Boże

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 sty 2011, 15:58

1. Artykuł emeta nie bardzo mi się podoba :(
2. Septuaginta ciekawei to oddaje 3:14 καὶ εἶπεν ὁ θεὸς πρὸς Μωυσῆν ἐγώ εἰμι ὁ ὤν καὶ εἶπεν οὕτως ἐρεῖς τοῖς υἱοῖς Ισραηλ ὁ ὢν ἀπέσταλκέν με πρὸς ὑμᾶς jest to ważne świdectwo.
3. NIe wiemy w jakim Języku Jezus wypowiedał słowa w Jana 8 wiemy jak oddał to APOSTOŁ Jan w grece.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 06 sty 2011, 15:59

Quster pisze:
agent terenowy pisze:Tylko, że mi chodzi o to, jak Żydzi tlumacza na swój język Jana 8,58.
Czy w NT po hebrajsku Jestem w Jan 8, 58 jest tak samo, jak w Wj 3,14 czy uzyto innych słów?

Tego nigdy nie sprawdzałem, można zobaczyć do tłumaczenia Sterna, ale czy chodzi ci o ortodoksyjnych Żydów ?

Chodzi mi o to jak oddaja Jana 8,58 tlumaczenia ewangelii Jana z greki na hebrajski. Chodzi mi o Nowy Testament po hebrajsku, nie tlumaczenia na polski typu Stern. Czy w Jana 8,58 jest tam Ehyeh czy inny zwrot?


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 07 sty 2011, 03:30

Tomasz_S pisze:Słyszałem że Krk przechrzciło "stworzyciela nieba i ziemi" na Adonai, bez zgody zainteresowanego

Adonai to transliteracja hebrajskiego słowa, które występuje w Biblii w ST w języku hebrajskim, więc nikt nic nie ochrzcił, tylko taka jest prawda, że Bóg jest Adonai, czyli po polsku PAN


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
mu'at
Posty: 149
Rejestracja: 01 wrz 2010, 20:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mu'at » 18 cze 2011, 12:39

Ja to Imię wymawiam i zwracam się do Boga w tym Imieniu.


28 maja 2013 roku o godzinie 8.20 opuściłem forum.Powód:antychrześcijańskość i negatywna postawa osób deklarujących się wiarą w Jezusa, która jest antyświadectwem.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 cze 2011, 12:41

Ciekawe, bo apostołowie zwracali się do Boga używając słów "Bóg, Ojciec, Pan, Władca (despotes)".


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
mu'at
Posty: 149
Rejestracja: 01 wrz 2010, 20:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mu'at » 18 cze 2011, 12:59

Nie wiemy tego do końca.Wiemy,że NT został w końcowej fazie spisany po grecku.
Ale jak zwracali się do Boga pierwsi uczniowie Jezusa pochodzenia żydowskiego?
Czy wymawiali Imię zapisane tetragramem?Czy mówiąc Pan do Jezusa i do Boga wiedzieli,który jest którym Panem?
Nie mówili przecież między sobą po grecku ale po hebrajsku i po aramejsku.
A w Biblii mieli to Imię zapisane a nie było jeszcze Nowego Testamentu.
A przecież wiemy,że długo istniały gminy chrześcijańskie w których czytano Torę i mówiono po hebrajsku.Przestrzegano szabatu itd.


28 maja 2013 roku o godzinie 8.20 opuściłem forum.Powód:antychrześcijańskość i negatywna postawa osób deklarujących się wiarą w Jezusa, która jest antyświadectwem.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 cze 2011, 13:21

Po hebrajsku raczej nie mówili, jak już to prędzej po aramejsku. Ale też bardzo możliwe, że mówili po grecku (byli dwujęzyczni - zjawisko na porządku dziennym w tamtym miejscu i tamtych czasach). Co do NT - jakiej ostatniej fazie? Nie ma wątpliwości, że został od razu spisany po grecku. Można tylko zastanawiać się przy Mat., ale to wszystko. Kiedy czytano Tanach, mówiono adonaj i nic dziwnego, że NT po grecku ma tylko kyrios. Gdyby rozróżnienie lub wyróżnienie tetragramu było ważne, to zaznaczono by to jakoś w grece, tymczasem nie ma czegoś takiego. Przeciwnie - Paweł skrzętnie wykorzystuje dwuznaczność słowa kyrios w cytatach z Pism, aby teksty o JHWH odnosić do Jezusa.

Prawdą jest, że istniały gminy o zabarwieniu judeo-chrześcijańskim, ale na pewno nie mówiono w nich po hebrajsku. W najlepszym razie po aramejsku i choć czytano Torę w oryginale, to tak naprawdę liczył się odczytywany targum.


mu'at
Posty: 149
Rejestracja: 01 wrz 2010, 20:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mu'at » 18 cze 2011, 15:23

A więc można by śmiało powiedzieć,że chrześcijaństwo jest nową religią,która początek swój bierze nie od żydowskiego rabina ale z nauki apostołów i tu też nie do końca jasne których.Widać ślady tego życia według Tory pierwszych chrześcijan w Dziejach i Liście Jakuba.Wszystkie Listy Pawła adresowane były do gmin poza Izraelem.A wiadomo,że Paweł głosił odrzucenie Tory.
Jak to się ma do tego,co mówił Jezus w ew.Mateusza:

"17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego." Mt 5:17-20.

Dlaczego Jezus pozostał do końca swego życia praktykującym żydem ale jego uczniowie według ciebie już żydami praktykującymi być przestali.I to zapewne nagle.Choć według Dz widać,że wcale tak nie było...A to bardzo daje do myślenia.


28 maja 2013 roku o godzinie 8.20 opuściłem forum.Powód:antychrześcijańskość i negatywna postawa osób deklarujących się wiarą w Jezusa, która jest antyświadectwem.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 cze 2011, 16:46

Nie rozumiem tego wybuchu. Chrześcijaństwo nie jest religią jedną z wielu, jest jedyną Drogą. Ale niewątpliwie jest nową drogą [Heb. 10:20]. Nie bierze początku od żadnego rabina, tylko od Mesjasza Izraela, jedynego prawdziwie wiernego Izraelity, który poniósł karę jako reprezentant swojego ludu dla ich ocalenia, On jest prawdziwym Izraelem, nasieniem Abrahama, a wraz z Nim wszyscy, którzy są w Nim. Został wzbudzony z martwych, w Nim wszystko stało się nowe. Mesjasz Król ani Paweł, jego uniżony wysłannik nie głosili odrzucenia Tory, ale jej wypełnienie - wreszcie ta część Izraela, która biegła w wierności Torze, by doświadczyć Bożej sprawiedliwości, w Mesjaszu dotarła do mety, osiągnęła cel. Mesjasz jest końcem Tory, jej celem. [Rz 9-11] Mesjasz był posłuszny Torze, ale umarł i Tora nad nim nie panuje tak, jak nad każdym, kto jest w Nim. Teraz Mesjasz rządzi w Duchu Świętym, który wydaje obfity owoc sprawiedliwości w tych, którzy są Jego. [Rz 6-8]

Co to znaczy, że apostołowie byli "praktykującymi żydami"? Co rozumiesz przez to? Bo wydaje się, że judaizm mesjaniczny rozumie to mniej więcej tak, jak mówi to jego nazwa - judaizm (taki rabiniczny, ale oczyszczony) z dorzuconym Mesjaszem, z Jego dobrą rabiniczną nauką. To nie jest obraz, ani Ewangelii, ani Dziejów, ani Listów, które mówią: Mesjasz przyszedł, Królestwo się zaczęło, nastał czas odpuszczenia długów, nowe stworzenie znalazło swój początek w zmartwychwstałym Panu, w Mesjaszu Izrael doświadczył odkupienia i wreszcie stał się światłością dla pogan, tak aby zbawienie w Królu Izraela, jedynym Panu świata sięgało aż po krańce ziemi.


mu'at
Posty: 149
Rejestracja: 01 wrz 2010, 20:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mu'at » 21 cze 2011, 08:08

Widzisz ja czytam Biblię i widzę,że wypełnienie Tory to co innego niż ty to rozumiesz:

Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.Mateusz 5:17-18.

Dlatego cokolwiek bym nie napisał nie zostanie przyjęte ponieważ mamy inne zrozumienie spraw bożych.
Nie oznacza to jednak,że pomimo odmiennych poglądów nie możemy siebie szanować.

Pozdrawiam!


28 maja 2013 roku o godzinie 8.20 opuściłem forum.Powód:antychrześcijańskość i negatywna postawa osób deklarujących się wiarą w Jezusa, która jest antyświadectwem.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 cze 2011, 09:13

mu'at pisze:Widzisz ja czytam Biblię i widzę,że wypełnienie Tory to co innego niż ty to rozumiesz:

Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.Mateusz 5:17-18.

Dlatego cokolwiek bym nie napisał nie zostanie przyjęte ponieważ mamy inne zrozumienie spraw bożych.
Nie oznacza to jednak,że pomimo odmiennych poglądów nie możemy siebie szanować.

Pozdrawiam!
Co sie wypełni?
JAK? w tobie sie wypełni Prawo?
Co znaczy że Jezus WYPEŁNIŁ PROROCTWA - to znaczy że dorzucił nowe proroctwa?
Czy raczej że wykonał je?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 21 cze 2011, 09:53

agent terenowy

Tylko, że mi chodzi o to, jak Żydzi tlumacza na swój język Jana 8,58.
Czy w NT po hebrajsku Jestem w Jan 8, 58 jest tak samo, jak w Wj 3,14 czy uzyto innych słów?

Bardzo słusznie to zauważyłeś.Podobnie jest z 1 Piotra 3,15 i Izaj.8,12-13,a wszystko wskazuje,że chodzi o jedną i tą samą osobę,którą określa się jako Chrystusa z 1 Kor.10,4.Jak ma na imię ta osoba?


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.
mu'at
Posty: 149
Rejestracja: 01 wrz 2010, 20:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mu'at » 21 cze 2011, 13:39

Lash, przeczytaj ten fragment dokładnie i w różnych wydaniach Biblii.Nawet jeśli masz już pogląd odnośnie tego fragmentu to przeczytaj go uważnie.


28 maja 2013 roku o godzinie 8.20 opuściłem forum.Powód:antychrześcijańskość i negatywna postawa osób deklarujących się wiarą w Jezusa, która jest antyświadectwem.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 cze 2011, 14:09

mu'at pisze:Lash, przeczytaj ten fragment dokładnie i w różnych wydaniach Biblii.Nawet jeśli masz już pogląd odnośnie tego fragmentu to przeczytaj go uważnie.
I co to zmieni?
Na mojej Bibli - nie pamietam wydania - na okładce czerwonej to nawet w grece było napisane?
Nadal nie zmini to nic w tym że Chrystus Przyszedl WYPEŁNIĆ / WYKONAĆ PRAWO a nie dodać nam przykazań!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sie 2012, 08:58

Chcę gdzieś wkleić link do krótkiego rozważania nt Bożego Imienia i robię to tu.
Oto on: http://www.youtube.com/watch?v=4SRjwMUYsrA


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości