Ezechiela 33:11

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Ezechiela 33:11

Postautor: Lash » 26 paź 2012, 15:34

Tu jest post z pytaniami do okidokiego oraz poczatek dyskusji aby okidoki nie powielała nadal swojego kłamstwa że ludzie nie odpowiadają mu na ez 33:1 w żaden sensowny sposób.

Okidoki teraz nie będzie nadal mógł kłamać z powodu tego postu!


Proste pytanie wprowadzją go w zakłopotanie.

1. Okodoki traktuje bardzo absolutystycznie wyrwane zkontekstu zdanie o tym, że Bóg nie chce śmierci grzesznika ale chce jego nawrócenia.

Wnioski wyglądają mniej wiecej tak!
Bóg nigdy nie chce śmierci grzesznika ale zawsze chce Jego nawrócenia!


2. Pytania na które okidoki mota się i zachowuje niczym dziecko przyłapane z pełną buzią słodyczy twierdzące ze to nie ono podkradało słodycze!

Bóg nie raz i nie dwa zabija i wydaje wyroki śmierci w Piśmie. Nawet w tym tekście o tym czytamy wesrety 1-5 i dalej!

Pierwsze Pytanie do OKIDOKIEGO:
Skoro Bóg ABSOLUTNIE nie chce śmierci grzesznika to dlaczego zabija grzeszników?
Odpowiedzi możliwe:
- musi bowiem jest coś silniejsze od niego?
- chce zaibjać bowiem jest suwerenny?
- inna odpowiedź?

Drugie pytanie do OKIDOKIEGO:

Skoro Bóg chce absolutnie nawrócenia grzezników to dlaczego mówi i czyni inaczej?

Rzym 9:18 (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. (19) Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić?

(37) A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego, (38) aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, jakie wypowiedział: Panie, któż uwierzył wieści naszej, a komu objawiło się ramię Pana? (39) Dlatego nie mogli uwierzyć, że znowu rzekł Izajasz: (40) Zaślepił oczy ich i zatwardził serce ich, aby nie widzieli oczami swymi i nie rozumieli sercem swym, i żeby się nie nawrócili, i żebym ich nie uzdrowił. (41) To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim. Jana 12

(5) Podobnie i obecnie pozostała resztka według wyboru łaski. (6) A jeśli z łaski, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości, (8) jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego. Rzym 11

Próba uczynienia z tego midraszu / przenośni czy wypowedzi poetyckiej jest dziecinadą teologiczną!

Dlatego okidoki nie podaje zbyt wielu wersetów ale rzuca kalumnie...


Trzecie pytanie do okidokiego:

Niektórzy próbuja wybrnąć z tych pytań teologicznych twieirdzeniami, że Bóg kieruje sie naszymi uczynkami / wolą / sercem / wyborem! jesteś dobry Bóg ci błogosławi... jesteś zły buch do śmierci! Słowem zbawienie z uczynków!
Czym sie Bóg kieruje!?


Niestety o to chodzi aby wciskac ludizom zbawienie z uczynków!
W wypadku okidokiego jest to połączene z PRAWEM uczynków.
Przed taką inną ewangelią ostrzegał Paweł w liście do Galacjan!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 sty 2013, 14:06

Lash, trudno się z Tobą nie zgodzić, ale jednak... wciąż nie rozumiem, co w takim razie znaczy Ez 33:11...? Świetnie pokazałeś, jak nie należy tego interpretować, ale w takim razie... jak należy? :-D


Szafirowa
Posty: 24
Rejestracja: 07 sty 2013, 22:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Szafirowa » 28 sty 2013, 09:54

Być może znaczy to po prostu tyle, że zabijanie grzeszników nie jest Bożym pragnieniem i On nie robi tego po to, by siebie zadowolić. Nie jest Mu to potrzebne, czyni to z ważniejszych powodów.
A może nie należy rozdzielać tego od w. 10, czyli Bóg mówiłby to do tych występnych, którzy widzą swoje złe uczynki i chcą się ocalić.
Nic innego mi do głowy nie przychodzi.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 sty 2013, 10:45

Trudno nie zgodzić się z apostołem Pawłem że zbawienie jest z łaski, o tym że Bóg zatwardza serce grzesznika i z tym że ci którzy popełniają bezprawie (trwają w grzechu) Królestwa Bożego nie odziedziczą.

Ezech 3:20 - Gdy zaś sprawiedliwy odwróci się od swojej sprawiedliwości i popełni bezprawie - a Ja doprowadzę go do upadku i on umrze, to jeżeli nie ostrzeżesz go, wtedy on umrze z powodu swojej winy, i nie będzie się pamiętało jego sprawiedliwych czynów, których dokonał, lecz ciebie uczynię odpowiedzialnym za jego krew.
3:21 - Lecz jeżeli ty ostrzeżesz sprawiedliwego, aby sprawiedliwy nie zgrzeszył, i on nie zgrzeszy, to na pewno pozostanie przy życiu, ponieważ dał się ostrzec, a ty uratowałeś swoją duszę.

Ezech 33:18 - Jeżeli sprawiedliwy odwróci się od swojej sprawiedliwości i popełni występek, umrze z powodu niego.
33:19 - A jeżeli bezbożny odwróci się od swojej bezbożności i będzie wypełniał prawo i sprawiedliwość, dzięki nim będzie żył.

Izaj 33:15 - Kto postępuje sprawiedliwie i mówi szczerze, kto gardzi wymuszonym zyskiem, kto cofa swoje dłonie, aby nie brać łapówki, kto zatyka ucho, aby nie słyszeć o krwi przelewie, kto zamyka oczy, aby nie patrzeć na zło,
33:16 - ten będzie mieszkał na wysokościach; jego ostoją twierdze na skałach, ten ma pod dostatkiem chleba i nie wysychają jego wody.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 30 sty 2013, 18:33

Okidoki ma odpowiedzieć a ja tymczasem chciałem zapytać o jedną kwestię bracia.

Kto jest odpowiedzialny za zło?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 31 sty 2013, 13:41

Kieruje się też ludzkimi uczynkami ale to nie ma nic wspólnego ze zbawieniem z uczynków.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 31 sty 2013, 16:00

Jak z odpowiedzią na moje pytanie?


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 02 lut 2013, 00:04

esde pisze:Jak z odpowiedzią na moje pytanie?

szatan, tak mówi Biblia


Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 02 lut 2013, 00:18

Czyli, że to szatan jest źródłem zła, tak?


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 02 lut 2013, 00:54

esde, mieliśmy na ten temat dyskusję w wątku Alkhiliona "Stało się". Jeśli masz ochotę - przejrzyj sobie, mój offtop zaczyna się tu:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 578#292578

Ja sam do teraz nie mam stanowiska. Wydaje mi się, że zło stworzył Bóg, ale co z odpowiedzialnością... nie mam pojęcia, jak to ugryźć.


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 02 lut 2013, 15:01

esde pisze:Czyli, że to szatan jest źródłem zła, tak?

Izajasz 45

Tysiąclecia- (7) Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko.

Warszawska- (7) Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście, Ja, Pan, czynię to wszystko.

Warszawsko - praska (7) To Ja stworzyłem światłość, ale i ciemności, to Ja zsyłam dobrobyt, ale i nieszczęścia, to Ja, Pan, Ja robię to wszystko.

Gdańska - (7) Który czynię światłość, i stwarzam ciemności; sprawuję pokój, i stwarzam złe. Ja Pan czynię to wszystko.

PNŚ - (7) Tworzę światło i stwarzam ciemność, zaprowadzam pokój i stwarzam niedolę - ja, Jehowa, czynię to wszystko.

Zapytałeś mnie o odpowiedzialność. Odpowiedzialny jest Szatan.
A źródłem jest?


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 02 lut 2013, 15:11

Odpowiedzialność Szatana
Jana 8
Tysiąclecia - (44) Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

Warszawska - (44) Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

Gdańska - (44) Wyście z ojca dyjabła i pożądliwości ojca waszego czynić chcecie; onci był mężobójcą od początku i w prawdzie nie został, bo w nim prawdy nie masz: gdy mówi kłamstwo, z swego własnego mówi, iż jest kłamcą i ojcem kłamstwa

Brzeska - (44) Wy z ojca diabła jesteście, a pożądliwości ojca waszego czynić chcecie, onci był mężobójca od początku i w prawdzie nie został, bo w nim nie masz prawdy, ilekroćkolwiek powieda, kłamstwo sam z siebie powieda, abowiem jest kłamca i ociec kłamstwa.


filozofificatio
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2013, 10:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczecin
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: filozofificatio » 05 lut 2013, 00:41

Źródłem jest Bóg, zaś odpowiedzialny jest szatan ? Czy to tak ładnie tak "zrzucać winę" ?

Do tego jeśli przyjmiemy założenie, że zło jest brakiem dobra, a szatan jest uosobieniem zła, to Bóg obarcza winą za zło pochodzące od samego siebie, istotę [też złą] pozbawioną Boga. Tak jakby miał pretensje, że go tam nie ma. A szatan przecież nie może się nawrócić ^ ^ To pozbawione jakiejkolwiek logiki.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 07 lut 2013, 21:50

filozofificatio pisze:Źródłem jest Bóg, zaś odpowiedzialny jest szatan ?


Bóg nie może być źródłem czegoś, co z definicji zakłada Jego brak.

filozofificatio pisze:Do tego jeśli przyjmiemy założenie, że zło jest brakiem dobra, a szatan jest uosobieniem zła, to Bóg obarcza winą za zło pochodzące od samego siebie, istotę [też złą] pozbawioną Boga


Nie. Zło jest brakiem dobra, zatem szatan, tworząc mozliwość nie bycia posłuszyn Bogu jest jednoczesnie twórcą zła.

filozofificatio pisze:Tak jakby miał pretensje, że go tam nie ma. A szatan przecież nie może się nawrócić ^ ^ To pozbawione jakiejkolwiek logiki.


Pora poczytać jakieś książki nt. logiki :)


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 07 lut 2013, 22:24

Alkhilion pisze:Nie. Zło jest brakiem dobra, zatem szatan, tworząc mozliwość nie bycia posłuszyn Bogu jest jednoczesnie twórcą zła.

1. Szatan tworzy możliwość nie bycia posłusznym Bogu wbrew woli Boga?
2. Jeśli "zło jest brakiem dobra", to kto decyduje, gdzie to dobro jest, a gdzie go nie ma (a więc, gdzie jest zło)?
3. Kto stworzył szatana - twórcę zła?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości