Ezechiela 33:11

Jak postrzegamy Boga....
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lut 2013, 10:41

Piękny fragment. Dyskusje natomiast toczą się dokoła a nie sięgają sedna tego przesłania który jest przedsmakiem ewangelii.

Ezech 33:11 - Powiedz im: Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?

Czy Ewangelia mówi inaczej? Idź i więcej nie grzesz. Pokutuj. Nie idź szeroką drogą która wiedzie na zatracenie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lut 2013, 13:15

Widzę że tamat zatoczył koło :)
nie wiem czy go podzielić czy nie :)


1.

Ktoś zapytał:
Jak rozumieć Ez 33:11
W kontekście.

Bóg wydaje wyrok na życie cielesne żydów.
Umrzecie.

Jest to zgodne z Prawem.
Bóg napominał i zachęcał i groził. NIC.
Człowiek JEST GRZESZNY i nic nie zadziała.

Bóg jednak mówi nie mam upodobania w tym wydawaniu wyroków. Chce abyście żyli.
Dlatego wyśle swojego Syna aby zmienić wszystko....
Dosłownie odmienic wszystko.


2.

Temat o odpowiedzialności.
Dlaczego Bóg daje odpowiedzilaność za zło?

Jak podałem wcześniej Pawłowa odpowiedź jest weręcz "niegrzeczna"

(17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. (19) Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? (20) Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś? (21) Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? (22) Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, (23) i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, (24) względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan ... ?


Paweł jednoznacznie maluje tu obraz determinizmu ze strony Boga. Trzeba dużo sie nameczyć aby zamazać ten jednoznaczny obraz. Pytanie dlaczego więc obwinia jest logiczną konsekwencją tego poczucia bezradności względem jego mocy.

Skoro Bóg daje komu chce to dlaczego mamy odpowiedzialość?!!! (sic)
Dlaczego Bóg obwinia?!
Dlaczego znajduje bład wnaszym postepowaniu do ukarania nas?

To Trudne pytanie. Ale ono się wzmaga gdyż Paweł maluje je w kontekście Faraona, którego historia jest straszna!

(1) I rzekł Pan do Mojżesza: Idź do faraona, ponieważ uczyniłem twardym serce jego i jego sług, abym mógł czynić znaki swoje wśród nich, (2) i abyś opowiadał dzieciom twoim i wnukom, co zdziałałem w Egipcie. A znaki moje czyniłem między nimi, aby wiedzieli, że Ja jestem Pan. (3) .... <cut> ..... (14) Szarańcza przyleciała na całą ziemię egipską i opuściła się na cały kraj egipski tak licznie, że tyle szarańczy nie było dotąd ani nie będzie nigdy. (15) I pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną stała się ziemia od szarańczy w takiej ilości. Szarańcza pożarła wszelką trawę ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie, i nie pozostało nic zielonego na drzewach i nic z roślinności polnej w całej ziemi egipskiej. (16) Co rychlej kazał faraon zawołać Mojżesza i Aarona i rzekł: Zgrzeszyłem przeciwko Panu, Bogu waszemu, i przeciwko wam. (17) A teraz, proszę, przebaczcie i tym razem grzech mój, a błagajcie Pana, Boga waszego, by usunął ode mnie przynajmniej tę śmierć. (18) I wyszedł Mojżesz od faraona, i prosił Pana. (19) Pan sprowadził wiatr zachodni, bardzo gwałtowny, który uniósł szarańczę i wrzucił ją do Morza Czerwonego. W całej ziemi egipskiej szarańcza zginęła doszczętnie. (20) Ale Pan uczynił upartym serce faraona, i nie wypuścił on Izraelitów. (21) I rzekł Pan do Mojżesza: Wyciągnij rękę ku niebu, a nastanie ciemność w ziemi egipskiej tak gęsta, że można będzie dotknąć ciemności. (22) Wyciągnął Mojżesz rękę do nieba i nastała ciemność gęsta w całej ziemi egipskiej przez trzy dni. (23) Jeden drugiego nie widział i nikt nie mógł wstać z miejsca swego przez trzy dni. Ale Izraelici wszyscy mieli światło w swoich mieszkaniach. (24) Zawołał faraon Mojżesza i rzekł: Idźcie, oddajcie cześć Panu, tylko owce i bydło wasze zostanie. Dzieci wasze również mogą iść z wami. (25) Odpowiedział Mojżesz: Ty także musisz dać nam do rąk ofiary i całopalenia, byśmy mogli ofiarować je Panu, Bogu naszemu. (26) Również bydło nasze pójdzie z nami, nie zostanie nawet kopyto, ponieważ z niego weźmiemy na ofiarę Panu, Bogu naszemu; a sami nie wiemy, z czego złożyć ofiarę dla Pana, aż tam przyjdziemy. (27) Pan uczynił upartym serce faraona i nie chciał ich wypuścić. (28) I rzekł faraon: Odejdź ode mnie! Strzeż się i nie zjawiaj się już przede mną! Skoro się tylko zjawisz przede mną, umrzesz. (29) I rzekł Mojżesz do faraona: Będzie, jak powiedziałeś. Nie zjawię się więcej przed tobą. (Ks. Wyjścia 10:1-29, Biblia Tysiąclecia)


Wystarczy przeczytać ten werset aby się BAĆ. Tak ten tekst ma wywołać Strach w sercach ludzi.
Skoro Bóg może to robić to zastanów sie bradzo mocno przeciwko komu stajesz w opozycji :!:

Widać w tej historii Faraona który nawraca się ale Bóg go odrzuca!
Widać w tej historii Boga który Wzywa - Wypuśc mój lud ale jednoczesnie zatwardza serce Faraona aby na nim pokazać swoja moc.


Paweł wyjaśniając ten dylemat odwołuje sie tu do Izajasza 45:7.
Kimkolwiek jesteś człowiecze wiedz, że Bóg może robić co chce ze swoimi stworzeniami.

Izajasz mówi

(5) Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma Boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, (6) aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że beze Mnie nie ma niczego. Ja jestem Pan, i nie ma innego. (7) Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko. (8) Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją! Niechajże ziemia się otworzy, niechaj zbawienie wyda owoc i razem wzejdzie sprawiedliwość! Ja, Pan, jestem tego Stwórcą. (9) Biada temu, kto spiera się ze swoim twórcą, dzbanowi spomiędzy dzbanów glinianych! Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: Co robisz? albowiem jego dzieło powie mu: Niezdara! (10) Biada temu, kto mówi ojcu: Coś spłodził? albo niewieście mówi: Co urodziłaś? (11) Tak mówi Pan, Święty Izraela i jego Twórca: Czyż wy Mnie będziecie pytać o moje dzieci i dawać Mi rozkazy co do dzieła rąk moich? (12) To Ja uczyniłem ziemię i na niej stworzyłem człowieka, Ja własnoręcznie rozpiąłem niebo i rozkazuję wszystkim jego zastępom. (13) To Ja wzbudziłem go słusznie i wygładzę wszystkie jego drogi. On moje miasto odbuduje i odeśle moich wygnańców, bez okupu i odszkodowania - mówi Pan Zastępów.


Fraza stwarzam niedolę to dosłownie stwarzam zło. Jest to hebrjskie słowo "Ra"
Bóg ma do tego moc i to robi.

Twarda to mowa :/


3.
Trzecia sprawa to sprawa czym jest zło.

Zło jest po cześci brakiem dobra. Jednak nie tylko.
Jak fauxpas zauważył jesli jest to brak dobra to Bóg czyniąc miejsce na zło przez usuniecie dobra de facto stwarzałby zło.

Dla mnie zło jest AKCJĄ czyli aktem.
jest mniej bytem ale bardziej działaniem.
jest wysiłkiem i wydatkowaniem bożej energii danej nam w celu czynienia dobra na złe cele.

Dlatego Dobry jest tylko Bóg.
Bowiem tylko on wydaje pełnię swej energii na dobre rzeczy.

Nawet stwarzając zło i sąd wydając potepienie czyni dobro nowiem nie kieruje się niczym innym niz dobrocią naturalnie z Jego Natury wynikającą.

4.

Bóg objawił swoja miłość w Chrustusie a poza Chrystusem miłość jest niepełna. Dlatego jeśli za punkt startu przyjąć miłość to musi to byc miłosć BOŻA a nie nasze rozumienie miłości.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 lut 2013, 02:01

Lash pisze:Widzę że tamat zatoczył koło :)
nie wiem czy go podzielić czy nie :)

Wyjątkowo będę za nie-dzieleniem ;].

Ktoś zapytał:
Jak rozumieć Ez 33:11
W kontekście.

Bóg wydaje wyrok na życie cielesne żydów.
Umrzecie.

Jest to zgodne z Prawem.
Bóg napominał i zachęcał i groził. NIC.
Człowiek JEST GRZESZNY i nic nie zadziała.

Bóg jednak mówi nie mam upodobania w tym wydawaniu wyroków. Chce abyście żyli.
Dlatego wyśle swojego Syna aby zmienić wszystko....
Dosłownie odmienic wszystko.

Nie kupuję tego. Na chłopską logikę: skoro faktycznie nie ma upodobania w wydawaniu wyroków, to czemu nie pociągnął do Siebie żydowskich serc? Jeśli z tych samych powodów, które ogólnie głosi kalwinizm, to po co ten werset?

Co do reszty: muszę przemyśleć, ale po pierwszym czytaniu raczej się będę zgadzał (wreszcie!) :-). Dzięki za odpowiedź, szczególnie punkt 2.!


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 13 lut 2013, 14:43

fauxpas pisze:
Ktoś zapytał:
Jak rozumieć Ez 33:11
W kontekście.

Bóg wydaje wyrok na życie cielesne żydów.
Umrzecie.

Jest to zgodne z Prawem.
Bóg napominał i zachęcał i groził. NIC.
Człowiek JEST GRZESZNY i nic nie zadziała.

Bóg jednak mówi nie mam upodobania w tym wydawaniu wyroków. Chce abyście żyli.
Dlatego wyśle swojego Syna aby zmienić wszystko....
Dosłownie odmienic wszystko.

Nie kupuję tego. Na chłopską logikę: skoro faktycznie nie ma upodobania w wydawaniu wyroków, to czemu nie pociągnął do Siebie żydowskich serc? Jeśli z tych samych powodów, które ogólnie głosi kalwinizm, to po co ten werset?


Powodów jest kilka.

Pierwszy to dla nas.

(6) Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali złego, tak jak oni pożądali. 1 kor 10

oraz
(16) Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - (17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. (2 List do Tymoteusza 3:1-17, Biblia Tysiąclecia)

Drugi jest w Bogu.
(11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. Rzym 9


Można się zapytać. Dlaczego Bóg wybrał Izraela?
Dlaczego nie innych?
Dlaczego tylko Abrahama ciągnął a Kannana kazał zabić?
Dlaczego nie objawiał się wszystkim narodom Jednakowo?
Nie dokońca znam odpowiedź logiczną bo jej nie ma na bazie założeń znanych z Pisma... jedyne co pozostaje to zaufać, że Bóg dobrze robi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lut 2013, 15:20

Nie kupuję tego. Na chłopską logikę: skoro faktycznie nie ma upodobania w wydawaniu wyroków, to czemu nie pociągnął do Siebie żydowskich serc? Jeśli z tych samych powodów, które ogólnie głosi kalwinizm, to po co ten werset?


Dlatego

Mat 23:37 - Jeruzalem, Jeruzalem, które zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie byli posłani, ileż to razy chciałem zgromadzić dzieci twoje, jak kokosz zgromadza pisklęta swoje pod skrzydła, a nie chcieliście!


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 lut 2013, 15:22

Lash, ok, rozumiem powody, ale w takim razie po co ten werset Ez 33:11? Skoro Bóg miał różne powody, by zatwardzać ich serca, to jednak... czemu się "skarży" w tym wersecie?
Ale i tak dzięki za odpowiedź - wiele już zaczęło mi się układać :-).


Chcę wierzyć, a dlaczego nie chcieli? :-)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lut 2013, 15:38

fauxpas pisze:Lash, ok, rozumiem powody, ale w takim razie po co ten werset Ez 33:11? Skoro Bóg miał różne powody, by zatwardzać ich serca, to jednak... czemu się "skarży" w tym wersecie?
Ale i tak dzięki za odpowiedź - wiele już zaczęło mi się układać :-).


Chcę wierzyć, a dlaczego nie chcieli? :-)


Dlaczego się mnie pytasz? Poczytaj w Biblii?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 lut 2013, 15:49

fauxpas pisze:Chcę wierzyć, a dlaczego nie chcieli?

Gdyż są z nautury grzesznikami i są przeciwni Bogu. Różnicą zawsze jest Łaska, a nie coś zawartego w człowieku -- używając NT nomenklatury więc powiem, że nie byli narodzeni z góry, używając ST nomenklatury powiem, że nie było ręki Pańskiej nad nimi.

Tak wiem prawda o Suwerenności i Wszechmocy Boga nie jest czymś co się nam podoba.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 13 lut 2013, 15:54

fauxpas pisze:Lash, ok, rozumiem powody, ale w takim razie po co ten werset Ez 33:11? Skoro Bóg miał różne powody, by zatwardzać ich serca, to jednak... czemu się "skarży" w tym wersecie?
Ale i tak dzięki za odpowiedź - wiele już zaczęło mi się układać :-).

A kto powiedział, że sie skarży?

Bóg ukazuje, że nie ma przyjemności w zabijaniu ludzi.

Zwróć uwagę na co zapowiada wielu proroków.
Bóg mówi, że wytepi Izraela, albo lud ten czy owy, albo że będa jeść swoje dzieci i On to sprawi.
Niektórzy moga odnieść wrażenie, że Bóg to sadysta bowiem takie rzeczy czyni... ( inni oczywiście będa robić z tego "poezję" i "przesadnię" ). Bóg ukazuje jednak, że nie lubi tego... Bóg nie lubi śmierci grzesznika i woli aby żył on jako nawrócony i przestrzegający Prawa. To nie jest Pragnienie Boga aby wszystkich wyrżnąć w Pień.

Dlatego Zsyła Syna aby to się zmieniło!

Pamietasz co było z dni Eliasza?

.... (2) Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela? (3) Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają. (4) Lecz co mu głosi odpowiedź Boża? Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem. (5) Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę. (6) Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości, (8) jak jest napisane: Dał im Bóg ducha odurzenia; takie oczy, by nie mogli widzieć, i takie uszy, by nie mogli słyszeć aż po dzień dzisiejszy

Co się wtedy działo?
Bóg mógł wytracić całego Izraela bowiem eliasz SAM ZOSTAŁ - tyle było widoczne. Bóg jednak mówi ... ja sobie zostawiłem Resztkę 7000. Jako że siedem jest liczbą symboliczną Bóg mówi w morzu tego grzechu gdzie widzisz tylko siebie ja mam ( doskonałą ) "7" liczbę swoich ludzi... ja sobie ich zostawiłem. Nie mam upodobania w ich śmierci ... choć 400 prproków wyrżnięto w pień... Bóg zachowuje swój wybrany lud i reszte wydaje na zatwardzenie... daje im ducha odurzenia :/

Jak się ma do tych którzy otrzymali od Boga ducha odurzenia werset - chcę zbawienia wszystkich? żaden arminiusz mi nie odpowiedział... Bowiem Bóg ewidentnie porzucił tu grzeszników i juz nie chciał ich zbawienia ale odurzył ich na sąd ... :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 lut 2013, 16:24

fantomik pisze:
fauxpas pisze:Chcę wierzyć, a dlaczego nie chcieli?

Gdyż są z nautury grzesznikami i są przeciwni Bogu. Różnicą zawsze jest Łaska, a nie coś zawartego w człowieku -- używając NT nomenklatury więc powiem, że nie byli narodzeni z góry, używając ST nomenklatury powiem, że nie było ręki Pańskiej nad nimi.

Tak wiem prawda o Suwerenności i Wszechmocy Boga nie jest czymś co się nam podoba.

Och, fantomiku, zataczamy koło po raz kolejny. Nie chcieli wierzyć, bo są z natury grzeszni, bo Bóg ich nie przeznaczył do zbawienia i tyle. Ja się tylko głośno zastanawiam, gdzie tu sens i dlaczego Bóg zrzuca na nas odpowiedzialność za swoje postanowienia, ale po części uzyskałem już odpowiedź od Lasha.


Lash pisze:
fauxpas pisze:Lash, ok, rozumiem powody, ale w takim razie po co ten werset Ez 33:11? Skoro Bóg miał różne powody, by zatwardzać ich serca, to jednak... czemu się "skarży" w tym wersecie?
Ale i tak dzięki za odpowiedź - wiele już zaczęło mi się układać :-).

A kto powiedział, że sie skarży?

Ezechiel :-).

Bóg ukazuje, że nie ma przyjemności w zabijaniu ludzi.

To po co ich zabija?

Zwróć uwagę na co zapowiada wielu proroków.
Bóg mówi, że wytepi Izraela, albo lud ten czy owy, albo że będa jeść swoje dzieci i On to sprawi.
Niektórzy moga odnieść wrażenie, że Bóg to sadysta bowiem takie rzeczy czyni... ( inni oczywiście będa robić z tego "poezję" i "przesadnię" ). Bóg ukazuje jednak, że nie lubi tego... Bóg nie lubi śmierci grzesznika i woli aby żył on jako nawrócony i przestrzegający Prawa. To nie jest Pragnienie Boga aby wszystkich wyrżnąć w Pień.

Dlatego Zsyła Syna aby to się zmieniło!

Karkołomny plan. Ale wierzę, że jeśli masz rację, to przyniesie Bogu chwałę.


Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 19 lut 2013, 11:35

Lash
Bóg chce zabijać ale "nie ma przyjemności w zabijaniu ludzi". :eek:
"Bóg nie lubi śmierci grzesznika i woli aby żył on jako nawrócony i przestrzegający Prawa" dlatego nie daje mu możliwości wyboru?
Bóg napominał i zachęcał i groził. NIC." No trudno, żeby napominał, zachęcał i groził i ludzie jednak przyjęli go do swojego serca, skoro im na to w zasadzie nie pozwala :lol-above:

Sory ale to komedia jest jakaś. Jakby tego było mało Dawid pisze do Hardi'ego, że to On nie wie co to jest miłość Boża? Stary przecież to Ty wierzysz w to, że Bóg zaplanował każde morderstwo, każdy gwałt dosłownie wszystko.
Nawet to co teraz pisze.. so...don't put the blame on me.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 lut 2013, 13:35

esde pisze: Lash
Bóg chce zabijać ale "nie ma przyjemności w zabijaniu ludzi". :eek:


Tak mówi Ezechiel.

esde pisze: "Bóg nie lubi śmierci grzesznika i woli aby żył on jako nawrócony i przestrzegający Prawa" dlatego nie daje mu możliwości wyboru?


Możliwość wyboru został mu zabrana PRZEZ ADAMA.
porównaj:

(5) Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha - do tego, czego chce Duch. (6) Dążność bowiem ciała prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha - do życia i pokoju. (7) A to dlatego, że dążność ciała wroga jest Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna. (8) A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą. rzym 8

W ciele nie jesteśmy wstanie podobać sie Bogu.
Nasza cielesność nie jest WSTANIE wypełnić PRAWA.
nie jesteśmy w stanie podporzadkowac się PRAWU. :/
A jednak Bóg wymagał życia zgodnie z Prawem!

I tu jest problem
Człowiek jest w niewoli grzechu i nie może spełnić Prawa.
Bóg wiśc wydaje wyrok śmierci ale nie ma w tym przyjemności!


esde pisze: Bóg napominał i zachęcał i groził. NIC." No trudno, żeby napominał, zachęcał i groził i ludzie jednak przyjęli go do swojego serca, skoro im na to w zasadzie nie pozwala :lol-above:


jw
to nie BÓG im nie pozwalał ale GRZECH.

esde pisze: Sory ale to komedia jest jakaś. Jakby tego było mało Dawid pisze do Hardi'ego, że to On nie wie co to jest miłość Boża? Stary przecież to Ty wierzysz w to, że Bóg zaplanował każde morderstwo, każdy gwałt dosłownie wszystko.
Nawet to co teraz pisze.. so...don't put the blame on me.


Sorry ale Powiedz to tym ludziom ...

16) A dziesięć rogów, które widziałeś, i Bestia - ci nienawidzić będą Nierządnicy i sprawią, że będzie spustoszona i naga, i będą jedli jej ciało, i spalą ją ogniem, (17) bo Bóg natchnął ich serca, aby wykonali Jego zamysł i to jeden zamysł wykonali - i dali Bestii królewską swą władzę, aż Boże słowa się spełnią. (18) A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto, mające władzę królewską nad królami ziemi. (Apokalipsa (Objawienie) 17:1-18, Biblia Tysiąclecia)

albo
(9) Sprawię, że będą jedli ciało swoich synów i córek; jeden będzie jadł ciało drugiego, z powodu oblężenia i ucisku, jakim otoczą ich nieprzyjaciele nastający na ich życie. (Ks. Jeremiasza 19:9, Biblia Tysiąclecia)

(7) I uczynię bezsilną radę Judy i Jerozolimy na tym miejscu. Sprawię też, że padną od miecza przed swoimi wrogami, z ręki tych, co nastają na ich życie. Ciała ich wydam na pożarcie ptakom powietrznym i lądowym zwierzętom. (Ks. Jeremiasza 19:7, Biblia Tysiąclecia)

(7) Oto Ja spowoduję w nim takie usposobienie, że na wiadomość, którą usłyszy, wróci do swego kraju; i sprawię, że w swoim kraju padnie od miecza. (Ks. Izajasza 37:7, Biblia Tysiąclecia)


Itp itd.

Przeczytaj uważnie co robi Bóg
Ex 10 co jest JEGO DZIAŁANIEM i jak to podkreśla

(1) I rzekł Pan do Mojżesza: Idź do faraona, ponieważ uczyniłem twardym serce jego i jego sług, abym mógł czynić znaki swoje wśród nich, (2) i abyś opowiadał dzieciom twoim i wnukom, co zdziałałem w Egipcie. A znaki moje czyniłem między nimi, aby wiedzieli, że Ja jestem Pan. (3) Mojżesz i Aaron przybyli do faraona i rzekli do niego: Tak powiedział Pan, Bóg Hebrajczyków: Dokądże będziesz zwlekał z upokorzeniem się przede Mną? Wypuść lud mój, aby Mi służył. (4) Bo jeżeli będziesz zwlekał z wypuszczeniem ludu mego, to sprowadzę jutro szarańczę do twego kraju. (5) Okryje ona ziemię tak, że nie będzie można widzieć ziemi, i pożre resztę, która została uratowana i pozostała po gradzie. Zniszczy też wszelkie drzewa, które rosną na polach waszych. (6) Napełni domy twoje, domy wszystkich sług twoich i domy wszystkich Egipcjan, czego nie widzieli ojcowie twoi ani ich praojcowie od dnia, gdy się ukazali na ziemi, aż do dnia dzisiejszego. Potem odwórcił się Mojżesz i wyszedł od faraona. (7) A słudzy faraona rzekli do niego: Jak długo jeszcze będzie ten dla nas nieszczęściem? Wypuść ludzi, aby służyli swemu Panu Bogu. Czy nie rozumiesz, że ginie Egipt? (8) Zawołano Mojżesza i Aarona na powrót do faraona, a ten rzekł do nich: Idźcie, oddajcie cześć Panu, Bogu waszemu. Którzy to mają iść? (9) Mojżesz odpowiedział: Pójdziemy z naszymi dziećmi i starcami, z synami i córkami, z owcami i bydłem; pójdziemy, bo mamy obchodzić święto Pana. (10) Odpowiedział im: Niech Pan tak będzie z wami, jak ja was i dzieci wasz wypuszczę. Patrzcie, jakie złe są wasze zamierzenia. (11) Nie tak! Idźcie sami mężczyźni i oddajcie cześć Panu, jak tegoście się domagali. I wypędzono ich sprzed oblicza faraona. (12) Rzekł Pan do Mojżesza: Wyciągnij rękę nad ziemię egipską, aby ściągnęła szarańcza do ziemi egipskiej i pożarła wszelką roślinę ziemi, wszystko, co pozostało po gradzie. (13) I wyciągnął Mojżesz laskę swoją nad ziemię egipską, a Pan sprowadził wiatr wschodni, który wiał przez cały dzień i całą noc. Rano wiatr wschodni przyniósł szarańczę. (14) Szarańcza przyleciała na całą ziemię egipską i opuściła się na cały kraj egipski tak licznie, że tyle szarańczy nie było dotąd ani nie będzie nigdy. (15) I pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną stała się ziemia od szarańczy w takiej ilości. Szarańcza pożarła wszelką trawę ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie, i nie pozostało nic zielonego na drzewach i nic z roślinności polnej w całej ziemi egipskiej. (16) Co rychlej kazał faraon zawołać Mojżesza i Aarona i rzekł: Zgrzeszyłem przeciwko Panu, Bogu waszemu, i przeciwko wam. (17) A teraz, proszę, przebaczcie i tym razem grzech mój, a błagajcie Pana, Boga waszego, by usunął ode mnie przynajmniej tę śmierć. (18) I wyszedł Mojżesz od faraona, i prosił Pana. (19) Pan sprowadził wiatr zachodni, bardzo gwałtowny, który uniósł szarańczę i wrzucił ją do Morza Czerwonego. W całej ziemi egipskiej szarańcza zginęła doszczętnie. (20) Ale Pan uczynił upartym serce faraona, i nie wypuścił on Izraelitów. (21) I rzekł Pan do Mojżesza: Wyciągnij rękę ku niebu, a nastanie ciemność w ziemi egipskiej tak gęsta, że można będzie dotknąć ciemności. (22) Wyciągnął Mojżesz rękę do nieba i nastała ciemność gęsta w całej ziemi egipskiej przez trzy dni. (23) Jeden drugiego nie widział i nikt nie mógł wstać z miejsca swego przez trzy dni. Ale Izraelici wszyscy mieli światło w swoich mieszkaniach. (24) Zawołał faraon Mojżesza i rzekł: Idźcie, oddajcie cześć Panu, tylko owce i bydło wasze zostanie. Dzieci wasze również mogą iść z wami. (25) Odpowiedział Mojżesz: Ty także musisz dać nam do rąk ofiary i całopalenia, byśmy mogli ofiarować je Panu, Bogu naszemu. (26) Również bydło nasze pójdzie z nami, nie zostanie nawet kopyto, ponieważ z niego weźmiemy na ofiarę Panu, Bogu naszemu; a sami nie wiemy, z czego złożyć ofiarę dla Pana, aż tam przyjdziemy. (27) Pan uczynił upartym serce faraona i nie chciał ich wypuścić. (28) I rzekł faraon: Odejdź ode mnie! Strzeż się i nie zjawiaj się już przede mną! Skoro się tylko zjawisz przede mną, umrzesz. (29) I rzekł Mojżesz do faraona: Będzie, jak powiedziałeś. Nie zjawię się więcej przed tobą.

(Ks. Wyjścia 10:1-29, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Mamut
Posty: 130
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mamut » 20 kwie 2013, 09:33

Nie czytałem pod ty kontem Biblii i mam pytanie.
Czy po przelaniu krwi Jezusa na krzyżu jest jakiś werset w Nowym Testamencie nie odnoszący się do czasów starotestamentowych który mówi, że Bóg zatwardził czyjeś serce lub, że wpłyną na osobę utrudniając jej wiarę?
Zastanawia mnie nowe przymierze i zmiany jakie w nim nastąpiły, co zawiera się w tej łasce i miłosierdziu, zbawieniu.
Jezus powiedział, że nie potrzebują zdrowi lekarza ale Ci co się źle mają
Celnicy- złodzieje, prostytutki już nie "kamienować" a uleczyć w tym przypadku dusze.


Mamut
Posty: 130
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mamut » 20 kwie 2013, 12:10

16) A dziesięć rogów, które widziałeś, i Bestia - ci nienawidzić będą Nierządnicy i sprawią, że będzie spustoszona i naga, i będą jedli jej ciało, i spalą ją ogniem, (17) bo Bóg natchnął ich serca, aby wykonali Jego zamysł i to jeden zamysł wykonali - i dali Bestii królewską swą władzę, aż Boże słowa się spełnią. (18) A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto, mające władzę królewską nad królami ziemi. (Apokalipsa (Objawienie) 17:1-18, Biblia Tysiąclecia)

Czy to jest jedyny kawałek z nowego testamentu na temat "zatwardzania serca" po przelaniu krwi Jezusa na krzyżu i w dodatku odnosi się do specjalnego czasu, czasu ucisku?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 20 kwie 2013, 12:40

Mamut pisze:Czy po przelaniu krwi Jezusa na krzyżu jest jakiś werset w Nowym Testamencie nie odnoszący się do czasów starotestamentowych który mówi, że Bóg zatwardził czyjeś serce lub, że wpłyną na osobę utrudniając jej wiarę?

"A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego, aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, jakie wypowiedział: Panie, któż uwierzył wieści naszej, a komu objawiło się ramię Pana? Dlatego nie mogli uwierzyć, że znowu rzekł Izajasz: Zaślepił oczy ich i zatwardził serce ich, aby nie widzieli oczami swymi i nie rozumieli sercem swym, i żeby się nie nawrócili, i żebym ich nie uzdrowił. To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim. Mimo to jednak wielu członków Rady uwierzyło w niego, ale gwoli faryzeuszów nie wyznawali swej wiary, żeby nie zostali wyłączeni z synagogi; umiłowali bowiem bardziej chwałę ludzką niż chwałę Bożą." (J 12:37-43, BW)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości