Ograniczone Odkupienie

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 02 sie 2011, 16:48

Iv pisze:Po co?

Jest już po polsku, czy co?

Mogą przetłumaczyć, są w tym świetni :)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 02 sie 2011, 17:16

Iv pisze:
fantomik pisze:
Iv pisze:Po co?

Jest już po polsku, czy co?

Mogą przetłumaczyć, są w tym świetni :)


To mi już nie wolno? ;) Bo to akurat bardzo prosty tekst.
Puritan też świetnie sprawdza błędy- to tak na marginesie :)

Już rozumiem, Lashu zrozumiał mój post jako pytanie,
a nie miało ono "?" i było stwierdzeniem "będzie po polsku" (powinnam jeszcze dopisać "... przy jak znajdę trochę czasu wolnego"), a nie pytaniem czy prośbą.

To prosimy o przetłumaczenie Siostro :)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 sie 2011, 14:26

Iv pisze: Już rozumiem, Lashu zrozumiał mój post jako pytanie,
a nie miało ono "?" i było stwierdzeniem "będzie po polsku" (powinnam jeszcze dopisać "... przy jak znajdę trochę czasu wolnego"), a nie pytaniem czy prośbą.
Tak zrozumiałem to jako pytanie - przepraszam


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
ulversson
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2011, 01:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ulversson » 04 sie 2011, 17:03

fantomik pisze:
Iv pisze:
fantomik pisze:
Iv pisze:Po co?

Jest już po polsku, czy co?

Mogą przetłumaczyć, są w tym świetni :)


To mi już nie wolno? ;) Bo to akurat bardzo prosty tekst.
Puritan też świetnie sprawdza błędy- to tak na marginesie :)

Już rozumiem, Lashu zrozumiał mój post jako pytanie,
a nie miało ono "?" i było stwierdzeniem "będzie po polsku" (powinnam jeszcze dopisać "... przy jak znajdę trochę czasu wolnego"), a nie pytaniem czy prośbą.

To prosimy o przetłumaczenie Siostro :)


Chociaż nie jestem siostrą ;) to przetłumaczyłem ten kawałek który mnie osobiscie najbardziej przekonuje: Od 4:14. W nawiasach kwadratowych dodałem słowa dla lepszego zrozumienia tekstu. Nie jestem anglistą więc z góry wielkie 'sorry' za wszystkie błędy. :)

"Czy ktoś z was kiedyś widział 'Władcę pierscieni?' Saruman 'produkuje' te orki. Pochodzą od czystego zła. Zła. Aragorn i wszyscy bohaterowie zarzynają je tak jak by były insektami. I za każdym razem gdy zabijają orka co robisz? Mówisz: TAK! Dlaczego? Bo te orki naprawdę są złe. Są złe. Jest problem - Ty uważasz ze ludzie nie są. Ludzie naprawdę są źli. Ludzie naprawdę zasługują na piekło. Naprawdę. Mówimy o doktrynie niezdolności - Mówi ona o tym że ludzie nie mogą przyjść do Boga. Jezus tak mówił. Ty mówisz jeśli człowiek nie może przyjść do Boga to jak Bóg go może winić - to tak jak sądzić ślepego za to że nie umie czytać. Jeśli człowiek nie może przyjść do Boga to nie jest winowajcą, jest ofiarą. To co musisz zrozumieć, to to że ludzie nie mogą przyjść do Boga, ponieważ nie przyjdą do Boga, ponieważ go nienawidzą i dlatego są odpowiedzialni.
Ludzie są źli. Bóg jest dobry. Więc ludzie nienawidzą Boga, nienawidzą jego prawa, nienawidzą wszystkiego co ma znim jakiś związek. [Biblia] mówi o braciach Józefa, że nie mogli mówić do niego w pokoju, mówili po aramejsku, dlaczego nie mogli do niego mówić? Bo go nienawidzili. Bóg przychodzi i mówi - dobrze niech wszyscy dokonają wyboru - nikt do niego nie przyjdzie - dlaczego? - bo wszyscy go nienawidzą. I dlatego będą sądzeni przez swoją moralną niezdolność. Bo ta niezdolność jest moralna. Naprawdę [wszyscy] nienawidzą Boga. Więc masz całą ludzką rasę, każdy jest upadły, każdy z nas nienawidzi Boga. Bóg schodzi na ziemie i mówi - kto chce być zbawiony?. Wszyscy bluźnią imieniu Boga, idą do piekła i zatrzaskują drzwi. To jest to co masz [mamy teraz]. A pośród tego wszystkiego Bóg mówi - dla mojej własnej chwały zamierzam wykupić tych ludzi i dać ich mojemu synowi, przez mój własny suwerenny wybór. Nie uczynił w ten sposób nikomu nic złego. Więc teraz, jak ich zbawi? Oto jest pytanie - czy jesteś duchowo martwy przed konwersją [chodzi o nawrócenie, nowe narodzenie], więc jak przyszedłeś do Chrystusa? Jeśli jesteś duchowo martwy to jak go zobaczyłeś? Odp: Pociągnął mnie. Ale jesteś martwy, jeśli cos z tego ma [wspolny mianownik] z Tobą to to że jesteś martwy. Jeśli Bóg Cie wzywa - nienawidzisz go. Nie przyjdziesz, uciekniesz od niego jak najdalej. Dlatego właśnie wszyscy - słuchaj uważnie - we wszystkich chrześcijańskich wyznaniach, w reformacji, we wczesnych baptystycznych wyznaniach - ty zostałeś [jako baptysta] wychowany w tym - jeśli wierzysz w Jezusa możesz być zbawiony - wszystkie wczesne chrześcijańskie wyznania wiary mówią - musisz być narodzony na nowo aby uwierzyć w Jezusa. To jest różnica. Bo jeśli powiem martwemu człowiekowi: "Patrz, jesteś martwy, tam jest szpital, włóż na siebie elektrody i wstan, idz za mną do szpitala. To nonsensowne - on jest martwy! Kiedy Jezus patrzył na Łazarza, mówił "Łazarzu - wyjdź" - ale jest problem - Łazarz jest martwy, jak usłyszy ten rozkaz? Rozkaz nie tylko musi być dany, ale w momencie kiedy jest on dany Łazarz musi być wskrzeszony aby być zdolnym w ogóle usłyszeć i odpowiedzieć na to wezwanie. Dlatego prawdopodobnie słyszałeś ewangelie od wielu wielu lat i siedziałeś tam i Cie to nie obchodziło, uważałeś ze to nic wielkiego, może zrobiłeś nawet wyznanie wiary - nic...[to nie dało]. I nagle pewnego dnia - głoszona jest ewangelia i nagle - klapki z oczu zostają zdjęte - i nie tylko to - chcesz Go. Ponieważ niektórzy ludzie mówią: Dobrze to co robi Bóg to pociąga człowieka do pewnego punktu i daje mu wybór. Ale jest jeden problem - jeśli Bóg oświeci tylko umysł grzesznika - to im bardziej go będzie widział tym bardziej go będzie nienawidził. Wieć nie tylko oświeca jego umysł - ale zmienia też jego serce"


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 04 sie 2011, 20:25

ulversson pisze:Czy ktoś z was kiedyś widział 'Władcę pierscieni?' Saruman 'produkuje' te orki. Pochodzą od czystego zła.


W książce było zupełnie inaczej :)

Nie wiem, po co to powiedziałem, tak tylko :)


Hugenot
Posty: 468
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hugenot » 04 sie 2011, 20:27

Alkhilion pisze:W książce było zupełnie inaczej :)

Produkował Uruk-hai, ale to nie ma różnice, kto, liczy się sens.


"Każdy myślący człowiek jest ateistą." - Ernest Hemingway
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 04 sie 2011, 20:44

cvfgx pisze:Produkował Uruk-hai


Czytaj dokładniej :)

Skrzyżował kilka najsilniejszych ras, tak, jak krzyżuje się psy do walk, w tradycyjny, naturalny sposób (swoją drogą jedyna sugestia istnienia stosunków seksualnych w całej książce) i natchnął potęgą Saurona.

Mógł raczej użyć porównania do Klonów- te zostały tak zmodyfikowane i przystosowane do walki, że nie dość, że ich nie szkoda, to w Starej Trylogii znikają po śmierci (niewyjaśnione zjawisko).

Obrazek

Na zdjęciu stormtrooperzy, część z nich to klony.


Hugenot
Posty: 468
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hugenot » 04 sie 2011, 21:16

Oj tam, ważne, że jest sens. :D


"Każdy myślący człowiek jest ateistą." - Ernest Hemingway
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 04 sie 2011, 21:38

ulversson, dziękujemy siostro :P
tak to jest jak się czeka do soboty... ;-)

ulversson pisze:Ponieważ niektórzy ludzie mówią: Dobrze to co robi Bóg to pociąga człowieka do pewnego punktu i daje mu wybór.

I tego kompletnie nie rozumiem, co za różnica czy przyciąga do pewnego punktu czy w ogóle nie przyciąga skoro wybór pozostawia człowiekowi.
Więc znów wracamy do początku...


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
ulversson
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2011, 01:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ulversson » 04 sie 2011, 22:39

Iv pisze:ulversson, dziękujemy siostro :P
tak to jest jak się czeka do soboty... ;-)

ulversson pisze:Ponieważ niektórzy ludzie mówią: Dobrze to co robi Bóg to pociąga człowieka do pewnego punktu i daje mu wybór.

I tego kompletnie nie rozumiem, co za różnica czy przyciąga do pewnego punktu czy w ogóle nie przyciąga skoro wybór pozostawia człowiekowi.
Więc znów wracamy do początku...


Biblia mówi: Ten, który rozpoczął w Was dobre dzieło, będzie je też pełnił aż do dnia Chrystusa Jezusa. Wg tej teorri Jeśłi człowiek 'wybiera' inaczej (w sensie - odpada z wiary po pewny czasie, Bóg mu sie nudzi lub twierdzi ze to nie dla niego) to oznacza że Bóg nawet nie zaczął działać. Przecież człowiek jest z natury zły i sam nie przyjdzie do dobrego Boga. Nie może też go znać w żaden spośób. To było działanie ludzkie, nie Boże. Taki człowiek uwierzył w obraz Boga, który miał w swojej głowie - stworzony przez kulturę, otoczenie, ludzi lub cokolwiek innnego. Ale nie 'widział' Chrystusa. ("Nikt nie wie jaki jest Ojciec tylko Syn i komu Syn zechce objawić" ) Jeśli to Bóg - on doprowadza do końca, tak mówił Jezus ("nikt nie wyrwie ich z mojej ręki,", "ojciec dał ..." itd..)


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 05 sie 2011, 13:32

Kamil M. pisze:Odkupienie, pojednanie, przebaczenie jest ograniczone do tych, którzy są w Chrystusie, więc ci, którzy nie mają w Nim udziału, nie mają również udziału w odkupieniu. Inna sprawa, że wezwanie do wiary w Chrystusa jest skierowane do wszystkich - i do tych, którzy przyjmą dobrą nowinę i do tych, którzy nie przyjmą. Odkupienie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy je otrzymają.

dokładnie tak :) gdyż

2Kor 5 bw (18) A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania, (19) to znaczy, że Bóg w Chrystusie świat z sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania. (20) Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg upominał; w miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem.

i choć Jan Kalwin w wielu kwestiach dobrze prawi to jednak niestety popełnił błąd wchodząc w "nieswoje buty" stając w roli sędziego
tylko Jezus jest sędzią lecz najpierw zbawicielem


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 sie 2011, 14:34

markulus pisze:i choć Jan Kalwin w wielu kwestiach dobrze prawi to jednak niestety popełnił błąd wchodząc w "nieswoje buty" stając w roli sędziego tylko Jezus jest sędzią lecz najpierw zbawicielem
Sprawa oraniczonego odkupienia jest o tyle ciekawa że Ponoc sam kalwini nie wierzył w Ograniczone Odkupienie. Ale nigdy tego nie sprawdzałem
Mark Driscoll kiedyś się tak tez wypowiadał - więcej wie Imperator!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 sie 2011, 15:17

Lash pisze:Sprawa oraniczonego odkupienia jest o tyle ciekawa że Ponoc sam kalwini nie wierzył w Ograniczone Odkupienie. Ale nigdy tego nie sprawdzałem
Mark Driscoll kiedyś się tak tez wypowiadał - więcej wie Imperator!


Kazanie o jakim mowa:
http://marshill.com/media/christ-on-the ... -atonement

Driscoll przedstawia o co chodzi w problemie odkupienia (ang. atonement) i pokazuje jak Biblia z jednej strony mowi ze jest za caly swiat a z drugiej strony za wybranych. Robi kalibracje jak to polaczyc, i konczy z pomyslem nieograniczone-ograniczone odkupienie. Niestety, Driscoll sie myli tutaj i reformowana blogosfera wrzala po tym kazaniu.

Wszystkim anglojezycznym polecam kazanie Dr White "Limited Atonement"
http://www.sermonaudio.com/sermoninfo.a ... 9102174810


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Hugenot
Posty: 468
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hugenot » 05 sie 2011, 15:35

Imperator pisze:
Lash pisze:Sprawa oraniczonego odkupienia jest o tyle ciekawa że Ponoc sam kalwini nie wierzył w Ograniczone Odkupienie. Ale nigdy tego nie sprawdzałem
Mark Driscoll kiedyś się tak tez wypowiadał - więcej wie Imperator!


Kazanie o jakim mowa:
http://marshill.com/media/christ-on-the ... -atonement

Driscoll przedstawia o co chodzi w problemie odkupienia (ang. atonement) i pokazuje jak Biblia z jednej strony mowi ze jest za caly swiat a z drugiej strony za wybranych. Robi kalibracje jak to polaczyc, i konczy z pomyslem nieograniczone-ograniczone odkupienie. Niestety, Driscoll sie myli tutaj i reformowana blogosfera wrzala po tym kazaniu.

Wszystkim anglojezycznym polecam kazanie Dr White "Limited Atonement"
http://www.sermonaudio.com/sermoninfo.a ... 9102174810

Jest coś po polsku (albo chociaż z napisami po angielsku) w tej tematyce?
Lepiej mi idzie wideo, a dr White to tylko audio jest.


"Każdy myślący człowiek jest ateistą." - Ernest Hemingway
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 sie 2011, 15:57

cvfgx pisze:Jest coś po polsku (albo chociaż z napisami po angielsku) w tej tematyce?
Lepiej mi idzie wideo, a dr White to tylko audio jest.


Biblia jest. :-)

W tym wideo Dr White mowi prosto i jasnie na temat: I Believe in Limited Atonement!
http://www.youtube.com/watch?v=quBef2jwkSA


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości