Ojciec jest większy niż Syn - jak to rozumieć?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Ojciec jest większy niż Syn - jak to rozumieć?

Postautor: Soul Winner » 11 sty 2008, 13:34

"Usłyszeliście, że ja wam powiedziałem: Odchodzę i przychodzę do was. Jeśli mnie umiłowaliście będziecie radzi, że powiedziałem: Idę do Ojca; gdyż mój Ojciec jest większy ode mnie." (J 14:28 Nowa Biblia Gdańska)

Z tego fragmentu ktoś mógłby wywnioskować, że Bóg Ojciec jest większy od Syna Bożego, więc przypuszczalnie mogłoby się wydawać, że Jezus jest mniej ważny od Boga Ojca. Poniżej znajduje się wyjaśnienie tego błędnego rozumowania.

Biblia uczy, że istnieje Trójca – jeden Bóg w trzech osobach. Wszystkie one są sobie równe i współistniejące. Jezus nie jest Ojcem, ani Duchem; Ojciec nie jest ani Jezusem (Synem), ani Duchem; Duch nie jest ani Synem, ani Ojcem – oni wszyscy są równi. Na ziemi, w swoim człowieczeństwie, Jezus podporządkował się Ojcu – zrobił to, aby dać przykład dla nas – a nie z powodu, że jest mniejszy niż Ojciec. Jezus jest zarówno w pełni Bogiem jak i człowiekiem. Jezus zawsze był Bogiem; Jego bóstwo nigdy się nie narodziło – nie było nigdy momentu w którym On nie byłby Bogiem i Trójca istniała od zawsze.


Admin
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 04 sty 2008, 10:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ojciec jest większy niż Syn - jak to rozumieć?

Postautor: Admin » 11 sty 2008, 14:10

Soul Winner pisze:"Usłyszeliście, że ja wam powiedziałem: Odchodzę i przychodzę do was. Jeśli mnie umiłowaliście będziecie radzi, że powiedziałem: Idę do Ojca; gdyż mój Ojciec jest większy ode mnie." (J 14:28 Nowa Biblia Gdańska)
.......
cut ... Na ziemi, w swoim człowieczeństwie, Jezus podporządkował się Ojcu – zrobił to, aby dać przykład dla nas – a nie z powodu, że jest mniejszy niż Ojciec. Jezus jest zarówno w pełni Bogiem jak i człowiekiem. .....
A jak myslisz czy teraz Jezus jest poddany Ojcu?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 sty 2008, 14:35

A ja mysle ze nie sa zle.
Natomiast co myslisz Hae czy obecnie Jezus jest podany Ojcu a jesli tak to jak?, a jesli nie to dlaczego?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 sty 2008, 17:03

Haereticus pisze:Hmmmm. Myślę, że... Myślę, że.... Myślę, że... Myślę, że potrzebuję troche czasu na zastanowienie! ;-)
troche to ... ile :)


Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Soul Winner » 11 sty 2008, 17:26

Jezus "na chwilę stał się mniejszy od aniołów". On TYLKO na ziemi był poddany Ojcu, po to, aby dać przykład ludziom, jak powinno wyglądać poddanie się Bogu. W niebie nie ma potrzeby dawać ludziom tego przykładu.


__ngr_
Gender: None specified

Postautor: __ngr_ » 11 sty 2008, 18:17

Soul Winner pisze:Jezus "na chwilę stał się mniejszy od aniołów". On TYLKO na ziemi był poddany Ojcu, po to, aby dać przykład ludziom, jak powinno wyglądać poddanie się Bogu. W niebie nie ma potrzeby dawać ludziom tego przykładu.

Hmm czy aby napewno w niebie nie?
A jak wiec rozumiec ten fragment?
Paweł w drugim liście do Koryntian pisze:"Potem nastanie koniec, gdy (Jezus) odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc. Bo On musi królować, dopóki nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy swoje." List do Koryntian 15:24 -25

Tam pisze Pawel o sytuacji po zmartwychwstaniu nas Chystusowych czyli ku wiecznosci...


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 sty 2008, 18:39

hungry pisze:
Soul Winner pisze:Jezus "na chwilę stał się mniejszy od aniołów". On TYLKO na ziemi był poddany Ojcu, po to, aby dać przykład ludziom, jak powinno wyglądać poddanie się Bogu. W niebie nie ma potrzeby dawać ludziom tego przykładu.

Hmm czy aby napewno w niebie nie?
A jak wiec rozumiec ten fragment?
Paweł w drugim liście do Koryntian pisze:"Potem nastanie koniec, gdy (Jezus) odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc. Bo On musi królować, dopóki nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy swoje." List do Koryntian 15:24 -25

Tam pisze Pawel o sytuacji po zmartwychwstaniu nas Chystusowych czyli ku wiecznosci...
NIe tylko Arcykaplanstwo Jezusowe tez to potweirdza :)
PS prosze o podawanie z czego cytujemy :) jaki przeklad :)


__ngr_
Gender: None specified

Postautor: __ngr_ » 11 sty 2008, 18:56

to co wyżej u mnie to akurat BW


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 sty 2008, 19:33

Haereticus pisze:
Soul Winner pisze:Jezus "na chwilę stał się mniejszy od aniołów". On TYLKO na ziemi był poddany Ojcu, po to, aby dać przykład ludziom, jak powinno wyglądać poddanie się Bogu. W niebie nie ma potrzeby dawać ludziom tego przykładu.
Ja myślę, że to zupełnie nie tak - On w ten sposób nic nie pokazał, nie dał nam żadnego wzorca. Biblia tego nie naucza, nie wskazuje. On musiał się unizyć, by stać się człowiekiem, by zamieszkać wsród nas. Nie mógł mieć pełni swej włądzy, wiedzy i boskości... Zauważ, że gdy Jezus przyszedł, to doświadczał wszystkiego co ludzkie - skwaru dnia, chłodu nocy, może deszczu (choć tam raczej rzadko pada), głodu, pragnienia... Jerzus pokazuje nam poprawne relacje względem Boga, ale nie przez swe uniżenie.
BT Filipian 2: (2) dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, (3) a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. (4) Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich! (5) To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie. (6) On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. (9) Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, (10) aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. (11) I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.

Jak to rozumiesz ? Czy Pawel nie moiwi tu ze to TEZ przyklad?


Piotr
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2008, 01:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 23 sty 2008, 01:49

Śmierć krzyzowa Jezusa nie jest chyba tylko, ani nawet głównie przykładem?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości