cesacjonizm

Jak postrzegamy Boga....
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 18 gru 2017, 18:10

derko, zielonoświątkowcy i świadkowie Jehowy dodają do biblii proroctwa (u zielonych to różnej maści "objawienia", u świadków strażnica). Podobnie mormoni (księga mormona) i katolicy (tradycja).
Proroctwo jako słowa pociechy, zbudowania lub napomnienia to ok. Ale to nie jest nowe objawienie. Za każdym razem gdy wykonujemy - jako ludzie wierzący - którąś z tych czynności wtedy prorokujemy. Ale to nie jest takie proroctwo o jakim mówią "kontynualisci".
KAAN czy możesz rozwinąć ta kwestie z "doskonałe" zamiast "doskonałość"?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 18 gru 2017, 20:23

polk pisze:Proroctwo jako słowa pociechy, zbudowania lub napomnienia to ok. Ale to nie jest nowe objawienie.


Objawienie doktrynalne zostało zamknięte wraz z napisaniem ostatniej księgi Biblii. Więcej takich objawień nie będzie.
Współcześnie możemy liczyć wyłącznie na proroctwa, które eksponują dotychczasową naukę: pocieszają, zachęcają, napominają itd. Tylko o takim proroctwie rozmawiamy.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 18 gru 2017, 20:27

kontousunięte1 pisze:Oczywiście, że przez wiarę. Dlaczego więc odmawia się np.katolikom wiary?


Myślę, że nikt nie odmawia katolikom wiary. Twierdzimy tylko, że jest to wiara w pewnych obszarach niewłaściwa. Zauważ, że nawet diabeł wierzy. W chrześcijaństwie nie chodzi więc o wiarę bylejaką, lecz właściwą, objawioną przez Boga. Jeśli ktoś takiej wiary nie posiada, wówczas jesteśmy zobowiązani, aby z szacunkiem i pokorą wskazywać mu właściwą drogę. Nie ma to nic wspólnego z potępianiem, lecz jest to wyciągnięcie pomocnej dłoni.

Owa pomocna dłoń to głównie przekonywanie i modlitwa za tego człowieka. Ale masz rację, są chrześcijanie niedojrzali, którzy pysznią się tym, że mają właściwe zrozumienie i patrzą na błądzących z góry, a nawet z pewną dozą pogardy. No cóż, niech Bóg ma takich w opiece.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 19 gru 2017, 22:02

biblijny pisze:
KAAN pisze:Nie "doskonałość", ale "doskonałe", oryginał mówi o czymś a nie o stanie. Ten fragment mówi o doskonałym Słowie Bożym. Proroctw nie ma dzisiaj, dzisiaj jest wiara, nadzieja i miłość.


Skupiasz się na proroctwie, jednak czy przypadkiem nie przeoczyłeś tego:

"Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; (10) lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie. "

Jak widzisz zapowiedź przeminięcia dotyczy nie tylko proroctwa, ale też wiedzy..
No właśnie, nie ma dziś wiedzy niezależnej od Słowa Bożego, w czasach NT istniała taka wiedza, która była Bożym objawieniem dla wiedzącego i która stała się potem częścią Słowa.

Gdyby było tak, że dary już przeminęły, przeminęłaby również wiedza, bo i ona jest cząstkowa.
Była cząstkowa w czasach NT; Jan coś wiedział, częściowo Paweł, coś prorokował i wiedział Piotr co innego wiedział Juda itd. Wystarczy przestać myśłeć schematami jakie krążą wśród wierzących za sprawą charyzmatyków i nie ma problemu z jasnością i spójnią przekazu Słowa :) .

A jednak wiedza (w BG "umiejętność") nie przeminęły, bowiem jest niezbędna, aby pouczać nowe stworzenia w Chrystusie i prowadzić ich do dojrzałości chrześcijańskiej (Efezjan 4). Twoja hipoteza, jakoby tym, co doskonałe, było Pismo Święte, nie znajduje potwierdzenia w tym fragmencie.
Przeciwnie jest to doskonałe wyjaśnienie cesacjonizmu, dzisiaj istnieje inna wiedza i umiejętność oparta na doskonałym Słowie Bożym, które jest pełne, święte, spolegliwe ...
I nie zrozum mnie źle: ja wcale nie twierdzę, że Bóg dzisiaj zsyła proroctwa i daje dar mówienia językami. Osobiście nigdy się z tymi darami nie zetknąłem. Ponieważ Bóg udziela "jak chce", może uznał za słuszne, że w danym okresie historii jakiś dar nie jest już użyteczny, na przykład z powodu tego, że szeroko dostępne jest Pismo. Twierdzę natomiast, że błędnie interpretujesz 13 rozdział 1 Listu do Koryntian. "To, co doskonałe" nie może być odczytane w tym miejscu jako ostatnia księga Biblii. Pogląd taki jest po prostu nie do obrony.
Ja cię dobrze rozumiem, w naszych zborach wielu jest braci, którzy myślą tak jak ty i wyjaśniają sprawy proroctwa tak jak ty, np. popularny nauczyciel Richard. Ale wielu jest też takich którzy podzielają mój pogląd. Ciekawe jest że twoją wersję promują młodsi bracia wykształceni w szkołach na zachodzie Europy i w USA, jednak ci którzy wychowali się w fundamentalnych zborach wierzą podobnie jak ja i widzę w tym zrozumieniu głębszy sens oraz większą spójność w przekazie Słowa. Twoje zrozumienie tego problemu powstało pod naciskiem zielonoświątkowców (języki) oraz charyzmatyków szczególnie trzeciofalowych (proroctwa i apostolstwo).
Nie wierzysz że Bóg dzisiaj zsyła proroctwa i dobrze, wystarczy to zastosować w zrozumieniu fragmentu z Kor 13, nie bój się myśleć śmiało i prosto, tak jak napisano w tekście. Ważny jest kontekst, zobacz że Paweł pisze dokładnie w kontekście jego czasów i pisze:

13 Teraz więc pozostaje wiara, nadzieja, miłość, te trzy; lecz z nich największa jest miłość

Widzisz co pozostaje? Te trzy, a nie dodatkowo języki, proroctwa, wiedza itd. W tym wersecie Paweł prorokuje, że zaraz wszystko ustanie, jeszcze w czasach pierwszego wieku, jak można się domyślać z chwilą spisania całego NT. Naprawdę Słowo świadczy o naszym bezpieczeństwie w zakresie pełni objawienia, nie musimy się obawiać fałszywych proroków, bo proroctwo teraz nie istnieje. Proroctwo powróci w czasie wielkiego ucisku..., ale to już inna historia :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 19 gru 2017, 22:11

polk pisze:KAAN czy możesz rozwinąć ta kwestie z "doskonałe" zamiast "doskonałość"?
Chodzi o to że w oryginale nie ma słowa oznaczającego doskonałość jako stan w jakim się znajdą wierzący, ale jest tam użyty rzeczownik "doskonałe". W BW jest tak:
10 Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.(BW)

Lepiej od BW oddają to BG i BT, KJV:

10. Ale gdy przyjdzie to, co jest doskonałego, tedy to, co jest po części, zniszczeje.(BG)
10 Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.(BT)
Ko 13:10  But when that which is perfect is come, then that which is in part shall be done away. 


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 20 gru 2017, 13:50

KAAN pisze:dzisiaj istnieje inna wiedza


Zatem inne musi być też prorokowanie. Skoro jest inne prorokowanie, to zapowiedź o ustaniu proroctw nie odnosi się do proroctw, które mamy dzisiaj, ponieważ one są inne niż te, występujące w czasach apostolskich.
Tamta wiedza przeminęła - dziś istnieje inna wiedza. Tamte proroctwa przeminęły - dziś mamy inne proroctwa.

A tak na poważnie: Słowo Boże nie podlega dowolnemu wykładowi. Nie powinniśmy się zatem w sztuce egzegetycznej upodabniać do świadków Jehowy.

twoją wersję promują młodsi bracia wykształceni w szkołach na zachodzie Europy i w USA, jednak ci którzy wychowali się w fundamentalnych zborach wierzą podobnie jak ja


Zabieg, który stosujesz, zostałby nazwany przez Artura Schopenhauera manipulacją. "2+2=4" jest prawdą, bez względu na to, czy wypowiada ją fundamentalista, adwentysta czy liberalny katolik. Dyskusja ludzi na poziomie opiera się na faktach, a nie insynuacjach. Autorytet zaś budujemy na wiedzy i świętości życia, nie zaś na stwierdzeniach typu "Abrahama mamy za ojca".

Gdyby jednak zgodzić się na dyskusję opartą na takich zasadach, można by zadać pytanie, kto doprowadził do rozkładu naszej wspólnoty eklezjalnej, że liczebność zborów spadła tak drastycznie? Bracia wykształceni na zachodzie czy bracia, którzy preferowali kierownictwo oficerów prowadzących nad prowadzenie Ducha Świętego?

Jak widzisz, również starsze pokolenie ma swoje przewiny. Nie warto więc w dyskusji posługiwać się argumentami stary-młody, wykształcony na zachodzie - wykształcony w Polsce itd. Bo nie wiek przesądza o tym, czy mamy rację. Apostoł pisze, aby nikt nie lekceważył Tymoteusza ze względu na młody wiek. Nie zachęcałbym więc publicznie do lekceważenia młodszych braci, tylko dlatego że są młodsi i tylko dlatego, że Bóg otworzył przed nimi możliwości kształcenia się na lepszych uczelniach poza granicami kraju. Ja zostałem wykształcony w Polsce, ale nie wiem, czy nie skorzystałbym z możliwości wyjazdu na studia za granicę, gdybym miał taką możliwość.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że młodość nie zawsze wiąże się z błędem, a starość nie zawsze chroni od błędu.

Twoje zrozumienie tego problemu powstało pod naciskiem zielonoświątkowców (języki) oraz charyzmatyków szczególnie trzeciofalowych (proroctwa i apostolstwo).


Tego nie możesz wiedzieć. A jest dokładnie przeciwnie. Jestem uczulony na charyzmanię. Posiadam świadków, jak zaproszony do jednego ze zborów na piknik, uciekłem (dosłownie biegnąc), gdy usłyszałem człowieka głośno modlącego się na językach, wlokąc za sobą swoją żonę. Twierdzę jedynie, że sformułowanie w 1 Koryntian "to, co doskonałe", nie odnosi się do ostatniej księgi Nowego Testamentu. Przekonanie to jest naginaniem Słowa do swojej doktryny, czego nam czynić nie wolno.[/quote][/quote]


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 20 gru 2017, 20:47

biblijny pisze:
KAAN pisze:dzisiaj istnieje inna wiedza
Zatem inne musi być też prorokowanie.
Nie musi, bo ustało.
Tamte proroctwa przeminęły - dziś mamy inne proroctwa.
Nie mamy, przeminęły. Prorokowanie dzisiaj to naważniejsza cecha odstępczej ideologii drugo i trzeciofalowego charyzmatyzmu.
twoją wersję promują młodsi bracia wykształceni w szkołach na zachodzie Europy i w USA, jednak ci którzy wychowali się w fundamentalnych zborach wierzą podobnie jak ja
Zabieg, który stosujesz, zostałby nazwany przez Artura Schopenhauera manipulacją.
Nie przesadzaj, zaczynasz walkę nie wiem dlaczego, poinformowałem cię tylko jaka jest sytuacja w naszej społeczności nie kombinuj z wojenkami.
kto doprowadził do rozkładu naszej wspólnoty eklezjalnej, że liczebność zborów spadła tak drastycznie?
Znowu przesadzasz, nie spadła, utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat.
Bracia wykształceni na zachodzie czy bracia, którzy preferowali kierownictwo oficerów prowadzących nad prowadzenie Ducha Świętego?
??? nie rozumiem co piszesz.
Jak widzisz, również starsze pokolenie ma swoje przewiny.
Nowsze pokolenie także ma swoje winy, ale to nie ma nic wspólnego z przekazem Słowa Bożego. Bracia nie powinni powtarzać liberalnych nauk szkół biblijnych, ale powinni trwać przy Słowie.
Nie warto więc w dyskusji posługiwać się argumentami stary-młody,
Ja nie argumentowałem, ja cię poinformowałem jaka jest sytuacja i skąd się wzięła, nic więcej.
wykształcony na zachodzie - wykształcony w Polsce itd.
W Polsce szkoły biblijne, te oficjalne nadające tytuły także są liberalne i wykładają w nich ludzie głoszących liberalną teologię.
Bo nie wiek przesądza o tym, czy mamy rację. Apostoł pisze, aby nikt nie lekceważył Tymoteusza ze względu na młody wiek. Nie zachęcałbym więc publicznie do lekceważenia młodszych braci, tylko dlatego że są młodsi i tylko dlatego, że Bóg otworzył przed nimi możliwości kształcenia się na lepszych uczelniach poza granicami kraju.
To nie polega na miejscu nauki, ale na rodzaju tej nauki. Liberalna teologia jest zła niezależnie od tego gdzie jest głoszona, a że uniwersytety chrześcijańskie są przeżarte liberalizmem, to rzecz znana powszechnie.
Ja zostałem wykształcony w Polsce, ale nie wiem, czy nie skorzystałbym z możliwości wyjazdu na studia za granicę, gdybym miał taką możliwość.
To nie gwarantuje że otrzymałeś całą prawdę w procesie edukacji. BST, WBST, CHAT to nie są fundamentalne uczelnie :)
Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że młodość nie zawsze wiąże się z błędem, a starość nie zawsze chroni od błędu.
Nie musisz mnie przekonywać ja to wiem :) , napisałem ci tylko prawdę o procesach jakie dotykają nasze społeczności; znam kilku młodych ludzi z wypaczonym obrazem chrześcijaństwa przez polskie uczelnie chrześcijańskie.
Twoje zrozumienie tego problemu powstało pod naciskiem zielonoświątkowców (języki) oraz charyzmatyków szczególnie trzeciofalowych (proroctwa i apostolstwo).
Tego nie możesz wiedzieć.
Mogę :) , bo znam te procesy w skali świata i historii tych ruchów. Nie było nauki o językach zanim nie powstał ruch zielonoświątkowy, i nie bylo poglądów jakie przedstawiłeś na języki i proroctwa dopóki zielonoświątkowi i charyzmatycy nie uzyskali wpływ na nauczanie w szkołach chrześcijańskich na całym świecie. To po prostu są procesy przebiegające niezależnie od naszej woli. Dlatego jest spory problem z nowymi naukami nieobecnymi w poprzednim nauczaniu i sprzecznymi z przekazem Słowa. Nie bierz bardzo tego do siebie, nie zarzucam ci że jesteś młody, albo że uczyłeś się na tej albo innej uczelni. Chcę ci tylko pokazać, że nauczanie płynące z uniwersytetów chrześcijańskich do głów młodych braci nie jest do końca dobre.
Jestem uczulony na charyzmanię.
To dobrze :) .
Posiadam świadków, jak zaproszony do jednego ze zborów na piknik, uciekłem (dosłownie biegnąc), gdy usłyszałem człowieka głośno modlącego się na językach, wlokąc za sobą swoją żonę.
Wierzę ci, ja też miałem takie doświadczenie, ale nie uciekłem, bo byłem wewnątrz budynku i musiałem to przeżyc cierpiąc w duchu :)
Twierdzę jedynie, że sformułowanie w 1 Koryntian "to, co doskonałe", nie odnosi się do ostatniej księgi Nowego Testamentu. Przekonanie to jest naginaniem Słowa do swojej doktryny, czego nam czynić nie wolno.
A ja twierdzę że ma odniesienie i jest to zgodne z całym kontekstem tego rozdziału i całego nauczania NT i twoje zrozumienie jest pochodną idei sączonych przez zielonoświatkowców i charyzmatyków w skali globalnej. :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 21 gru 2017, 01:43

KAAN pisze:Znowu przesadzasz, nie spadła, utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat.


Od 2000 roku liczba zborów spadła z 75 do 40. Podaję za rocznikiem statystycznym. Proces ten postępuje. KWCh jest jedynym ze znaczących związków wyznaniowych chrześcijan ewangelicznych, który zmierza ku likwidacji lub wchłonięcia przez inny kościół. Już dzisiaj dostrzegam na wielu stronach zborowych podobizny podpisane tytułem "pastor", "pastor pomocniczy" itd. Liczba zborów spada, a te które zostają tracą swój braterski charakter.

Bracia wykształceni na zachodzie czy bracia, którzy preferowali kierownictwo oficerów prowadzących nad prowadzenie Ducha Świętego?
??? nie rozumiem co piszesz.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Krakiewicz

Nie może drzewo złe wydawać dobrych owoców.

Tego nie możesz wiedzieć.
Mogę :)


Od samego początku przeczuwałem, że jesteś zakonspirowanym zielonoświątkowcem. A tak się wypierałeś daru proroctwa... Kto by pomyślał...


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: christianinroman » 21 gru 2017, 11:44

Biblijny. Akurat w II zborze KWCh we Wrocławiu, we Wspólnocie Biblijnej jest wzrost. Znam tę wspólnotę kilka lat, może 7, może 6, ale widzę wzrost. I słyszę tam zdrową naukę.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 21 gru 2017, 13:15

biblijny pisze:
KAAN pisze:Znowu przesadzasz, nie spadła, utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat.
Od 2000 roku liczba zborów spadła z 75 do 40.
To tylko sprawy administracyjne, ilość członków jest na mniej więcej podobnym poziomie, w tym roku było nawet trochę wzrostu.
Podaję za rocznikiem statystycznym. Proces ten postępuje. KWCh jest jedynym ze znaczących związków wyznaniowych chrześcijan ewangelicznych, który zmierza ku likwidacji lub wchłonięcia przez inny kościół.
Mylisz się, tak mówią ludzie nieprzychylni, wrogowie biblijnej fundamentalnej wiary. Głosy o wchłonięciu są głoszone przez ludzi ze skłonnościami ekumenicznymi i prezbiteriańskimi, którym marzy się tytuł pastora, dlatego szukają powiększenia społeczności i łączenia z innymi wyznaniami.
Już dzisiaj dostrzegam na wielu stronach zborowych podobizny podpisane tytułem "pastor", "pastor pomocniczy" itd. Liczba zborów spada, a te które zostają tracą swój braterski charakter.
No właśnie, to ci co chcą przekabacić ruch braterski w kolejny prezbiteriański kościół. Co ciekawe ci bracia są wykształceni często na uniwersytetach chrześcijańskich i ruch braterski jest dla nich obciążeniem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Krakiewicz
Nie może drzewo złe wydawać dobrych owoców.
Byli jeszcze inni którzy współpracowali z SB; jedni się ujawnili inni nie, przed Bogiem niema to znaczenia, ważne jest dobre zrozumienie Słowa. Znacznie niebezpieczniejsi są obecni "agenci" liberalizmu i prezbiterianizmu, oni wypaczają Ewangelię i prawdę biblijną.
Od samego początku przeczuwałem, że jesteś zakonspirowanym zielonoświątkowcem. A tak się wypierałeś daru proroctwa... Kto by pomyślał...
Zapomniałeś, że jestem masonem, żydem i cyklistą :D .


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 21 gru 2017, 13:18

christianinroman pisze:Biblijny. Akurat w II zborze KWCh we Wrocławiu, we Wspólnocie Biblijnej jest wzrost. Znam tę wspólnotę kilka lat, może 7, może 6, ale widzę wzrost. I słyszę tam zdrową naukę.
Ten zbór powstał aby pielęgnować prawdę o Zborze Bożym i oddzielić się od prezbiterianizmu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 21 gru 2017, 13:43

Prezbiterianizmu? KAAN co ty piszesz, owszem prezbiterianizm to ustrój, ale przede wszystkim nurt reformowany, z nauką o chrzcie niemowląt i biblijnej służbie starszych (gr. prezbiterów) z pastorem na czele.
Gdyby w tym kierunku poszedł KWCh to byłoby piękne, ale niestety wolą nad biblię swoje wylane opinie.
PS. Pastor to też brat w Chrystusie.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 21 gru 2017, 14:35

polk pisze:Prezbiterianizmu? KAAN co ty piszesz,
Piszę o ustroju zboru, jak jest prowadzony, albo są zbory braterskie albo prowadzone przez prezbiterów, pastorów, biskupów itd. to takie techniczne określenie. Nie oznacza to jakiegoś kierunku teologicznego ale sposób zarządzania zborami i konstrukcję zboru. W zborach braterskich nie istnieją urzędy kościelne, funkcjonują służby, albo inaczej dary Ducha. Nie ma pastorów (urząd), ale są pasterze (dar, służba), nie ma biskupów ale są starsi, nadzorcy, Nie ma prezbiterów (urząd) ale są bracia usługujący (dar Ducha). Wystarczy powiedzieć do brata "pastorze" i po jego reakcji można się dowiedzieć gdzie się kształcił, jakie są jego poglądy w zakresie eklezjologii :)
polk pisze: owszem prezbiterianizm to ustrój, ale przede wszystkim nurt reformowany, z nauką o chrzcie niemowląt i biblijnej służbie starszych (gr. prezbiterów) z pastorem na czele.
Gdyby w tym kierunku poszedł KWCh to byłoby piękne, ale niestety wolą nad biblię swoje wylane opinie.
Dobrze że nie idziemy w tym kierunku, wolimy Biblię, a nie pozostałość po katolicyzmie w postaci organizacji kościelnej.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 21 gru 2017, 19:49

Od kiedy to urząd musi zaprzeczać darowi? Czy twoim zdaniem nazywanie brata, który jest policjantem "bracie policjancie" jest błędem? :O
Osobiście znam sporo pokornych braci pastorów, do których mówimy po prostu "bracie".
Problem nie jest słowo ale postawa, dlatego jestem zwolennikiem ustroju prezbiteriańskiego.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 22 gru 2017, 10:48

polk pisze:Od kiedy to urząd musi zaprzeczać darowi?.
Nie musi, ale jest niezgodny z biblijnym obrazem Zboru Bożego, to ludzka konstrukcja w Bożym domu.
Czy twoim zdaniem nazywanie brata, który jest policjantem "bracie policjancie" jest błędem? :O
Chyba nie chwytasz o czym piszę :)
Osobiście znam sporo pokornych braci pastorów, do których mówimy po prostu "bracie".
Ja też, oni po prostu wychwali się w systemie pastorskim i nic poza tym. Jednak tylko zbór braterski jest tym, który wypływa z Biblii. Każda hierarchia jest ludzką modyfikacją Zboru Bożego i z historycznych powodów jest dziedzictwem katolickim.
Problem nie jest słowo ale postawa, dlatego jestem zwolennikiem ustroju prezbiteriańskiego.
Problemem jest istnienie hierarchii i tytulatury przeciwko której występował Pan Jezus wprost, bez żadnych przenośni

Mat 23:8 Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Rabbi, bo jeden tylko jest - Nauczyciel wasz, Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi.
9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
10 Ani nie pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości