cesacjonizm

Jak postrzegamy Boga....
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

cesacjonizm

Postautor: polk » 12 gru 2017, 20:51

Co myślicie o cesacjonizmie? Z tego co wiem cesacjonisci wierzą, że Bóg dzisiaj uzdrawia, ale nie daje Kościołowi "uzdrowicieli". Każde uzdrowienie jest odpowiedzią łaskawego Boga na modlitwę chrześcijan. Myślę, jest to zdrowe podejście. Jak wygląda cesacjonizm w poszczególnych denominacjach - luteranach, kalwinach, metodystach, baptystach?
Nurt zielonoświątkowy mocno namieszał we współczesnych kościołach, wielu ludzi zostało przez zielonoświątkowców poranionych. Polecicie jakieś dobre książki mówiące cos o cesacjonizmie? Polecicie jakiś głównych przedstawicieli tej nauki? Dzięki!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 12 gru 2017, 22:56

Dzięki za odpowiedź. Zielonoświątkowcy wyodrębnili się ponieważ metodyści woleli pozostać przy Piśmie Świętym i nie dodawać do wiary konieczności dowodzenia swojego uświęcenia darami. Zresztą słusznie, ponieważ to nie po darach rozpoznaje sie uczniów Pana Jezusa.
Z tego co mi wiadomo, założyciel zielonoświątkowców Charles Fox Parham był byłym pastorem metodystów, wykluczonym za stosunki homoseksualne.
Dla mnie kwestie współczesnych ponadnaturalnych darów są mocno kontrowersyjne, dlatego chciałem dowiedziec sie czegos o cesacjonistach.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: Filip » 13 gru 2017, 00:43

Po polsku jest dostępna książka "Dary Ducha Święteg we współczesnym kościele", gdzie z perspektywy cessacjonistycznej napisał jeden z czołowych przedstawicieli tego poglądu – profesor Richard B. Gaffin z Westminster Theological Seminary w Filadelfii (obecnie już emerytowany). Napisał on swojego czasu ważną książkę "Perspectives on Pentecost", która niestety nie jest dostępna po polsku, ale najwazniejsze elementy jego rozumowania są zawarte w jego eseju we wspomnianej książce. Sam nie określiłbym się dziś ani jako cessacjonista w sensie stricto, ani jako charyzmatyk – chociaż bliżej mi do cessacjonizmu. Bliskie jest mi natomiast podejście Gaffina do Dziejów Apostolskich, które traktuje jako zapis historii zbawienia, a nie porządku zbawienia – tzn. dzieło przedstawiające jednorazowe wydarzenia eschatologiczne, a nie normatywny model życia chrześcijańskiego.

Myślę, że radykalny cessacjonizm – taki spod znaku Johna F. MacArthura – to nadmierna reakcja na ruch charyzmatyczny. Nie przekonuje mnie np. postrzeganie końca życia apostołów jako "twardej" daty ustania pewnych darów, chociaż zgadzam się, że zasadniczo np. dar języków był znakiem posługi apostolskiej i nie ma powodu, żeby oczekiwać, iż będzie udzielany dzisiaj. Myślę, że tradycyjnie protestantyzm był nieco bardziej otwarty na cudowne Boże działania niż chcieliby to przyznać niektórzy radykalni cessacjoniści, ale były one postrzegane właśnie jako wyjątkowe działania Boga, a nie norma w życiu kościoła. Bardziej umiarkowani cessacjoniści na ogół dostarczają wyważonej i trafnej krytyki ekscesów ruchu charyzmatycznego, który przesuwa ciężar duchowości ze skupienia na komuni z Chrystusem w obiektywnym Słowie Bożym i sakramentach, na subiektywne doświadczenia charyzmatyczne.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 13 gru 2017, 10:45

Problem wielu współczesnych charyzmatyków i zielonoświątkowców (przynajmniej tych, których poznałem) jest utożsamianie chrztu w Duchu Świętym z mówieniem językami i pozostałymi darami. Dziękuję za polecenie książki, jaki nurt reprezentuje Richard B. Gaffin (prezbiterianizm)? Też mi bliżej do cesacjonizmu, aczkolwiek z racji tego, że Bóg jest suwerenny wiec może w wyjątkowych okolicznościach dać komuś np. słowo poznania. Aczkolwiek nie jako coś normalnego i codziennego.
Rzeczywiście pełnia Ducha to pełnia jego owoców. A co do samej miłości to ciekawe, że w Biblii jest ona określana jako dar, owoc i w końcu, nazywa ona Boga miłością.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: Filip » 13 gru 2017, 12:47

Tak, Gaffin jest konserwatywnym prezbiterianinem. Konkretnie zdaje się jest pastorem Orthodox Presbyterian Church.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 13 gru 2017, 15:15

polk pisze:Problem wielu współczesnych charyzmatyków i zielonoświątkowców (przynajmniej tych, których poznałem) jest utożsamianie chrztu w Duchu Świętym z mówieniem językami i pozostałymi darami.


Dary Ducha Świętego przeminą, kiedy Chrystus powróci na ziemię:

(8) Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci. (9) Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; (10) lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie. (11) Gdy byłem dziecięciem, mówiłem jak dziecię, myślałem jak dziecię, rozumowałem jak dziecię; lecz gdy na męża wyrosłem, zaniechałem tego, co dziecięce. (12) Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany. (13) Teraz więc pozostaje wiara, nadzieja, miłość, te trzy; lecz z nich największa jest miłość.

Bóg rozdziela dary tak, jak chce. Nie wykluczone, że w niektórych okresach pewne dary są bardziej potrzebne, a inne mniej potrzebne.

Mówienie językami nie jest dowodem chrztu w Duchu Świętym. Każdy chrześcijanin jest ochrzczony Duchem Świętym. Potwierdzeniem chrztu w Duchu są owoce Ducha, a nie Jego dary.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 13 gru 2017, 20:26

Filip, książka, która poleciłeś jest zbiorem artykułów różnych teologów, czy jest gdzieś do przeczytania artykuł samego Gaffina?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: Filip » 13 gru 2017, 22:46

Nie wiadomo mi nic o tym, żeby Gaffin był dostępny po polsku gdzie indziej. Tak, to jest książka typu "4 poglądy". Douglas Oss i Sam Storms reprezentują tam stanowisko charyzmatyczne, Gaffin cessacjonistyczne a Robert Saucy stanowisko umiarkowane. Niestety chyba inaczej Gaffina po polsku się nie da przeczytać.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 14 gru 2017, 14:00

Jak wygląda rozłożenie cesacjonizmu, więcej go u arminian czy kalwinistów? Osobiście spotkałem go u jednych i drugich.
Na dzień dzisiejszy cesacjonizm wydaje mi sie najbardziej zdrowym i biblijnym podejściem do tego jak powinno funkcjonować życie chrześcijan. Bóg, który uzdrawia w odpowiedzi na modlitwę chrześcijan a nie rozkazu charyzmatyka.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 14 gru 2017, 14:27

W Polsce możliwe, że tak właśnie jest, ale na świecie jest sporo charyzmatycznych kalwinistów. Pastor Steven Lawson nawet wygłosił wykład na temat "Kalwina krytyka charyzmatycznych Kalwinistów". Tutaj jest link do wersji z polskimi napisami:
https://www.youtube.com/watch?v=bS-0h53nqlQ


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 15 gru 2017, 10:31

Odejście od cesacjonizmu to pakowanie się w kłopoty, bo akceptacja istnienia tych darów Ducha jakie były w czasach NT to otwieranie drzwi na nowe proroctwa, czyli odejście od zdrowej zasady sola scriptura, to akceptacja istnienia dzisiaj apostołów i proroków, "wiedzących". Mówienie językami , czy uzdrawianie to tylko mało ważna otoczka dla szalenie niebezpiecznego dodawania, albo odejmowania od Słowa Bożego przez fałszywych nauczycieli.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 15 gru 2017, 13:27

KAAN zgadzam się. Czy znasz jakieś książki, które podejmują temat cesacjonizmu?
Bardzo krzywdzące jest gdy ludzie mówią, że cesacjoniści nie wierzą, że Bóg dzisiaj dokonuje cudów. To kłamstwo, każdy cesacjonista nie powinien mieć problemów z uznaniem tego, że Bóg - w odpowiedzi na modlitwę chrześcijan - uzdrawia dzisiaj ludzi. Poza tym, największym cudem jest każde nawrócenie, które nie odbywa się bez udziału Ducha Świętego!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: KAAN » 15 gru 2017, 15:17

polk pisze:KAAN zgadzam się. Czy znasz jakieś książki, które podejmują temat cesacjonizmu?
Moje poglądy ukształtowały się w wyniku obserwacji współczesnych ruchów religijnych, życia zborowego różnych denominacji i zderzenie tego wszystkiego z Biblią. Nie mogę ci podac jakiegoś tytułu książki, bo nie znam takiej która traktuje szczegółowo o cesacjonizmie. Jednak wszystkie książki które wyjaśniają cokolwiek związanego z fundamentalnym zrozumieniem Biblii mówią też w domyśle o cesacjonizmie. Przykładem jest niedawno wydana po polsku książka "Bibliologia" Czesława Bassary, czytałem ją w wersji angielskiej ponad rok temu, kiedy przygotowywałem wykład o tym właśnie zagadnieniu. Cała książka pokazuje Słowo Boże w duchu "solascripturowym" i można powiedzieć, że jest z tego powodu "cesacjonistyczna".
polk pisze:Bardzo krzywdzące jest gdy ludzie mówią, że cesacjoniści nie wierzą, że Bóg dzisiaj dokonuje cudów. To kłamstwo, każdy cesacjonista nie powinien mieć problemów z uznaniem tego, że Bóg - w odpowiedzi na modlitwę chrześcijan - uzdrawia dzisiaj ludzi. Poza tym, największym cudem jest każde nawrócenie, które nie odbywa się bez udziału Ducha Świętego!
Masz całkowicie racje, charyzmatycy chcą w ten sposób oczernić chrześcijan niecharyzmatycznych jako mało duchowych i ograniczających Pana Boga w jego działaniu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: polk » 15 gru 2017, 20:18

Słyszałem dużo dobrego o pastorze Czesławie Bassara, z tego co wiem jest on cesacjonistą.
Kolejnym mitem jest to, że zbory cesacjonistów sie nie rozwijają, znane są przecież duże zbory baptystów, metodystów. Więc nie ma co generalizować.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: cesacjonizm

Postautor: biblijny » 16 gru 2017, 00:05

KAAN pisze:Odejście od cesacjonizmu to pakowanie się w kłopoty, bo akceptacja istnienia tych darów Ducha jakie były w czasach NT to otwieranie drzwi na nowe proroctwa, czyli odejście od zdrowej zasady sola scriptura


Zasada porównywania głoszonych nauk obowiązywała również w czasach apostolskich. Berejczycy "sprawdzali, czy tak się sprawy mają" na podstawie Pism. Apostoł w 14 rozdziale 1 Listu do Koryntian nakazuje, aby wygłaszane proroctwa poddawać osądowi.

Występowanie darów ducha nie oznaczało nigdy akceptacji każdego przejawu działania sił nadnaturalnych. "Badajcie duchy" - tak powiada Pismo.

W stan zwiedzenia zbór może zostać wprowadzony nie tylko przez fałszywe proroctwo, ale również poprzez błędne nauczanie. A zatem odrzucenie wszelkich proroctw nie chroni zboru przed zwiedzeniem. Zastanawiające jest również to, dlaczego jako receptę na wszelkie zwiedzenia podajesz odrzucanie proroctw, nie nawołujesz zaś do odrzucenia wszelkiego nauczania.

Powyższe udowadnia, że wyrazem wierności zasadzie Sola Scriptura nie jest odrzucenie proroctwa, lecz jego osądzenie w świetle Słowa Bożego.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości