kogo sie tyczy słowo Pan

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: magda » 15 maja 2017, 18:29

Słowo Pan w Biblii jest uzywane wielokrotnie i czasem tyczy sie syna czasem Ojca i ja już mam mętlik


Ps 110 (1) Psalm Dawidowy.Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej, Aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek pod nogi twoje! (2) Berło mocy twojej ześle Pan z Syjonu: Panuj wśród nieprzyjaciół swoich!

Biblia hebrajska jest tak: rzekl YHWH do Adoni, a Żydzi czytaja rzekl Adonai do Adoni, gdzie Adonai oznacza Boga Ojca YHWH, a Adoni naszego Pana, czyli syna. I będż tu mądry jeśli w całej Biblii jest tych panów całe mnustwo i są inne tytuły Boga np sędzia , król,nauczyciel,Duch,Ojciec , pan wszechmogący:

ST Iz 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem PANEM, a oprócz mnie nie ma wybawiciela.NT Rz 11:26 bw "i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba." tu mowa o Jezusie
PAN jest naszym SĘDZIĄ, PAN naszym prawodawcą, PAN naszym KRÓLEM: On nas wybawi" czyli kto Syn czy Ojciec??????.Syn jest zbawicielem czy ojciec czy obaj

ST Iz 30:20 bw "A chociaż Pan dał wam chleb niedoli i wodę ucisku, to jednak nie będzie się już ukrywał twój nauczyciel i twoje oczy będą oglądać twojego nauczyciela.". NT Wy nazywacie mnie NAUCZYCIELEM I PANEM , i słusznie mówicie, bo jestem nim no a tu to o Jezusie czy o ojcu????


No po prostu mi chodzi o to że niektore wersety tyczace sie Ojca też mogą się tyczyć Syna i jak to odróżnić jeśli Ojciec i Syn to dwie osiby a nie jedna?

Np to
Ap 1:7-8 Oto PRZYCHODZI wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen. (8) Jam jest alfa i omega (początek i koniec), mówi PAN, BÓG, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, WSZECHMOGĄCY.

a tu dalej

(20) Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, PANIE JEZU ! i tu juz Jezus

No i tak dalej


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: christianinroman » 19 maja 2017, 12:53

Magda. Jest prosta odpowiedź ap.Pawła w 1 liście do Koryntian 8.4-6. I to wyjaśnia wszystko. Pozdrawiam Cię w imieniu Pańskim.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: magda » 20 maja 2017, 16:02

To niczego nie wyjaśnia bo słowo pan jest stosowane i do syna i do Ojca


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: Janek » 20 maja 2017, 18:30

magda pisze:To niczego nie wyjaśnia bo słowo pan jest stosowane i do syna i do Ojca


W liczbie mnogiej też ziemskich panów np niewolników i nie tylko

http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... E%B9%CF%82

ST Iz 43:11 Ja, jedynie Ja, jestem PANEM, a oprócz mnie nie ma wybawiciela

Jednak już wtedy ludzie powoływani przez Boga byli nazywani zbawicielami.

Księga Sędziów 3:15 Sęd 3:16 »
1. WUJEK.1923 A potem wołali do Pana, który im wzbudził zbawiciela, imieniem Aod, syna Gery, syna Jemini, który obudwu rąk miasto prawéj używał: i posłali synowie Izraelowi przezeń dary Eglonowi, królowi Moabskiemu.


Bóg wybawiał Izrael przez posłańców.
Syn czy Ojciec?

Ojciec przez Syna.

poza tym

Trójca Święta - jest to jeden Bóg w trzech osobach. Trójosobowy Bóg(JHWH) objawia się człowiekowi jako (Ojciec, Syn Boży i Duch Święty), jednak każda z tych osób jest tym samym, jednym Bogiem.
Wikipedia


Czytaj więcej na: http://www.apologetyka.info/trojca-swieta,2/


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: magda » 20 maja 2017, 18:47

Czyli Jezus jest YHWH i Duch też?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: kogo sie tyczy słowo Pan

Postautor: Janek » 20 maja 2017, 18:51

Czy istnieją inni Bogowie poza YHWH?nie,definicje masz wyżej.Jedyny prawdziwy Bóg to YHWH.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości