wyjaśnijmy sobotęi prawo

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 27 kwie 2017, 23:45

KAAN pisze:po prostu chcę ci uzmysłowić jak bardzo zakon różni się od łaski, jak wielką rzecz Pan Jezus wykonał na krzyżu. Mieszanie łaski z zakonem to poniżanie ofiary Pańskiej napisano:

List do Galacjan 2:21 Nie odrzucam łaski Bożej; bo jeśli przez zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł.

Jakiekolwiek mieszanie łaski z zakonem, albo wstawianie zakonu do życia chrześcijańskiego jest obrazą dla Pana Jezusa.


Ale ja ci cały czas piszę ze ja nie mieszam Łaski z zakonem bo zakon taki jaki był zabijający nie istnieje , zakon dla chrześcijanina przestał zabijać i jest tylko prawem które wypełniasz z miłości . Nigdy nie negujesz żadnych przykazań oprócz tego o sobocie . Nawet się na przykazanie o nieczynieniu podobizny i czczeniu podobizn sam powoływałeś w dyskusji z katolikami bo sam uważasz ze to jest niezgodne z przykazaniem kult Maryjny i obrazów i rzeźb , Bo jeśli przykaznia juz nie istnieja to katolicy klękajac przed figurą Marii nie grzeszą i moga sobie to robić czcic człowieka jak Bega tez. Sam wiesz że te standarty moralne Boga wyrożone w przykazaniach są dalej wazne , sumienie ci to mówi że tak jest i że człowiek nawrócony tym bardzie nie powinien tych przykazań łamać , powinien z miłosci i chetnie sie do nich o=dostosowywać zwłaszcza ze ma Ducha Bozego ktry mu w tym pomaga i jest mu łato tak postępować jak Bogu się podoba. Jest jedno przykazanie które wszyscy neguja to to o sobocie i teraz zaczynam mysleć ze jest to jakies bardzo specjalne przykazanie bo go wszyscy chcaą zlikwidować. Dziwna sprawa z tym przykazaniem jeszcze nad tym rozmyślam . Nie mysl jednak ze ja nie rozumiem łaski czy nowonarodzenia i wolnosci chrzescijańskiej, rozumiem ale istnieje w tej naszej wolności zakon , który Jakub nazywa zakonem wolności

Jk 1:25 bw "Ale kto wejrzał w doskonały zakon wolności i trwa w nim, nie jest słuchaczem, który zapomina, lecz wykonawcą; ten będzie błogosławiony w swoim działaniu."
Jk 2:12 bw "Tak mówcie i czyńcie, jak ci, którzy mają być sądzeni przez zakon wolności."

Jest to zakon wedłóg tych samych przykazań ale nie zabijający , jestś wolny ale postępuj tak jak sie Bogu podoba czyli z miłościa do blizniego i Boga a przykazania określaja jak taka miłosć wyglada i takie postępowanie w miłości.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: KAAN » 28 kwie 2017, 11:45

magda pisze:Ale ja ci cały czas piszę ze ja nie mieszam Łaski z zakonem bo zakon taki jaki był zabijający nie istnieje , zakon dla chrześcijanina przestał zabijać i jest tylko prawem które wypełniasz z miłości .
Nie jest prawem (zakonem) dla zbawionych, jego przemijanie nie dotyczy tylko zabijania, ale dotyczy jego funkcjonowania jako prawo dla zbawionych.
Nigdy nie negujesz żadnych przykazań oprócz tego o sobocie .
Żadnych przykazań nie neguję takze tego o sobocie, ale to prawo jest dla tych co nie sa pod łaską a nie dla tych co są wolni, wyzwoleni od przekleństwa zakonu.
Nawet się na przykazanie o nieczynieniu podobizny i czczeniu podobizn sam powoływałeś w dyskusji z katolikami bo sam uważasz ze to jest niezgodne z przykazaniem kult Maryjny i obrazów i rzeźb , Bo jeśli przykaznia juz nie istnieja to katolicy klękajac przed figurą Marii nie grzeszą i moga sobie to robić czcic człowieka jak Bega tez.
Oczywiście że się powołuję na przykazania kiedy rozmawiam z tymi którzy polegają na zakonie, oni nie są uwolnieni od zakonu i muszą spełniać wszystko, uchybią w jednym są winni całości. W zakonie możemy też znaleźć pewne wskazówki do świętego życia, ale wszystko to co jest w zakonie uniwersalne zostało przekazane przez Pana Jezusa i apostołów. Źródłem wskazówek dla bogobojnego życia jest przykazanie Pana Jezusa i nauka apostołów, nie musimy sięgać do zakonu mojżeszowego żeby znaleźć rozwiązanie dla naszych problemów z grzechem i świętością.
Sam wiesz że te standarty moralne Boga wyrożone w przykazaniach są dalej wazne ,
Wiele z nich tak, ale mamy wzorce postępowania w nauczaniu Pana Jezusa i apostołów i są one na wyższym poziomie niż zakon. Dlatego nie obowiązuje nas zakon, ale przykazanie Pana Jezusa.

sumienie ci to mówi że tak jest i że człowiek nawrócony tym bardzie nie powinien tych przykazań łamać , powinien z miłosci i chetnie sie do nich o=dostosowywać zwłaszcza ze ma Ducha Bozego ktry mu w tym pomaga i jest mu łato tak postępować jak Bogu się podoba.
Sumienie mi mówi, ze moje standardy są na wyzszym poziomie niż zakon, bo zbawienie w Panu Jezusie stawia nas wyżej niż sprawiedliwość na podstawie zakonu. O tym wspominał Pan Jezus w przykładzie:
Ewangelia św. Mateusza 5:21 Słyszeliście, iż powiedziano przodkom: Nie będziesz zabijał, a kto by zabił, pójdzie pod sąd.
22 A ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny.
23 Jeślibyś więc składał dar swój na ołtarzu i tam wspomniałbyś, iż brat twój ma coś przeciwko tobie,
24 Zostaw tam dar swój na ołtarzu, odejdź i najpierw pojednaj się z bratem swoim, a potem przyszedłszy, złóż dar swój.


Jak widzisz Magdo nasze chrześcijańskie standardy są wyżej postawione niż te z zakonu, nas zakon nie obowiązuje, mamy coś lepszego -łaskę i miłość od Pana.

Jest jedno przykazanie które wszyscy neguja to to o sobocie i teraz zaczynam mysleć ze jest to jakies bardzo specjalne przykazanie bo go wszyscy chcaą zlikwidować.
Ono jest jednym z wielu które wraz z zakonem przeminęły, jedynie z powodu eksponowania tego starego prawa przez starozakonnych staje się ono przedmiotem sporów. Sabat nie działa dzisiaj, działa łaska i miłość; chcesz go przestrzegać to sobie przestrzegaj, nie chcesz to nie, bo jesteś wolna w Panu Jezusie:

List do Rzymian 14:2 Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada.
3 Niechże ten, kto je, nie pogardza tym, który nie je, a kto nie je, niech nie osądza tego, który je; albowiem Bóg go przyjął.
4 Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? Czy stoi, czy pada, do pana swego należy; ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go.
5 Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
6 Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.
7 Albowiem nikt z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera;

Zobacz że przestrzeganie sabatu zostało zrównane z jedzeniem, nie sądź nikogo i nie używaj perswazji w tej sprawie, bo to nie jest Boże, występujesz jako sędzia

Dziwna sprawa z tym przykazaniem jeszcze nad tym rozmyślam . Nie mysl jednak ze ja nie rozumiem łaski czy nowonarodzenia i wolnosci chrzescijańskiej, rozumiem ale istnieje w tej naszej wolności zakon , który Jakub nazywa zakonem wolności

Jk 1:25 bw "Ale kto wejrzał w doskonały zakon wolności i trwa w nim, nie jest słuchaczem, który zapomina, lecz wykonawcą; ten będzie błogosławiony w swoim działaniu."
Jk 2:12 bw "Tak mówcie i czyńcie, jak ci, którzy mają być sądzeni przez zakon wolności."

Jest to zakon wedłóg tych samych przykazań ale nie zabijający , jestś wolny ale postępuj tak jak sie Bogu podoba czyli z miłościa do blizniego i Boga a przykazania określaja jak taka miłosć wyglada i takie postępowanie w miłości.
Zakon wolności to nie jest zakon mojżeszowy, zakon wolności to Pan Jezus, Jakub pokazuje subtelną różnicę pomiędzy przestrzeganiem zakonu, a trwaniem w miłości chrześcijańskiej pochodzącej od Pana Jezusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 29 kwie 2017, 18:35

KAAnie nie istnieje żaden Zakon Mojżeszowy . Zakon ze starego testamentu jest Zakonem Bozym to Bóg go dał i nie ma przykazań Ojca a innych Jezusa . Przykazania to jedno te co były w zakonie sa tymi samymi wytłumaczonymi i rozszerzonymi przez Jezusa , a zakon wolności to też przykazania ale wypełniane z innej pobudki niż Zakon ze ST . W ST przestrzegano przykazań bo zakon zabijał wisiała kara smierci za nieprzestrzeganie, teraz zakon wolności przykazania przestrzegamy z miłosci bez przymusu i kary i śmierci wiszącej nad nami taka jest różnica dlatego tak bardzo i Jezus i apostołowie nawoływali do przestrzegania przykazań . Przesłuchałam kazanie to pierwsze bardzo mi się podobało bo też uważam tak o 1000 letnim królestwie jak ty , nie trawie z,e twierdzą że już to trwa bo djabeł jak był tak szaleje jeszcze gorzej a przecież bedzie zamkniety , super ze masz takie zdanie bo myslałam ze tylko ja , czy to ty mówisz twój głos czy jakis lektor?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: KAAN » 30 kwie 2017, 13:16

magda pisze:KAAnie nie istnieje żaden Zakon Mojżeszowy .
Ty wiesz lepiej :)

Przykazania to jedno te co były w zakonie sa tymi samymi wytłumaczonymi i rozszerzonymi przez Jezusa
Bajki opowiadasz Magdo, nie będę już z tobą dyskutował na ten temat, sama sobie pomyłś, ja już wystarczająco napisałem.
magda pisze:Przesłuchałam kazanie to pierwsze bardzo mi się podobało bo też uważam tak o 1000 letnim królestwie jak ty , nie trawie z,e twierdzą że już to trwa bo djabeł jak był tak szaleje jeszcze gorzej a przecież bedzie zamkniety , super ze masz takie zdanie bo myslałam ze tylko ja , czy to ty mówisz twój głos czy jakis lektor?
To brat Henryk Turkanik :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 02 maja 2017, 09:05

No dobrze to nie gadajmy bo na razie mam takie zdanie bo biorę pod uwagę to:

Mt 5:18 bw "Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie."

Tu pisze ze dopuki niebo i ziemia nie przeminę nic sie nie zmieni w prawie i bardziej mi s,łowa Jezusa pasują.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Sebek » 02 maja 2017, 16:24

Magda zauważ że Jezus według faryzeuszy cały czas łamał prawo. W dwóch przykazaniach które dał nam Jezus mieści się całe dziesięć przykazań.
Prawo nie przeminie jak mówi Jezus, ale Jezus przyszedł abyśmy mogli je wypełnić w Jego miłości, w sercu, w duchu a nie zewnętrznie duszewnie.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Zbyszekg4 » 02 maja 2017, 17:15

Sebek pisze:Magda zauważ że Jezus według faryzeuszy cały czas łamał prawo. W dwóch przykazaniach które dał nam Jezus mieści się całe dziesięć przykazań.
Prawo nie przeminie jak mówi Jezus, ale Jezus przyszedł abyśmy mogli je wypełnić w Jego miłości, w sercu, w duchu a nie zewnętrznie duszewnie.

A czy wypełnianie prawa w duchu... kłóci się jakoś z wypełnianiem go zewnętrznie?
Np. czy miłowanie ojca i matki ma być tylko duchowym, wewnętrznym, takim miłym sercu doświadczeniem... czy może być takim właśnie, ale też bardzo zewnętrznym jednocześnie, co się będzie objawiać np. pomocą im na starość, łącznie ze zmianą pampersów! (ach, cóż za nieduchowe zajęcie... fuj...)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Sebek » 02 maja 2017, 17:38

Tak racja wypełniasz wszystko zewnętrznie ale w duchu ,a nie z nakazu.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Zbyszekg4 » 02 maja 2017, 17:51

Sebek pisze:Tak racja wypełniasz wszystko zewnętrznie ale w duchu ,a nie z nakazu.

Nakaz wpisuje Duch Boży w serce... - wtedy nie jest ciężko bo On daje siłę ku zarówno wewnętrznemu, jak i zewnętrznemu posłuszeństwu woli Bożej...
Tak to widzę. :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Sebek » 02 maja 2017, 17:56

Jak widzisz tak widzisz.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 04 maja 2017, 19:34

A ja cały czas mówie o prawie wolności miłości nie o zakonie który zabijał więc mówimy o tym samym tylko ty KAAN mi wmawiasz e ja sie chcę zbawić wypełnianiem prawa a to nie tak przecież ja też ciagle mówie ze trzeba wypełniać te rzeczy z miłości , prawo daje pojęcie grzechu co jest zła w oczach Boga a co dobre , bo gdyby było to zbędne jak niektórzy mówia że mamy prawo wpisane w sercu to apostołowie nie pisaliby że przes zakon jest poznane grzechu. Prawo Boże to nie tylko 10 przykazań jest ich 613 czytajac je czasem łapiesz sie na tym że nie widziałeś w ogóle ze cos takiego jest grzechem poczytaj prawo czy tak na pewno wedziałeś ze niektóre rzeczy są grzechem bo ja nie wiedziałam


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: KAAN » 05 maja 2017, 09:28

magda pisze:A ja cały czas mówie o prawie wolności miłości nie o zakonie który zabijał więc mówimy o tym samym tylko ty KAAN mi wmawiasz e ja sie chcę zbawić wypełnianiem prawa a to nie tak przecież ja też ciagle mówie ze trzeba wypełniać te rzeczy z miłości , prawo daje pojęcie grzechu co jest zła w oczach Boga a co dobre , bo gdyby było to zbędne jak niektórzy mówia że mamy prawo wpisane w sercu to apostołowie nie pisaliby że przes zakon jest poznane grzechu. Prawo Boże to nie tylko 10 przykazań jest ich 613 czytajac je czasem łapiesz sie na tym że nie widziałeś w ogóle ze cos takiego jest grzechem poczytaj prawo czy tak na pewno wedziałeś ze niektóre rzeczy są grzechem bo ja nie wiedziałam
Dlatego twoja wiara jest słaba według standardów Słowa:

Rz 14:1 A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów.
2 Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada...

Przeczytaj cały ten rozdział, tak się składa ze studiowaliśmy go w środę w zborze; w kontekście całego listu szukanie w zakonie drogi dla siebie jest słabością, z której człowiek wierzący wyrasta w miarę jak jego wiara dojrzewa. Jedzenie szynki dla zbawionych nie jest grzechem, ale kiedy masz wątpliwości czytając zakon że:

3M:4 Lecz spośród przeżuwających pokarm i mających rozdzielone kopyto jeść nie będziecie:
....
6 Zająca, ponieważ przeżuwa pokarm, lecz nie ma rozdzielonego kopyta, ten jest dla was nieczysty;
7 Wieprza, ponieważ ma rozdzielone kopyto i rozszczepioną racicę, lecz nie przeżuwa połkniętego pokarmu, ten jest dla was nieczysty;

Popełnia grzech:

Rz 14:23 Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.

Widzisz Magdo, że komplikujesz sobie życie bezsensownym myśleniem o przestrzeganiu przepisów zakonu, zamiast szukać prostych dróg Pańskich i cieszyć się jego wolnością.

Podobnie sprawa przedstawia się z sabatem:
Rz 14:5 Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

W kontekście to także jest słabością.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Zbyszekg4 » 05 maja 2017, 09:55

KAAN pisze:Podobnie sprawa przedstawia się z sabatem:
Rz 14:5 Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

W kontekście to także jest słabością.

Właśnie: w kontekście! - to może tu chodzić Pawłowi o popularne wtedy DNI POSTU, a nie dni odpoczynku świątecznego.
Brałeś to kiedy pod uwagę? [czy mechanicznie: a! dzień? - to musi być szabat!]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: kontousunięte1 » 05 maja 2017, 10:07

Zbyszek, ja nie mogę pojąć takiego rozumowania.
Dlaczego niby właśnie sabat ma być kluczowym nakazem do wypełniania, a cała reszta przykazań Zakonu - nie. Albo wszystko, albo nic.
Dość mgliste są te wyjaśnienia o miłości. Wcale nie trzeba kochać kogoś tzw. miłością chrześcijańską, aby go nie krzywdzić. To robią i ateiści. Wiele tzw. dobrych i "porządnych " osób nie ma z chrześcijaństwem nic wspólnego i odwrotnie - chrześcijanie zabijają, kłamią, obżerają się, piją i biją itd.
Myślę, że Pawłowi chodziło dokładnie o to, co KAAN napisał, a nie o posty.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Zbyszekg4 » 05 maja 2017, 11:54

Wuko, kontekstem dla początku Rz 14 jest dieta; byli asceci, co pościli w wybrane dni tygodnia - myślę, że o nich tu apostoł pisze... (wcale nie o szabacie). Dodatkowym argumentem jest to, że Paweł zaleca tu tolerancję, co wydawało by się dziwne, gdyby rzecz dotyczyła szabatu, gdyż to była dla żydowskiego środowiska tak ważna kwestia jak obrzezanie, a z tym już apostoł nie radził dowolności, prawda?...

kontousunięte1 pisze:Dlaczego niby właśnie sabat ma być kluczowym nakazem do wypełniania, a cała reszta przykazań Zakonu - nie. Albo wszystko, albo nic.

Ale nie wiem czemu szabat ma być gorzej traktowany niż takie przykazania jak np: nie miej obiektów kultu... szanuj rodziców... nie kradnij... nie pożądaj...?
Przecież tego, co wymieniłem żaden chrześcijanin - w więc i Ty - nie uważa za coś z Prawa, co już nie obowiązuje (mówisz: wszystko, albo nic? - a może źle to jest tak stawiać sprawę, skoro w Prawie były nakazane ofiary krwawe, a one tylko wskazywały na Mesjasza, więc przeminęły!
Lecz przykazania typu: nie zabijaj... nie kradnij... nie bądź bałwochwalcą... - one przecież dalej mają swoje znaczenie, nie wskazywały no coś co miało przeminąć, a co najwyżej trzeba je w kontekście NT odczytywać, ale nie eliminować, prawda? Wszak tyle tu Ty sporów z katolikami wiedziesz o kult podobizn... - po co? jeśli to przecież Prawo, co przeminęło, tak? Nie spieraj się z nimi o coś, co uważasz za już byłe...).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości