wyjaśnijmy sobotęi prawo

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13150
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Zbyszekg4 » 05 maja 2017, 17:04

Sebek pisze:ąle gdyby tam nie było Jezusa to by ja ukamieniowali według prawa,mieli w rekach juz kamienie...

A to nie wiesz, że "w imię prawa" wielkie nawet zbrodnie się działy w historii świata? Tak to już jest...
Prawo mówiło:
Kapłańska 20:10 (BW)
​Mężczyzna, który cudzołoży z żoną swego bliźniego, poniesie śmierć, zarówno cudzołożnik jak i cudzołożnica.
Powt. Prawa 22:22 (BW)
​Jeżeli zastanie się mężczyznę złączonego z kobietą zamężną, to śmierć poniosą oboje; zarówno ten mężczyzna, złączony z kobietą zamężną, jak i ta kobieta. Wytępisz to zło z Izraela.

Gdzie był mężczyzna? Jego brak, myślę,że dowodzi, że to była ukartowana sprawa: chciano przyłapać Jezusa na czymś...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Sebek » 05 maja 2017, 17:29

Nie wiem gdzie był mężczyzna.Może w społeczeństwie była uznawana za cudzołoznicę i może byli na to świadkowie. Oczywiście że chcieli Jezusa "sprawdzić" ale On właśnie pokazał jak jestesmy beznadziejni polegając na prawie.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12467
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 05 maja 2017, 17:55

Słuchajcie ja proponuje zeby ten temat zamknąć bo jeśli częsc protestantów jest mocnoa na sztywno zafiksowana na tym że jeśli ktoś chce przestrzegać przykazań tak jak każa apostołowie i sam Jezus to taka osoba automatycznie chce się sama zbawić przez przestrzeganie prawa , jeśli macie taką fiksacje i nie jesteście w stanie myśleć luxno tylko powtarzać slogan ze zbawienie złaski a przykazania zniesione to jesteście tak samo zafiksowani jak katolicy na swoim. Czy kiedyś jesteście w stanie pojac ze człowiek zbawiony z łaski sam chce przestrzegać przykazań bo jezus tak kazał bo apostołowie do tego nawoływali mimo że byli zbawieni z łaski i dlatego żeby kochać bliźniego i Boga i tą miłość okazać . Podawałam multum wersetów w których ci zbawieni krwią Jezusa z Łaski nawoływali zeby przestrzegać przykazań i dalej mimo tego jesteście tak zafiksowani ze przykazania są nieważne ze zniknęły bo mamy wolność i róbta co chceta bo i ateisci kochaja bliźniego a chrzescijanie morduja cudzołozą i nie przestrzegaja przykazań przemyślcie to bez tego fiksującego sloganu a przemyslcie też dlaczego ci zbawieni z łaski apostołowie tak ciągle pisali o przestrzeganiu przykazań czy was ta duża ilosc wersetów o tym mówiacych nie dziwi, czy nie dziwi was to ze sami nawołujecie do przestrzegania przykazań katolików . A moze sie mylicie i zbawienie z łaski nie wyklucza przestrzegania przykazań . skoro apostołowie na pewno byli zbawieni a i sami i też uczyli przestrzegać przykazań , jeśli nie chcecie tego przemyślec to zamknijcie ten temat i juz bo takie gadanie to na prawdę nie ma sensu.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Janek » 05 maja 2017, 21:07

Sebek pisze:Pisząc że Jezus łamał prawo chodziło mi o głębsze zrozumienie.... Bo według prawa cudzołoznica powinna byc ukamieniowana.


To była faryzejska zasadzka.Jak już Zbychu napisał brakowało facia.
Jezus nie był sędzią lecz ulicznym kaznodzieją.
W Izraelu wyrok śmierci mógł wydać Rzym.
Oczywiście dochodziło do samosądów.
W szabat można dobrze czynić.
Jezus nie mógł NIC złamać

a jaki był ogólnie stosunek Jezusa do kary kamienowania przeczytaj
9 I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. 10 Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie4. 11 A wy mówicie: "Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie" - 12 to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. 13 I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie». c

Jak widać Jezus bronił przykazania które
kazało kamienować krnąbrne dzieci..


wierziczyn
Posty: 14
Rejestracja: 15 sty 2013, 15:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: wierziczyn » 13 lut 2018, 17:34

Istnieją sekciarze nazywający siebie adwentystami lub chrześcijanami dnia siódmego. Dlaczego sekciarze? Sekciarz to ktoś, kto odseparowuje się od prawdy Ewangelii i jej wyznawców. W jaki sposób czciciele soboty tworzą odszczepieństwo? Mimo że Jezus ustanowił Nowe Przymierze, nowe Prawo, gdzie obchodzenie dni nie jest nakazane, oni uważają, że kto nie czci soboty, ten ma grzech. Takie szukanie zbawienia w nieczynnych przepisach Starego Przymierza (Hbr 7:12,18-19) jest naśladowaniem starego błędu Galacjan (Gal. 4:10, por. Kol. 2:16-17). Szukanie zbawienia w poprzednim zakonie jest wyrazem zaparcia się wiary w jedynozbawczość Nowego Przymierza, Zakonu Chrystusa, dlatego Bóg traktuje to jako porzucenie łaski (Gal. 5:4). To powoduje, że jedność z takimi ludźmi jest niemożliwa. Ale nie tylko to. Ludzie ci nienawidzą niedzieli i potępiają tych, którzy niedzielę wyróżniają z powodu zmartwychwstania Pana. Zauważmy, że obie te rzeczy (potępianie wierzących za to, że nie czczą jakiegoś dnia i za to, że jakiś dzień wyróżniają) są pogwałceniem nauki apostoła Pawła, który nakazał:

„Jeden bowiem czyni różnicę między dniem a dniem, a drugi każdy dzień ocenia jednakowo. Każdy niech będzie dobrze upewniony w swoim zamyśle. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega, a kto nie przestrzega dnia, dla Pana nie przestrzega. (…) Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo czemu lekceważysz swego brata? Wszyscy bowiem staniemy przed trybunałem Chrystusa. (…) A tak już nie osądzajmy jedni drugich” (Rz. 14:5-13, UBG)

A zatem:
1) wolno jest NIE wyróżniać jakiegoś dnia (np. soboty);
2) wolno jest wyróżniać jakiś dzień dla Pana (np. niedzielę);
3) NIE wolno potępiać, osądzać nikogo za wyróżnianie lub nie wyróżnianie jakiegoś dnia.

Czciciele soboty łamią punkt 3 powyższej nauki apostoła. A więc do katastrofalnego grzechu szukania zbawienia poza Nowym Przymierzem dokładają jeszcze i ten z punktu 3.

Tu jednak ktoś może zapytać: skoro Paweł twierdzi w punkcie 3, że nie wolno potępiać nikogo za wyróżnianie jakiegoś dnia, to dlaczego sam Paweł potępił Galacjan i stwierdził, że wypadli z łaski? Odpowiedź: Paweł nie potępił ich za obrzezanie i wyróżnianie sabatu, tylko za szukanie w tym usprawiedliwienia (Gal. 5:2; Dzieje 15:1,10-11). Wprawdzie Stare Przymierze usprawiedliwiało w jakiejś mierze (np. 3 Moj. 19:20-22; Dz. 13:39), lecz w momencie nastania Nowego Przymierza Stare przestało być kanałem usprawiedliwienia. Jedyna droga zbawienia to Nowe Przymierze, wiara w nie, wiara czynna w miłości (działająca według nowozakonnych przykazań Jezusa i apostołów). Jeśli więc ktoś upierał się, że Stare Przymierze z jego nieczynnymi przepisami (obrzezanie, sabaty, pokarmy itp.) jest zbawcze, jeśli uważał, że owe uczynki są konieczne do zbawienia, to zapierał się wiary w jedynozbawczość Nowego Przymierza. Gdyby natomiast Galacjanie uznali, że obrzezanie nie ma znaczenia dla zbawienia (1 Kor. 7:19), ale jest już tylko np. symbolem narodowym, a sabat jedynie zwyczajem, to Paweł by ich nie potępił, nawet gdyby się obrzezali (Dz. 16:3). Bo nie byłoby zaparcia się wiary w Nowe Przymierze. Zapiera się wiary ten, kto szuka zbawienia poza Nowym Przymierzem i jego przykazaniami. Jeśli więc dzisiejsi czciciele soboty uważają, że święcenie sabatu jest konieczne do zbawienia, to idą drogą Galacjan i Paweł ich potępia w słowach: „wypadliście z łaski”. Jeśli natomiast trzymają się nauki apostolskiej zawartej w powyższych trzech punktach, czyli wyróżniają sobotę, ale nie uzależniają od tego zbawienia i nikogo nie potępiają, wówczas są prawowierni i jedność z nimi jest możliwa. Niestety, doświadczenie pokazuje, że ludzie z tych kręgów uważają brak święcenia soboty za grzech, podobnie jak wyróżnianie niedzieli.
(...)

Świadectwo Ignacego

Ignacy był drugim po apostole Piotrze biskupem Antiochii! Zmarł w ok. 107 roku, przewieziony do Rzymu i tam zamordowany przez pogan. W drodze na śmierć pisał listy. Na temat szabatu i niedzieli napisał:

„Tak więc nawet ludzie żyjący dawniej w starym porządku rzeczy doszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale obchodzą Dzień Pański, w którym to przez Jezusa Chrystusa i przez śmierć Jego także i nasze życie wzeszło jak słońce.”
(Ignacy z Antiochii – List do Magnezjan IX)

Jak ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa była Antiochia, wie każdy uważny czytelnik Dziejów Apostolskich. I oto drugi po Piotrze biskup Antiochii pisze, że chrześcijanie nie zachowują już szabatu, ale obchodzą dzień Pański, zwany przez pogan dniem słońca, co Ignacy komentuje: „przez śmierć Jego także i nasze życie wzeszło jak słońce.”

Ogólnie o szukaniu zbawienia w Starym Przymierzu Ignacy napisał:

„Nie dajcie się zwodzić obcymi naukami ani starymi baśniami bez żadnego pożytku. Jeśli bowiem dzisiaj jeszcze żyjemy według prawa żydowskiego, wyznajemy, że nie otrzymaliśmy łaski.” (Ignacy z Antiochii – List do Magnezjan VIII)

Porównajmy to do słów apostoła Pawła: „którzy usprawiedliwiacie się przez prawo [tzn. Stare Przymierze - J.], wypadliście z łaski” (Gal. 5:4). Nie chodzi tu o Prawo Chrystusa. Chodzi tu, jak napisał Ignacy, o prawo żydowskie, czyli te przepisy, które obowiązywały w Starym Przymierzu, a których Jezus nie włączył do Nowego Przymierza, jak obrzezanie, szabaty, pokarmy itp.

Całość tego artykułu: https://myslichrzescijanskie.wordpress.com/teksty/wieczerza-panska-i-niedziela-w-pierwszym-kosciele/


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12467
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 14 lut 2018, 19:30

Przykazań jest 10 czy 9


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1593
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: MrSponge » 26 lut 2018, 17:23

Przykazań jest 613...


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12467
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 27 lut 2018, 02:16

No ale nie 612. Jestem bardzo zaintrygowana dlaczego to jedno jedyne przykazanie o sobocie tak bardzo jest zwalczane przez wszystkich nikt nie neguje żadnego innego tak bardzo ato jakoś jest przykazaniem znienawidzonym czy co.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 957
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Jeremiasz » 02 mar 2018, 22:16

magda pisze:No ale nie 612. Jestem bardzo zaintrygowana dlaczego to jedno jedyne przykazanie o sobocie tak bardzo jest zwalczane przez wszystkich nikt nie neguje żadnego innego tak bardzo ato jakoś jest przykazaniem znienawidzonym czy co.

Nic tutaj nie czytałem poza Twoją wypowiedzią. :) Myślę że żadne przykazanie nie jest znienawidzone, wszystkie są dobre i warte rozmyślań. Dlaczego jednak są przeciwnicy święcenia soboty? Ja nim nie jestem. Jestem jednak z tego powodu że święcę niedzielę, uznany przez brata i siostrę w Chrystusie, z którymi przed ich przejściem na święcenie soboty byłem w jednej społeczności, nazwany hm... zapieczętowanym przez Babilon? I to bardzo poważnie mówili.
Dlaczego oni tak bardzo uwierzyli w to co robią i mówią? Bo słowo Boże mówi w ST między innymi to:

Ks.Ezech.20,20-21:
" (20) Święćcie moje sabaty i niech będą znakiem między mną a wami, aby wiedziano, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem!
(21) Lecz i synowie byli przekorni wobec mnie, nie postępowali według moich przykazań i nie przestrzegali moich praw - które, jeżeli człowiek wykonuje, żyje dzięki nim. Bezcześcili moje sabaty. Wtedy postanowiłem wylać na nich moją zapalczywość na pustyni, aby dać upust mojemu gniewowi na nich.


Chrześcijanie natomiast święcą niedzielę razem z aniołami w Niebie z powodu zmartwychwstania Pana i są potępiani za to, przez tych którzy święcą sobotę.

Apostoł Paweł mówił też o tym, aby was nikt nie sądził z powodu święta.

Kolosan 2,16:
"(16) Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu. "


I tutaj rozpoczyna się dyskusja, jest powód; święcić sobotę czy niedzielę? Gdyby nie to co Paweł powiedział o świętach, nikt nie miałby problemu ze święceniem soboty. Ale nie tylko to, rozchodzi się również o to; wypełnić cały zakon, czy tylko to co Duch Święty powie, albowiem cały zakon został wypełniony przez Pana, a my tego nie potrafimy.
Dla nas powodem do świecenia niedzieli jest zmartwychwstanie Pana.

Wiesz jak o święceniu niedzieli wyrażają się wspomniany mój brat z siostrą w Chrystusie? Z pogardą.

Bardzo łatwo tym którzy nie zrozumieli dzieła odkupienia wpaść w sidła potępiania innych, tych którzy nie uznają lub nie wypełniają niektórych przykazań Bożych. Mają dobre chęci przypodobania się Panu poprzez wypełnianie najdrobniejszych przykazań. Zachęcają innych do tego samego, gdy ktoś ich nie słucha, potępiają i oskarżają.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 957
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Jeremiasz » 04 mar 2018, 09:33

Gdyby Pan Bóg chciał aby nadal święcono sobotę, to Syn Boży zmartwychwstałby w sobotę, a nie w niedzielę, ale że stare prawo było niedoskonałe, szukano nowego.
Hebr.8,7-10:
(7)Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.

(8) Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.

(9) Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.

(10) Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 957
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Jeremiasz » 04 mar 2018, 09:37

Jeremiasz pisze:
Wiesz jak o święceniu niedzieli wyrażają się wspomniany mój brat z siostrą w Chrystusie? Z pogardą.Krzywdzą sami siebie, ale też tych którzy dobrze czynią.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12467
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: magda » 06 mar 2018, 21:01

cały NT jest pełen nawoływania do przestrzegania przykazań, nigdzie nie jest napisane zeby przykazania sobie olać lub pzmieniać np na niedzielę zamiast soboty itp lub wyrzucić jedno z tych 10 przykazań mnie natomiast dziwi to ,że ci sami którzy potępiają katolików za nieprzestrzeganie 2go przykazania sami nie chcą przestrzegać przykazania o sobocie . w czym jest lepsze 2 od czwartego że czwarte mozna wyrzucic a drugie jest bardzo ważne zeby je przestrzegać dziwi mnie niekonsekwencja u ludzi, że potępia sie to ze KRk zmienił przykazania a samemu sie je zmienia wyrzuca niewygodne to mnie dziwi a nie co innego, też mnie dziwi to że prawo Boże podlega jakims ludzkim zmianom . My nie mozemy karać nikogo za nieprzestrzeganie prawa bo nie ma już kary za grzech list dłużny jest wymazany ale czy to oznacza ze prawo podlega jakims zmianom skoro Jezus powiedział ze zanim niebo i ziemia nie przeminą nawet jedna jota czy kreska nie zmieni się w prawie a ty twierdzisz ze sobie mozna całe przykazanie zmienic lub go wywalic bo nie kumam na jakiej to jest podstawie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 957
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Jeremiasz » 07 mar 2018, 09:10

magda pisze:cały NT jest pełen nawoływania do przestrzegania przykazań, nigdzie nie jest napisane zeby przykazania sobie olać lub pozmieniać np na niedzielę zamiast soboty itp

Ja napisałem dlaczego tak jest.
Kolosan 2,16:
""Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu."
Paweł mówił to na podstawie osobistego objawienia które mu zostało dane od Pana.

Całe prawo nie przeminęło łącznie z przykazaniem o święceniu soboty, ale nowe przymierze które Pan zawarł ze swoim ludem (Hebr.8,7-10), zostało przez apostoła Pawła wyjaśnione w ten sposób; że wszystko co zakon mówi, będzie wymagane na sądzie ostatecznym od tych którzy nie uwierzyli w Pana Jezusa i jego ofiarę na Golgocie za grzechy całego świata (ew.Jan 12,48:Słowo, które głosiłem, sądzić go będzie w dniu ostatecznym):

1 Tymoteusza 1,9-11:
"(9) wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców,
(10) rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce,
(11) zgodnej z ewangelią chwały błogosławionego Boga, która została mi powierzona. "


A ci którzy uwierzyli, nie będą zakonem sądzeni, ale mają postępować według Ducha:
Galacjan 5,18-25:
"(18) A jeśli Duch was prowadzi, nie jesteście pod zakonem.

(19) Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta,

(20) bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo,

(21) zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą.

(22) Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,

(23) łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu.

(24) A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami.

(25) Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy."


To wszystko dotyczy również każdego innego przykazania.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 957
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: Jeremiasz » 07 mar 2018, 09:15

Jeremiasz pisze:
magda pisze:cały NT jest pełen nawoływania do przestrzegania przykazań, nigdzie nie jest napisane zeby przykazania sobie olać lub pozmieniać np na niedzielę zamiast soboty itp

Ja napisałem dlaczego tak jest.
Kolosan 2,16:
""Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu."
Paweł mówił to na podstawie osobistego objawienia które mu zostało dane od Pana.

Całe prawo nie przeminęło łącznie z przykazaniem o święceniu soboty, ale nowe przymierze które Pan zawarł ze swoim ludem (Hebr.8,7-10), zostało przez apostoła Pawła wyjaśnione w ten sposób; że wszystko co zakon mówi, będzie wymagane na sądzie ostatecznym od tych którzy nie uwierzyli w Pana Jezusa i jego ofiarę na Golgocie za grzechy całego świata (ew.Jan 12,48:Słowo, które głosiłem, sądzić go będzie w dniu ostatecznym):

1 Tymoteusza 1,9-11:
"(9) wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców,
(10) rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce,
(11) zgodnej z ewangelią chwały błogosławionego Boga, która została mi powierzona. "


A ci którzy uwierzyli, nie będą zakonem sądzeni, ale mają postępować według Ducha:
Galacjan 5,18-25:
"(18) A jeśli Duch was prowadzi, nie jesteście pod zakonem.

(19) Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta,

(20) bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo,

(21) zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą.

(22) Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,

(23) łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu.

(24) A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami.

(25) Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy."


To wszystko dotyczy również każdego innego przykazania.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19324
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wyjaśnijmy sobotęi prawo

Postautor: KAAN » 07 mar 2018, 09:18

magda pisze:cały NT jest pełen nawoływania do przestrzegania przykazań, nigdzie nie jest napisane zeby przykazania sobie olać lub pzmieniać np na niedzielę zamiast soboty itp lub wyrzucić jedno z tych 10 przykazań mnie natomiast dziwi to ,że ci sami którzy potępiają katolików za nieprzestrzeganie 2go przykazania sami nie chcą przestrzegać przykazania o sobocie .
Wyjdź poza cztery Ewangelie i czytaj Słowo, przeczytaj koniecznie list do Galatów, Rzymian, a zobaczysz, że stary zakon, stare przymierze zostało zastąpione nowym przymierzem. Stare było na podstawie zakonu - prawa, nowe jest na podstawie łaski.
Przykazanie w nowym przymierzu to słowo Pana Jezusa, a nie stary system przykazań i przepisów. Pan Jezus zniósł stary zakon:

List do Efezjan 2:15 On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka

List do Galacjan 3:13 Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie,


Zakon był czasowym doświadczeniem dla człowieka aby zrozumiał że potrzebny mu jest Chrystus, Zbawiciel.

List do Galacjan 3:23 Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona.


I wtedy przyszedł Pan Jezus który zakończył zakon dla zbawionych:

List do Rzymian 10:4 Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.

w czym jest lepsze 2 od czwartego że czwarte mozna wyrzucic a drugie jest bardzo ważne zeby je przestrzegać
Ani drugie ani czwarte, ale przykazanie Pańskie, przykazanie miłości rozwinięte w całym NT i wskazane w ST.
Jeśłi chcesz przestrzegać zakonu to przeczytaj:

List do Galacjan 3:10 Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.

dziwi mnie niekonsekwencja
Mnie także dziwi twoja niekonsekwencja i znowu piszesz nieprotestanckie idee w działach dla protestantów, kiedy się to skończy?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości