Czy cuda można badać?

Jak postrzegamy Boga....
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy cuda można badać?

Postautor: 2tm31617 » 27 gru 2016, 12:48

Naturaliści nie wykluczają, że będą kiedyś takie metody badawcze, że zbadamy cuda. Do piewców takiego założenia należał Patrick Nowell-Smith. Ale na dobra sprawę skoro cuda Boże są jednorazowe, to nigdy nie powstanie metoda badawcza weryfikacji cudu. Naturaliści nie wierzą w świadectwa ludzi, którzy relacjonują cuda, nawet nie chcą uwierzyć, gdy dziecko nie miało przeżyć porodu, a jednak urodziło się i rozija się normalnie (zwala sie wtey na słabość oceny embriologów i ginekologów).
To, że rydwany leżą na dnie morza czewonego nie dowodzi przecież, że miał miejsce Boży cud rozstąpienia wód, bo da się wyjaśnić to inaczej (np. powódz, nieuwaga jeźdźców na klifie...). W zasadzie dziś ani nigdy w przyszłości nie otrzymamy narzędzia badającego naprzyrodzoność w prawach natury. Gdyby nawet istniał jakis dokument spisany przez lekarza, ze Maria była dziewicą, o naszym narzędziem byłoby... zaprzeczyć autentyczności dokumentu, lub podważyć umiejętności lekarza z pierwszego wieku.
A może istnieją jednak dowody na cuda które sie wydarzyły. I nie myślę tu o dowodach pośrednich, jak to, że apostołowie i pierwsi chrześcijanie umierali z powodu zmartwychwstania Jezusa. Wiecie, coś co jest wyjaśnialne naturalistycznie lub materialnie?
I czy wg Was cuda się zdarzają? Nie duchowe, ale właśnie te, z którymi nauka musi stawiać czoła?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy cuda można badać?

Postautor: KAAN » 27 gru 2016, 13:10

2tm31617 pisze:Naturaliści nie wykluczają, że będą kiedyś takie metody badawcze, że zbadamy cuda.
Cuda nie są świadectwem dla niewierzących ale dla wierzących podobnie jak proroctwa. Cuda które są z mocy Bożej budują wiarę ludzi którzy ich doświadczają albo oglądają, czy dowiadują się o nich. Nie ma potrzeby badania cudów, są one dla wierzących wyraziste i służą sprawom duchowym, mają swoje miejsce wśród wierzących jednak nie są najważniejsze w naszej wierze.
Istnieją też cuda wykonywane przez diabła i jego pomocników, służą one diabłu do zwiedzenia ludzi i dlatego nie powinniśmy szukać cudów i opierać swojej wiary na cudach.
Są cuda, które nie są postrzegane przez ludzi jako cuda, bo są powszechnie widoczne i są częścią rzeczywistości np. cud stworzenia, cud życia itp.
A może istnieją jednak dowody na cuda które sie wydarzyły.
Na niektóre są, wystarczy że spojrzysz naokoło i widzisz cud stworzenia, albo w lusterko i widzisz cud życia. Inne cuda są potwierdzane np. w Biblii lub przez świadectwo wierzących.
Wiecie, coś co jest wyjaśnialne naturalistycznie lub materialnie?
Wierzącym to niepotrzebne, a niewierzący pomimo dowodów i tak nie wierzą, dlatego dowodzenie cudów jest bez sensu.
I czy wg Was cuda się zdarzają? Nie duchowe, ale właśnie te, z którymi nauka musi stawiać czoła?
Cuda ciągle się zdarzają, a najpiękniejszym z cudów jest nawrócenie człowieka.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy cuda można badać?

Postautor: 2tm31617 » 27 gru 2016, 13:34

KAAN pisze:
2tm31617 pisze:Wiecie, coś co jest wyjaśnialne naturalistycznie lub materialnie?
Wierzącym to niepotrzebne, a niewierzący pomimo dowodów i tak nie wierzą, dlatego dowodzenie cudów jest bez sensu.
.


no tak. ale sceptyk wówczas nie zrozumie o czym mówisz. wszystko o czym pisałeś, a nawet więcej stosuję w swojej argumentcji, ale nic z tego... nie wiem jak dotrzeć do swoich znajomych. Modlę się oczywiście...


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy cuda można badać?

Postautor: Samolub » 27 gru 2016, 13:40

Naukowcy niestety tworzą zbyt wiele teorii spiskowych podważając fakty również te biblijne.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy cuda można badać?

Postautor: jj » 27 gru 2016, 13:55

2tm31617 pisze:
no tak. ale sceptyk wówczas nie zrozumie o czym mówisz. wszystko o czym pisałeś, a nawet więcej stosuję w swojej argumentcji, ale nic z tego... nie wiem jak dotrzeć do swoich znajomych. Modlę się oczywiście...


Nie dotrzesz. Mow im o Jezusie. Tak czynil Pawel i tylko to jest skuteczna ewangelizacja:

(1) Również ja, gdy przyszedłem do was, bracia, nie przyszedłem z wyniosłością mowy lub mądrości, głosząc wam świadectwo Boże. (2) Albowiem uznałem za właściwe nic innego nie umieć między wami, jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. (3) I przybyłem do was w słabości i w lęku, i w wielkiej trwodze, (4) a mowa moja i zwiastowanie moje nie były głoszone w przekonywających słowach mądrości, lecz objawiały się w nich Duch i moc, (5) aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

(1 list do Koryntian 2:1-5, Biblia Warszawska)


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy cuda można badać?

Postautor: 2tm31617 » 27 gru 2016, 14:02

tak. Paweł musiał być wyśmiewany, ale do niektórych na pewo dotarł powtarzając się. Do mnie też kiedyś pocierała ewangelia, ale ją odrzucałem. Jednak jak zauważyłem że nauki ludzkie są zwykle błędne i do niczego nie prowadzą, zaczęla się przygoda z Ewangelią. Dzieki Bogu!
la świat jestem łatwowierny i ciemnogrodzki. Cóż, może jak sugerujecie, ludzie nie dotrą do prawdy agumentami jesli sami tego nie zapragną... a jak się uda, to też podziekują Bogu.
A może ktoś ma inne spojrzenie na cuda?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość