Dwujedyny Bóg prawda?

Jak postrzegamy Boga....
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 01 lis 2016, 08:28

Pokolenia już wielu wieków są przekonane o Duchu Świętym. A co jeśli ten Duch to Jezus i Bóg jak napisane w Jana albo wynikałoby z dziejow.
Czytamy o tym Duchu jako trzecim bo ktoś kiedyś tak zinterpretowal, a może po prostu chrześcijanie powinien wyznawalem binitarianizm.
To mogłoby być trudne do zaakceptowania, ale co niektórym na forum trudno już zaakceptować że porwanie nie będzie miało przed wielkim uciskiem. Osobiście nie wykluczam takiego pre-trybulacyjnego porwania, ale nikt nie umie tego obronić, bo po prostu nie wynika z Biblii.
Więc może Trójca to też jakiś dogmat którego nawet nie analizujemy bierzemy jako pewnik?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: KAAN » 01 lis 2016, 08:35

2tm31617 pisze:Osobiście nie wykluczam takiego pre-trybulacyjnego porwania, ale nikt nie umie tego obronić, bo po prostu nie wynika z Biblii.
Jest w Biblii, jest istotna różnica pomiędzy istnieniem nauki biblijnej a możliwością jej zrozumienia przez niektórych.
2tm31617 pisze:Więc może Trójca to też jakiś dogmat którego nawet nie analizujemy bierzemy jako pewnik?
To tak samo jak z porwaniem Kościoła, nauka jest, ale wielu nie umie tego dostrzec w Biblii. Tak samo jak nie ma okreśłenia "porwanie przed uciskiem" nie ma określania "Trójca" w Biblii, a jednak są wskazówki, że Pan Bóg jest troisty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: kruszynka » 01 lis 2016, 10:33

2tm31617 pisze:A co jeśli ten Duch to Jezus i Bóg

Jaki więc sens miałoby zdanie:
(16) Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki

Według Twoich sugestii to zdanie nie mogłoby tak brzmieć. Musiałoby np tak : Ja i Ojciec pocieszać was będziemy swoja mocą.... lub podobnie.

Ananniasz skłamał przeciwko Duchowi Świętemu.....czemu nie jest napisane: przeciw Bogu?

Itd itd


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 01 lis 2016, 20:30

tak to ten Duch prawdy :)
I to w zasadzie zamyka usta unitaianom czy binitarianom, czy jak im tam... Trójcca nie jest dogmatem.


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 05 lis 2016, 04:41

Hmmm, a jak to jest z oddanymi Bogu i Jezusowi co nie wyznają obecności Ducha Świętego? Na forum przedstawicielem jest chyba MieczDucha.
Jan napisał, że do Boga przychodzimy tylko przez Chrystusa. Nie ma zatem obowiązku wiary w Ducha?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: jj » 05 lis 2016, 10:07

2tm31617 pisze:Hmmm, a jak to jest z oddanymi Bogu i Jezusowi co nie wyznają obecności Ducha Świętego?

Nie wierza w Boga Biblii.

Korzystaj z linku na dole forum:
https://www.gotquestions.org/Polski/Trojca-Swieta.html
Tam jest bardzo duzo ciekawych pytan i odpowiedzi


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: christianinroman » 11 lis 2016, 08:28

Kruszyński. Mylisz się. Piotr powiedział do Ananiasza :" Nie skłamałeś ludziom, lecz BOGU." - Dzieje 5.5; a w wierszu 4 czytamy,że Ananiasz skłamał przeciwko Duchowi Świętemu. Pozdrawiam w Panu.


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: christianinroman » 11 lis 2016, 08:30

Przepraszam miało być do Kruszynki a nie do jakiegoś Kruszyńskiego.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: kruszynka » 11 lis 2016, 17:32

(3) I rzekł Piotr: Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego
Ten werset miałam na myśli Romanie. Oczywiście jest tak, że okłamał Boga, jak też jest dalej napisane

Otóż 2tm zaczął kombinować na głos: a jeśli ten Duch to Jezus i Bóg.......bez trzeciej Osoby Boskiej

Wydaje mi się, że ten werset:
(16) Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki
powinien był całkowicie rozwiać takie wątpliwości, ale podałam jeszcze z Dziejów, żeby zacytować miejsce, gdzie Duch Św jest wymieniany jakby osobno. Wiesz jak.
Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Również pozdrawiam.
Kruszyński. ;-)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 15 gru 2016, 20:11

Piszesz, że Duch jest opisywany w NT "jakby"...

A tu pośrednik jest opisany wprost:
3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Boga, naszego Zbawiciela;
4 Który chce, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.
5 Jeden bowiem jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus;
6 Który wydał samego siebie na okup za wszystkich, na świadectwo we właściwym czasie.

Zastanawiam się, dlaczego Jezus nie miałby mieć mocy, takiej jaką przypisujemy Duchowi Świętemu?


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 15 gru 2016, 20:44

Jest jeszcze inny interesujący fragment:
6 Gdyż zamysł ciała to śmierć, ale zamysł Ducha to życie i pokój;
7 Dlatego, że zamysł ciała jest nieprzyjacielem Boga, bo nie poddaje się prawu Bożemu, gdyż i nie może.
8 Ci więc, którzy są w ciele, nie mogą podobać się Bogu.
9 Lecz wy nie jesteście w ciele, ale w Duchu, gdyż Duch Boży mieszka w was. A jeśli ktoś nie ma Ducha Chrystusa, ten do niego nie należy.
10 Ale jeśli Chrystus jest w was, to ciało jest martwe z powodu grzechu, a duch jest żywy z powodu sprawiedliwości.
11 A jeśli Duch tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, mieszka w was, ten, który wskrzesił Chrystusa z martwych, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez swego Ducha, który w was mieszka.
Rz8

Duch jest zarówno Jezusa, jak i Boga. I co ciekawe poniżej:

6 Jan ubierał się w sierść wielbłądzią i miał skórzany pas wokół swoich bioder, a jadał szarańczę i miód leśny.
7 I głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godny, schyliwszy się, rozwiązać rzemyka u jego obuwia.
8 Ja chrzciłem was wodą, ale on będzie was chrzcił Duchem Świętym.
9 A w tych dniach przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.
10 A zaraz, wychodząc z wody, ujrzał rozstępujące się niebiosa i Ducha jak gołębicę zstępującego na niego.
11 I rozległ się głos z nieba: Ty jesteś moim umiłowanym Synem, w którym mam upodobanie.
12 I zaraz Duch zapędził go na pustynię.
Mk1

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć że jest Trójca, że jest Bóg, że jest Mesjasz odbierający chrzest od Jana i jest Duch Święty. Ale ten fragment nie przekreśla Ducha jako Boga, tu przybrał formę gołębicy ("jako gołębica" BW). Ponadto, jeśli Kruszynka pisze, że Jezus przyśle pocieszyciela po swojej śmierci, to czemu ten pocieszyciel już zszedł?

Więc moze po prostu Jezus i Bóg mogą przybać dowolną fomę (to dość oczywiste, za sprawą Jezusa Bóg stworzył Świat, jako pierwotny projektant może być kim chce), zaś Duch to nadal Bóg i Syn.

Ponieważ jednak 1tm2:5 jest tu kluczowy, czy możemy się modlić o pośrednictwo Ducha Świętego? Tak, rozmawiając z nim jak z Chrystusem, a nie jak z np. Maryją.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: kruszynka » 15 gru 2016, 21:55

2tm31617 pisze:Więc moze po prostu Jezus i Bóg mogą przybać dowolną fomę (to dość oczywiste, za sprawą Jezusa Bóg stworzył Świat, jako pierwotny projektant może być kim chce), zaś Duch to nadal Bóg i Syn.

2tm. Nadal cos kombinujesz.
Proszę, rozważ te wersety:
(16) Zbliżcie się do mnie i słuchajcie tego! Od samego początku nie mówiłem w skrytości, odkąd się to dzieje, Ja tam jestem! A teraz Wszechmogący, mój Pan, posłał mnie i jego Duch. Iz. 48:16

(19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Mat 48:19

(13) Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. 2 Kor 13:13

I jeszcze jeden argument. Otóż słuchałam wykłady gościa co to studiował teologię na 2 uczelniach (biblistykę również) i zna hebrajski. On to powiedział, ze w hebrajskim jest liczba pojedyncza, podwójna (oznaczająca wyłącznie parę czegoś) oraz mnoga. W związku z tym, wszystko co wymienione jest w liczbie mnogiej wyklucza parę......a musi oznaczać więcej niż dwa.
A piszę to w związku z
Rdz 1:26 bw "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas - gdzie Bóg w hebrajskim jest w liczbie mnogiej
(nawiasem mówiąc, ciekawa jestem, czy ktoś z forumowiczów o tym słyszał....potwierdzi)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 16 gru 2016, 00:28

hmmm,
no tak, świetne cytaty. Wskazywałyby dobitnie istnienie Ducha Świętego. Jest, wiem o tym. Tylko jak go zdefiniować?
Bo Bóg jest Bogiem - Ojcem i Stworzycielem. Przekładając na język niewiernego, to tata i projektant. Stany fizyczne.
Bo Jezus jest Bogiem - Synem i Odkupicielem. Przekładając na język niewiernego, to pierworodny jedynak i ratownik.
A Duch Święty? Bogiem co bada głębokości boże i Pośrednik? Przedkładając na język niewiernego to jakis interfejs?
Ale pośrednikiem jest tylko Jezus jak zaznaczone w Tymoteusza. I niewzykle rzadko pojawia się Duch Święty NT, porównując z obecnościa Boga i Jezusa. Wszystkie listy Piota i Pawła rozpoczynają się pozdowieniem w Ojcu i Synu.
Jaką rzeczywstą role ma Duch Święty, czy jest osobą? Czyż nie Bóg jest rzeczywisty poprzez stworzenie, a Jezus przez życie w ciele, śmierć na krzyżu, zmatwychwstanie! Zaś Duch Święty to po prostu duchowe odbicie tak Ojca jak i Syna? W sensie, niematerialne? I czy w związku z tym to nadal Bóg by mówić o Trójcy?


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dwujedyny Bóg prawda?

Postautor: 2tm31617 » 16 gru 2016, 13:13

kruszynka pisze:
2tm31617 pisze:Więc moze po prostu Jezus i Bóg mogą przybać dowolną fomę (to dość oczywiste, za sprawą Jezusa Bóg stworzył Świat, jako pierwotny projektant może być kim chce), zaś Duch to nadal Bóg i Syn.

2tm. Nadal cos kombinujesz.
Proszę, rozważ te wersety:
(16) Zbliżcie się do mnie i słuchajcie tego! Od samego początku nie mówiłem w skrytości, odkąd się to dzieje, Ja tam jestem! A teraz Wszechmogący, mój Pan, posłał mnie i jego Duch. Iz. 48:16


I właśnie. Czy to jest dowód że Duch to Bóg?

kruszynka pisze: (19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Mat 48:19


Profesor biologii moleularnej (podejrzewam, że przy okazji lepszy historyk od Ciebie i ode mnie) opisuje tutaj
http://www.creation-science-prophecy.com/Christ.htm
że Ojca, Syna i Ducha Świętego zostało dopisane w okolicach początków reformacji (udowdnia to na przykładzie 1J5:7-8 na końcu artykułu w odpowiedziach). Generalnie jednak na co ten pan zwraca uwage to fakt, że wszystkie chrzty o któych uczymy się w NT zawsze wskazują na chrzest w Jezusie. Czyżby uczniowie popełniali błąd i jako już pierwsze pokolenie sprzeciwili się Jezusowi?

kruszynka pisze: (13) Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. 2 Kor 13:13

I tu również nie jest powiedziane, że Duch Święty to Bóg.


kruszynka pisze:I jeszcze jeden argument. Otóż słuchałam wykłady gościa co to studiował teologię na 2 uczelniach (biblistykę również) i zna hebrajski. On to powiedział, ze w hebrajskim jest liczba pojedyncza, podwójna (oznaczająca wyłącznie parę czegoś) oraz mnoga. W związku z tym, wszystko co wymienione jest w liczbie mnogiej wyklucza parę......a musi oznaczać więcej niż dwa.
A piszę to w związku z
Rdz 1:26 bw "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas - gdzie Bóg w hebrajskim jest w liczbie mnogiej
(nawiasem mówiąc, ciekawa jestem, czy ktoś z forumowiczów o tym słyszał....potwierdzi)


tak czytałem o tym. I faktycznie wygląda to na spór. Bo jeśl dwóch to mnoga, to wystarczy tu Jezus i Bóg. A jeśli mnoga to trzech i więcej, wówczas musimy dodać Ducha Świętego.

Po prostu mam dziwne wrażenie, że ten Duch Święty to forma pośrednika, a nie Bóg Wszechmogący. A jeszcze jak Jezus mówił, ze można modlić się wyłącznie do Jego Ojca... Gdy się modlę, to jedynie do Boga, do Jezusa, jakoś nigdy do Duch Świętego :( Kiedyś np. prosiłem o moc Ducha Świętego.
Jezu jest Synem Boga. Relacja niepodważalna. A Duch Święty jest kim dla Boga? Szpiegiem, bratem, żoną, aniołem... Bóg jest Duchem Świętym. Chyba nie Duch Święty Bogiem?

Generalnie jednoznacznie widać, że boskość wszechmocna jest dla Boga i Chystusa:

6 To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego. 1Kor8

45 Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. 1Kor15

3 To, co widzieliśmy i słyszeliśmy, to wam zwiastujemy, abyście i wy mieli z nami społeczność, a nasza społeczność to społeczność z Ojcem i z jego Synem, Jezusem Chrystusem. 1J1

5 Jeden bowiem jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus. 1Tm2 (to jeden z najmocniejszych wersów)

9 Potem zobaczyłem, a oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu, plemienia, ludu i języka, który stał przed tronem i przed Barankiem ubrani w białe szaty, a palmy w ich rękach.
10 I wołali donośnym głosem: Zbawienie naszemu Bogu, zasiadającemu na tronie i Barankowi.
11 A wszyscy aniołowie stali dokoła tronu i starszych, i czterech stworzeń, i upadli przed tronem na twarze, i oddali pokłon Bogu;
12 Mówiąc: Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i siła naszemu Bogu na wieki wieków. Amen. Obj7

24 Bóg jest duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie. J4

10 Stwórz we mnie serce czyste, o Boże, i odnów we mnie ducha prawego.
11 Nie odrzucaj mnie od twego oblicza i nie odbieraj mi swego Ducha Świętego.
12 Przywróć mi radość twego zbawienia i wesprzyj mnie duchem ochoczym. Ps51

26 Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego ja wam poślę od Ojca, Duch prawdy, który wychodzi od Ojca, on będzie świadczył o mnie. J15

32 Tego to Jezusa wskrzesił Bóg, czego my wszyscy jesteśmy świadkami.
33 Będąc więc wywyższony prawicą Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i wylał to, co wy teraz widzicie i słyszycie. Dz2

37 A słysząc to, przerazili się do głębi serca i zapytali Piotra i pozostałych apostołów: Co mamy robić, mężowie bracia?
38 Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Dz.2 (również mocne wersy)

20 Z Chrystusem jestem ukrzyżowany: żyję, ale już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus. A to, że teraz żyję w ciele, żyję w wierze Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał za mnie samego siebie. Gal2

19 Wiem bowiem, że to doprowadzi do mojego zbawienia dzięki waszej modlitwie i pomocy Ducha Jezusa Chrystusa; Fil1

17 Pan (Jezus) zaś jest tym Duchem, a gdzie jest Duch Pana, tam i wolność. 2Kor3

39 A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w niego. Duch Święty bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony. J7

4 Jedno jest ciało i jeden Duch, jak też zostaliście powołani w jednej nadziei waszego powołania.
5 Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;
6 Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i w was wszystkich.
7 A każdemu z nas została dana łaska według miary daru Chrystusa. Ef4 (znakomity wers gzie Duch Święty jest jednym duchem zarówno od Ojca jak i Syna)

12 A gdy uwierzyli Filipowi, który głosił o królestwie Bożym i o imieniu Jezusa Chrystusa, chrzcili się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
13 Uwierzył też sam Szymon, a gdy się ochrzcił, trzymał się Filipa i zdumiewał się, widząc cuda i wielkie znaki, jakie się działy.
14 Kiedy apostołowie, którzy byli w Jerozolimie, usłyszeli, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana;
15 Którzy przyszli tam i modlili się za nich, aby otrzymali Ducha Świętego.
16 Na żadnego z nich bowiem jeszcze nie zstąpił. Byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa.
17 Wtedy kładli na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. Dz8

16 Dlaczego teraz zwlekasz? Wstań, ochrzcij się i obmyj swoje grzechy, wzywając imienia Pana. Dz.22

Cały pierwszy list Jana, rozdział 4

I wiele innych oczywiście.
No nie wiem, wyczuwa sie przez całe Pismo, że Duch Święty to postać Ojca i Syna, taka ich moc w nas. Nie umiem tego określić. Po prostu chyba, że zarówno Jezus i Bóg są obecni na Ziemi duchowo, a tą obecnoscią jest Duch Święty.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość