Trzykrotny upadek Jezusa?

Jak postrzegamy Boga....
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Ufna » 25 maja 2016, 12:45

W tradycji KK jest coś takiego, że Jezus trzykrotnie upadał pod krzyżem... Przeczytałam opis drogi krzyżowej we wszystkich ewangeliach... NIGDZIE nie ma mowy o tym, żeby Jezus upadł choćby raz. Skąd zatem wzięła się ta tradycja? I jeszcze jedno pytanie, skąd wzięła się legenda o Weronice, która rzekomo otarła twarz Jezusa? Również w Biblii nic o tym nie ma...


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Dragonar » 25 maja 2016, 22:19

Ufna pisze:W tradycji KK jest coś takiego, że Jezus trzykrotnie upadał pod krzyżem... Przeczytałam opis drogi krzyżowej we wszystkich ewangeliach... NIGDZIE nie ma mowy o tym, żeby Jezus upadł choćby raz. Skąd zatem wzięła się ta tradycja? I jeszcze jedno pytanie, skąd wzięła się legenda o Weronice, która rzekomo otarła twarz Jezusa? Również w Biblii nic o tym nie ma...

O św. Weronice nie wiem więcej, niż jest na Wikipedii:

Legenda o niej pojawiła się w IV wieku i rozwijała się w różnych wersjach aż do późnego średniowiecza, wzbogacana coraz to nowymi szczegółami. Zasadniczy wątek tego budującego opowiadania mówi o pewnej matronie jerozolimskiej, która wyszła na ulicę, by zobaczyć niosącego krzyż Jezusa. Widok zbitego, osłabionego skazańca upadającego pod ciężarem krzyża tak ją wzruszył, że przycisnęła się przez tłum i białą chustą otarła Jego twarz. Za ten miłosierny czyn otrzymała na chuście odbicie Jego bolesnego oblicza.

Według średniowiecznej włoskiej legendy Veraicon (chusta z wizerunkiem Jezusa Chrystusa) Weronika uleczyła cesarza Tyberiusza, a później została ofiarowana papieżowi Klemensowi. Podania francuskie opisują życie św. Weroniki, które miało przebiegać u boku nawróconego Zacheusza, a zakończyć się misją przeniesienia relikwii Marii z Nazaretu do Soulac. Natomiast niektóre źródła utożsamiają ją z kobietą uleczoną przez Jezusa Chrystusa z krwotoku.

Źródło: LINK.

Najbardziej problematyczny jest legendarny status św. Weroniki. Jeżeli okazałoby się, że taka święta nigdy nie istniała, do kogo zwracają się i komu oddają cześć niektórzy katolicy, którzy decydują się na prośbę o wstawiennictwo tej świętej?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Samolub » 26 maja 2016, 01:04

Niestety Dragonar ale nie możesz wykluczyć, że taka historia miejsce mieć mogła. Mimo że nie została zawarta w Piśmie.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: konto skasowane » 26 maja 2016, 06:44

Ciekawe jak to, że legenda pojawia się akurat w IV wieku. Co się wydarzyło w IV wieku?


.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Dragonar » 26 maja 2016, 13:58

Samolub pisze:Niestety Dragonar ale nie możesz wykluczyć, że taka historia miejsce mieć mogła. Mimo że nie została zawarta w Piśmie.

Nie wykluczam. Jednak jako ewentualny katolik bałbym się modlić do kogoś i czcić kogoś, jeżeli nie wiedziałbym, czy ta osoba naprawdę istnieje. Bo do kogo trafiałyby te wszystkie modlitwy i cała cześć? Powstanie tej legendy w IV wieku po Chrystusie wskazuje na to, że istnienie św. Weroniki jest raczej wątpliwe, zwłaszcza że opowieść była stopniowo wzbogacana przez kolejne szczegóły.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Kamil M. » 26 maja 2016, 14:12

Akurat niekoniecznie legenda pochodzi z IV wieku - tekst, z którego pochodzi wzmianka o św. Weronice owszem jest datowany na IV wiek, jednak sam stanowi kompozycję z wcześniejszych tekstów, które są wspominane już w II wieku. Bez zachowanych manuskryptów trudno oczywiście coś stwierdzić na temat dokładnej zawartości tych tekstów, ale to oznacza, że trudno zarówno wykluczyć jak i potwierdzić obecność postaci św. Weroniki w nich.

Interesujące jest to, że identyfikuje się św. Weronikę z kobietą cierpiącą na krwotok. Euzebiusz wspomina, że w mieście, z którego ta niewiasta pochodziła, do jego czasów przechowywano rzeźbę przedstawiającą scenę jej uzdrowienia (z jej postacią i Chrystusa) na pamiątkę. Być może pamięć o tej kobiecie (i o Weronice?) była przechowana w takich miejscach właśnie.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: konto skasowane » 26 maja 2016, 14:16

Być może... Może...


.
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trzykrotny upadek Jezusa?

Postautor: Ufna » 28 maja 2016, 09:15

Jeszcze tak a propos tego trzykrotnego upadku Jezusa to pamiętam, że kiedy przygotowywałam się do matury z polskiego, nawet w literaturze były nawiązania do tego trzykrotnego upadku. A zatem mocno się to w naszej kulturze utrwaliło, chociaż nie wiadomo skąd się to wzięło. Widzę, że na jakimś forum katolickim dziewczyna o to spytała, to dostawała odpowiedzi typu, że to nawiązanie do Trójcy, do trzykrotnego wyparcia się Piotra, albo, że to ma pokazać, jak Jezus miał ciężko, kiedy "dźwigał nasze grzechy", ktoś jeszcze wspomniał, że podczas badania całunu wykryto, że Jezus musiał mieć potłuczone kolana.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości