Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Kamil M. » 23 mar 2016, 12:04

Temat zakładam specjalnie w dziale ściśle protestanckim, ponieważ chciałbym usłyszeć opinie protestantów :)

Otóż, uznając, że Biblia jest dla was ostatecznym autorytetem w sprawach wiary i pobożności, chciałbym zapytać o wasz stosunek do pierwszych pokoleń chrześcijan po Apostołach. W szczególności interesuje mnie to, jaką wagę przykładacie do tego, co po sobie pozostawili, do ich świadectwa wiary, świadectwa o Apostołach, o pierwotnych praktykach Kościoła, do ich interpretacji dziedzictwa Chrystusa i Apostołów. Czy ich podejście do tych spraw ma taką wagę, jak chrześcijan w każdym innym okresie dziejów? Czy ich spuścizna ma dla was jakąkolwiek większą wartość ze względu na bliskość historyczną z Apostołami? Na ile wartościowe jest dla was poznawanie właśnie tego okresu chrześcijaństwa i jaki wpływ mogłoby mieć na waszą wiarę, teologię, praktykę?

Będę wdzięczny za wszelkie wypowiedzi.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: polk » 23 mar 2016, 21:12

Dla mnie Ojcowie Apostolscy i Ojcowie Kościoła są bardzo cennym dziedzictwem niepodzielonego chrześcijaństwa. Juz w Symbolach Wiary XVI wieku widać częste odwołania do ich pism. Niezrozumiałym dla mnie jest odrzucanie ich autorytetu przez niektóre środowiska protestanckie. Oczywiście nie byli oni nieomylni, ale czy to znaczy, że we wszystkim błądzili? Moim zdaniem w niewielu błądzili.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 mar 2016, 21:30

Myślę, że w każdym wieku - nie tylko w II - są rzeczy wartościowe i prawdziwe, oraz te, o których nie można tego powiedzieć... A czemu nie można? Ponieważ nie ma spójności ze Słowem Bożym (Biblią), tego, co jest przez kogoś w jakimś wieku - niekoniecznie II - przekazywane.

Zważywszy na proroctwo Pawłowe, zawsze jest wskazana czujność!!
Dz. Ap. 20:29-31 bw "(29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą. (31) Przeto czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami napominać każdego z was."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: polk » 23 mar 2016, 21:37

Słusznie napisał Zbyszek.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Filip » 24 mar 2016, 03:12

Z doktrynalnego puntku widzenia spuścizna chrześcijan z II wieku nie jest dla mnie bardziej wartościowa niż spuścizna chrześcijan z innych okresów historii. Rolę normy normans pełni dla mnie Pismo Święte, którego spisywanie zakończyło się w I wieku. Rolę normy normata wyznania wiary mojego kościoła - czyli odpowiednio Credo Apostolskie, Nicejskie i Quicunque zwane Credo Athanazjańskim, Konfesja Belgijska, Katechizm Heidelberski oraz Kanony z Dort. Z tego zestawu jedynie Apostolski Symbol Wiary ma korzenie sięgające II w. (jeżeli rozważać Credo Rzymskie "R").

Patrząc jednak na przekazy chrześcijan z II wieku z perspektywy badań historycznych czy poszukiwania kontekstów dla egzegezy biblijnej uważam ten okres za szczególnie ważny właśnie ze względu na to, że są to pokolena bezpośrednich uczniów apostołów. W związku z tym rażąca niezgodność pomiędzy praktyką czy teologią mojego kościoła a tym co odnajdujemy w spuściźnie II wieku domagałaby się wyjaśnienia. Podobnie potencjalna zgodność jest wskazówką, że właściwie rozumiem Słowo Boże.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Zbyszekg4 » 24 mar 2016, 06:00

Filip pisze:Rolę normy normata wyznania wiary mojego kościoła - czyli odpowiednio Credo Apostolskie, Nicejskie i Quicunque zwane Credo Athanazjańskim, Konfesja Belgijska, Katechizm Heidelberski oraz Kanony z Dort.

Zarzuty się robi adwentystom, że odwołują się do pism Ellen White...
Tymczasem protestanci sami mają obszerną listę pozabiblijnych treści, z którymi się liczą i nakazują liczyć...
Tu coś o tym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99gi_symboliczne


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Puritan » 24 mar 2016, 09:11

Zbyszek, zauważ różnicę: protestanci nie twierdzą, że Luter czy Kalwin otrzymali nowe objawienie, A pani White twierdziła, że takowe otrzymała. Reformatorzy po prostu zaczęli czytać Pismo Świętego bez polegania na interpretacji Kościoła katolickiego, Ellen White utworzyła nową religię opartą na antybiblijnym nauczaniu. Problem nowego objawienia dotyczy również Świadków Jehowy, charyzmatyzmu czy Kościoła katolickiego (np. objawienia maryjne) i zawsze te objawienia mają zgubny wpływ na tych, którzy w nie wierzą.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: Zbyszekg4 » 24 mar 2016, 09:43

Inaczej to widzę, ale to nie na temat.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie II wieku - jakie mają dla was znaczenie?

Postautor: kontousunięte1 » 24 mar 2016, 09:49

Gdyby tak udostępniono /po przetłumaczeniu / wszystkie treści,jakie znaleziono w Qumran, to obawiam się,że inaczej byśmy wiele spraw rozumieli i wyznawali. Chodzi mi o to,że tam mamy najstarsze oryginały. Nasze Biblie są kopiami kopii /niestety/.Ale to też inny temat.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości