Kościoły i dar języków

Jak postrzegamy Boga....
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: andevi » 12 sty 2016, 00:08

dr.sky pisze: Wielu niestety swoje dary wymyśla przez chciejstwo, a zwyczajnie nie potrafią zrozumieć że nie Duch Święty jest ich narzędziem lecz to oni są narzędziem Ducha Świętego oraz że Bóg może coś dać ale nie musi :)


Przykre to, ale prawdziwe :(
Wiesz, Jezus mówił wiele razy, że kto chce być największy, niech stanie się sługą wszystkich. Że bez uniżenia się nie ma służby, a będzie tyrania.
Nigdzie jednak nie mówi o tym, że mamy być do końca życia zależni od duchowego mleka,a wręcz przeciwnie, zachęca do rozwoju, wzrostu, dojrzewania w wierze. I temu służy m.in. dar języków.
Nie otrzymasz autorytetu, dopóki nie odkryjesz swojej tożsamości (to jest własnie pokora, wiedzieć, kim naprawdę jestem w Chrystusie). A nie dowiesz się, kim naprawdę jesteś, jeśli nie wejdziesz w głęboką, intymną wręcz zażyłość z Ojcem. Ludzie różne rzeczy o tobie i do ciebie będą komunikować, albo cię poniżą, albo wywyższą. Dziecko Boże słucha tego, co Ojciec ma o nim do powiedzenia, a wszystko inne uznaje za śmieci. Wtedy nic go nie jest w stanie zdołować, nic w próżność wbić. Wtedy otrzymuje czysty, nieskażony pochlebstwem czy plotką albo prześmiewaniem pokarm duchowy - i rośnie.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 12 sty 2016, 01:31

andevi pisze:Efendi, Oberyn - jestem pozytywnie zaskoczona zmianami ! Cieszę się Duch Swięty i do Was się dobrał, jak widzę


U mnie to raczej bez zmian :-D Takie zrozumienie miałem zawsze.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 12 sty 2016, 03:26

W sumie pytanie postawione w pierwszym poście jest nieco bezprzedmiotowe. Żaden kościół nie odrzuca prawdziwego daru języków, takiego jaki towarzyszył jako znak sądu Bożego nad Izraelem (według ciała) służbie kościoła apostolskiego.

Natomiast praktyka modlenia się w sposób niezrozumiały dla otoczenia oraz samego modlącego się, rzekomo w językach obcych lub "anielskich", rzeczywiście jest odrzucana przez wiele kościołów. W tym przez wszystkie konserwatywne kościoły reformowane i prezbiteriańskie. Naszym zdaniem jest ona sprzeczna z nauczaniem Pisma Świętego.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: andevi » 13 sty 2016, 18:33

Efendi, i nie oczekuję tego. Obyś odniesienia do Jezusa Chrystusa, Ojca i Ducha Świętego nie zmienił, a rósł w większym poznaniu Jego miłości.
O to się modlę i w tym Ci błogosławię :)


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: polk » 14 sty 2016, 21:08

Andevi z jakiego jesteś Kościoła?
Obecnie Kościół anglikański mocno otwiera się na charyzmaty - dzisiaj przeczytałem, że na Synodzie Wspólnota Anglikańska dała trzy lata Kościołowi episkopalnemu w USA na zmianę swojego stanowiska w sprawie akceptacji homoseksualizmu. Zmienia się!

Filip oczywiście chodziło mi o charyzmaty DZISIAJ. Zakładając temat wiedziałem, że wszyscy zrozumieją o co chodzi w pytaniu co zresztą się potwierdziło. Skoro nie zrozumiałeś pytania to... mi przykro. Może to przez bluźnierczą naukę o predestynacji? Nie wiem. Odrzuć tą naukę a zobaczysz wspaniałe działanie Ducha Świętego.

Ps. Odnowa Charyzmatyczna jest obecna w Kościołach prezbiteriańskich i reformowanych.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 14 sty 2016, 21:12

Trzy lata? Czy tak długo zajmuje prosta nauka?

Predestynacja wcale nie jest przeszkodą w byciu zwolennikiem charyzmatów.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: polk » 18 sty 2016, 14:37

Efendi, jak widać Wspólnota Anglikańska nie jest opanowana przez liberalizm:
http://www.ekumenizm.pl/koscioly/protestanckie/prymasi-ukarali-kosciol-episkopalny/

Anglikanizm nurtu charyzmatycznego i konserwatywnego bardzo szybko rośnie na terenach afrykańskich. Abp Welby też reprezentuje ten nurt - jest on absolwentem charyzmatycznego Kursu Alfa


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 18 sty 2016, 17:44

polk pisze:Abp Welby też reprezentuje ten nurt - jest on absolwentem charyzmatycznego Kursu Alfa


W sumie, to ja tez jestem absolwentem tego kursu. Teraz go nie polecam. http://mlodykalwin.blox.pl/2015/03/Kurs-Alfa.html


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: polk » 21 sty 2016, 00:32

Jeśli kurs alfa jest prowadzony zgodnie z programem przygotowanym przez pastora Nickiego Gumbela z Kościoła anglikańskiego w Londynie, to wszystko jest ok. Być może brałeś udział w kursie organizowanym w sposób niezgodny z zamysłem ich twórców.
Przez ten kurs wiele parafii anglikańskich staje się żywymi wspólnotami.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Samolub » 21 sty 2016, 02:51

No siegneli takiego dna Anglikanie że wkoncu tylko na lepsze może wyjsc. Nizej się juz nie da :lol-above:

Błędy sa świetne- upadki też obfitują czesto wzrostem większym niz stan poprzedni.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 04:26

Przede wszystkim anglikanizm jest bardzo różnorodnym nurtem chrześcijaństwa. Trudno mówić o tym jaka jest Wspólota Anglikańska, bo składa się z bardzo różnych kościołów. Wiele kościołów tzw. Global South (Afrykańskie i Azjatyckie) jest bardzo konserwatywnych. Z kolei wspólnpty takie jak Anglican Church in Canada czy obecnie zawieszony w prawach do głosowania oraz reprezentowania wspólnoty Episcopal Church in USA są skrajnie liberalne.

Należy też zauważyć, że jest spora różnorodność nawet w ramach poszczególnych kościołów. W Kościele Anglii są parafie mniej lub bardziej liberalne, reformowane (korzenie anglikanizmu są kalwińskie!), ewangelikalne oraz anglo-katolickie (czyli takie gdzie czci się Marię i celebruje liturgię nieomal jak w Kościele Katolickim). Nawet w tak liberalnym kościele jak Episcopal Church in USA (ECUSA) zdarzają się dobre parafie, chociaż to rzadkość.

Zawieszenie ECUSA w prawach członkowskich jest niespodziewanie dobrą nowiną i należy za nią być wdzięcznym Bogu. Ale nie należy też przeceniać jej znaczenia. Prawdopodbnie to kara za samowolne podejmowanie radykalnych kroków (biskup-gej, udzielanie małżeństw homoseksualnych) i próba ratowania jedności Wspólnoty Anglikańskiej. Wydawało się, że to spotkanie będzie początkiem końca Wspólnoty, bo konserwatywne kościoły Afryki i liberalne kościoły z zachodu tylko cudem jeszcze tworzą jedną federację.

Osobiście mam nadzieję, że teraz posunie się do przodu sprawa przyjęcia do Wspólnoty Anglikańskiej Anglican Church in North America (ACNA). Kościół ten powstał w 2009 roku z parafii, które odłączyły się od dwóch liberalnych denominacji w USA i Kanadzie (ECUSA oraz Anglican Church in Canada) . ECUSA bardzo szybko traci członków, także za pokolenie-dwa już ich nie będzie ;-)

Na pewno takie kościoły jak ACNA czy Global South są przyszłością anglikanizmu. Liberalne kościoły tracą członków - młodsze pokolenie się sekularyzuje, a starsze wymiera. Zatem być może przyszłość anglikanizmu rysuje się bardziej konserwatywnie.

Ale z drugiej strony nie sądzę, żeby ta decyzja Wspólnoty Anglikańskiej sama w sobie była jakimś zwrotem ku konserwatyzmowi. Raczej umiarkowani liberałowie powściągnęli skrajnych liberałów z powodów politycznych. Niemniej jednak jest to dobra wiadomość.

Swoją drogą część forumowiczów pewnie kojarzy znaną postać J.I. Packera. Być może wszakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest duchownym anglikańskim - obecnie przynależy właśnie do konserwatywnego Anglican Church in North America ;-)

EDIT:
Polk, dopiero zauważyłem Twoją odpowiedź à propos mojej wypowiedzi na temat samego daru języków. Zrozumiałem oczywiście Twoje pytanie, uznałem jednak za wskazane zwrócić uwagę, że w samym pytaniu założona jest pozytywna ocena tak zwanych "charyzmatów" w dzisiejszym kościele.

W konserwatywnych denominacjach ewangelicko-reformowanych i prezbiteriańskich tolerowanie ruchu chatyzmatycznego jest zjawiskiem raczej marginalnym. W bardziej liberalnych to nie takie rzeczy się zdarzają ;-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Samolub » 21 sty 2016, 05:04

Alez te pojecia sa raczej ogolne... raczej kwestia czy coś Biblijne czy nie jest ostateczną, a pojecia moga pomagac. Także nie uznajac charyzmatycznych nie uznajesz,Darów Ducha typu uzdrowienie, prorokowanie?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 05:10

Usilnie powątpiewam w prawdziwość większości współczesnych uzdrowień i uważam, że proroctwa zasadniczo nie mają miejsca po zamknięciu się kanonu Nowego Testamentu.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 09:27

Świadectwem Chrystusa jest Duch Proroctwa. Idziesz Filip w kierunku Wolnych Chrześcijan, którzy odrzucają możliwość działania Ducha Świętego poprzez dary?


.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 21 sty 2016, 09:51

dr.sky pisze:Świadectwem Chrystusa jest Duch Proroctwa. Idziesz Filip w kierunku Wolnych Chrześcijan, którzy odrzucają możliwość działania Ducha Świętego poprzez dary?


Oczywiscie, jest prezbiterianinem. :-)

Pismo Święte jest teraz najpotrzebniejsze, kiedy Bóg powstrzymuje się od objawiania swej woli ludowi w sposób onegdaj przyjęty.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości