Kościoły i dar języków

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 18:37

dr.ky mam takie poglądy właściwie od zawsze ;-) Nic nowego. Kontestowałem charyzmatyzm jeszcze jako baptysta. Wolni też są dużo młodszym nurtem w chrześcijaństwie od nas, czyli prezbiterian & ewangelików-reformowanych. Obecnie w sumie jestem członkiem kościoła z tradycji ewangelicko-reformowanej - Canadian Reformed Church. Ale z forumowych "etykiet" wolę "prezbiterianin", bo nie chcę być kojarzony z polskim KE-R.

Swoją drogą nie twierdzę, że nie było żadnych wyjątków od reguły w historii. Ale uważam, że wszelkie cudowne znaki po okresie apostolskim są wyjątkami od reguły, a nie normą. Z proroctwami też trochę zależy jak je zdefiniować. Z pewnością samo nauczanie Słowa Bożego (mówienie kazań) ma wymiar profetyczny. Ale proroctw rozumianych jako dodatkowego objawienia po okresie apostolskim nie uznaję.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 18:59

Ja mam podobne zdanie, a sam utożsamiam się z reformowanym kościołem ewangelicznym. Proroctwa nie ma już tej rangi jak za czasów ST, ale nadal występują jako dodatkowe słowo i mają charakter budujący całą wspólnotę - bo dar proroctwa ma służyć budowaniu wspólnoty. Uzdrowienia są natomiast dziełem łaski. Bóg może uzdrowić, ale Bóg niczego nie musi. Łaska pozostaje łaską. Chociaż spotykałem osoby, które bardziej niż inne miały większą skuteczność w modlitwach za inne osoby, więc nie wykluczam, że to jest dar. Z modlitwami w językach i ich tłumaczeniem nie spotkałem się w zasadzie nigdy. No może jeden raz, gdzie ta sama osoba miała oba dary równocześnie - a przynajmniej tak twierdziła że ma. Wydaje mi się, że to tak nie działa, bo jest to podejrzane.


.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 19:11

Wyraziłem się chyba nieprecyzyjnie. Jeżeli jakiś brat wychodzi na środek mówiąc, że ma słowo prorocze (np. zróbcie to i tamto), to powątpiewam w prawdziwość takiego proroctwa. Objawienie jest nam dane w formie Słowa Bożego i jest ono zamknięte.

Nie przeczę, że w ciągu tych 2000 lat od czasu apostołów tu czy tam Bóg nie mógł w szczególny sposób udzielić wskazówki swojemu ludowi wobec jakich wyjątkowych okoliczności. Ale zasadniczo we współczesne "prorokowanie" nie wierzę i obawiam się, że często pośrednio osłabia doktrynę wystarczalności Pisma Świętego.

Mówiąc o profetycznym wymiarze zwiastowania Słowa nie miałem na myśli, że Bóg objawia kaznodziejom w szczególny sposób jakieś dodatkowe przesłanie. Po prostu samo wyjaśnianie spisanego Słowa Bożego jest sposobem w jaki Bóg przemawia do swojego ludu. I jeżeli ktoś chce używać słowa prorokowanie w takim sensie, to nie mam z tym problemu. Ale to raczej nie jest to, o co współczesnym charyzmatykom chodzi.

Swoją drogą nie wiesz jaka jest historyczna geneza Twojego kościoła? Czemu używacie nazwy "reformowany"? Czy wywodzicie się historycznie z nurtu reformacji kalwińskiej?


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: kontousunięte1 » 21 sty 2016, 19:22

Ale uważam, że wszelkie cudowne znaki po okresie apostolskim są wyjątkami od reguły, a nie normą. Z proroctwami też trochę zależy jak je zdefiniować. Z pewnością samo nauczanie Słowa Bożego (mówienie kazań) ma wymiar profetyczny. Ale proroctw rozumianych jako dodatkowego objawienia po okresie apostolskim nie uznaję.


Jak to miło,że dokładnie sprecyzowałeś moje poglądy :oui: Czyli ... do jakiej gromady naczelnych protestujących się zaliczam? Prawdę mówiąc gubię się w tych odłamach i już nie wiem kim jestem :lmao:


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 19:41

Nie wiem, to zależy od Twoich poglądów w innych kwestiach :-)

W każdym razie ja jestem cessacjonistą - czyli uważam, że cudowne znaki i dary miały przede wszystkim za zadanie towarzyszyć szczególnym Bożym działaniom w historii (wyprowadzeniu Izraela z Egiptu, działaniu niektórych proroków, przyjściu Jezusa i służbie apostołów). Nie wyrażam się zero-jedynkowo (nie mówię: nigdy żaden szczególny znak nie został dany pomiędzy apostołami a dniem dzisiejszym), ale praktycznie nie uznaję dzisiejszych proroctw i znaków. Wierzę, że możemy się modlić o uzdrowienie i Bóg w różny sposób wysłuchuje takich modlitw. Ale nie wierzę, żeby występował dziś dar uzdrawiania.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 19:46

@Filip

Jeżeli pytasz o konkretnie zbór z którym się utożsamiam, to przyjął on formę "reformowanego" ze względu na wyjście ze związku zielonoświątkowego. Głównie chodziło o to, że zieloni twierdzili lub twierdzą, że zbawienie można stracić, natomiast zbór o którym mówię, wierzył że zbawienia stracić nie można. Na podobnej zasadzie do tej, że dziecko, które urodzi matka, już na zawsze pozostanie jej dzieckiem, bez względu na to, czy jej się to podoba czy nie. Tak samo jest kiedy stajemy się przez narodzenie w Duchu nowymi stworzeniami, dziećmi Bożymi. To jest oczywiście wielki skrót myślowy. Nie chcę tego opisywać szerzej. Wyznanie wiary natomiast jest bardzo zbliżone do wyznania reformowanego kościoła ewangelicznego.

Trochę lektury :)
http://www.arka-tv.com/wyznanie-wiary/
http://www.arka-tv.com/pdf/roznorodnosc ... duchowych/
http://www.arka-tv.com/pdf/dla-zbudowania-kosciola/
http://www.arka-tv.com/pdf/korzystanie- ... ych-darow/
http://www.arka-tv.com/pdf/osadzanie-proroctw/
http://www.arka-tv.com/pdf/rozwazania-prorockiej-mowy/
http://www.arka-tv.com/pdf/dar-proroctwa/
http://www.arka-tv.com/pdf/o-darach-ducha/
http://www.arka-tv.com/pdf/swiadectwo-ducha-swietego/


.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 21 sty 2016, 19:56

W takim razie nazwa "reformowany kościół ewangeliczny" wydaje mi się myląca - zwłaszcza, że po niemiecku nie ma różnicy pomiędzy "ewangeliczny" i "ewangelicki". Ktoś może pomyśleć, że to kościół ewangelicko-reformowany, a zdaje się, że tak nie jest :-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: konto skasowane » 21 sty 2016, 20:01

W zasadzie tłumacząc nazwę z niemieckiego na polski brzmiała by nazwa mniej więcej Wolny Reformowany Kościół Ewangeliczny (cki?)


.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: polk » 25 sty 2016, 00:19

Imperator pisze:
dr.sky pisze:To Kalwiniście nie uznają działania Ducha Świętego poprzez dary w dzisiejszym ciele Chrystusa? Wydaje mi się, że nie wszyscy. Może jakieś odłamy tylko?


Kalwinisci z rozdwojeniem jazni owszem. Nazywaja sie "Charismatic Calvinists" czy "Reformed Charismatics".


Imperator czy moglbys - bez jakichkolwiek uprzedzen - napisac cos o Charismatic Calvinists i Reformed Charismatics? Skad sie wzieli i w co dokładnie wierzą? Jak godzą naukę Kalwina z nauczaniem zielonoswiatkowym? Dzieki :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: andevi » 25 sty 2016, 00:31

https://www.youtube.com/watch?v=1pFc-gZwcsQ

Hm... ja tam nie wiem, czym się różnią. Dla mnie ludzie dzielą się na Dzieci Boże i dzieci diabła. Heretycka ci ja szumowina ;)


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 25 sty 2016, 01:28

polk pisze:
Imperator czy moglbys - bez jakichkolwiek uprzedzen - napisac cos o Charismatic Calvinists i Reformed Charismatics? Skad sie wzieli i w co dokładnie wierzą? Jak godzą naukę Kalwina z nauczaniem zielonoswiatkowym? Dzieki :)


Najlepiej poczytac od samych zainteresowanych:

Andrew Warnock to znany brytyjski blogger z tej samej grupy kosciolow co forumowy nieobecny Lash.

http://www.patheos.com/blogs/adrianwarn ... arismatic/

Dla mnie "reformowani charyzmatycy" lacza charyzmatyczna duchowosc z kalwinska/reformowana soteriologia. Byc kalwinista/reformowanym to wiecej niz TULIP, 5 punktow kalwinizmu, na ktorych reformowani charyzmatycy sie skupiaja (czesto odrzucajac Limited Atonement ograniczone odkupienie).

Reformowany Charyzmatyk wierzy ze mowi jezykami, ze moze otrzymac proroctwo na dzis i uslyszec/doswiadczyc od Boga poza srodkami laski (means of grace, Slowo, modlitwa, sakramenty), i przejawia temu podobne elementy charyzmatycznej poboznosci np padanie.

Do tego Ref Ch nie maja ujednoliconego wyznania wiary tak jak my (Konfesja Westminsterska, katechizmy). Jezeli juz z nich korzystaja to jako teologiczne ciekawostki a nie dokumenty kosciola.

Jest to naprawde mala grupka nie liczaca sie wogole w charyzmatycznym swiecie pomimo kilku znanych (niektorym) naazwisk jak John Piper (pastor) lub Wayne Grudem (teolog).

Nie wiem czy w Polsce taka grupa istnieje.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 25 sty 2016, 02:14

John Piper należy do reformowanych charyzmatyków? Naprawdę?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Imperator » 25 sty 2016, 02:36

Oberyn. pisze:John Piper należy do reformowanych charyzmatyków? Naprawdę?


Ktora czesc ciebie bardziej zaskoczyla?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Oberyn. » 25 sty 2016, 02:45

Że jest charyzmatykiem, bo to, że jest pastorem reformowanym to wiem. :)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościoły i dar języków

Postautor: Filip » 25 sty 2016, 03:34

Ja bym powiedział, że jest kontynuacjonistą :-) "Charyzmatyk" to może trochę za dużo powiedziane w jego przypadku.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości