Napełnienie i chrzest Duchem Świętym

Jak postrzegamy Boga....
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Napełnienie i chrzest Duchem Świętym

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 10:10

Jak Biblia traktuje ten temat?
To znaczy - Czy napełnienie i chrzest Duchem Świętym to odrębne przeżycia? Czy może jednak jedno i to samo?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 25 lis 2013, 10:22

Są to dwa różne przeżycia duchowe.

Kiedy rodzisz się na nowo, otrzymujesz Ducha Świętego. Jednak w w dalszym ciągu masz potrzebę wypełniania się nim na nowo. Zupełnie jak z piciem wody. Masz w sobie wodę, bo 70% twojego organizmu to H2O ale ciągle musisz uzupełniać płyny.

Tutaj taki przykład z Pisma Świętego:
Dz.Ap
4:31 A gdy skończyli modlitwę, zatrzęsło się miejsce, na którym byli zebrani, i napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i głosili z odwagą Słowo Boże.


.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 25 lis 2013, 10:29

(5) A Filip dotarł do miasta Samarii i głosił im Chrystusa. (6) Ludzie zaś przyjmowali uważnie i zgodnie to, co Filip mówił, gdy go słyszeli i widzieli cuda, które czynił. (7) Albowiem duchy nieczyste wychodziły z wielkim krzykiem z wielu, którzy je mieli, wielu też sparaliżowanych i ułomnych zostało uzdrowionych. (8) I było wiele radości w owym mieście. (9) A był w mieście od jakiegoś czasu pewien mąż, imieniem Szymon, który zajmował się czarnoksięstwem i wprawiał lud Samarii w zachwyt, podając się za kogoś wielkiego. (10) A wszyscy, mali i wielcy, liczyli się z nim, mówiąc: Ten człowiek to moc Boża, która się nazywa Wielka. (11) Liczyli się zaś z nim dlatego, że od dłuższego czasu wprawiał ich w zachwyt magicznymi sztukami. (12) Kiedy jednak uwierzyli Filipowi, który zwiastował dobrą nowinę o Królestwie Bożym i o imieniu Jezusa Chrystusa, dawali się ochrzcić, zarówno mężczyźni, jak i niewiasty. (13) Nawet i sam Szymon uwierzył, gdy zaś został ochrzczony, trzymał się Filipa, a widząc znaki i cuda wielkie, jakie się działy, był pełen zachwytu. (14) A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana, (15) którzy przybywszy tam, modlili się za nimi, aby otrzymali Ducha Świętego. (16) Na nikogo bowiem z nich nie był jeszcze zstąpił, bo byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa. (17) Wtedy wkładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.


Skoro zostajemy napełnieni Duchem Świętym w trakcie narodzenia na nowo, to ludzie z Samarii nie narodzili się na nowo i Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo :mrgreen:

Jak to wytłumaczyć?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 10:42

Wiecie dlaczego poruszam ten temat? Bo coraz częściej spotykam się z opinią, że ochrzczeni Duchem to są Ci mówiący językami i im to zostały udzielone dary, a pozostali otrzymali ale nie są ochrzczeni.
Dlaczego mi to nie pasuje takie rozdzielanie? Bo Biblia mówi wszyscy zostali ochrzczeni.

1 Korynt 12:12 - Albowiem jak ciało jest jedno, a członków ma wiele, ale wszystkie członki ciała, chociaż ich jest wiele, tworzą jedno ciało, tak i Chrystus;
12:13 - bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało - czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.


DA 2:39 - Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła.

Wszystkich którzy są z dala. Wielokrotnie to Biblia podkreśla.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2013, 10:42 przez Chcę wierzyć, łącznie zmieniany 1 raz.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 25 lis 2013, 10:42

Effata pisze:Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo


Ja myślę, że Filip udzielał im chrztu podobnie jak Jan Chrzciciel. A ten także powiedział "Ja chrzczę was wodą, ale oto idzie ten, który chrzcić was będzie ogniem"


.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 25 lis 2013, 10:48

Wynika z tego, że narodzili się na nowo gdy zostali napełnieni Duchem Świętym.

Czyli:


Duch Św. ---> Nowonarodzenie czy Nowonarodzenie ---> Duch Św. czy może chrzest wodny ---> Duch Św.?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 11:01

Effata pisze:Skoro zostajemy napełnieni Duchem Świętym w trakcie narodzenia na nowo, to ludzie z Samarii nie narodzili się na nowo i Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo :mrgreen:

Jak to wytłumaczyć?


Właśnie takie fragmenty mówią, że można uwierzyć (być człowiekiem wierzącym) a jednocześnie nie być zanurzonym w Duchu. Czyli Bóg rozpoczął w kimś dobre dzieło ale nie koniecznie taka osoba musi być ochrzczona.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Napełnienie i chrzest Duchem Świętym

Postautor: jj » 25 lis 2013, 11:06

Chcę wierzyć pisze:Jak Biblia traktuje ten temat?
To znaczy - Czy napełnienie i chrzest Duchem Świętym to odrębne przeżycia? Czy może jednak jedno i to samo?


Kazdy wierzacy jest ochrzczony (zanurzony w = baptizo) Duchem Swietym. Napelnianie Duchem Swietym, jest oddzielnym darem.

Wyjatkowe manifestacje Ducha Swietego w poczatku historii Kosciola mialy konkretny cel, mianowicie potwierdzanie Slowa Bozego:

(3)I przebywali tam przez dłuższy czas, mówiąc odważnie w ufności ku Panu, który słowo łaski swojej potwierdzał znakami i cudami, jakich dokonywał przez ich ręce.
(Dzieje Apost. 14:3, Biblia Warszawska)


Dlatego trudno jest budowac nauke na podstawie przezyc, doswiadczen i zapisow historycznych.
Nauki wyglaszal Pan Jezus i Apostolowie.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 lis 2013, 11:08

Chcę wierzyć pisze:
Effata pisze:Skoro zostajemy napełnieni Duchem Świętym w trakcie narodzenia na nowo, to ludzie z Samarii nie narodzili się na nowo i Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo :mrgreen:

Jak to wytłumaczyć?


Właśnie takie fragmenty mówią, że można uwierzyć (być człowiekiem wierzącym) a jednocześnie nie być zanurzonym w Duchu. Czyli Bóg rozpoczął w kimś dobre dzieło ale nie koniecznie taka osoba musi być ochrzczona.


Nie da sie. :)

(9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
(List do Rzymian 8:9, Biblia Warszawska)


Albo jego, albo nie.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 11:18

jj pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Effata pisze:Skoro zostajemy napełnieni Duchem Świętym w trakcie narodzenia na nowo, to ludzie z Samarii nie narodzili się na nowo i Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo :mrgreen:

Jak to wytłumaczyć?


Właśnie takie fragmenty mówią, że można uwierzyć (być człowiekiem wierzącym) a jednocześnie nie być zanurzonym w Duchu. Czyli Bóg rozpoczął w kimś dobre dzieło ale nie koniecznie taka osoba musi być ochrzczona.


Nie da sie. :)

(9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
(List do Rzymian 8:9, Biblia Warszawska)


Albo jego, albo nie.


Naprawdę nie można uwierzyć nie będąc zanurzonym w Duchu Świętym?

Łuk 8:11 - A podobieństwo to znaczy: Ziarnem jest Słowo Boże.

8:12 - A tymi na drodze są ci, którzy wysłuchali; potem przychodzi diabeł i wybiera słowo z serca ich, aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni.
8:13 - A tymi na opoce są ci, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, ale korzenia nie mają, do czasu wierzą, a w chwili pokusy odstępują.
8:14 - A to, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy usłyszeli, ale idąc drogą wśród trosk, bogactw i rozkoszy życia, ulegają przyduszeniu i nie dochodzą do dojrzałości.
8:15 - A to, które padło na dobrą ziemię, oznacza tych, którzy szczerym i dobrym sercem usłyszawszy słowo, zachowują je i w wytrwałości wydają owoc.

Widzisz w tej przypowieści sytuację kiedy ktoś przyjmuje słowo (uwierzył) ale po pewnym czasie odstępuje.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Napełnienie i chrzest Duchem Świętym

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 11:21

jj pisze:
Chcę wierzyć pisze:Jak Biblia traktuje ten temat?
To znaczy - Czy napełnienie i chrzest Duchem Świętym to odrębne przeżycia? Czy może jednak jedno i to samo?


Kazdy wierzacy jest ochrzczony (zanurzony w = baptizo) Duchem Swietym. Napelnianie Duchem Swietym, jest oddzielnym darem.

Wyjatkowe manifestacje Ducha Swietego w poczatku historii Kosciola mialy konkretny cel, mianowicie potwierdzanie Slowa Bozego:

(3)I przebywali tam przez dłuższy czas, mówiąc odważnie w ufności ku Panu, który słowo łaski swojej potwierdzał znakami i cudami, jakich dokonywał przez ich ręce.
(Dzieje Apost. 14:3, Biblia Warszawska)


Dlatego trudno jest budowac nauke na podstawie przezyc, doswiadczen i zapisow historycznych.
Nauki wyglaszal Pan Jezus i Apostolowie.


Podaj jakieś argumenty Biblijne.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 25 lis 2013, 11:30

Wynika z tego, że narodzili się na nowo gdy zostali napełnieni Duchem Świętym.

Czyli:


Duch Św. ---> Nowonarodzenie czy Nowonarodzenie ---> Duch Św. czy może chrzest wodny ---> Duch Św.?


Ale dlaczego tak? Nie wiadomo z tego wersetu kiedy oni się narodzili na nowo. Mogło być tak: Uwierzyli a Filip ich ochrzcił prawdopodobnie tylko chrztem wodnym, potem przyszli Apostołowie i ochrzcili ich Duchem Świętym. Tak mi to przynajmniej wygląda.


.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 25 lis 2013, 11:32

Chcę wierzyć pisze:Podaj jakieś argumenty Biblijne.


Chodzi o to?

„Już w czasie przemówienia Piotra Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali jego nauki” (Dzieje Ap. 10, 44).

„Gdy zacząłem przemawiać, Duch Święty zstąpił na nich, tak jak na nas na początku” (Dzieje Ap. 11,15)


.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 lis 2013, 11:33

Chcę wierzyć pisze:
jj pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Effata pisze:Skoro zostajemy napełnieni Duchem Świętym w trakcie narodzenia na nowo, to ludzie z Samarii nie narodzili się na nowo i Filip udzielił im chrztu jako osobom nie narodzonym na nowo :mrgreen:

Jak to wytłumaczyć?


Właśnie takie fragmenty mówią, że można uwierzyć (być człowiekiem wierzącym) a jednocześnie nie być zanurzonym w Duchu. Czyli Bóg rozpoczął w kimś dobre dzieło ale nie koniecznie taka osoba musi być ochrzczona.


Nie da sie. :)

(9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
(List do Rzymian 8:9, Biblia Warszawska)


Albo jego, albo nie.


Naprawdę nie można uwierzyć nie będąc zanurzonym w Duchu Świętym?

Łuk 8:11 - A podobieństwo to znaczy: Ziarnem jest Słowo Boże.

8:12 - A tymi na drodze są ci, którzy wysłuchali; potem przychodzi diabeł i wybiera słowo z serca ich, aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni.
8:13 - A tymi na opoce są ci, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, ale korzenia nie mają, do czasu wierzą, a w chwili pokusy odstępują.
8:14 - A to, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy usłyszeli, ale idąc drogą wśród trosk, bogactw i rozkoszy życia, ulegają przyduszeniu i nie dochodzą do dojrzałości.
8:15 - A to, które padło na dobrą ziemię, oznacza tych, którzy szczerym i dobrym sercem usłyszawszy słowo, zachowują je i w wytrwałości wydają owoc.

Widzisz w tej przypowieści sytuację kiedy ktoś przyjmuje słowo (uwierzył) ale po pewnym czasie odstępuje.


"Przyjac slowo", to nie znaczy "uwierzyc". Wierzy sie, jesli:

(9) Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
(10) Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
(List do Rzymian 10:9-10, Biblia Warszawska)


To znaczy, ze wiara usprawiedliwiajaca, przez ktora jest zbawienie, polega na szczerym, sercem przyjetym przekonaniu o zastepczej (za mnie) smierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Rownoczesnie odbywa sie wyznanie ustami:

(14) Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi. (15) Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze! (16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.
(List do Rzymian 8:14-16, Biblia Warszawska)


Poza tym bywa, ze czlowiek wierzacy odchodzi "w swiat". Ale Dobry Pasterz obiecal, ze "nic z tego, co dal mi Ojciec nie utrace". :)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2013, 11:47

doktorsky pisze:
Chcę wierzyć pisze:Podaj jakieś argumenty Biblijne.


Chodzi o to?

„Już w czasie przemówienia Piotra Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali jego nauki” (Dzieje Ap. 10, 44).

„Gdy zacząłem przemawiać, Duch Święty zstąpił na nich, tak jak na nas na początku” (Dzieje Ap. 11,15)


Chodzi bardziej o fragmenty, które mówią jak uczniowie otrzymali Ducha ale jeszcze nie zostali ochrzczeni.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości