Zbawienie w starym przymierzu.

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 12 lis 2013, 19:03

jj pisze:Nie, takiej zasady nie bylo. Zarzynal takze kaplan.

Owszem, ale to, co cytujesz nie przeczy zasadniczemu przepisowi, że to grzesznik zarzynał ofiarę!

Ten cytat:
(13) A jeżeli cały zbór izraelski zgrzeszy nieświadomie i sprawa ta będzie zakryta przed oczami zgromadzenia, i tak przekroczą jedno z przykazań Pańskich, czyniąc to, czego nie powinni czynić, i ściągną na siebie winę, (14) a potem wyjdzie na jaw ten grzech, który popełnili, wtedy zgromadzenie złoży cielca na ofiarę za grzech; przywiodą go przed Namiot Zgromadzenia, (15) a starsi zboru położą swoje ręce na głowie tego cielca przed Panem, kapłan zaś zarżnie tego cielca przed Panem.
(Ks. Kapłańska 4:13-15, Biblia Warszawska)
dotyczy grzechu całego ludu, a wtedy kapłan zabijał cielca, jako ktoś, kto w ten sposób utożsamiał się z winą narodu.

Drugi cytat:
(21) A jeżeli jest ubogi i nie stać go na to, weźmie jedno jagnię na ofiarę pokutną, aby wykonać obrzęd potrząsania ku jego oczyszczeniu, i jedną dziesiątą efy przedniej mąki zaczynionej oliwą na ofiarę z pokarmów oraz log oliwy, (22) nadto dwie synogarlice albo dwa gołębie, na co go stać, i będzie jeden na ofiarę za grzech, a drugi na ofiarę całopalną. (23) I przyniesie je ósmego dnia dla swojego oczyszczenia do kapłana do wejścia do Namiotu Zgromadzenia przed Pana, (24) kapłan weźmie jagnię ofiary pokutnej i log oliwy i wykona nimi obrzęd potrząsania przed Panem. (25) Następnie zarżnie jagnię ofiary pokutnej i weźmie nieco z krwi ofiary pokutnej, i pomaże nią płatek prawego ucha tego, który się oczyszcza, kciuk jego prawej ręki i wielki palec jego prawej nogi;
(Ks. Kapłańska 14:21-25, Biblia Warszawska)

dotyczy ceremoni po oczyszczeniu z trądu, co jest szczególnym przypadkiem składania ofiar, a nie czymś co miało się dziać w przypadku "zwykłych" ofiar za grzechy.

Tak więc, to są te wyjątki - o czym wspominałem - ale nie reguła dotycząca typowych ofiar za grzechy. Zgodzisz się z tym, Jj? (no myślę, że nie - bo to by było za dużo dla Ciebie, ale jednak spróbuj... :lol: )


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 lis 2013, 19:25

Zbyszekg4 pisze:
jj pisze:Nie, takiej zasady nie bylo. Zarzynal takze kaplan.

Owszem, ale to, co cytujesz nie przeczy zasadniczemu przepisowi, że to grzesznik zarzynał ofiarę!

Ten cytat:
(13) A jeżeli cały zbór izraelski zgrzeszy nieświadomie i sprawa ta będzie zakryta przed oczami zgromadzenia, i tak przekroczą jedno z przykazań Pańskich, czyniąc to, czego nie powinni czynić, i ściągną na siebie winę, (14) a potem wyjdzie na jaw ten grzech, który popełnili, wtedy zgromadzenie złoży cielca na ofiarę za grzech; przywiodą go przed Namiot Zgromadzenia, (15) a starsi zboru położą swoje ręce na głowie tego cielca przed Panem, kapłan zaś zarżnie tego cielca przed Panem.
(Ks. Kapłańska 4:13-15, Biblia Warszawska)
dotyczy grzechu całego ludu, a wtedy kapłan zabijał cielca, jako ktoś, kto w ten sposób utożsamiał się z winą narodu.

Drugi cytat:
(21) A jeżeli jest ubogi i nie stać go na to, weźmie jedno jagnię na ofiarę pokutną, aby wykonać obrzęd potrząsania ku jego oczyszczeniu, i jedną dziesiątą efy przedniej mąki zaczynionej oliwą na ofiarę z pokarmów oraz log oliwy, (22) nadto dwie synogarlice albo dwa gołębie, na co go stać, i będzie jeden na ofiarę za grzech, a drugi na ofiarę całopalną. (23) I przyniesie je ósmego dnia dla swojego oczyszczenia do kapłana do wejścia do Namiotu Zgromadzenia przed Pana, (24) kapłan weźmie jagnię ofiary pokutnej i log oliwy i wykona nimi obrzęd potrząsania przed Panem. (25) Następnie zarżnie jagnię ofiary pokutnej i weźmie nieco z krwi ofiary pokutnej, i pomaże nią płatek prawego ucha tego, który się oczyszcza, kciuk jego prawej ręki i wielki palec jego prawej nogi;
(Ks. Kapłańska 14:21-25, Biblia Warszawska)

dotyczy ceremoni po oczyszczeniu z trądu, co jest szczególnym przypadkiem składania ofiar, a nie czymś co miało się dziać w przypadku "zwykłych" ofiar za grzechy.

Tak więc, to są te wyjątki - o czym wspominałem - ale nie reguła dotycząca typowych ofiar za grzechy. Zgodzisz się z tym, Jj? (no myślę, że nie - bo to by było za dużo dla Ciebie, ale jednak spróbuj... :lol: )


Ale po co sie sprzeczasz? W poprzednim wpisie twierdzisz nastepujace:

Zbyszekg4 pisze:Błąd! To grzesznik, a nie kapłan, uśmiercał ofiarę!


Pokazalem, ze sie mylisz. Kaplan takze usmiercal ofiare. Zgodzisz sie, ze sie myliles, czy to za duzo dla ciebie?

Myliles sie, czy nie? Odpowiedz.


A poza tym, puenta miala byc taka, ze skladanie ofiary nie bylo obojetne dla grzesznika. Nie bylo tak, ze bogaty mogl grzeszyc dowolnie. Kazdy sprawiedliwie musial doswiadczyc wszystkimi zmyslami i uczuciami powagi grzechu.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 12 lis 2013, 19:33

Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Na takie Twoje zdanie napisałem, że to błąd i poparłem to cytatem.
Gdybyś napisał inne zdanie, to bym inaczej napisał...

Potem Ty zacytowałeś coś, co nie było na potwierdzenie tego zdania: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.
bo w tym, co zacytowałeś chodziło o grzech nie jednej osoby, ale całego zgromadzenia, oraz o ofiarę po uzdrowieniu z trądu...

Jeśli więc chcesz, abym na Twoje zdanie: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo. inaczej odpowiedział, to było by to trochę naciągane bo te przypadki, gdy kapłan zarzynał ofiarę nie miały miejsca, gdy ofairę składał pojedynczy Izraelita - a wszak o tym napisałeś: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Tak czy nie?!?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 lis 2013, 19:36

Zbyszekg4 pisze:
Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Na takie Twoje zdanie napisałem, że to błąd i poparłem to cytatem.
Gdybyś napisał inne zdanie, to bym inaczej napisał...

Potem Ty zacytowałeś coś, co nie było na potwierdzenie tego zdania: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.
bo w tym, co zacytowałeś chodziło o grzech nie jednej osoby, ale całego zgromadzenia, oraz o ofiarę po uzdrowieniu z trądu...

Jeśli więc chcesz, abym na Twoje zdanie: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo. inaczej odpowiedział, to było by to trochę naciągane bo te przypadki, gdy kapłan zarzynał ofiarę nie miały miejsca, gdy ofairę składał pojedynczy Izraelita - a wszak o tym napisałeś: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Tak czy nie?!?

Tak.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 12 lis 2013, 19:45

jj pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Na takie Twoje zdanie napisałem, że to błąd i poparłem to cytatem.
Gdybyś napisał inne zdanie, to bym inaczej napisał...

Potem Ty zacytowałeś coś, co nie było na potwierdzenie tego zdania: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.
bo w tym, co zacytowałeś chodziło o grzech nie jednej osoby, ale całego zgromadzenia, oraz o ofiarę po uzdrowieniu z trądu...

Jeśli więc chcesz, abym na Twoje zdanie: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo. inaczej odpowiedział, to było by to trochę naciągane bo te przypadki, gdy kapłan zarzynał ofiarę nie miały miejsca, gdy ofairę składał pojedynczy Izraelita - a wszak o tym napisałeś: Izraelita, ktory zgrzeszyl, musial przyniesc baranka bez skazy, jagnie, polozyc reke na jego łbie, podczas gdy kaplan podrzynal zwierzatku gardlo.

Tak czy nie?!?

Tak.

I to jest męska odpowiedź! Szacun! :papa:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lis 2013, 10:27

To jeszcze na potwierdzenie że ofiary w starym przymierzu zapowiadały śmierć Chrystusa

Obj 5:5 - A jeden ze starców rzecze do mnie: Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, korzeń Dawidowy i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci.
5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.

I jeszcze wypowiedź Jezusa

Mat 11:13 - Albowiem wszyscy prorocy i zakon prorokowali aż do Jana;

O czym prorokowali? Oczywiście o Mesjaszu i Królestwie Bożym. Ta wypowiedź znaczy że Jezus był zapowiadanym Mesjaszem.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 14 lis 2013, 10:35

Czasami ma się wrażenie jak czyta się różnych autorów Biblii jakby sobie wykradali pomysły albo ktoś inny je napisał. Np. autor do Hebrajczyków prawie dokładnie opisuje o czym jest mowa w Obj 5:6.

Habr 9:11 - Lecz Chrystus, który się zjawił jako arcykapłan dóbr przyszłych, wszedł przez większy i doskonalszy przybytek, nie ręką zbudowany [mowa o innej Świątyni], to jest nie z tego stworzonego świata pochodzący,
9:12 - wszedł raz na zawsze do świątyni nie z krwią kozłów i cielców, ale z własną krwią swoją, dokonawszy wiecznego odkupienia.

Oni składali ofiary a chrześcijanie uczestnicząc w wieczerzy zwiastują śmierć Pańską (1 Korynt 11:26)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 14 lis 2013, 13:14

Chcę wierzyć pisze:

Oni składali ofiary a chrześcijanie uczestnicząc w wieczerzy zwiastują śmierć Pańską (1 Korynt 11:26)


dlatego, ze:

(12) I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
(Dzieje Apost. 4:12, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 14 lis 2013, 14:37

w sumie w ST było 5 ofiar wskazujących na Chrystusa :) polecam na ten temat kazanie zaczyna sie od 45 min

http://www.ustream.tv/recorded/40642137


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości