Przyczyna zmniejszenia wyznawców KER-u

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Przyczyna zmniejszenia wyznawców KER-u

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 17:14

A no, że coraz mniej jest kalwinów w naszej Umiłowanej Ojczyźnie. Podjąłem się analizy tego spadku i doszedłem do szokującego wniosku, że jest coraz mniej wybranych do zbawienia. xD


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 08 kwie 2013, 17:47

Według oficjalnych statystyk ok 3,5 tys i zaledwie 7 duchowych pracujących w Polsce.

KEA ma za to dość dobrą dynamikę wzrostu, ciekawe czy za jakiś czas nie wchłonie KERu w jakiś jeden Kościół Ewangelicki (zeszłoroczne porozumienie sprawia wrażenie jakichś takich delikatnych przymiarek na - nie mówię że bliską - przyszłość).

Swoją drogą szkoda, po to jest Kościół naprawdę osadzony w polskiej tradycji. Mikołaj Rej, Jan Łaski... Szlachta polska przyjmując w XVI w. ideały Reformacji przyjmowała właśnie ewangelicyzm reformowany (w dość liberalnej i tolerancyjnej wersji).

Ja sam od jakiegoś czasu najchętniej uczęszczam na nabożeństwa właśnie do KERu.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Przyczyna zmniejszenia wyznawców KER-u

Postautor: Piotrek. » 08 kwie 2013, 19:00

Maksymilian pisze:A no, że coraz mniej jest kalwinów w naszej Umiłowanej Ojczyźnie. Podjąłem się analizy tego spadku i doszedłem do szokującego wniosku, że jest coraz mniej wybranych do zbawienia. xD


Skąd takie wnioski ?

Struktura wiekowa zarówno KER , jak i KEA nie jest zbyt korzystna , bo sporą część stanowią ludzie co najmniej w średnim wieku i nawet niemała liczba konwersji raczej nie wyrówna postępującego ubytku.

Do KER-u zwykle trafiają osoby o liberalnych poglądach. Ten właśnie liberalizm jest także powodem odchodzenia od niego niektórych. Nie orientuje się jak to jest w przypadku KEA.

Dobrze , że ewangelicy reformowani są coraz bardziej obecni w sieci. Niedawno wyszedł 1. numer internetowego magazynu Pismo er , tworzonego właśnie przez młodych z KER-u. Konserwatyści będą oburzeni i zszokowani tym , co można tam wyczytać.

Michał pisze:KEA ma za to dość dobrą dynamikę wzrostu, ciekawe czy za jakiś czas nie wchłonie KERu w jakiś jeden Kościół Ewangelicki (zeszłoroczne porozumienie sprawia wrażenie jakichś takich delikatnych przymiarek na - nie mówię że bliską - przyszłość).


Kościół Ewangelicko-Unijny raczej się nie zapowiada , a porozumienie ma ułatwić funkcjonowanie mniejszościowych Kościołów. ;-)


Tak na marginesie : czy to jest odpowiedni dział do tego tematu ?


Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 19:25

Specjalnie założyłem temat żeby błysnąć żartem :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: .


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 19:35

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... 9-2011.pdf

Według danych żaden z kościołów ewangelickich nie ma wzrostu :/, a nawet spada :
KEA:
2000 - 87300
2011 - 61738

KER
1999 - 3610
2011 - 3488

KEM
2000 - 4367
2011 - 4352


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przyczyna zmniejszenia wyznawców KER-u

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2013, 19:59

Maksymilian pisze:A no, że coraz mniej jest kalwinów w naszej Umiłowanej Ojczyźnie. Podjąłem się analizy tego spadku i doszedłem do szokującego wniosku, że jest coraz mniej wybranych do zbawienia. xD

Jest coraz więcej, tylko kierują kroki do kościołów ewangelicznych.


Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 20:06

A jak na to reagują pastorzy i "administracja" kościoła ?
Przecież niemal wszystkie kościoły ewangeliczne w Polsce są zwolennikami arminianizmu.


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2013, 20:49

Maksymilian pisze:Przecież niemal wszystkie kościoły ewangeliczne w Polsce są zwolennikami arminianizmu

Zaciskają zęby i jakoś to znoszą.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 08 kwie 2013, 21:03

Maksymilian pisze:http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/oz_wyzn_rel_stow_nar_i_etn_w_pol_2009-2011.pdf

Według danych żaden z kościołów ewangelickich nie ma wzrostu :/, a nawet spada :
KEA:
2000 - 87300
2011 - 61738

KER
1999 - 3610
2011 - 3488

KEM
2000 - 4367
2011 - 4352


Kto by się spodziewał , że KEM tak się utrzymuje na prawie stałym poziomie. KER też jako tako się trzyma ;-)

Spadek członków KEA jest niemal lawinowy i zdumiewający. :eek:

Alkhilion pisze:Zaciskają zęby i jakoś to znoszą.


Ciekawe.


Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 21:36

Alkhilion pisze:
Maksymilian pisze:Przecież niemal wszystkie kościoły ewangeliczne w Polsce są zwolennikami arminianizmu

Zaciskają zęby i jakoś to znoszą.



To nie jest dobra praktyka, moim zdaniem konfesje powinny być jednak oddzielne, ponieważ można sobie wyobrazić co się w takim zborze dzieje. Pastor głosząc kazanie albo jednocześnie potępia reformatorów albo unika takich kazań lub delikatnie wymija robiąc masło maślane o predestynacji, poza tym rodzą się kłótnie oraz batalię kto ma rację, a z czasem spór może się przerzucić na inne kwestie i np.Kościół Zielonoświątkowy w RP dzieli się w bólach i w niezgodzie walcząc o majątek oraz "prawo" kto jest tym co jest kacerzem. Widać również genialne próby unii w Prusach tworzonego Kościoła Unijnego, który tępił luteran co byli zgorszeni sytuacją, ale to inna historia.


Jak się przyjrzy statystyką KEM to mają w jednym okresie ponad 4400 wiernych tam wszystko jest. Cieszę się, że GUS opublikował taką statystykę, bo myślę, że jest wartościowym źródłem informacji, ponieważ nigdzie nie ma jakiś statystyk w takiej formie w sensie na przestrzeni lat, kiedyś strona kzbb.org miała taką statystykę , ale ja zlikwidowano niestety.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2013, 22:17

Maksymilian pisze:To nie jest dobra praktyka, moim zdaniem konfesje powinny być jednak oddzielne

Tylko widzisz, w tak dużym, usytuowanym w tradycyjnie protestanckiej części Polski mieście jak Bielsko łatwo jest znaleźć kilka protestanckich społeczności. Ja miałem wybór pomiędzy KZ a KChB, czyli pomiędzy arminianami, a arminianami. W Krakowie chodziłem do diaspory na Grodzkiej. Btw. zbór KZ Filadelfia to statek-matka pastora Mirka Kulca :-D


Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 08 kwie 2013, 22:28

A on jest kalwinistą :eek: , że tak go wyróżniasz ?


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 08 kwie 2013, 22:39

Piotrek. pisze:Spadek członków KEA jest niemal lawinowy i zdumiewający.


Też jestem zaskoczony, zwłaszcza widząc dużą liczbę konwersji. Spadek jest ogromny i trudno wyjaśnić go czynnikami takimi jak emigracja z Polski.

Piotrek. pisze:Do KER-u zwykle trafiają osoby o liberalnych poglądach. Ten właśnie liberalizm jest także powodem odchodzenia od niego niektórych.


Moim zdaniem taki jednoznaczny przechył w stronę liberalną nie jest dobrą rzeczą. Niezbyt podoba mi się sytuacja, w której następne pokolenie pastorów zajmować się będzie teologią feministyczną i tego typu wynalazkami. Niby w nurcie kalwińskim jest też konserwatywny Ewangeliczny Kościół Reformowany, ale ma on mało zborów w Polsce no i to nie jest kościół stricte ewangelicki, ale coś na pograniczu ewangelickiego i ewangelikalnego.

Wśród luteran, tak duchownych jak i wiernych mamy całe spektrum postaw. W uproszczeniu można wyodrębnić geograficznie konserwatywne południe i liberalną północ.

Inna sprawa, że ja nie lubię takich etykietek konserwatysta-liberał, bo one dużo rzeczy upraszczają. Oczywiście zdarzają się egzemplarze "typów czystych", ale często ma się różne opinie w różnych kwestiach. (np. zdarza się często że zwolennik ordynacji kobiet zdecydowanie nie jest gay friendly)

Maksymilian pisze:Przecież niemal wszystkie kościoły ewangeliczne w Polsce są zwolennikami arminianizmu.
Alkhilion pisze:Jest coraz więcej, tylko kierują kroki do kościołów ewangelicznych.


Sorry, ale jaki jest sens chodzenia do zboru/denominacji, których nauczania się nie akceptuje? (pomijając sytuację w której jest to jedyny kościół protestancki w miejscowości). To trochę jakbym ja, wierząc po protestancku, zaczął znów chodzić na katolickie msze po łacinie - "bo to ładna liturgia".

Szczerze mówiąc nie rozumiem takiego częstego wynoszenia się ewangelicznych nad ewangelików. Ja (wbrew pozorom) w sumie nie mam nic przeciw ewangelikałom, ale jakoś tak mam że bardziej identyfikuję się z europejską Reformacją niż amerykańskimi przebudzeniami i bardziej leżą mi Bach i Haendel niż gitarka i tamburyn. Ewangelicyzm jest czymś bogatym, fascynującym i myślę, że wartościowym. Ja wiem, że łączy nas Chrystus i to on jest najważniejszy, a formacja kulturowa to rzecz wtórna, ale jednak... Wiesz, co piszę o XIX-wiecznym Dzikim Zachodzie ;-) Ja wolę jednak pewne osadzenie w całokształcie dziejów Kościoła Powszechnego niż quasirestoracjonizm.

Inna sprawa, że polskie zbory ewangeliczne strasznie się amerykanizują pod względem zewnętrznym. Jak się obejrzy stare filmiki, które i tu na forum były, to nabożeństwa 30 lat temu były jakieś spokojniejsze.

Ale powiedzmy sobie szczerze - w praktyce ludzie nie chodzą (na ogół) do kościoła dla konkretnej teologii. Raczej dla kaznodziejów, liturgii/uwielbienia, konkretnego zboru (jako braci i sióstr w wierze). No i kazania gdziekolwiek to zwykle nie są akademickie rozważania na jakieś wysublimowane kwestie teologiczne. To jest raczej specyfika tego forum, że powstają kilkunastostronicowe floody o najmniejsze pierdółki ;-)


Kosmos
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2013, 16:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kosmos » 08 kwie 2013, 22:42

Piotrek. pisze:
Maksymilian pisze:http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/oz_wyzn_rel_stow_nar_i_etn_w_pol_2009-2011.pdf

Według danych żaden z kościołów ewangelickich nie ma wzrostu :/, a nawet spada :
KEA:
2000 - 87300
2011 - 61738

KER
1999 - 3610
2011 - 3488

KEM
2000 - 4367
2011 - 4352


Kto by się spodziewał , że KEM tak się utrzymuje na prawie stałym poziomie. KER też jako tako się trzyma ;-)

Spadek członków KEA jest niemal lawinowy i zdumiewający. :eek:

Alkhilion pisze:Zaciskają zęby i jakoś to znoszą.


Ciekawe.


Nieprawdopodobne! Olbrzymi spadek KEA. Ciekawe, co jest przyczyną takiej zmiany. Może jest to związane z problemami demograficznymi Śląska Cieszyńskiego? Jest może ktoś z tych okolic i może się wypowiedzieć?
Czy jest to wina konwersji na wyznania ewangeliczne?


Kosmos
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2013, 16:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kosmos » 08 kwie 2013, 22:46

Właśnie sprawdziłem zmianę ludności na Śląsku Cieszyńskim, od 2000 roku nie notuje się spadku ludności, a wręcz niewielki przyrost. Czyli przyczyna musi leżeć gdzieś indziej.



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości