WWYBRANIE - IRENEUSZ

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 23 lip 2008, 00:41

Dyskusję z Lashem skończyłem.

Odniosę się tylko do jego kłamstw na temat Ireneusza:

Lash pisze:Ireneusz to TWORCA RZYMU JAKI ZNAMY - pseudoprotestancie i zwolenniku Rzymu.
Od dawna to wiadomo.
ALe widac ty lubisz Rzym a nienawidzisz reformacji

Za czasów Ireneusza nie istniał jeszcze żaden "prymat Piotrowy" i każdy oczytany człowiek o tym wie. Autorytet kościoła rzymskiego nie miał mocy prawnej, natomiast to, co nazywano "tradycją apostolską", było nauczaniem opartym wyłącznie na Biblii. Czyli wyznawali zasadę "Sola Scriptura":

http://www.christiananswers.net/q-eden/ ... hurch.html

"We have learned from none others the plan of our salvation, than from those through whom the gospel has come down to us, which they did at one time proclaim in public, and, at a later period, by the will of God, handed down to us in the Scriptures, to be the ground and pillar of our faith" (Irenaeus, Against Heresies, 3:1.1, in The Ante-Nicene Fathers, Vol. I, p. 414.)

O tym, co nazywano "tradycją" za czasów Ireneusza i co on sam pisał o tym, można szerzej przeczytać tutaj:

http://www.bible.ca/sola-scriptura-apos ... enaeus.htm
http://www.christiandiscussionforums.or ... g.php?b=73

"Scripture and Tradition were for the early Church in no sense mutually exclusive: kerygma (the message of the gospel), Scripture and Tradition coincided entirely. The Church preached the kerygma which is found in toto in written form in the canonical books. The Tradition was not understood as an addition to the kerygma contained in Scripture but as handing down that same kerygma in living form: in other words everything was to be found in Scripture and at the same time everything was in living Tradition (Haiko Oberman, The Harvest of Medieval Theology (Cambridge: Harvard University, 1963), p. 366)"

http://www.christiantruth.com/solascriptura.html

Oskarżenia pod adresem Ireneusza wynikają po prostu z niedouczenia Lasha. Wszystkich, którzy chca sprawdzić jego oszczerstwa, zapraszam do rzetelnego zbadania tematu. To tyle z mojej strony.

Aha, i jeszcze jedno: Zauważyliście, że Lash zamiast dowodzić, że NAUCZANIE Ireneusza jest niebiblijne, postanowił faceta skojarzyć z kościołem rzymsko-katolickim i tym sposobem go zdeprecjonować? Jak myślicie, jak taka taktyka świadczy o samym Lashu?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 23 lip 2008, 11:46

Lelek pisze: Dyskusję z Lashem skończyłem.
Odniosę się tylko do jego kłamstw na temat Ireneusza:
Lash pisze:Ireneusz to TWORCA RZYMU JAKI ZNAMY - pseudoprotestancie i zwolenniku Rzymu.
Od dawna to wiadomo.
ALe widac ty lubisz Rzym a nienawidzisz reformacji

Za czasów Ireneusza nie istniał jeszcze żaden "prymat Piotrowy" i każdy oczytany człowiek o tym wie. Autorytet kościoła rzymskiego nie miał mocy prawnej,


I wlasnie Ireneusz ustanawial ten "Autorytet". Slepy by to zauwazyl...

Przytocze jeszcze raz.

„Zbyt wiele miejsca w tej księdze zajęłoby wyliczanie sukcesji [biskupów] we wszystkich Kościołach, przekazujemy zatem tradycję pochodzącą od Apostołów i wiarę głoszoną ludziom tylko na przykładzie największego, najstarszego i wszystkim znanego Kościoła, założonego i ustanowionego przez dwu najsławniejszych Apostołów, Piotra i Pawła, Kościoła w Rzymie, tradycję i wiarę tak, jak dotarła ona do nas dzięki następstwu kolejnych biskupów. Tak właśnie zawstydzimy wszystkich, którzy w jakiś sposób, czy to dla przypodobania się, czy dla próżnej chwały, czy to przez zaślepienie i złą wolę, gromadzą się osobno, nie jak należy. Tymczasem z tym Kościołem, z powodu jego szczególnego autorytetu założenia, winien zgadzać się każdy Kościół , to znaczy wszyscy wierni zewsząd. W nim zawsze została zachowana przez wiernych zewsząd ta tradycja, która wywodzi się od Apostołów.

Jak widac Jasno Ireneusz naucza nieomylnosci i przewodnictwie Rzymu.
CZY TO JEST NAUCZANIE APOSTOLSKIE?
Czy wiec Ireneusz nauczal tylko apostolskiego przekazu czy dodwal do niego wiele od siebie?
Znowu nie odpowiesz, bo musialbys sie przyznac do tego ze budujesz na piasku...

Dla zwolennikow Rzymu natomiast tak i owszem jest to "apostolskie".

Odnosnie wiec prymatu Piotrowego ktory mi falszywie wciskasz /ze o nim mowilem/ bo ta doktryna powstala pozniej nie wypowiadalem sie tu o Prymacie ale i tym jaka role nadal Rzymskiemu kosciolowi Ireneusz ktory ponoc bledow nie popelnial.

Lelek pisze: natomiast to, co nazywano "tradycją apostolską", było nauczaniem opartym wyłącznie na Biblii. Czyli wyznawali zasadę "Sola Scriptura":
http://www.christiananswers.net/q-eden/ ... hurch.html


To tak jak i Ja wyznaje ta zasade.

Widac jednak ze Ireneusz dodaje SWOJE NAUKI do nauczania Aspostolskiego.
Tego nauczania nie znajdziesz w pismach innych wczesniejszych ojcow kosciola.

Ponizej mamy chocby jasna sprzecznosc z FAKTEM Ze Kosciol w Rzymie jest NAJSTARZY gdy faktycznie wszyscy wiedza ze Jerozolima byla pierwsza.
Pawel Pisal List do Rzymian w ktorym stwierdza jasno ze go nie zlozyl.

„Zbyt wiele miejsca w tej księdze zajęłoby wyliczanie sukcesji [biskupów] we wszystkich Kościołach, przekazujemy zatem tradycję pochodzącą od Apostołów i wiarę głoszoną ludziom tylko na przykładzie największego, najstarszego i wszystkim znanego Kościoła, założonego i ustanowionego przez dwu najsławniejszych Apostołów, Piotra i Pawła, Kościoła w Rzymie, tradycję i wiarę tak, jak dotarła ona do nas dzięki następstwu kolejnych biskupów. („Przeciw herezjom” III,2).

Ale Lelkowi nadal to nie przeszkadz twierdzic ze Ireneusz przekazuje "wierna tradycje" choc jasno przeczy ON Pismu. W jednym zdaniu dwa razy.

Lelek pisze: "We have learned from none others the plan of our salvation, than from those through whom the gospel has come down to us, which they did at one time proclaim in public, and, at a later period, by the will of God, handed down to us in the Scriptures, to be the ground and pillar of our faith" (Irenaeus, Against Heresies, 3:1.1, in The Ante-Nicene Fathers, Vol. I, p. 414.)
O tym, co nazywano "tradycją" za czasów Ireneusza i co on sam pisał o tym, można szerzej przeczytać tutaj:
http://www.bible.ca/sola-scriptura-apos ... enaeus.htm
http://www.christiandiscussionforums.or ... g.php?b=73
"Scripture and Tradition were for the early Church in no sense mutually exclusive: kerygma (the message of the gospel), Scripture and Tradition coincided entirely. The Church preached the kerygma which is found in toto in written form in the canonical books. The Tradition was not understood as an addition to the kerygma contained in Scripture but as handing down that same kerygma in living form: in other words everything was to be found in Scripture and at the same time everything was in living Tradition (Haiko Oberman, The Harvest of Medieval Theology (Cambridge: Harvard University, 1963), p. 366)"
http://www.christiantruth.com/solascriptura.html


Jak najbardziej tak napisal.
Jednak jak widac juz powyzej Dodaje on do tego przekazu SWOJE nauczanie i Przekreca Fakty.

1. Rzym nie jest najstarszym kosciolem ani nie byl w czasach Ireneusza
2. Kosciol tam nie zostal zalozony przez Pawla ale istnial przed naspianiem listu do Rzymian!
(10) prosząc we wszystkich modlitwach moich, by kiedyś wreszcie za wolą Bożą nadarzyła mi się dogodna sposobność przybycia do was. (11) Gorąco bowiem pragnę was zobaczyć, aby wam użyczyć nieco daru duchowego dla waszego umocnienia, (12) to jest abyśmy się u was nawzajem pokrzepili wspólną wiarą - waszą i moją. (13) Nie chcę też, byście nie wiedzieli, bracia, że wiele razy miałem zamiar przybyć do was - ale aż dotąd doznawałem przeszkód - aby zebrać nieco owocu także wśród was, podobnie jak wśród innych pogan. (14) Jestem przecież dłużnikiem tak Greków, jak i barbarzyńców, tak uczonych, jak i niewykształconych. (15) Przeto, co do mnie, gotów jestem głosić Ewangelię i wam, mieszkańcom Rzymu.

Pawel nie byl w Rzymie przed napisaniem tego listu. Jak mogl wiec go zalozyc?

Czy wiec Ireneusz nie zmienia prawdy Biblijnej?

Kolejne pytanie ktore nie otrzyma odpowiedzi z twoich ust....

Lelek pisze: Oskarżenia pod adresem Ireneusza wynikają po prostu z niedouczenia Lasha. Wszystkich, którzy chca sprawdzić jego oszczerstwa, zapraszam do rzetelnego zbadania tematu. To tyle z mojej strony.


Dwa najprostsze dowody powyzej.
Co zas do niedouczenia to wole byc po mojemu "niedouczony" niz mniemac o sobie ze juz poznalem gdy faktycznie lykam klamstwa jawnie przeczace Slowu Boga i jetem slepy i nagi .

Jak zwykle tez naduzywasz slowa oszczertwo.
Bo jesli mnie tak okreslasz to jak powinienes nazwac Ireneusza - towjego ukochanego glosiciela wolnej woli - ktory klamie w jednym zdaniu dwa razy - mowiac ze Rzym jest najstarszy i jest zalozony przez Pawla.
A moze ja nie umie czytac i masz za glupcow tych co czytaja Ireneusza ze tego nie widza?

Lelek pisze: Aha, i jeszcze jedno: Zauważyliście, że Lash zamiast dowodzić, że NAUCZANIE Ireneusza jest niebiblijne, postanowił faceta skojarzyć z kościołem rzymsko-katolickim i tym sposobem go zdeprecjonować? Jak myślicie, jak taka taktyka świadczy o samym Lashu?


Swiadczy o tym ze Lash dobrze raktuje ojcow kosciola.
Zawsze traktowalem ich jako CIEKAWY wklad do poznania rozwoju doktryn koicola NIGDY zas jako nieomylnych sukcesorow kosciola ktorzy nie dodawali ani nie zmieniali nauki Apostolskiej.
Czy ty wierzysz ze jest inaczej?

Lash powyzej wiec przeprowadzil dowod prosty i taki jaki chciales - wykazalem jasno ze IRENEUSZ naucza niebiblijnych "prawd"na temat kosciola w Rzymie.

Teraz czekam na twoja reakcje abys mnie przeprosil za pomowienia i deprecjonowanie moej osoby.

Natomiast Ireneusz jest skojarzony z Kosciolem Rzymskim bo SAM SIEBIE takim uczynil.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 23 lip 2008, 16:29

Lash pisze:Pawel nie byl w Rzymie przed napisaniem tego listu. Jak mogl wiec go zalozyc?

Czy wiec Ireneusz nie zmienia prawdy Biblijnej?

Kolejne pytanie ktore nie otrzyma odpowiedzi z twoich ust....

Niestety, jednak jesteś mocno niedouczony, kolego. Po pierwsze, ani Ireneusz, ani nikt inny nie twierdzi, że pisma Ireneusza są natchnione. Po drugie, informacja o tym, kto założył kościół w Rzymie nie ma charakteru doktrynalnego i nikt jej nie uważa za wypowiedź doktrynalną. Po trzecie, Ireneusz sam sprzeciwił się biskupowi Rzymu Wiktorowi, gdy ten chciał ekskomunikować kościoły wschodnie za to, że obchodzą Paschę 14 dnia Nisan. Ireneusz nie uważał biskupa Rzymu za nieomylnego, bo wtedy jeszcze nie było takiego zwyczaju.

Twoje zarzuty są po prostu naciągane i wynikają z Twojej niewiedzy. Niewiedzę można darować, ale pychę na podstawie niewiedzy należy karcić. Niestety, oczerniasz ludzi tylko po to, żeby ich zdeprecjonować w oczach publiczności i jest to z Twojej strony marnej jakości wybieg taktyczny. Nie masz argumentów, więc bijesz w człowieka.

Taka jest niestety prawda o Tobie i Twoich metodach dyskusji. Każdy, kto będzie chciał poszukać prawdy, namiary sobie znajdzie.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lip 2008, 10:20

Lelek pisze:
Lash pisze:Pawel nie byl w Rzymie przed napisaniem tego listu. Jak mogl wiec go zalozyc?

Czy wiec Ireneusz nie zmienia prawdy Biblijnej?

Kolejne pytanie ktore nie otrzyma odpowiedzi z twoich ust....

Niestety, jednak jesteś mocno niedouczony, kolego.
Ale ty jestes lotny w wymyslaniu przezwisk...
Lelek pisze: Po pierwsze, ani Ireneusz, ani nikt inny nie twierdzi, że pisma Ireneusza są natchnione.
Jak najbardziej. Wrecz widac jasno na podanym powyzej przykladzie ze sa JAWNIE SPRZECZNE i nie z byle czym ale wlasnie z nuaka Apostolska ktora jest spisana w NT.
Lelek pisze:Po drugie, informacja o tym, kto założył kościół w Rzymie nie ma charakteru doktrynalnego i nikt jej nie uważa za wypowiedź doktrynalną.
Cedzicie zas komara a przpuszczacie wielblada. ...
To nie jest informacja to jest ARGUMENT Ireneusza do podparcia tezy ze z Kosciolem Rzymu trzeba sie zgadzac .... Wniosek jest prosty. Irenusz nieuczciwie argumentuje swoje poglady, nieuczciwie bo sprzecznie z nauka Nowego Testamentu.
I nawet taki "niedouczony" koles jak Ja potrafil to wykazac tobie omnibusie ze Irenusz myli sie w swojej argumentacji w sparawach PROSTYCH i OCZYWISTYCH bo jasno napisanych w Pismie.
Lelek pisze:Po trzecie, Ireneusz sam sprzeciwił się biskupowi Rzymu Wiktorowi, gdy ten chciał ekskomunikować kościoły wschodnie za to, że obchodzą Paschę 14 dnia Nisan. Ireneusz nie uważał biskupa Rzymu za nieomylnego, bo wtedy jeszcze nie było takiego zwyczaju.

Zgadzam sie ze nie uznawano wtedy tej lini sukcesji za "najlepsza i w sumie za jedyna" jak jest to obecnie. Natomiast wskazuje to jego zachowanie na brak integralnosci osoby Ireneusza. Co innego glosi a co innego czyni. Wskazuje to na wysoki partykularizm jego zachowan.
Jak w Jego interesie lezy by Rzym cos znaczyl to sie nie waha i pisze przeciwko heretykom wspierajac sie falszywymi argumentami .
Natomiast ja sie z czyms nie zgadza to zapomnial co glosisl ale sie oburzal przeciwko kosciolowi Rzymu...
To sie nazywa obluda...
No chyba ze Jego pisma to falszywka ... ale to malo prawdopodobne.
Lelek pisze: Twoje zarzuty są po prostu naciągane i wynikają z Twojej niewiedzy.
Zarzut z gruntu falszywy bo nie wiesz jaka mam wiedze na ten temat. Jedynie co to falszywie zakladasz ze Lash nie ma wiedzy i na tym budujesz swoj Argument aby obronic naczuanie Ireneusza jawnie sprzeczne z Prawdziwa nauka Apostolska.
Wydaje mi sie ze SAM NIEWIEDZILES o tych gniotach argumantacyjnych Ireneusza dlatego pisales wczesniej ponizajac moja osobe

Lelek pisze: Aha, i jeszcze jedno: Zauważyliście, że Lash zamiast dowodzić, że NAUCZANIE Ireneusza jest niebiblijne, postanowił faceta skojarzyć z kościołem rzymsko-katolickim i tym sposobem go zdeprecjonować? Jak myślicie, jak taka taktyka świadczy o samym Lashu?


Pozniej broniles go omnibusie

Lelek pisze:
O, widzę że Ireneusza też zaczynasz mieszać z błotem, choć on z krk nie ma nic wspólnego. I oczywiście próbujesz go oczernić, zamiast podać jakieś konkretne argumenty przeciw jego nauczaniu. Cóż, jestem w niezłym towarzystwie.


Argumentowales wspaniale

Lelek pisze: Cytuję tych, którzy byli nauczani przez samych apostołów albo przez ich bezpośrednich uczniów.


A jak sie to okazuje humbuk to nawet przepraszam nie powiesz.
Powiedz mi czy trwanie w swiadomym grzechu - bo wiedze o tym pewnie miales nie powoduje ze nie ma dla ciebie juz pokuty?

A czy trwanie w obrazniu mnie i innych wierzacych to owoc Duch Sw?
Czy ty grzeszac nie wypadles z laski?


Lelek pisze: Niewiedzę można darować, ale pychę na podstawie niewiedzy należy karcić.
Coz jak nabradizej wszystkie te rzeczy wiedzialem :)
Powiedz szczerze - czy ty wiedziales pyszniac sie jednoscia z Irenuszem ze te jawne sprzecznosci napisal.
A moze uznajesz ze mial racje i NT sie myli?
Lelek pisze: Niestety, oczerniasz ludzi tylko po to, żeby ich zdeprecjonować w oczach publiczności i jest to z Twojej strony marnej jakości wybieg taktyczny. Nie masz argumentów, więc bijesz w człowieka.
Widzisz Lelku to nie ja mam taka taktyke ale ty.
A teraz stosujesz taktyke zlodzieja - ktory krzyzczy lapac zlodzieja aby zmylic szukajacych go.

Argumenty mam i jak najbardziej przedstawaim je spokojnie.
Tak samo jednak jak z tym ze myslales ze Irenusz pisal tylko prawdziwe rzeczy mylisz sie i obecnie. Irenusz jak widac:
- nie trzymal sie Prawdy NT ale dla swojej argumentacji "wymyslal" je - Pawel "zalozyl" kosciol w Rzymie / trzeba sie zgadzac sie z Rzymem. Rzym to najstarszy kosicol....
- Ireneusz zmienial zdanie gdy bylo mu to wygodne - Sprawa Wiktora i jego podejscie do Rzymu
- Ireneusz dorzucal do chrzescijnastwa nowe nauki - wolna wola - nikt wczesniej nie nauczal o niej.

Slowem Irenusz nie jest dla mnie wiarygodnym spadkobierca apostolow.

Lelek pisze: Taka jest niestety prawda o Tobie i Twoich metodach dyskusji. Każdy, kto będzie chciał poszukać prawdy, namiary sobie znajdzie.
Prosze bardzo.
Widze ze ta prawda jest taka sama jak Irenuszowa o najstarszym Kosciele i tym ze Pawel go zalozyl i tym ze z Rzymem mu sie zgadzac kazdy kosiol na ziemi.
Widac ty w sumie to robisz - twoja teologia zbawienie jest tka sama jak w KRK - dzielem reformacji gardzisz.....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 23 sty 2010, 21:24

O rety..................... :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości