Wybranie

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
CHASIDA
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2008, 10:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: CHASIDA » 25 cze 2008, 01:12

A ja nadal nie rozumiem, gdzie w-g kalwińskiej nauki jest Biblii napisane, że człowiek posiadał nieskażoną grzechem naturę, która uległa zepsuciu i jako taka została przekazana kolejnym potomkom?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 07:46

CHASIDA pisze:A ja nadal nie rozumiem, gdzie w-g kalwińskiej nauki jest Biblii napisane, że człowiek posiadał nieskażoną grzechem naturę, która uległa zepsuciu i jako taka została przekazana kolejnym potomkom?

Czlowiek stworzony byl bez grzechu. Nie mial poznania zlego. Mial autentycznie wolna wole. Wolna wola zostala odebrana Ewie. Ewa jest matka wszystkich zyjacych. Dziedziczymy niewolna wole po matce. Co w tym trudno zrozumiec?


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 25 cze 2008, 10:35

jj pisze:
CHASIDA pisze:A ja nadal nie rozumiem, gdzie w-g kalwińskiej nauki jest Biblii napisane, że człowiek posiadał nieskażoną grzechem naturę, która uległa zepsuciu i jako taka została przekazana kolejnym potomkom?

Czlowiek stworzony byl bez grzechu. Nie mial poznania zlego. Mial autentycznie wolna wole. Wolna wola zostala odebrana Ewie. Ewa jest matka wszystkich zyjacych. Dziedziczymy niewolna wole po matce. Co w tym trudno zrozumiec?

A GDZIE JEST NAPISANE, ze Ewie została odebrana wolna wola? Mógłbyś przytoczyć stosowny fragment Pisma? :O


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 12:25

Lelek pisze:
jj pisze:
CHASIDA pisze:A ja nadal nie rozumiem, gdzie w-g kalwińskiej nauki jest Biblii napisane, że człowiek posiadał nieskażoną grzechem naturę, która uległa zepsuciu i jako taka została przekazana kolejnym potomkom?

Czlowiek stworzony byl bez grzechu. Nie mial poznania zlego. Mial autentycznie wolna wole. Wolna wola zostala odebrana Ewie. Ewa jest matka wszystkich zyjacych. Dziedziczymy niewolna wole po matce. Co w tym trudno zrozumiec?

A GDZIE JEST NAPISANE, ze Ewie została odebrana wolna wola? Mógłbyś przytoczyć stosowny fragment Pisma? :O


(16) A do niewiasty rzekł: Obficie rozmnożę boleści twoje, i poczęcia twoje; w boleści rodzić będziesz dzieci, a wola twa poddana będzie mężowi twemu, a on nad tobą panować będzie. (17) Zaś rzekł do Adama: Iżeś usłuchał głosu żony twojej, a jadłeś z drzewa tego, o któremem ci przykazał, mówiąc: Nie będziesz jadł z niego; przeklęta będzie ziemia dla ciebie, w pracy z niej pożywać będziesz po wszystkie dni żywota twego. (18) A ona ciernie i oset rodzić będzie tobie; i będziesz pożywał ziela polnego. (19) W pocie oblicza twego będziesz pożywał chleba, aż się nawrócisz do ziemi, gdyżeś z niej wzięty; boś proch, i w proch się obrócisz. (20) I nazwał Adam imię żony swej Ewa, iż ona była matką wszystkich żywiących. (21) I uczynił Pan Bóg Adamowi, i żonie jego odzienie skórzane, i oblókł je. (22) Tedy rzekł Pan Bóg: Oto Adam stał się jako jeden z nas, wiedzący dobre i złe; tedy wyżeńmy go, by snać nie ściągnął ręki swej, i nie wziął z drzewa żywota, i nie jadł, i żyłby na wieki. (23) I wypuścił go Pan Bóg z sadu Eden, ku sprawowaniu ziemi, z której był wzięty. (24) A tak wygnał człowieka; i postawił na wschód słońca sadu Eden Cheruby, i miecz płomienisty i obrotny ku strzeżeniu drogi do drzewa żywota.

(Ks. Rodzaju 3:16-24, Biblia Gdańska)


Tylko mi nie napisz, ze chodzi tu o seks. :)


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 25 cze 2008, 12:46

:O Rozumiem, że posłuszeństwo żony wobec męża jest dla Ciebie równoznaczne z odebraniem wolnej woli? Przedziwna interpretacja tego tekstu - jeszcze się z taką nie spotkałem. Powiedziałbym, że jest bardzo oryginalna. I co Wy na to, drogie Siostry w Panu? Wiedziałyście o tym, że wasza wolna wola nie istnieje, bo jesteście niewolnicami swoich mężów?

"Dzielna kobieta - trudno o taką - jej wartość przewyższa perły, serce małżonka ufa jej, nie brak mu niczego, gdyż wyświadcza mu dobro, a nie zło, po wszystkie dni swojego życia; dba o wełnę i len i pracuje żwawo swoimi rękami. Podobna jest do okrętów handlowych, z daleka przywozi żywność. Wstaje wcześnie, gdy jeszcze jest noc; daje żywność swoim domownikom, a swoim służącym, co im się należy. Gdy zeche mieć rolę, nabywa ją, pracą swoich rąk zasadza winnicę" [Przyp. Sal. 31:10-16]

Rozumiem, że według Ciebie mężatki są pozbawione wolnej woli (to jest znacznie gorzej niż w islamie!), a inne kobiety nie są pozbawione wolnej woli, prawda? Czy może wszyscy żyjący są niewolnikami swoich mężów? Mężczyźni i kobiety? Czyżbyś lansował małżeństwa homoseksualne? W takim razie co z tymi, krórzy mężów nie mają?

JJ, ja rozumiem, że jest upał (napisałeś ten post w samo południe), ale chyba nie aż taki?....


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 12:56

Lelek pisze::O Rozumiem, że posłuszeństwo żony wobec męża jest dla Ciebie równoznaczne z odebraniem wolnej woli? Przedziwna interpretacja tego tekstu - jeszcze się z taką nie spotkałem. Powiedziałbym, że jest bardzo oryginalna. I co Wy na to, drogie Siostry w Panu? Wiedziałyście o tym, że wasza wolna wola nie istnieje, bo jesteście niewolnicami swoich mężów?

"Dzielna kobieta - trudno o taką - jej wartość przewyższa perły, serce małżonka ufa jej, nie brak mu niczego, gdyż wyświadcza mu dobro, a nie zło, po wszystkie dni swojego życia; dba o wełnę i len i pracuje żwawo swoimi rękami. Podobna jest do okrętów handlowych, z daleka przywozi żywność. Wstaje wcześnie, gdy jeszcze jest noc; daje żywność swoim domownikom, a swoim służącym, co im się należy. Gdy zeche mieć rolę, nabywa ją, pracą swoich rąk zasadza winnicę" [Przyp. Sal. 31:10-16]

Rozumiem, że według Ciebie mężatki są pozbawione wolnej woli (to jest znacznie gorzej niż w islamie!), a inne kobiety nie są pozbawione wolnej woli, prawda? Czy może wszyscy żyjący są niewolnikami swoich mężów? Mężczyźni i kobiety? Czyżbyś lansował małżeństwa homoseksualne? W takim razie co z tymi, krórzy mężów nie mają?

JJ, ja rozumiem, że jest upał (napisałeś ten post w samo południe), ale chyba nie aż taki?....


Nie strasz mnie feministkami. Poszczuj na mnie policje religijna. :mrgreen:
Fakt jest faktem. Ewa, "matka wszystkich zywiacych", utracila wolna wole. Stala sie zalezna.


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 25 cze 2008, 13:24

jj pisze:Nie strasz mnie feministkami. Poszczuj na mnie policje religijna. :mrgreen:

Ja Cię nie straszę. Odwołuję się do zdrowego rozsądku tych, którym sam odebrałeś wolną wolę.

jj pisze:Fakt jest faktem. Ewa, "matka wszystkich zywiacych", utracila wolna wole. Stala sie zalezna.

No tak. Muszę powiedziec mojej żonie, że nie ma wolnej woli. Biedaczka nie wiedziała o tym i nie przyszła mnie rano zapytać, jak ma się ubrać.

Czy argumentacja kalwinisty osiąga w tym miejscu dno, czy jest jeszcze coś pod spodem? :roll:


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 cze 2008, 14:02

Ja dorzucę swój odłamkowy, za pozwoleniem...
Niechiałbym tutaj abyśmy zaczęli dyskusję nt. behawioryzmu i tym podobnych ale wybory człowieka są zawsze do pewnego stopnia zależne, ot - choćby od posiadanej przez niego usystematyzowanej wiedzy. I tak jak Paweł po objawieniu nie mógł zaprzeczyć, że Jezus jest Mesjaszem (może jakby przy tym nie oślepł to by mógł zrzucać na przewidzenia albo udar słoneczny, jak sądzicie?), tak inni żydzi bez takiego objawienia mogli. Cóż to więc oznacza dla "wolnej woli" Pawła? Czyż nie to, że Bóg ją w mało wyrafinowany sposób "zasabotował"? Idąc dalej, do innych Apostołów -- trzech widziało Naszego Pana w blasku chwały, zastanawiam się czemu np. Judasz nie był jednym z tych trzech? Jaki by to miało wpływ na jego postępowanie? Czy Jezus nie mógł go wybrać do tej trójki?
Tak na prawdę uważam, że rozmowa o wolnej woli jest zwyczajnie śmieszna jeśli jednym się Bóg objawia, ot tak! tj. Pawłowi czy Mojżeszowi, a innym nie -- proszę więc utracalników o próbę wytłumaczenia tej różnicy, bo takie objawienia mają ogromny wpływ na "zbawienną decyzję", jeśli przyjąć że z niej ostatecznie jest zbawienie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 cze 2008, 14:20

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: a nie o tym, że każdy osobiście odpowiada za grzech, którego nie popełnił on, tylko Adam. Czytam o skłonności, która po aktywacji zabija człowieka duchowo w wyniku jego własnego grzechu [Rzym. 7:9-11].

Co jest sprzeczne z Pawlowa intencja.
Bowiem wg Pawla za grzech jest smierc.
A grzech jest nawet gdzy nie ma Prawa
Jednak grzech nie jest zapisywany na konto.
Pomimo tego SMIERC PANOWALA nad tymi do Mojzesza.
Wiec nich mi pan panie lLlku powie

Mieli oni grzech?
Czy zyli duchowo.
A moze dlaczego Bog sprowadzil na nich Potop? Skoro swetnie sie mieli duchowo.
I po co Bog dal Prawo skoro Be prawa Wszyscy za zbawieni bo zyja duchowo!

Wiem ze nie odpowiesz bo nawet ty widzisz ze to bzdura!

Widzę, że nie odróżniasz śmierci jako skutku skażenia wynikającego z grzechu Adama od osobistej winy każdego człowieka za jego własne grzechy.

Jesli tym skazeniem jest
(1) I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów, (2) w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu. (3) Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. (4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, (5) i to nas, umarłych na skutek występków
To rozruzniam
Ty mowisz ze natura czlowieka jest zycie wieczne ktore tracimy prz prawie.
Pawel mowi natura czlowieka jest zaslugiwanie na gniew.

Pawel nie naucza o skazeniu. /chyba ze radioaktyanym/
On naucza o smierci!
wiec przestan zmianiac Jego slowa

Lelek pisze: Intencja Pawła jest prosta - każdy, kto w pewnym momencie swego życia świadomie złamie przykazanie, umiera duchowo tak jak Paweł [Rzym. 7:9-11].


Rozumie wiec ze Bog dal Izraelowi Prawo aby go zabic Duchowo wczesniej wszakze zyli

Lelek pisze: Jest to efekt skłonności do grzechu, z którą każdy się rodzi i która jest nieodparta.


Nie znalazlem nic o sklonnosci ludzkich
to znowu wymysl twojego slownika teologicznego
- wolna wola to od poganskich filozofow
- sklonnosci - od kogo to masz?

Lelek pisze:Grzechu się nie liczy, gdy nie ma Prawa, na podstawie którego można by osądzić indywidualną winę.


A mimo to SMIERC JEST. Pisze Pawel.

Lelek pisze:Każdy w pewnym momencie uświadamia sobie, co to jest dobro i zło. Łamiąc to prawo dostępne w sumieniu, umiera duchowo jak Paweł - dlatego Paweł nie napisał, że urodził się martwy duchowo, tylko umarł w pewnym momencie.


Na podstawie Prawa Zydowskiego!
Wiec co zydzi sumien nie maja!
:O
co piwersze mial sumienie czy Prawo Spisane!

Po drugie mylisz Smierc legalna wzgledem Pawa ze smiercia Duchowa.

ta druga obbejmuje wszystkich pochodzacych od Adama inaczej poganie powinni zyc stale.

Lelek pisze:I dlatego do dzieci i niemowląt należy Królestwo Boże.


A to pewnie przekrecenie wersetu ktory mowi DO TAKICH nalezy ...
a ja myslalem ze to przesada ze 75 % polakow nie wie co czyta :(

Lelek pisze:A kalwiniści muszą zmarłe niemowlęta wrzucać do piekła, bo ich zdaniem rodzą się już potępione indywidualnie, choć nie zdążyły jeszcze niczego złego nawet pomyśleć, a co dopiero zrobić.


Nawet nie wiesz co Kalwinizm mowi na ten temat.

Lelek pisze:Ci do Mojżesz mieli prawo zapisane w sumieniach i osobiście grzeszyli przeciwko temu prawu. Dlatego potop był słusznym sądem. Jednakże fakt, że wszyscy umierają fizycznie z niemowlętami włącznie i że umierają fizycznie nzawet zwierzęta, które przecież nie mogły zgrzeszyć, jest dowodem skażenia świata, a nie indywidualnej winy.


Jest dowodem smierci Duchowej i to smierci Adamowej.
Tak jak Adam umarl tak wszyscy, ktorzy pochodza od niego umarli!

Rzym 5:(12) Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli ... (13) Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. (14) A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama.

Pawel mowi ze POMIMO tego ze grzechu sie nie poczytuje gdyu nie ma Prawa to SMIERC JEST BO JEST GRZECH.

Lelek pisze:Pismo mówi, że nikt indywidualnie nie odpowiada za grzechy ojców tylko za swoje [V Mojż. 24:16; Ez. 18:20]



A kto mowi o odpowiedzielnosci za grzechy Ojcow!
Wszakze grzechu sie nie poczytuje gdy nie ma prawa.
My zas mowimy o naturze z nie o poczytywaniu indywidualnych grzechow z ktore poniesiemy kare.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 25 cze 2008, 14:22

Do fantomika:

Nie wiem, czy jest sens "gdybać" na podstawie pojedynczych przypadków, które nie są normatywne. Izraelowi Bóg się objawiał na różne sposoby, a oni i tak się buntowali. Salomonowi Bóg 2 razy się objawił, a Salomon i tak od niego odszedł na starość. Judasz kradł po prostu i zatwardzał swoje serce przez grzech na przestrzeni 3 lat. Pytanie "czy Jezus nie mógł go wybrac do tej trójki?" jest propozycją spekulacji po prostu. Jałowej zresztą. Spekulacjami nie można ratowac teologii, która jest błędna.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 cze 2008, 14:28

Lelek pisze:
Lash pisze:Dzieje 20: (29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.
wiec wybacz wole swidectwo Pisma niz twoje nauczanie

Wilki w owczych skórach to fałszywi prorocy, których należy rozpoznawac po owocach i przed którymi sam Jezus ostrzegał, żeby ich w kościele nie tolerować [Mat. 7:15-20]

A kto mowi o tolereancji
Oni tam poprostu sa.
i zwodza koscioly..
Lelek pisze:A co do biskupów:

"Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią. Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą" [Dz. Ap. 20:28-30]

Duch Święty ustanowił biskupami ludzi, którzy będą mówili rzeczy przewrotne i pociągną uczniów za sobą.

Nie Duch Sw ustanowil ICH biskupami.
Lelek pisze:Czy Bóg wybrał tych ludzi najpierw po to, żeby doglądali trzody, a potem żeby mówili rzeczy przewrotne i pociągnęli za sobą?

Nie. Bog ustanowil ich starszymi trzody Panskiej aby ja dobrze pasli. Natomiast zostali zwiedzeni.
Dlatego poniosa wiekasz Kare ale niekoniecznie utraca zbawienie.

1 kor 3: (9) Albowiem współpracownikami Bożymi jesteśmy; wy rolą Bożą, budowlą Bożą jesteście. (10) Według łaski Bożej, która mi jest dana, jako mądry budowniczy założyłem fundament, a inny na nim buduje. Każdy zaś niechaj baczy, jak na nim buduje. (11) Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus. (12) A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy, (13) to wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień. (14) Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze; (15) jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień. (16) Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?

Widac wiec ze czlowiek ktory Zle buduje na Chrystusie poniesie szkode, ale sam zbwiony bedzie.

Lelek pisze:Bo przecież wolnej woli nie mają. Odpowiedz mi jako kalwinista....


Nie maj wolnej woli w tym sensei co podajesz.
Maja natomiast wolnosc od grzechu oraz ulegaja wplywom grzechu jesli daj sie zwiesc.
Posiadamy takze wole ktora ulega Bogu lub grzechowi.
Dlatego ze grzech probuje ich usidlic Hebr 12.1-3 potrzebuja uwolnienia od niego /uwolnienie = afiemi zawiera w sobie odpuszczenie!/ 1 Jan 1.8-10 .


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 cze 2008, 14:48

Lelek pisze:
fantomik pisze:
Lelek pisze:[...]Jeśli Bóg jednych obdarza łaską wiary, a innych nie obdarza, to dla umierającego niemowlęcia nie ma to znaczenia, jeśli nie zdążyło uwierzyć.

"przez wiarę" i "z Łaski". Ani z uczynków człowieka, ani z jakiejkolwiek decyzji człowieka, a wiara jest darem Bożym.

Dar jest dany z łaski i jest niezasłużony. Człowiek przyjmuje go przez wiarę lub nie przyjmuje.

Zapomniales o Jednym
Ef 2 8) Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; (9) nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.(List do Rzymian 12:3, Biblia Warszawska)
Wiara jest darem

(3) Powiadam bowiem każdemu spośród was, mocą danej mi łaski, by nie rozumiał o sobie więcej, niż należy rozumieć, lecz by rozumiał z umiarem stosownie do wiary, jakiej Bóg każdemu udzielił. (List do Rzymian 12:3, Biblia Warszawska)
Wiara jest darem

Szukasz w wierze nadzieji
to zle
Szukaj w lasce rodzacej wiare!
Pamietasz ze demony wierza!

Lelek pisze: Dlatego jeśli przyjmie, jest zbawiony z łaski przez wiarę. Przyjęcie daru przez akt wiary nie jest uczynkiem, tylko decyzją czyli aktem wolnej woli.

Znowu wymyslasz
Laski nie przyjmujesz wiara
Laska rodzi wiare ktora jest darem Bozym
Ta wiara z Boga rodzi kolejne owoce /jesli jest owocna i prawdziwa/ i powieksza dostep do nastepnych lask i darow

Lelek pisze: Czytam, że zbawienie nie jest z uczynków, ale nigdzie nie czytam, że nie jest z decyzji. Wręcz przeciwnie, wszędzie wzywa się do podjęcia decyzji głosząc Ewangelię. Wzywa się WSZYSTKICH, a nie tylko wybranych.


Ja nigdzie nia przeczytalem tez ze nie jest z jedzenia :)
Wszkze mozna sobie wymyslisc ze zbawienie jest z jedzenia :) i Biblia temy nie Przeczy!!! A katolicy wrecz zachecaja do spozywania komunikantow raz w roku inaczej ..... ;)
Biblia mowi to co mowi a nie jest spisem wykluczen herezji.

Jesli towja decyzja jest wynikiem wolnej woli to wiedz ze nie jest to juz laska ale zaplata.
(17) Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. (1 list do Koryntian 9:17, Biblia Tysiąclecia)

A wszakze laska wyklucza Zaplate:

(4) A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność;

Gdzie wiec jast wlasna wola oczekujaca zaplaty za nia tam juz nie ma laski!

Lelek pisze: "I rzekł im: Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony" [Mar. 16:15]


Kalwin - 3 mmln francuzow w 7 lat przyprowadzonych do Jezusa przez jego uczniow.
Luter - cale mnostwo
Wszystykie przebudzenia do czasow Weslya - kalwinisci
itp itd..

Nie wie dlaczego gloszenie ewangeli nie ma obejemowac calego swiata.
wszakze zwiastujemy dobra i zla nowine.
(14) Lecz Bogu niech będą dzięki za to, że pozwala nam zawsze zwyciężać w Chrystusie i roznosić po wszystkich miejscach woń Jego poznania. (15) Jesteśmy bowiem miłą Bogu wonnością Chrystusa zarówno dla tych, którzy dostępują zbawienia, jak i dla tych, którzy idą na zatracenie;


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 25 cze 2008, 15:01

Lash, jaka szkoda, że nie czytasz tekstów, które sam cytujesz. To dowodzi, że czytasz tylko te wersety, które pasują do Twojej doktryny. A to niedobrze. Pogrubię niektóre fragmenty tego, co sam zacytowałeś.

(1) I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów, (2) w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu. (3) Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. (4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, (5) i to nas, umarłych na skutek występków

NA SKUTEK CZEGO UMARLI ADRESACI LISTU? NA SKUTEK WŁASNYCH WYSTĘPKÓW I GRZECHÓW.

Lash pisze:
Lelek pisze: Intencja Pawła jest prosta - każdy, kto w pewnym momencie swego życia świadomie złamie przykazanie, umiera duchowo tak jak Paweł [Rzym. 7:9-11].

Rozumie wiec ze Bog dal Izraelowi Prawo aby go zabic Duchowo wczesniej wszakze zyli

Nie rozumiesz. Paweł pisze o sobie samym, a nie o Izraelu. Pisze o pojedynczym człowieku. A kiedy Paweł żył bez Prawa? Wtedy, kiedy był za mały, żeby rozumieć przykazanie.

Lash pisze:
Lelek pisze:Grzechu się nie liczy, gdy nie ma Prawa, na podstawie którego można by osądzić indywidualną winę.

A mimo to SMIERC JEST. Pisze Pawel.

Oczywiście, że jest. Zwierzęta też umierają. Czy to oznacza że one same zgrzeszyły? Śmierć wszystkiego w ramach slażenia świata nie jest tym samym, co wina osobista człowieka związana z jego własnymi grzechami.

Lash pisze:
Lelek pisze:Każdy w pewnym momencie uświadamia sobie, co to jest dobro i zło. Łamiąc to prawo dostępne w sumieniu, umiera duchowo jak Paweł - dlatego Paweł nie napisał, że urodził się martwy duchowo, tylko umarł w pewnym momencie.

Na podstawie Prawa Zydowskiego!
Wiec co zydzi sumien nie maja!
co piwersze mial sumienie czy Prawo Spisane!

Żydzi mają Prawo spisane, poganie mają prawo naturalne A każdy ma sumienie.

Lash pisze:
Lelek pisze:I dlatego do dzieci i niemowląt należy Królestwo Boże.

A to pewnie przekrecenie wersetu ktory mowi DO TAKICH nalezy ...
a ja myslalem ze to przesada ze 75 % polakow nie wie co czyta :(

"Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie, widząc cuda, które czynił, i dzieci, które wołały w świątyni i mówiły: Hosanna Synowi Dawidowemu, oburzyli się i rzekli mu: Czy słyszysz, co one mówią? A Jezus mówi do nich: Tak jest; czy nigdy nie czytaliście: Z ust niemowląt i ssących zgotowałeś sobie chwałę?" [Mat. 21:15-16]

"Bracia, nie bądźcie dziećmi w myśleniu, ale bądźcie w złem jak niemowlęta, natomiast w myśleniu bądźcie dojrzali" [I Kor. 14:20]

Lash pisze:
Lelek pisze:Pismo mówi, że nikt indywidualnie nie odpowiada za grzechy ojców tylko za swoje [V Mojż. 24:16; Ez. 18:20]

A kto mowi o odpowiedzielnosci za grzechy Ojcow!
Wszakze grzechu sie nie poczytuje gdy nie ma prawa.
My zas mowimy o naturze z nie o poczytywaniu indywidualnych grzechow z ktore poniesiemy kare.

Ewa to matka wszystkich żyjących. Kto jest ojcem wszystkich żyjących? Jak myślisz?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 cze 2008, 15:07

CHASIDA pisze:A ja nadal nie rozumiem, gdzie w-g kalwińskiej nauki jest Biblii napisane, że człowiek posiadał nieskażoną grzechem naturę, która uległa zepsuciu i jako taka została przekazana kolejnym potomkom?

1. Czlowiek posiadal nieskazona dobra nature.
- Nie wiemy nic na temat jego woli.
- Mozemy natomiast zgadywac ze mial tylko dobra wole bo zlego nie znal! Nie byl wiec "wolny" w zrozumieniu wspolczesnym bowiem nie mogl WYBRAC ZLEGO.
- Pojawil sie jednak diabel ktory powiedzial:
- Ja wam obiecuje ze bedzieci obcowac/bedzieci znac/wpolzyc z dobrem i zlem.
- Obietnica diabla dawala wiec czlowiekowi mozliwosc "wolnosci do bycia wsrod zla i dobra".
- Poznanie dobra i zla to nie wiedza ale przebywanie obcoawnie z.
2. Czlowiek wiec dobry sam by nie upadl. Dlatego
- diabel ZWIODL czlowieka
- i jest klamca
- i jest morderca /smierc duchowa i cielesna/
- nie tylko to ale czlowiek stal sie jego niewolnikiem
3. Bog
- nie jest rozpoznany przez czlowieka gdy go Bog odwiedza.
- nieprzyjazn jest wprowadzona miedzy nich.
- Bog przeklina cale stworzenie i poddaje je w NIEWOLE Skazenia.
- Nie mamy wiec wolnej woli ale niewolna poddana skazeniu.
- to skazenie jest WYNIKIEM BOZEGO DZIALANIA
Rzym 8: (18) Albowiem sądzę, że utrapienia teraźniejszego czasu nic nie znaczą w porównaniu z chwałą, która ma się nam objawić. (19) Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia synów Bożych, (20) gdyż stworzenie zostało poddane znikomości, nie z własnej woli, lecz z woli tego, który je poddał, w nadziei, (21) że i samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych.

- To skazenie to skazenie ducha oddzilenie od Boga = smierc duchowa.

(1) I was ożywił, którzyście byli umarli w upadkach i w grzechach. (2) W którycheście niekiedy chodzili według zwyczaju świata tego i według książęcia, który ma władzę na powietrzu, ducha tego, który teraz jest skuteczny w synach niedowiarstwa. (3) Między którymi i my wszyscy obcowaliśmy niekiedy w pożądliwościach ciała naszego, czyniąc to, co się podobało ciału i myślom, i byliśmy z przyrodzenia dziećmi gniewu, jako i drudzy. (4) Lecz Bóg, który jest bogaty w miłosierdziu, dla wielkiej miłości swojej, którą nas umiłował. (5) I gdyśmy byli umarłymi w grzechach, Biblia gdanska. /podaje ta wersje bo jest blizsza interlinearowi

Pawle pisze ze z urodzenia / natury jestesmy dziecmi gniewu Bozego .Dlatego okresla to mianem smierci w grzechach /nie ma tam wynikania/

- skazenie to / smierc duchowa otrzymujemy razem z narodzinami od Adama
Rzym 5(12) Przetoż jako przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć; tak też na wszystkich ludzi śmierć przyszła, ponieważ wszyscy zgrzeszyli.

Smierc Adamowa CALA /jak zjesz umrzesz/ jest udzialem wszystkich ludzi /chyba ze wszyscy to nie wszyscy i nie wszyscy zgrzeszli tylko co co sa powyzej np 2 lat/ :)
To tak w skrocie


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 cze 2008, 15:08

Lelek pisze:[...]
Lash pisze:
Lelek pisze:Pismo mówi, że nikt indywidualnie nie odpowiada za grzechy ojców tylko za swoje [V Mojż. 24:16; Ez. 18:20]

A kto mowi o odpowiedzielnosci za grzechy Ojcow! [...]

Ewa to matka wszystkich żyjących. Kto jest ojcem wszystkich żyjących? Jak myślisz?

A ja Wam tylko tak lekko wejdę w zdanie:

2 Moj. 20:5-6 (BW)
5. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
6. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Hm... sam się nad tym zastanawiam ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości