list do Hebrajczyków

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

list do Hebrajczyków

Postautor: markulus » 25 sie 2010, 16:20

czy wersety 26-29 dziesiątego rozdziału listu do Hebrajczykjów mówią o utracie zbawienia przez wierzącego ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sie 2010, 16:26

Nie :) Mowa tam jest o osobach, u których nie wystąpiły wspominane w następnych wersach "rzeczy towarzyszące Zbawieniu".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 25 sie 2010, 16:28

Kiedyś słyszałam na kazaniu, że ten tekst dotyczy Żydów, którzy mieli poznanie Jezusa ( poprzez proroctwa starotestamentowe i bezpośredni z Jezusem kontakt )a wrócili do Zakonu. Czyli jakby mowa jest o nienarodzonych z Ducha. Czyli o takich, którzy zbawienia jeszcze nie dostąpili.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 25 sie 2010, 16:44

fantomik pisze:Mowa tam jest o osobach, u których nie wystąpiły wspominane w następnych wersach "rzeczy towarzyszące Zbawieniu".

tu bym polemizował zobacz na

Hbr 6:4 Bw "Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,"
(5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego - (6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Faworyt
Posty: 594
Rejestracja: 29 gru 2009, 10:28
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Faworyt » 25 sie 2010, 16:50

"Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy (...)"

Myślę, że dotyczy to ludzi, którzy usłyszeli Słowo Boże, zrozumieli istotę zbawienia i z premedytacją odrzucili.


Jan 8:32
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sie 2010, 16:55

markulus pisze:
fantomik pisze:Mowa tam jest o osobach, u których nie wystąpiły wspominane w następnych wersach "rzeczy towarzyszące Zbawieniu".

tu bym polemizował zobacz na

Hbr 6:4 Bw "Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,"
(5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego - (6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.


(9) Ale chociaż tak mówimy, to jednak po was, najmilsi, spodziewamy się czegoś lepszego i bliskiego zbawienia.

But, beloved, we are persuaded better things of you, and things that accompany salvation, though we thus speak.

echō
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2192&t=KJV

1) to have, i.e. to hold
a) to have (hold) in the hand, in the sense of wearing, to have (hold) possession of the mind (refers to alarm, agitating emotions, etc.), to hold fast keep, to have or comprise or involve, to regard or consider or hold as
[...]

występuje tam "echō sōtēria" (sōtēria - zbawienie), co anglojęzyczne tłumaczenia oddają jako "rzeczy towarzyszące zbawieniu".

Innymi słowy -- Paweł spodziewa się, że Ci do których pisze list, posiadają coś co towarzyszy zbawieniu, w przeciwieństwie do tych osób, o których mówił chwilę wcześniej. Kontrast jest według mnie dość jasny.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 25 sie 2010, 16:56

Faworyt pisze:Myślę, że dotyczy to ludzi, którzy usłyszeli Słowo Boże, zrozumieli istotę zbawienia i z premedytacją odrzucili.


Też tak sądzę. Zrozumieli istotę zbawienia, ale tego zbawienia nie przyjęli. Zachowali się jak bogaty młodzieniec. Usłyszał od Jezusa, co ma zrobić. Zasmucił się i odszedł.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sie 2010, 17:02

Małgorzata pisze:
Faworyt pisze:Myślę, że dotyczy to ludzi, którzy usłyszeli Słowo Boże, zrozumieli istotę zbawienia i z premedytacją odrzucili.


Też tak sądzę. Zrozumieli istotę zbawienia, ale tego zbawienia nie przyjęli. Zachowali się jak bogaty młodzieniec. Usłyszał od Jezusa, co ma zrobić. Zasmucił się i odszedł.

W kontekście tego Listu jest chyba jeszcze gorzej -- usłyszeli o Ofierze krzyżowej Bożeg Syna i powrócili do przelewania krwi cielców "za swoje grzechy" :(


Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 25 sie 2010, 17:06

Zgadza się. Wrócili do Zakonu.
A czy w tym kontekście KK nie czyni tak samo? Aż strach myśleć, że to podobna historia.


Faworyt
Posty: 594
Rejestracja: 29 gru 2009, 10:28
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Faworyt » 25 sie 2010, 17:12

fantomik pisze:W kontekście tego Listu jest chyba jeszcze gorzej -- usłyszeli o Ofierze krzyżowej Bożeg Syna i powrócili do przelewania krwi cielców "za swoje grzechy"


Prawda. Ale w sensie bardziej uniwersalnym, współczesnym ten "powrót do przelewania krwi cielców" to po prostu wybór śmierci, powrót do świata :(


Jan 8:32
Faworyt
Posty: 594
Rejestracja: 29 gru 2009, 10:28
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Faworyt » 25 sie 2010, 17:13

Małgorzata pisze:A czy w tym kontekście KK nie czyni tak samo? Aż strach myśleć, że to podobna historia.

Dokładnie mi też od razu do głowy przyszedł KK. Strach myśleć, ale tak jest.


Jan 8:32
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 sie 2010, 17:16

Nie moge tu pisac (regulamin), ale tylko zwroce uwage na to:

Hbr 10:27 Bw „lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników.”

Tu jest jasno pokazane, ze po sądzie bedzie ogień, ktory swym żarem STRAWI przeciwnikow, czyli ostatecznie nie bedzie bezboznych, potępionych!
No chyba ,ze mozna jednak istniec bedąc STRAWIONYM przez ten jedyny w swym rodzaju żar ognia... (nic innego, jak to, ze jest tu zapowiedz Gehenny, jeziora ognistego).

To tyle ode mnie.

Pozdrawiam :-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sie 2010, 17:45

Zbyszekg4 pisze:Nie moge tu pisac (regulamin), ale tylko zwroce uwage na to:

Hbr 10:27 Bw „lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników.”

Tu jest jasno pokazane, ze po sądzie bedzie ogień, ktory swym żarem STRAWI przeciwnikow, czyli ostatecznie nie bedzie bezboznych, potępionych!

Zbyszku, nie twórz off-topicu promującego Adwentystyczne fantazje, proszę. Temat jest jasno sformułowany i dotyczy utracalności Zbawienia i tego konkretnego fragmentu Listu do Hebrajczyków.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 25 sie 2010, 18:58

Małgorzata pisze:Kiedyś słyszałam na kazaniu, że ten tekst dotyczy Żydów, którzy mieli poznanie Jezusa ( poprzez proroctwa starotestamentowe i bezpośredni z Jezusem kontakt )a wrócili do Zakonu.

dokładnie powiem wiecej
autor w wersie mówi
Hbr 10:26 Bw "Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,"

czym jest grzech w nowym przymierzu ? czy jest to łamanie prawa ? ZDECYDOWANIE N I E
grzechem natomiast jest
J 16:8 Bw "A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu i o sprawiedliwości, i o sądzie;"
(9) o grzechu, gdyż nie uwierzyli we mnie;
niewiara w Jezusa w to kim jest i czego dla nas dokonał jest dzisiaj grzechem a nie łamanie prawa jak niektórzy nam próbują wmówić
Gdy Jezus wstąpił do nieba Bóg dał Izraelowi 40 lat by pokutowali ze składania ofiar w świątyni (całe pokolenie) jednak oni dalej przelewali krew zwierząt na odpuszczenie grzechów trzymając sie starego porządku nie akceptując rozwiązania Boga - a tam była już krew Chrystusa.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 sie 2010, 07:38

markulus pisze:niewiara w Jezusa w to kim jest i czego dla nas dokonał jest dzisiaj grzechem a nie łamanie prawa jak niektórzy nam próbują wmówić

Zgadza sie: niewiara to podstawowy grzech!

Ale pisanie, ze nic wiecej nie jest juz teraz grzechem, moze byc zachętą do zdradzania żony, do kradzieży, do bałwochwalstwa, do zabijania, itd. -no bo to juz nie grzech...

Zaraz mnie skrytykujesz, albo ktos inny, ale wpierw POMYŚL do czego prowadzi takie Twoje pisanie...

Pozdrawiam :-(


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości