"za nas" = "zamiast nas"?

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Johann
Posty: 52
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

"za nas" = "zamiast nas"?

Postautor: Johann » 21 kwie 2010, 16:14

Jak rozumiecie to, że Chrystus umarł "zamiast nas" ? Jakie są Waszym zdaniem podstawy biblijne doktryny o zastąpieniu?

Z takim sformułowaniem spotkałem się w protestanckiej broszurce pt. "Przyjaźń z Bogiem" (4 PŻD)

Co sądzicie o poniższym artykule (po angielsku):

Jesus As Our Representative


Ef 6:17 Bp „Weźcie przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, to znaczy słowo Boże.”
Awatar użytkownika
szyla
Posty: 719
Rejestracja: 14 sty 2010, 20:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: szyla » 21 kwie 2010, 16:24

Johann pisze:Jak rozumiecie to, że Chrystus umarł "zamiast nas" ?

\Bo "zapłatą za grzech jest śmierć", dlatego umarł zamiast nas. Tak w skrócie
Pozdrawiam serdecznie!


Kto nie lubi wina kobiet i śpiewu, pozostanie głupcem całe życie - Marcin Luter
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 21 kwie 2010, 21:18

ann_in_grace pisze:II Corinthians 5:17: A tak jeźli kto jest w Chrystusie, nowem jest stworzeniem; stare rzeczy przeminęły, oto się wszystkie nowemi stały.
II Corinthians 5:18: A to wszystko z Boga jest, który nas z samym sobą pojednał przez Jezusa Chrystusa i dał nam usługiwanie tego pojednania,
II Corinthians 5:19: Ponieważ Bóg był w Chrystusie, świat z samym sobą jednając, nie przyczytując im upadków ich, i położył w nas to słowo pojednania:
II Corinthians 5:20: Przetoż na miejscu Chrystusowem poselstwo sprawujemy, jakoby was Bóg upominał przez nas, prosimy na miejscu Chrystusowem, jednajcie się z Bogiem;
II Corinthians 5:21: Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim.

'ZA nas grzechem uczynił'
Słówko 'za' to w tym fragmencie po grecku 'hyper'. Jedno ze znaczeń tego słowa to właśnie 'zamiast'.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "za nas" = "zamiast nas"?

Postautor: fantomik » 22 kwie 2010, 10:30

Johann pisze:[...]Co sądzicie o poniższym artykule (po angielsku):
Jesus As Our Representative

Artykuł jest pełny herezji -- to tak w skrócie.
Jezus Chrystus umarł za swoje owce -- więc tak, w skrócie "dostał kulkę" za każdego z nas, używając języka tego artykułu (który bardziej opiera się na ludzkim filozofowaniu niż egzegezie Pisma, co zresztą w nim widać w tej 'pseudo-logiczności' którą prezentuje, ale cytatów ze Słowa Bożego jest tam tylko garstka i to w dodatku wyrwane z kontekstu czasem nawet); Co więcej -- On jako człowiek, żył perfekcyjnie, bez grzechu w pełni wypełniając wolę Ojca i gdy jesteśmy w Nim (tj. w przymierzu, którego On jest "głową") to ta Jego aktywna sprawiedliwość jest nam poczytana.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "za nas" = "zamiast nas"?

Postautor: św.tomek » 23 kwie 2010, 09:23

fantomik pisze:
Johann pisze:[...]Co sądzicie o poniższym artykule (po angielsku):
Jesus As Our Representative

Artykuł jest pełny herezji -- to tak w skrócie.


C.S Lewis w książce "Chrześcijaństwo po prostu" napisał:
Teorie na temat śmierci Chrystusa to nie chrześcijaństwo - to tylko próby wyjaśnienia tego, jak ono działa.

Moim zdaniem zarówno koncepcja kary zastepczej, jak koncepcja zadosćuczynienia, reprezentacji, wezwania do pokuty i inne - ukazują jakiś aspekt prawdy o Krzyżu - i te koncepcje składają się na całe bogactwo prawdy, czym jest Boże dzieło zbawienia.

błędem jest każda próba ograniczenia sensu zbawienia tyko do jednego ulubionego aspektu


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 23 kwie 2010, 23:02

Oczywiście, wiele wyznań ma różne poglądy na temat tego, jaki charakter miała Ofiara Chrystusa. Świadkowie np. wierzą w "doktrynę o okupie". To nie jest tak, że z punktu widzenia Biblii jest to obojętne. Nie zgadzam się też, że każda z nich jest równie dobra i że wnosi coś do zrozumienia prawdy o Krzyżu.

Cała logika śmierci Chrystusa polega bowiem na tym właśnie, że poniósł on karę, która należała się nam - ZAMIAST nas, dokładniej mówiąc - W NASZE MIEJSCE - COŚ ZA COŚ - KTOŚ ZA KOGOŚ. On poniósł nie tylko grzechy ZAMIAST NAS - co dziś jest głoszone nawet przez ewangelikalne kościoły bez teologii - wielu głosi doktrynę o zastępstwie bez zrozumienia jej głębi i DOSŁOWNOŚCI. On poniósł nasze WIECZNE POTĘPIENIE zamiast nas - po to, abyśmy my nie musieli go ponosić. Poniósł karę wiecznego oddzielenia - umarł w piekle - "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił". I tu nie ma pola na jakieś kompromisy teologiczne czy łagodzenie różnic. Każda inna teologia ZACIEMNIA sprawę, której i tak wielu nie rozumie!! Odważę się nawet stwierdzić, że każdy, kto głosi inny pogląd od DOKTRYNY O ZASTĘPCZEJ ŚMIERCI rozumianej jako ZASTĘPCZE POTĘPIENIE jest w istocie heretykiem, lub krypto-heretykiem.

Wiem, że mówię mocne słowa, ale dopiero badanie Biblii pod kątem ZASTĘPCZEGO POTĘPIENIA CHRYSTUSA dało mi PEŁNY OBRAZ MIŁOŚCI BOŻEJ! Nie można jej lepiej zrozumieć, jak przez pryzmat Krzyża, na którym sprawiedliwy Bóg zostaje potępiony w piekle ZAMIAST MNIE, bo TAK MNIE BARDZO KOCHA, że WYBRAŁ MNIE jako tego, którego plugastwa weźmie na siebie, ba, wziął CAŁY GNIEW OJCA, jaki mi się należał za te plugastwa na własną skórę, żebym ja był od niego całkowicie wolny i to wszystko ZA DARMO! Chwała niech będzie Bogu!!! CZY JEST WIĘKSZA MIŁOŚĆ???

Doktryna o ZASTĘPCZYM POTĘPIENIU CHRYSTUSA wnosi do naszego zrozumienia zbawienia dokładnie WSZYSTKO. I absolutnie nic więcej nie potrzeba.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 kwie 2010, 23:34

Do tego co napisał Eliasz dołożę godną polecenia pozycję książkową pt. "Pierced for our transgressions" wydawnictwa Crossway (dostępna np. via Amazon). Mogę ją osobiście polecić w temacie studium nad Zastępczą Ofiarą Chrystusa.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 24 kwie 2010, 09:38

Eliasz pisze:I tu nie ma pola na jakieś kompromisy teologiczne czy łagodzenie różnic. Każda inna teologia ZACIEMNIA sprawę, której i tak wielu nie rozumie!! Odważę się nawet stwierdzić, że każdy, kto głosi inny pogląd od DOKTRYNY O ZASTĘPCZEJ ŚMIERCI rozumianej jako ZASTĘPCZE POTĘPIENIE jest w istocie heretykiem, lub krypto-heretykiem.


ale tyko pod warunkiem, że głosi ją w opozycji (sztucznej) do idei kary zastępczej


Wiem, że mówię mocne słowa, ale dopiero badanie Biblii pod kątem ZASTĘPCZEGO POTĘPIENIA CHRYSTUSA dało mi PEŁNY OBRAZ MIŁOŚCI BOŻEJ!


a pomyśl sobie bracie, że może on być JESZCZE PEŁNIEJSZY!

To że śmierc Chrystusa jest TAKŻE wezwaniem do pokuty jest biblijną prawdą - spod krzyża ludzie odchodzili bijąc sie w piersi, setnik zawołał: "ten byl Synen Bożym", a łotr prosił: "wspomnij o mnie"
tak mówi Pismo!

w wielu miejscach mówi także o okupie albo zmazaniu długu - po co negować Pismo dla promowania jednej ulubionej doktryny (a de facto da zubażania prawdy o zbawieniu)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 kwie 2010, 12:57

św.tomek pisze:[...]ale tyko pod warunkiem, że głosi ją w opozycji (sztucznej) do idei kary zastępczej

Tak jak to czyni ten podany artykuł w pierwszym poście.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 24 kwie 2010, 16:52

fantomik pisze:
św.tomek pisze:[...]ale tyko pod warunkiem, że głosi ją w opozycji (sztucznej) do idei kary zastępczej

Tak jak to czyni ten podany artykuł w pierwszym poście.

na przykłd

podobnie jest gdy Eliasz głosi karę zastępcza w opozycji (sztucznej) do wszystkiego innego, w tym do okupu, o którym przecież explicite mówi Pismo


Awatar użytkownika
Johann
Posty: 52
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Johann » 26 kwie 2010, 22:29

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :-)


Ef 6:17 Bp „Weźcie przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, to znaczy słowo Boże.”

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości