Stare przymierze.

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Stare przymierze.

Postautor: fantomik » 24 lis 2009, 20:38

Jak w temacie jakie "braki" posiadało Stare Przymierze (Przymierze Uczynków), w porównaniu do drugiego? Na podstawie fragmentu Hebr 8:

Hebr. 8:6-13 (BW)
6. Teraz zaś objął o tyle znakomitszą służbę, o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem, które ustanowione zostało w oparciu o lepsze obietnice.
7. Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.
8. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, A zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
9. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami W dniu, gdym ujął ich za rękę, Aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, Przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.
10. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły I na sercach ich wypiszę je, I będę im Bogiem, A oni będą mi ludem.
11. I nikt nie będzie uczył swego ziomka Ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, Bo wszyscy mnie znać będą Od najmniejszego aż do największego z nich.
12. Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, A grzechów ich nie wspomnę więcej.
13. Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku.

W czym było Stare Przymierze "słabe"? Czego nie potrafiło uczynić/dostarczyć?

Jestem ciekaw waszych odpowiedzi :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 24 lis 2009, 20:49

Może chodzi o to, że nikt, w sensie że żaden człowiek, nie był w stanie wypełnić wszystkich uczynków Zakonu, aby zostać zbawionym?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 25 lis 2009, 09:41

fantomik pisze:Czego nie potrafiło uczynić/dostarczyć?


usprawiedliwić :)


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 25 lis 2009, 10:05

aska pisze:
fantomik pisze:Czego nie potrafiło uczynić/dostarczyć?


usprawiedliwić :)

i po temacie... :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 lis 2009, 14:19

7. Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.
8. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, A zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
9. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami W dniu, gdym ujął ich za rękę, Aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, Przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.

Nowe przymierze nie będzie takie jak stare. Stare nie było "dobre" gdyż:
a. Oni nie wytrwali w moim przymierzu.
b. Ja nie troszczyłem się o nich.


10. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły I na sercach ich wypiszę je, I będę im Bogiem, A oni będą mi ludem.

Czym będzie charakteryzowało się Nowe w kontraście do wspomnianej słabości starego?

a. Prawa Boże zostaną włożone w umysły
b. Prawa Boże zostaną wypisane na sercach
c. Bóg będzie im Bogiem
d. Oni będą Mu ludem.


11. I nikt nie będzie uczył swego ziomka Ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, Bo wszyscy mnie znać będą Od najmniejszego aż do największego z nich.

e. każdy będzie znał Boga.

12. Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, A grzechów ich nie wspomnę więcej.

f. Bóg będzie Łaskawy na ich nieprawości
g. ich grzechów więcej nie wspomni.


Głównym zarzutem do Starego Przymierza jest to, że osoby nim objęte nie wytrwały. Tego mankamentu pozbawione jest przymierze Nowe. Stare Przymierze, przymierze uczynków, było słabe nie tylko w kwestii Usprawiedliwienia (co wiemy również z listu do Hebr ale innego fragmentu), jak to Aśka napisała powyżej ale również nie potrafiło sprawić u ludzi objętych przymierzem posłuszeństwa Bogu płynącego z umysłu i serca. Nowe Przymierze jest tego mankamentu pozbawione -- to Bóg jak obiecał, w tym Przymierzu, sprawi, że będziemy posłuszni i z umysłu i z serca i dzięki temu wytrwamy w przeciwieństwie do tych co swoją nadzieję pokładali/pokładają w Starym Przymierzu.

Czego więc możemy się spodziewać po Nowym Przymierzu w odniesieniu (czy w przeciwieństwie) do Starego?
a. Że wytrwamy w nim
b. Bóg będzie się o nas troszczył.

co wynika z tego co Bóg obiecał, że dla nas (i w nas) uczyni (pkt. a - g).

Dodam na koniec, że Uczynki tak jak nie potrafiły Usprawiedliwić, tak też nie mogą nic pomóc w Uświęceniu. Jedno i drugie jest z Bożej Łaski przez Wiarę. A Prawo, samo w sobie, nie jest w stanie ani dać ani zachować życia (wiecznego).

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 25 lis 2009, 14:35

brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział

Hbr 9:11-15
11. Ale Chrystus, zjawiwszy się jako arcykapłan dóbr przyszłych, przez wyższy i doskonalszy, i nie ręką - to jest nie na tym świecie - uczyniony przybytek,
12. ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie.
13. Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała,
14. to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu.
15. I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 25 lis 2009, 14:40

św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział

:-D
Jak już mówiłem fantomiku, czytaj Biblię od początku do końca, poszczególne Księgi też... To naprawdę wiele ułatwia :-D :-P


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 lis 2009, 14:59

św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział


Również -- na co wskazałem w moim poście powyżej mówiąc o Usprawiedliwieniu.

Więc podsumowując:

- Brakowało prawdziwego zadośćuczynienia, nie krwią kozłów tylko krwią Prawdziwego Baranka Bożego
- Nie potrafiło wzbudzić posłuszeństwa płynącego z serca i umysłu.

Stare przymierze było niedoskonałe i w aspekcie Usprawiedliwienia i w aspekcie Uświęcenia, Nowe natomiast jest w obu aspektach lepsze.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Stare przymierze.

Postautor: jj » 25 lis 2009, 15:16

fantomik pisze:Jak w temacie jakie "braki" posiadało Stare Przymierze (Przymierze Uczynków), w porównaniu do drugiego? Na podstawie fragmentu Hebr 8:

Hebr. 8:6-13 (BW)
6. Teraz zaś objął o tyle znakomitszą służbę, o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem, które ustanowione zostało w oparciu o lepsze obietnice.
7. Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.
8. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, A zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
9. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami W dniu, gdym ujął ich za rękę, Aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, Przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.
10. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły I na sercach ich wypiszę je, I będę im Bogiem, A oni będą mi ludem.
11. I nikt nie będzie uczył swego ziomka Ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, Bo wszyscy mnie znać będą Od najmniejszego aż do największego z nich.
12. Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, A grzechów ich nie wspomnę więcej.
13. Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku.

W czym było Stare Przymierze "słabe"? Czego nie potrafiło uczynić/dostarczyć?

Jestem ciekaw waszych odpowiedzi :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Stare przymierze bylo aktem (paktem) dwustronnym - zielone
Nowe przymierze jest paktem jednostronnym - niebieskie.

Slabym elementem starego Przymierza byl czlowiek. Nowe Przymierze nie ma slabosci. Jest doskonale. Taka jest roznica. :)


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 25 lis 2009, 17:26

fantomik pisze:
św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział


Również -- na co wskazałem w moim poście powyżej mówiąc o Usprawiedliwieniu.


terefere, jedzie mi tu czołg?

gdybym był złośliwy to bym zapytal, czy można mówić o różnicy niedzy Nowym i Starym Przymierzem nie wskazując na Chrystusa?

to tak a propos drzazgi którą niektórzy nadgorliwcy znajduja w oku Ricka Warrena :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 lis 2009, 21:37

św.tomek pisze:
fantomik pisze:
św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział

Również -- na co wskazałem w moim poście powyżej mówiąc o Usprawiedliwieniu.

terefere, jedzie mi tu czołg?

To zacytuję samego siebie:

"Stare Przymierze, przymierze uczynków, było słabe nie tylko w kwestii Usprawiedliwienia (co wiemy również z listu do Hebr ale innego fragmentu), jak to Aśka napisała powyżej [...]"

To zdanie miałem na myśli.


św.tomek pisze:gdybym był złośliwy to bym zapytal, czy można mówić o różnicy niedzy Nowym i Starym Przymierzem nie wskazując na Chrystusa?

to tak a propos drzazgi którą niektórzy nadgorliwcy znajduja w oku Ricka Warrena :)

Ale ja nie napisałem książki pt. "Życie Świadome Celu" ani też nie jest to nawet rozdział książki tylko krótki post na forum zajmujący się jednym pytaniem dotyczącym dość krótkiego fragmentu Słowa, który zacytowałem. Ale masz rację -- mogłem napisać, że wszystko co Łączy się z Nowym Przymierzem -- czyli i Usprawiedliwienie i Uświęcenie/Wytrwanie jest zasługą Jezusa Chrystusa i tylko Jego (czyli już nie naszą, na co wskazał Jj powyżej), który to jest Głową Nowego Przymierza. Mam nadzieję, że się zrehabilitowałem :)

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 26 lis 2009, 08:03

fantomik pisze:
św.tomek pisze:
fantomik pisze:
św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego
wystarczy przeczytać nastepny rozdział

Również -- na co wskazałem w moim poście powyżej mówiąc o Usprawiedliwieniu.

terefere, jedzie mi tu czołg?

To zacytuję samego siebie:

"Stare Przymierze, przymierze uczynków, było słabe nie tylko w kwestii Usprawiedliwienia (co wiemy również z listu do Hebr ale innego fragmentu), jak to Aśka napisała powyżej [...]"

To zdanie miałem na myśli.


Po gruntownej analizie Twojej wypowiedzi domyśliłem się w końcu że właśnie to JEDNO SŁOWO miałeś na myśli. Reaszta to było wypracowanie na temat: "Hebrajczyków osiem a kalwinizm" :)

co nie zmienia faktu, że imię Jezusa Chrystusa nie padło, ani żadna inna sugestia odnośnie Jego Osoby. Więc gdybym był wyjątkowym upierdliwcem, to bym sie mógł czepiać, jak niektórzy, co się czepiaja Ricka Warrena, albo np. w wątku "gdy słuchamy kazania" :P


fantomik pisze:
św.tomek pisze:gdybym był złośliwy to bym zapytal, czy można mówić o różnicy niedzy Nowym i Starym Przymierzem nie wskazując na Chrystusa?

to tak a propos drzazgi którą niektórzy nadgorliwcy znajduja w oku Ricka Warrena :)

Ale ja nie napisałem książki pt. "Życie Świadome Celu" ani też nie jest to nawet rozdział książki tylko krótki post na forum zajmujący się jednym pytaniem dotyczącym dość krótkiego fragmentu Słowa, który zacytowałem. Ale masz rację -- mogłem napisać, że wszystko co Łączy się z Nowym Przymierzem -- czyli i Usprawiedliwienie i Uświęcenie/Wytrwanie jest zasługą Jezusa Chrystusa i tylko Jego (czyli już nie naszą, na co wskazał Jj powyżej), który to jest Głową Nowego Przymierza. Mam nadzieję, że się zrehabilitowałem :)

temat wręcz narzucał zaczęcie od osoby Jezusa - i jasno mówił o tym kontekst fragmentu na który sie powołałeś

zrehabiliujesz się gdy przestaniesz sugerować innnym "błędy", które sam popełniasz

Twoja wypowiedź dowiodła tego o czym mówiłem w tamtych dyskusjach: że mówiąc do chrzescijan nie koniecznie trzeba co chcwila akcentować to, co jest dla chrześcijan oczywistością.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lis 2009, 09:09

św.tomek pisze:[...]zrehabiliujesz się gdy przestaniesz sugerować innnym "błędy", które sam popełniasz

Czy ja jestem Tomku kaznodzieją namaszczonym przez Pana od dbania o Jego Owce? Już prędzej jestem taką małą owieczką, która nie raz bywała głodzona ;) Tym nie mniej widzę, że ostatecznie skupiłeś się na mojej osobie więc pozwolę sobie nie ciagnąć off-topica i dziękuję za merytorykę Twoich postów jak i za upomnienie :)

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 26 lis 2009, 19:30

fantomik pisze:
św.tomek pisze:[...]zrehabiliujesz się gdy przestaniesz sugerować innnym "błędy", które sam popełniasz

Czy ja jestem Tomku kaznodzieją namaszczonym przez Pana od dbania o Jego Owce?


każdy jest powołany do odpowiedzianości za swoje słowa

zwłaszcza w necie - nigdy nie wiesz kto to czyta i jak dalece to na niego wpłynie


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 lis 2009, 11:02

św.tomek pisze:brakowało krwi Baranka Bożego wystarczy przeczytać nastepny rozdział
Co nie zmienia tego ze nastapily ZMIANY podane przez Fantomika!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości