Decyzja czy jest uczynkiem? Wiara kontra uczynki.

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Decyzja czy jest uczynkiem? Wiara kontra uczynki.

Postautor: Lash » 17 lis 2009, 16:50

Czy decydowanie jest uczynkiem?

W trakcie dyskusji ze św Tomkiem jasno stwierdza on, że zbawienie nie jest z uczynków, bowiem decyzja to nie uczynki, z których można się chlubić.

1. Co to jest Uczynek?
2. SJP definiuje uczynek jako –
http://sjp.pwn.pl/lista.php?begin=uczynek
uczynek «to, co się czyni lub uczyniło»
3. Czyli jest to najprościej KAŻDA CZYNNOŚĆ LUDZKA dokonywana lub dokonana.
4. Do tych czynności można zaliczyć zarówno prace fizyczne jak i intelektualne takie jak myślenie czy decydowanie czy zabieganie. To wszystko są akty czynne człowieka.

5. Niektórzy uważają ze Paweł stwierdza ze człowiek nie będzie zbawiony jedynie z uczynków PRAWA, czyli że w Jego znanych wypowiedziach nie chodzi ef 2,9 Rzym 11,5 nie chodzi o wszelakie uczynki, ale tylko o uczynki Prawa.
6. Pytam więc
Czy czynność decyzji była w prawie? Jak najbardziej chyba nawet wersetów nie muszę podawać, bo sami wiecie ze uczynek wymaga prawie zawsze decyzji, to zresztą fortyfikacja wolno-wolowców :) ? św tomek rozumie tak podejście do tronu łaski etc.

7 Paweł mocno wskazuje na wiarę dlaczego?

Bo Paweł kontrastuje wiarę z łaski z uzyskiwaniem łaski poprzez uczynki. Paweł maluje nam obraz – łaska poprzez wiarę daje zbawienie NIE jest tak, że zbawienie jest owocem naszych uczynków ręcznych czy czynności woli czyli decyzji czy wiary /kazus wiary demonów/.
7,1-Wiara jest darem – ef 2,8-9
7,2- wiarę zachowuje Bóg Łuk 22,32
7,3-Wiara jest Owocem Ducha Św. Gal 5:22 ( w polskim przetłumaczono pistis - wiara jako wierność)

Wiara jest ofiarowanym nam przez łaskę darem abyśmy byli zbawieni.

Wiara jest darem...
(7) Bo któż ciebie wyróżnia? Albo co masz, czego nie otrzymałbyś? A jeśli otrzymałeś, czemu się chlubisz, jakobyś nie otrzymał? 1 Kor 4 niektórzy sobie uzurpują ze wiare maja z siebie :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Decyzja czy jest uczynkiem? Wiara kontra uczynki.

Postautor: jj » 17 lis 2009, 17:37

Pan Jezus jest "sprawca [author (KJV)] i dokonczycielem wiary" w nas.
Po "sprawieniu", czyli dokonaniu w nas wiary, nie ma miejsca na decyzje... za pozno.
Taka decyzja musialaby wiec byc podjeta przed "sprawieniem" wiary i faktycznie jest podjeta, ale nie przez nas, co wynika z niemozliwosci szukania Boga, zanim Ten nie wyprzedzi czlowieka swoim "pociagnieciem".

Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. .
Ew. Jana 6:44


(11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga;
(12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.
List do Rzymian 3:11-12


Tak wiec, niezaleznie od tego, czy decyzja jest uczynkiem, czy nie jest, nalezy do Boga suwerennie. ´

(1) Przeto i my, mając około siebie tak wielki obłok świadków, złożywszy z siebie wszelki ciężar i grzech, który nas usidla, biegnijmy wytrwale w wyścigu, który jest przed nami,
(2) patrząc na Jezusa, sprawcę i dokończyciela wiary, który zamiast doznać należytej mu radości, wycierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i usiadł na prawicy tronu Bożego.
List do Hebrajczyków 12:1-2


Podobnie tutaj: "sprawca" [gr. archEgon] (inaugurator, autor) zycia:

I zabiliście Sprawcę życia, którego Bóg wzbudził z martwych, czego my świadkami jesteśmy.
Dzieje Apost. 3:15


... chyba, ze o naszym narodzeniu tez zadecydowalismy sami, co po wyrosnieciu z wieku wiary w bociana, nie wydaje sie zbyt prawdopodobne. :)
Powyzszy fragment mowi poza tym o sprawcy wszelkiego zycia.


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 18 lis 2009, 09:47

Swoje stanowisko opieram na Biblii, a nie na Słowniku Języka Polskiego
dlatego dla mnie ważne jest, jakie jest biblijne znaczenie słowa "uczynek"

Paweł pisze w Ef 2:8-9 oraz w Rz 4:2-3:

Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.

Jeżeli bowiem Abraham został usprawiedliwiony z uczynków, ma powód do chlubienia się, ale nie przed Bogiem. Bo cóż mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i zostało mu to poczytane za sprawiedliwość.
i kawałek dalej:
Temu jednak, który nie wykonuje pracy, a wierzy w Tego, co usprawiedliwia grzesznika, wiarę jego poczytuje się za tytuł do usprawiedliwienia,
(Rz 4:5)

z czego jasno wynika, że uczynek w rozumieniu Pawła to jest podstawa do chlubienia się
zatem coś, z czego nie można się chlubić, nie jest uczynkiem w pawłowym rozumieniu

widać też jasno, że wiara nie jest w pojęciu Pawła wykonywaniem pracy

Z kolei w Gal 2:16 i 3:2 Pawel pisze:

A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia.

Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, czy Ducha otrzymaliście na skutek wypełnienia Prawa za pomocą uczynków, czy też stąd, że daliście posłuch wierze?

tutaj z kolei widać, że dla Pawła uczunki to wypełnianie Prawa, natomiast "danie posłuchu wierze" nie jest dla niego uczynkiem.

W Rz 9:31-32 czytamy:

a Izrael, który zabiegał o Prawo usprawiedliwiające, do celu Prawa nie doszedł. Dlaczego? Ponieważ zabiegał o usprawiedliwienie nie z wiary, lecz - jakby to było możliwe - z uczynków. Potknęli się o kamień obrazy

Znowu widzimy jasno, że wiara wg Pawła nie zalicza się do uczynków. Gdyby byłą ona uczynkiem, to powyższe zdanie byłoby nielogiczne.

i to jest wystarczający dowód na to, że arminainizm nie głosi zbawienia z uczynków

dziękuję za uwagę :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 18 lis 2009, 09:59

św.tomek pisze:
Znowu widzimy jasno, że wiara wg Pawła nie zalicza się do uczynków. Gdyby byłą ona uczynkiem, to powyższe zdanie byłoby nielogiczne.

i to jest wystarczający dowód na to, że arminainizm nie głosi zbawienia z uczynków

no ale tu nie chodzi o wiare, tylko o decyzje jej przyjecia w chwili otrzymania jako niezasluzonego niczym daru.
dziękuję za uwagę :)

Doprawdy, nie ma za co. :mrgreen:


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 18 lis 2009, 10:13

jj pisze:
św.tomek pisze:
Znowu widzimy jasno, że wiara wg Pawła nie zalicza się do uczynków. Gdyby byłą ona uczynkiem, to powyższe zdanie byłoby nielogiczne.

i to jest wystarczający dowód na to, że arminainizm nie głosi zbawienia z uczynków

no ale tu nie chodzi o wiare, tylko o decyzje jej przyjecia w chwili otrzymania jako niezasluzonego niczym daru.


wydaje mi sie, że Lashowi chodzi o to, czy wszystko co opisujemy za pomocą czasownika - jest uczynkiem

przedstawiłem dowód na to, że w języku Pawla nie jest


jj pisze:
dziękuję za uwagę :)

Doprawdy, nie ma za co. :mrgreen:


to wcale nie jest takie oczywiste... :lol:


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 18 lis 2009, 11:05

św.tomek pisze:
wydaje mi sie, że Lashowi chodzi o to, czy wszystko co opisujemy za pomocą czasownika - jest uczynkiem

Lashowi nie chodzi o dowolny czasownik, ani o czasownik od "wierzyc", ale o to, czy decyzja jest uczynkiem, tzn, chodzi mu o konkretny czasownik od "decydowac", "zdecydowac"... chyba.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 lis 2009, 22:37

A czy przypadkiem Wiara nie jest Darem od Boga? Tak samo jak Zbawienie ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 19 lis 2009, 11:10

jj pisze:
św.tomek pisze:
wydaje mi sie, że Lashowi chodzi o to, czy wszystko co opisujemy za pomocą czasownika - jest uczynkiem

Lashowi nie chodzi o dowolny czasownik, ani o czasownik od "wierzyc", ale o to, czy decyzja jest uczynkiem, tzn, chodzi mu o konkretny czasownik od "decydowac", "zdecydowac"... chyba.


chyba nie

w tytule mamy wszak: "Wiara kontra uczynki"


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 19 lis 2009, 11:13

fantomik pisze:A czy przypadkiem Wiara nie jest Darem od Boga? Tak samo jak Zbawienie ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


ale jaki sens maja wówczas wezwania typu:

Uwierz w Pana Jezusa - odpowiedzieli mu - a zbawisz siebie i swój dom.
(Dz 16:31)
albo

Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: Nie bój się, wierz tylko!
(Mr 5:36)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 lis 2009, 12:12

św.tomek pisze:[...]
ale jaki sens maja wówczas wezwania typu:
Uwierz w Pana Jezusa - odpowiedzieli mu - a zbawisz siebie i swój dom.
(Dz 16:31)
albo
Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: Nie bój się, wierz tylko!
(Mr 5:36)

A jaki sens ma mówienie martwemu chłopcu -- "mówię Ci, wstań"? Albo paralitykowi: "weź łoże swoje i wstań"? Albo prorokowanie do wyschniętych kości?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 19 lis 2009, 13:30

fantomik pisze:
św.tomek pisze:[...]
ale jaki sens maja wówczas wezwania typu:
Uwierz w Pana Jezusa - odpowiedzieli mu - a zbawisz siebie i swój dom.
(Dz 16:31)
albo
Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: Nie bój się, wierz tylko!
(Mr 5:36)

A jaki sens ma mówienie martwemu chłopcu -- "mówię Ci, wstań"? Albo paralitykowi: "weź łoże swoje i wstań"? Albo prorokowanie do wyschniętych kości?


Czy odpowiedziałeś może na moje pytanie?
Bo nie zauwazyłem.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 lis 2009, 13:37

św.tomek pisze:[...]Czy odpowiedziałeś może na moje pytanie?
Bo nie zauwazyłem.

Odpowiedziałem, Bracie. Pytałeś się o sens to odpowiedziałem, że ma taki sam sens jak prorokowanie do wyschniętych kości aby ożyły, czy powiedzenie paralitykowi aby wstał i zaczął chodzić, albo powiedzenie martwemu człowiekowi aby wstał i wyszedł z grobu.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 19 lis 2009, 13:50

fantomik pisze:
św.tomek pisze:[...]Czy odpowiedziałeś może na moje pytanie?
Bo nie zauwazyłem.

Odpowiedziałem, Bracie. Pytałeś się o sens to odpowiedziałem, że ma taki sam sens jak prorokowanie do wyschniętych kości aby ożyły, czy powiedzenie paralitykowi aby wstał i zaczął chodzić, albo powiedzenie martwemu człowiekowi aby wstał i wyszedł z grobu.


czyli jaki?

mógłbym się pewnie jakoś domyślić o co Ci chodzi, ale przeciez mozesz napsiać, nie?
pomyłki unikniemy i w ogóle


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 lis 2009, 14:01

św.tomek pisze:[...]czyli jaki?
mógłbym się pewnie jakoś domyślić o co Ci chodzi, ale przeciez mozesz napsiać, nie?
pomyłki unikniemy i w ogóle

Dobra Nowina gdy jest głoszona to podobnie jak w przypadku paralityka, Duch Święty regeneruje, uzdrawia, odbiorcę tych słów i w przypadku paralityka daje mu możliwość wstać, bo już jest zdrowy, a w przypadku grzesznika daje mu możliwość nawrócenia się, bo jego serce już nie jest kamienne i może zobaczyć światło Ewangelii o Chwale Chrystusa.

Dlatego na przykład Paweł do Tymoteusza pisze:
2 Tym. 2:25 (BG)
25. Który by w cichości nauczał tych, którzy się sprzeciwiają, owaby im kiedy Bóg dał pokutę ku uznaniu prawdy,

kto ma się nawrócić (pokutować w przekładzie BG)? Czy nie człowiek? Oczywiście, że człowiek bo to rzecz ludzka, ale to Bóg mu tą pokutę ku uznaniu prawdy może dać i to jest tak naprawdę powodem dla którego nawet bardzo zatwardziałych heretyków mamy w łagodności nauczać (co oczywiście częściej nam wszystkim nie wychodzi niż wychodzi).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 30 lis 2009, 09:54

Lash pisze:Czy decydowanie jest uczynkiem?

tak i może być uczynkiem wiary tak jak to było np w przypadku Abrahama

Rdz 12:1 Bw "I rzekł Pan do Abrama: Wyjdź z ziemi swojej i od rodziny swojej, i z domu ojca swego do ziemi, którą ci wskażę."

Czy Abraham mógł pozostać w Uhr i zlekceważyć Boży głos ?
mógł ale tego nie zrobił chwyciwszy sie bozej obietnicy

(2) A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem. (3) I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.

Czy obietnica by sie wypełniła gdyby pozostał w swej ziemi - NIE !!!
Min bez takich uczynków wiara człowieka jest martwa i o tym pisał min Jakub

Jk 2:17 Bw "Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie."

Jk 2:26 Bw "Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa."


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości