Historia Naamana a sakramenty.

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
staroluteranin
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2009, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Historia Naamana a sakramenty.

Postautor: staroluteranin » 13 kwie 2009, 09:46

Naaman jednak rozgniewał się i odszedł, mówiąc: Myślałem, że on wyjdzie do mnie, że się przedstawi osobiście, że będzie wzywał imienia Jahwe, swojego Boga, że dotknie własnymi rękami moich ran i uwolni mnie od trądu.(12) Czyż rzeki Damaszku, Abana i Parpar, nie są potężniejsze niż wszystkie wody Izraela? Czyż ja nie mogłem obmyć się w nich i stać się czystym? Potem odwróciwszy się, odszedł bardzo zagniewany.

Naamanowi wydawało się to dziwne i niedorzeczne, aby trąd leczyć obmyciem się w wodzie. Inaczej to sobie przecież wyobrażał. A jednak posłuszeństwo słowom proroka dało efekt: Naaman został uleczony. Za Naamanem jest wielu tych, którzy są bardziej duchowi niż Duch Święty. Wielu uważa, że materialne przedmioty nie mają nic wspólnego ze zbawieniem. Oburzają się na Boga, bo przecież oni wiedzą lepiej.

A jednak Bóg chciał, aby zarówno chrzest jak i wieczerza Pańska - rzeczywistości, które udzielają nam Bożego życia były powiązane ściśle z materią. Jest to znak, że chrzścijaństwo ma nie być gnostyczne, tylko spiritualne, ale także obejmujące materię, nasze ciała, które zostaną przemienione przez zmartwychwstanie.

Dz 22:16 Br „Dlaczego więc jeszcze się ociągasz? Wstań zaraz, przyjmij chrzest, by uwolnić się z twoich grzechów wzywając Jego imienia!”

1Kor 10:16 Br „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?”

Woda, chleb i wino są symbolami. Symbol jednak nie istnieje bez rzeczywistości, która za nim stoi.

Tym, którzy uważają, że do zbawienia wystarczy tylko "wezwanie imienia Pana" należy odpowiedzieć podobnie jak słudzy Naamana:

nasz ojcze! Czyż nie posłuchałbyś proroka, gdyby kazał ci uczynić coś trudnego? O ileż chętniej powinieneś go posłuchać, kiedy ci mówi: Obmyj się, a będziesz czysty? (2 Krl 5:13).

Teza, jakoby były to ludzkie uczynki nie mieści się w terminologii Pisma, które przez uczynki rozumie uczynki Prawa i moralności. Sakramenty zostały "wymyślone" przez Jezusa i są uczynkami Boga.


"Jeśli do spowiedzi napominam, to nie czynię nic innego niż napominam by być chrześcijaninem". (dr Marcin Luter)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 kwie 2009, 18:42

No ba. Łotr na krzyżu także potrzebował czegoś więcej...
A jednak nie potrzebował -- gdyż on jadł ten Chleb, który zstąpił z Nieba. I za niego został ów Chleb złamany, a Wino rozlane... aż do ostatniej kropli krwi. Jedyny Baranek paschalny rzekł: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to? (Jn 11:25-26; BT). Myślę, że ważniejsza od tejże dyskusji jest osobista odpowiedź na postawione pytanie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
staroluteranin
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2009, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: staroluteranin » 13 kwie 2009, 20:17

Oczywiście, że nie potrzebował ani chrztu ani wieczerzy, skoro żywy Chrystus skropił go (może nawet dosłownie) swoją krwią.

Wykazałeś pięknie, że kompletnie nie rozumiesz co to jest chrzest i wieczerza oraz po co je ustalono.

Twój ulubiony Paweł pisze dużo o wspominaniu śmierci Jezusa i o śmierci i zmartwychwstaniu poprzez chrzest...ale to chyba Ci umknęło.

Zauważ, że łotr nie powiedział: przyjmuję Jezusa jako Pana i Zbawcę. Ergo-nie jest zbawiony. Do tego prowadzi Twoja wybiórcza i przepraszam za słowo=prymitywna teologia.

Bóg związał swoje zbawienie z sakramentami, ale nie związał sobie nimi rąk.

To, że jest poduszka powietrzna to nie znaczy, że nie trzeba zakładać pasów, gdyż to one są co do zasady aby chronić życie.


"Jeśli do spowiedzi napominam, to nie czynię nic innego niż napominam by być chrześcijaninem". (dr Marcin Luter)
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 13 kwie 2009, 21:28

staroluteranin pisze:Zauważ, że łotr nie powiedział: przyjmuję Jezusa jako Pana i Zbawcę. Ergo-nie jest zbawiony. Do tego prowadzi Twoja wybiórcza i przepraszam za słowo=prymitywna teologia.

tylko nie mów, że tobie też będziemy musieli tłumaczyć nasze podejście do słynnego, smokowego "kłapania"?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 13 kwie 2009, 21:43

staroluteranin pisze:Bóg związał swoje zbawienie z sakramentami, ale nie związał sobie nimi rąk.

Zbawienie przede wszystkim Bóg uzależnił od wiary, bez której sakramenty, choćby wykonywane w ogromnych ilościach, są jałowe i nic nie warte... Dlatego powyższe stwierdzenie, uważam, że mija się z prawdą, gdyż uczestniczenie w sakramentach jedynie wtedy ma sens, gdy jest powiązane z wiarą i posłuszeństwem względem przykazań Bożych.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 kwie 2009, 23:55

staroluteranin pisze:[...]Zauważ, że łotr nie powiedział: przyjmuję Jezusa jako Pana i Zbawcę.

Jakbyś choć troszkę się wysilił i poczytał moje wypowiedzi na forum to byś nie rzucał tak nietrafionymi argumentami. Więc jeśli dalej chcesz rozmawiać sam z sobą to się nie krępuj.

Pozdrawiam sympatycznie,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
staroluteranin
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2009, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: staroluteranin » 14 kwie 2009, 08:43

Axanno-zgadzam się w zupełności z Twoją wypowiedzią.


"Jeśli do spowiedzi napominam, to nie czynię nic innego niż napominam by być chrześcijaninem". (dr Marcin Luter)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 14 kwie 2009, 19:05

cieszę się :->



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości