Arminianizm w ewangelikalizmie

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 18 maja 2016, 07:11

W zeszłym tygodniu ukazał się mój artykuł nt. arminianizmu w ewangelikalizmie.

https://www.academia.edu/25294832/Nieog ... 1_s._37-57

Zachęcam do lektury!


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Zbyszekg4 » 18 maja 2016, 08:22

Chciałem pobrać tekst, ale jakieś dziwne operacje trzeba robić...
Możesz mi to przesłać mailem na pocztę? [podam adres na PW]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Zbyszekg4 » 18 maja 2016, 08:27

Jednak się udało pobrać. Dzięki :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 18 maja 2016, 22:31

Widać, że jesteś zafascynowany arminianizmem


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 18 maja 2016, 22:59

Arminianizm należy do moich naukowych zainteresowań. Wiąże się to z osobistą historią. W każdym razie jestem arminianinem, co zdradza już mój nick :)


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Dragonar » 19 maja 2016, 01:05

Arminianin pisze:Arminianizm należy do moich naukowych zainteresowań. Wiąże się to z osobistą historią. W każdym razie jestem arminianinem, co zdradza już mój nick :)

Ciekawe. Praca wygląda profesjonalnie. Publikujesz w ramach jednej z polskich uczelni ewangelikalnych? :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Oberyn. » 19 maja 2016, 04:01

polk pisze:Widać, że jesteś zafascynowany arminianizmem


Brzmi jak oskarżenie :sweet:


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 19 maja 2016, 11:39

Dragonar pisze:Ciekawe. Praca wygląda profesjonalnie. Publikujesz w ramach jednej z polskich uczelni ewangelikalnych? :)


Tak, to, co tu wrzuciłem jest artykułem naukowym, spełniającym wymogi, jakie stawia się autorom chcącym publikować swoje opracowania w recenzowanych i punktowanych czasopismach naukowych.
Rocznik Teologiczny jest czasopismem wydawanym przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, czyli przez tzw. ChAT.
Jednak jestem związany przede wszystkim ze środowiskiem teologów UMK w Toruniu. Tam studiuję.

Pozdr
DD


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Czekoladowy » 19 maja 2016, 13:24

Jednak jestem związany przede wszystkim ze środowiskiem teologów UMK w Toruniu. Tam studiuję.

Możesz powiedzieć coś więcej nt. studiów teologicznych na UMK w Toruniu? Myślałem że to na wskroś katolickie środowisko.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 19 maja 2016, 16:42

Czekoladowy pisze:Możesz powiedzieć coś więcej nt. studiów teologicznych na UMK w Toruniu? Myślałem że to na wskroś katolickie środowisko.


Tak to prawda. Wydział Teologiczny UMK jest katolicki. Mimo to, poszedłem tam studiować jako protestant. Teraz kontynuuję przygodę z teologią na tej samej uczelni i nie żałuję wyboru :)


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 19 maja 2016, 22:29

Oberyn. pisze:
polk pisze:Widać, że jesteś zafascynowany arminianizmem


Brzmi jak oskarżenie :sweet:


Nie :)
Cieszę się, że ktoś podejmuje temat arminianizmu. W Polsce jakoś mało o nim słychać.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Dragonar » 19 maja 2016, 23:04

Arminianin pisze:Tak to prawda. Wydział Teologiczny UMK jest katolicki. Mimo to, poszedłem tam studiować jako protestant. Teraz kontynuuję przygodę z teologią na tej samej uczelni i nie żałuję wyboru :)

Jakim cudem? Jeśli teologia na UMK jest teologią katolicką, to bazuje na zupełnie innych założeniach, m.in. na postrzeganiu Tradycji jako źródła objawienia Bożego. Jak można się tam odnaleźć, gdy jest się protestantem? Czy nie musisz się w kółko uczyć prawa kanonicznego oraz liturgiki?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Samolub » 20 maja 2016, 05:37

Egzamin z herezjii, to tak jakby egzamin z Biblii Diabeł oceniał =D

Wogole da się zdac katolicką teologię bez posluszenstwa Papieżowi ?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 20 maja 2016, 08:39

Panowie Dragonar i Samolub... po 1. przypominam, że wpis dotyczy arminianizmu w ewangelikalizmie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, jakie macie refleksje po lekturze mojego artykułu :)

Po 2. Nie obraźcie się, ale żyjecie mrzonkami i uprzedzeniami jeśli chodzi o wasze pojęcie o teologii katolickiej. Katolicy nie wierzą, że Tradycja jest źródłem Objawienia. Sobór Watykański II wyraźnie mówi, że Pismo i Tradycja są dwoma "nośnikami Objawienia". Jeśli pytasz o mój program studiów to jest on dostępny na stronie Wydziału (teologia.umk.pl). Z tego, co pamiętam, prawo kanoniczne miałem wykładane przez trzy semestry (prawo kanoniczne i kościelne prawo małżeńskie), liturgikę przez trzy semestry (liturgika fundamentalna; liturgika szczegółowa: teologia roku liturgicznego; liturgia Eucharystii; sakramenty i sakramentalia). Jeśli porównać to do liczby wykładanych przedmiotów z biblistyki, to wychodzi, że najwięcej miałem wykładów z Pisma Świętego. Nie będę tu pisał wszystkich przedmiotów biblijnych bo nie chcę przedłużać :P Tak więc nie musiałem się w kółko uczyć prawa kanonicznego i liturgiki :D a teraz już w ogóle mi takie przedmioty odpadają bo jestem na doktoracie i mam wąską specjalizację (sekcja teologii systematycznej).

Po 3. Nazywanie księdza katolickiego diabłem to, wybacz Samolubny, nie jest przejaw miłości Chrystusowej. Nie będę tu nawet wdawał się w dyskusję, postawa niedojrzała i tyle.

Po 4. Jak można się odnaleźć na teologii katolickiej? Trzeba wybierać to, co dobre i odrzucać to, co złe.

Ale podyskutujmy o moim artykule, czekam na wasze opinie, refleksje, pytania itp. :)

Pozdr
D.

PS Nie musiałem być podległy i posłuszny papieżowi, żeby skończyć teologię na UMK :P


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Dragonar » 20 maja 2016, 14:44

Arminianin pisze:Panowie Dragonar i Samolub... po 1. przypominam, że wpis dotyczy arminianizmu w ewangelikalizmie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, jakie macie refleksje po lekturze mojego artykułu :)

Jestem tego świadomy - po prostu nietypowe jest dla protestantów studiowanie katolickiej teologii w ramach uniwersytetu, dlatego zaciekawiła mnie ta kwestia. ;)

Arminianin pisze:Po 2. Nie obraźcie się, ale żyjecie mrzonkami i uprzedzeniami jeśli chodzi o wasze pojęcie o teologii katolickiej.

Z całym szacunkiem, jednak myślę, że mnie to nie dotyczy. W moim rozumieniu katolicyzmu bazuję na dokumentach Soborów Powszechnych, Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz pismach teologów katolickich.

Arminianin pisze:Katolicy nie wierzą, że Tradycja jest źródłem Objawienia. Sobór Watykański II wyraźnie mówi, że Pismo i Tradycja są dwoma "nośnikami Objawienia".

Wiem oczywiście, że według konstytucji dogmatycznej Dei Verbum źródłem Objawienia jest Bóg - jest to źródło w sensie pochodzenia czy genezy - tymczasem Pismo i Tradycja są nośnikami tego Objawienia oraz strumieniami, przez które ono do nas dociera:

Tradycja święta zatem i Pismo święte ściśle się ze sobą łączą i komunikują. Obydwoje bowiem, wypływając z tego samego źródła Bożego, zrastają się jakoś w jedno i zdążają do tego samego celu. Albowiem Pismo św. jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie, a święta Tradycja, słowo Boże, przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom, przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem prawdy, wiecznie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali. Stąd to Kościół osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte. Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważania przyjmować i mieć w poszanowaniu. (źródło: LINK)

Użyłem słowa źródło w sensie poznawczym, tak jak używają go historycy - Pismo i Tradycja są źródłami w tym sensie, że chrześcijanie mogą z nich zaczerpnąć informacji na temat Objawienia Bożego. Mogę natomiast przeprosić za dwuznaczność użytego przeze mnie terminu źródło.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości