Luteranie a chrzest

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
sarks
wyznanie: Inne protestanckie
Kontaktowanie:

Re: Luteranie a chrzest

Postautor: sarks » 29 lis 2015, 15:39

Oberyn. pisze:W Małym Katechizmie Luter pisze, że chrzest daje odpuszczenie grzechów i wybawia od śmierci tych, którzy wierzą w to, co mówi Słowo Boże. Chrzcąc dzieci przeczy swoim słowom.

Podejrzewam ze luteranie opierają przekonanie słuszności chrztu dzieci nie na listach Pawła tak jak my ale ma listach Piotra. W I Piotra r.3 wer. 21 - chrzest jako prośba rodziców ( w naszym przypadku) o dobre sumienie dla swoich dzieci w imieniu Jezusa; ja to rozumiem bardziej jak coś takiego co w moim kościele nazywa się błogosławieństwem dzieci. To znaczy prosimy u Boga siły i mądrości w trudzie wychowania dziecka na chrześcijanina. I z ufnością wierzymy w działanie Boga w sercu dziecka, te ziarenko dobrego sumienia zasadzone Bogiem w sakramencie chrztu będzie z czasem kiełkować i wyrośnie w owoc świadomego nawrócenia przy tym że rodzice czy to chrzestni w akcie chrztu obiecują to ziarenko "podlewać" odpowiednim nauczaniem dziecka.

William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
Awatar użytkownika
Kamil M.
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 29 lis 2015, 16:09

Hm, czemu nie na listach Pawła? Przecież to u niego chrzest odpowiada obrzezaniu i to on zwraca się w listach do dzieci jako do części Kościoła.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Pawelau
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Pawelau » 25 lip 2016, 09:45

Nie brońcie dzieciom przychodzić do mnie itp. Niewątpliwie w Biblii mamy chrzty dorosłych opisane, ale już pierwsze lata Kościoła pokazują nam iż od pewnego momentu zaczęto rodzić się chrześcijanami - jak to ujmują niektórzy ojcowie apostolscy, tak więc zaczęto dosyć szybko chrzcić dzieci. Obecnie chrześcijaństwo gdyby nawracało Arabię Saudyjską to normalnym byłoby chrzczenie dorosłych, a tak Kościół ewoluuje i włącza od małego w swą strukturę. Szerzej i mądrzej niż ja:

http://www.luteranie.pl/w_co_wierzymy/c ... wiety.html

Awatar użytkownika
fantomik
wyznanie: Inne ewangeliczne
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 wrz 2016, 20:08

Z tego co pamiętam Luter nie wykluczał możliwości posiadania wiary przez dzieci (nawet niemowlęta). Wszak gdy Elżbieta usłuszała dobrą nowinę od Marii dziecko w jej łonie z radości się poruszyło, a sama Elżbieta została napełnione Duchem Świętym.

Inną sprawą jest to, że rozumienie czym są sakramenty wg Pisma Świętego przez Lutra nie było taką prostą sprawą po setkach lat wynaturzeń w KRK (wszak mieli wtedy chyba ponad 12 sakramentów w KRK). Luter nie był systematycznym teologiem, był przedewszystkim pragmatystą. Z tego co pamiętam odnośnie rozumienia sakramentu wieczerzy Pańskiej, gdy Jan Kalwin przedstawił rozumienie wskazujące na to, że sakrament jest znakiem i pieczęcią (a nie magicznym obrzędem działającym "samemu przez się") to sam Luter był z tego tłumaczenia zadowolony (czym też niezwykle Jana Kalwina podbudował). Po śmierci Lutra luterański kościół niestety zrobił mały "krok w tył" od stanowiska Marcina, a przynajmniej takie wrażenie można odnieść.

Niemniej mimo pewnych niedopowiedzeń czy wprowadzenia przez Luteran pragmatycznej tradycji konfirmacji (podobnie pragmatyczną tradycją dla wiely zborów ewangelickich jest nie zachęcanie/nie udzielanie sakramentu Wieczerzy osobom nie ochrzczonym na "chrzest wiary") nie jest argumentem przeciwko chrztom dzieci. Jedną z wielu ran jakie zadał dyspensacjonalizm chrześcijaństwu jest zerwanie z rozumieniem kontynuacji obu Testamentów (czy też raczej rozumieniem dopełnienia ST przez NT), a kontynuacja ta przede wszystkim świadczy o tym, że Bóg nie kocha dzisiaj mniej dzieci osób wierzących niż to było przed przyjściem Chrystusa na świat.

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)

"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Soteriologia”