TULIP

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

TULIP

Postautor: Puritan » 09 lut 2009, 22:57

Gdyby ktoś chciał podyskutować o pięciu punktach kalwinizmu to polecam najpierw przeczytać broszurę na ten temat: http://purytanin.wordpress.com/category/kalwinizm/
a następnie serdecznie zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami (uzasadnionymi biblijnie) na ten temat.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
mercy_
Posty: 156
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mercy_ » 26 lip 2009, 15:47

TULIP był dobry, jak powszechna była wiara, że to od księdza zależy, czy ktoś będzie zbawiony czy nie.[predestynacja-wybór przez Boga dawał otuche]
Był dobry, jak mówiono, że człowiek jest na tyle dobry, że sam po części może zmazać swoje grzechy [totalna deprawacja ukazywała konieczność przede wszystkim łaski Chrystusa].
Odnośnie ograniczonego odkupienia, to w Kościele jeszcze daleko przed reformacją były różne polemiki. Ja to rozumiem tak: Chrystus umarł za wszystkich [potencjalnie] a za wybranych skutecznie i realnie.
Odnośnie nieodpartej łaski to ja osobiście uważam, że Bóg nie zmienia nagle człowieka, który chce "a" aby chciał "b" lecz nagina, nachyla, nawet boską przemocą wolę ludzką i wtedy człowiekowi ławo zmienić chęc "a" na chęc na "b".
Odnośnie wytrwania świętych mam takie zdanie jak Augustyn: część prawdziwie zbawionych odpadnie, częśc zaś, dzięki dokopaniu się głęboko w poszukiwaniu fundamentu [czyli przez mocne uchwycenie Chrystusa przez wiarę] będzie zachowana na wieki.

TULIP to tylko jeden z systemów teologicznych, który w danych czasach był refleksją Kościoła nad Pismem i doświadczeniem swojej wiary. Zresztą ksiąg wyznaniowych dla kościołów reformowanych jest ponad 60 i nie ma jednego narzuconego systemu doktrynalnego dla wszystkich, którzy w jakimś stopniu podejmują dziedzictwo Kalwina. Kalwin nie był nieomylny ani bezbłędny. Podobnie jego następcy-podobnie też i my. Prawda nie jest w TULIP-ie, ale w Jezusie, który nas wybrał, a nie my jego, jednak który czeka na naszą decyzję. Który przychodzi nam z pomoca z łaską uprzedzającą, bo nawet do uwierzenia potrzebna nam łaska. Który umarł za wszystkich a skutecznie Jego ofiarę zyskują wierzący. Który zniewala nas swą miłością i potrafi zachować na wieki zbawionymi.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2009, 20:39

mercy_ pisze:[...]który chce "a" aby chciał "b"

Np. takiego Saula z Tarsu, który raz pała chęcią mordu, a następnie pisze do tych samych ludzi "umiłowani" ;) Fakt jest, że nowe serce sprawić człowiekowi może tylko Bóg, a czym tak naprawdę jest określenie "serce" w ST to można sobie poszukać -- i jestem przekonany, że dla większości ludzi ta definicja jest troszkę rozbieżna z ich własną (taki wpływ kulturowy zapewne).

PS. Podaj jeszcze namiary na owy cytat Augustyna, gdyż inaczej ciężko jest sprawdzić poprawność cytowanych źródeł oraz historyczny moment w którym Augustyn owe zdanie napisał/wypowiedział -- jak każdy czytający Augustyna wie, nie od razu miał on takie poznanie jak prezentuje w późniejszych swoich dziełach.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
mercy_
Posty: 156
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mercy_ » 27 lip 2009, 09:20

Bodajże w Dar wytrwania (De dono perseverantiae) to opisuje Augustyn, ale jeszcze poszperam.
Poza tym wynika to z Pisma, które ukazuje nam zbawionych, którzy odpadli.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 sie 2009, 15:49



Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 sie 2009, 15:52

z shoutboxa:

Rosa pisze:Puritanie,ale czy tylko ludzie wybrani przez Boga będą zbawieni?Czy to jest z góry wiadomo kto uwierzy w Chrystusa?Czy Bóg wiedział wszystko przed stworzeniem świata,co się wydarzy?Jeśli tak,to po co stworzył anioła który upadł i stał się szatanem?Dlaczego nadal pozwala mu istnieć skoro on zwodzi ludzi?No i po co Bóg ludzi stworzył jeśli wiedział że zgrzeszą i będzie musiał posłać Swojego Syna?

Puritanie,ale czy tylko ludzie wybrani przez Boga będą zbawieni?

Tak:
"Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam". (Jana 15:16)
Czy to jest z góry wiadomo kto uwierzy w Chrystusa?

Dla Boga - tak. Dla nas - nie.

"Piotr, apostoł Jezusa Chrystusa, do wychodźców rozproszonych po Poncie, Galacji, Kappadocji, Azji i Bitynii, wybranych Według powziętego z góry postanowienia Boga, Ojca, poświęconych przez Ducha ku posłuszeństwu i pokropieniu krwią Jezusa Chrystusa: Łaska i pokój niech się wam rozmnożą" (1 Piotra 1:1-2)
Czy Bóg wiedział wszystko przed stworzeniem świata,co się wydarzy?

W to nie wątpią żadni chrześcijanie - nawet ci, którzy nie wierzą w predestynację.
Jeśli tak,to po co stworzył anioła który upadł i stał się szatanem?

Zastanów się, czy naprawdę jest możliwe, że Bóg nie mógłby zgasić Lucyfera jednym podmuchem? A jednak pozwala mu działać aby wyrządzał więcej zła.
Skąd mogłabyś wiedzieć jak wielki jest Bóg, gdyby nie zademonstrował tego, że każe zło i zbawia nas od zła?
No i po co Bóg ludzi stworzył jeśli wiedział że zgrzeszą i będzie musiał posłać Swojego Syna

Biblia mówi, że Bóg jednych stworzył jako naczynia aby okazać Swój gniew przeciwko wszelkiej nieprawości, natomiast drugich stworzył jako naczynia dla okazania Jego miłosierdzia:

18. Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce, przywodzi do zatwardziałości.
19. A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli?
20. O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił?
21. Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?
22. A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę,
23. A uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale (Rzym. 9:18-23)

Musimy zrozumieć jedną rzecz: liczy się tylko to żeby Boża chwała była prawdziwie chwalebna. Człowiek nie został stworzony dla człowieka, ale dla Boga.
Dla myślących humanistycznie jest to koszmar, dla Szatana również - i dlatego nie mogą być zbawieni.
Ale dla tych, którzy kochają Boga i się Mu podporządkowują - On daje nawet Swojego Syna.
Bóg wydał Swojego Syna z tego powodu: aby ukazać jak straszny jest grzech w Jego oczach oraz jak bardzo nas kocha.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 11 sie 2009, 16:57

Puritan pisze:Ograniczone Zadośćuczynienie
http://purytanin.wordpres...kamienne-serce/


To według mnie jedna z największych herezji kalwińskich, która mówi, że Jezus nie umarł na krzyżu za wszystkich a jedynie za niektórych!


Biblia twierdzi inaczej:

2Kor.5:14
" Bo miłość Chrystusowa ogarnia nas, którzy doszliśmy do tego przekonania, że jeden za wszystkich umarł; a zatem wszyscy umarli"

Heb.2:9
"widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego."

Rz.5:18
" A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi."

1J.2:1-2
"Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.
On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata. "

1Tym.2:6.
"który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie."




Według kalwińskiej koncepcji, golgota, nie jest pokonaniem grzechu ale częściowym zwycięstwem.
Tak niestety trzeba rozumieć ja, gdy patrzymy na obraz Boga prezentowany przez kalwińska doktrynę.


Krew Jezusa nie zmywa wszelkiego grzechu ale wybrane.
Kalwińska doktryna, umniejsza roli krzyża i krwi Pana.
I takie są fakty.


Miłosierny i Sprawiedliwy Bóg Abrahama, Izaaka, Jakuba, ten, który zesłał swojego Syna by zbawić ludzi, jest przedstawiony w sposób karykaturalny,
Bóg Zbawia-Jeshua, to nie- Bóg zbawia częściowo.
Sędzia sprawiedliwy, który sadzi uczynki i słowa, to nie cyniczny reżyser i główny bohater sztuki, którą sam odgrywa bezwolnymi kukłami!


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 sie 2009, 18:07

Norbi pisze:Puritan napisał/a:

Ograniczone Zadośćuczynienie

To według mnie jedna z największych herezji kalwińskich, która mówi, że Jezus nie umarł na krzyżu za wszystkich a jedynie za niektórych!

Możesz się nie zgadzać z doktryną, że Chrystus umarł tylko za wybranych, ale nazywanie tego herezją kwalifikuje cię jako osobę niespełna rozumu.

Upamiętaj się, to może kiedyś podyskutujemy na ten temat, ale z krzykaczem jakim się teraz okazujesz dyskutować nie zamierzam.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 11 sie 2009, 18:25

Puritan pisze:Możesz się nie zgadzać z doktryną, że Chrystus umarł tylko za wybranych, ale nazywanie tego herezją kwalifikuje cię jako osobę niespełna rozumu.

O, Puritan jestes przynajmniej oryginalny :lol: Jeszcze bym się z chęcią dowiedział co wywołało u Ciebie taką tezę :lol:


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 12 sie 2009, 00:06

Hebr. 2:9
9. Widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 12 sie 2009, 08:51

Puritan pisze:Możesz się nie zgadzać z doktryną, że Chrystus umarł tylko za wybranych, ale nazywanie tego herezją kwalifikuje cię jako osobę niespełna rozumu.

wszystko co nie wypływa z prawdy Słowa Bozego jest herezją, ludzką basnią, czczym urojeniem.
Mówienie ze Chrystus umarł tylko za wybranych jest nauką demonów mająca swe korzenie w samym środku piekła.
Mówienie ze Chrystus umarł tylko za tych których wczesniej wybrał jest demoniczną nauką mająca na celu odwiesć ludzi od Chrystusa


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 12 sie 2009, 08:59

Puritan pisze:Upamiętaj się, to może kiedyś podyskutujemy na ten temat, ale z krzykaczem jakim się teraz okazujesz dyskutować nie zamierzam.

a kto krzyczy duchowy karle :eek:
Norbi nadepnął na czuły punkcik i trzeba w beret przyłożyć jak naszybciej ?
taka Twoja metoda? Za cienki na merytoryczną dyskusję jesteś? Tylko walisz epitety nie pierwszy raz zresztą!


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 12 sie 2009, 09:07

markulus pisze:Za cienki na merytoryczną dyskusję jesteś?

Nie, nie jestem cienki w tym temacie. Jestem tylko posłuszny Pismu, które mówi:
Mat. 7:6
"Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie pereł swoich przed wieprze, by ich snadź nie podeptały nogami swymi i obróciwszy się, nie rozszarpały was".


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 sie 2009, 09:43

markulus pisze:
Puritan pisze:Możesz się nie zgadzać z doktryną, że Chrystus umarł tylko za wybranych, ale nazywanie tego herezją kwalifikuje cię jako osobę niespełna rozumu.

wszystko co nie wypływa z prawdy Słowa Bozego jest herezją, ludzką basnią, czczym urojeniem.
Mówienie ze Chrystus umarł tylko za wybranych jest nauką demonów mająca swe korzenie w samym środku piekła.
Mówienie ze Chrystus umarł tylko za tych których wczesniej wybrał jest demoniczną nauką mająca na celu odwiesć ludzi od Chrystusa


Ej spokojnie spokonie.
Jest tylko kilka wersetów które mówia o smieri za wszystkich i mnóstwo o smierci za kosicoł czy wybranych...
Te wersety które mówią o smierci za wszystkich można zrozumieć tak jak sporo tekstów o wszystkich sie rozumie...

Ide o ZAKŁAD 100% że ty sam nie rozumiesz zdania - (6) I różne są sposoby działania, lecz ten sam Bóg, który sprawia wszystko we wszystkich. . - jako tego że chodzi dosłownie że WSZYSTKO we wszystkich - jako każdy uczynek w każdym człowieku w 100%!

Oczywiście mozna ogłosić że kto nie wierzy Ze tylko tak mozna to rozumieć tten tekst to głosi nauke demonów - ale cóż ..... czy byłoby to rozsądne?

Wiele tekstów przmawia tylko za kościołem

Problemem jest to ze ludzie WIERZĄ SWOJEJ LOGICE a nie Pismu.
I tam mamy

- nieograniczone odkupienie - kilka werstów o tym mówi ale niektórzy je ograniczaja LOGIKA
- Predestynacje - kilka werstów o tym mów ale inni GŁosza Wolna wole BO OGRANICZAJĄ BOGA SWOJA LOGIKA

A ci którzy słuchaja Słowa wiedzą że Pan mówi i poucza i w pokorze się ucza a nie krzycza odrazu o demonach .. :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 12 sie 2009, 10:45

Lash pisze:A ci którzy słuchaja Słowa wiedzą że Pan mówi i poucza i w pokorze się ucza a nie krzycza odrazu o demonach .. :-/

Ja cię Lashu bardzo zachęcam nie dyskutować z takimi krzykaczami, bo tylko pożywkę będą mieli.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości