Kalwinizm kaput - czyli Bog niszczy kolejna herezje

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Psrus
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 01 paź 2014, 20:15

Ten fragment nie odwołuje się do przedwiedzy.
Zajrzyj do poprzedniego postu, bo go zedytowałem a ty prawdopodobnie tego nie widziałeś.

Awatar użytkownika
Dragonar
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 01 paź 2014, 20:19

Gdy tylko znajdę czas, przeczytam i przeanalizuję tekst wraz z argumentacją. Jednakże, powoływanie się na autorytet Orygenesa może być zgubne - był on obrońcą wielu herezji, m.in preegzystencji dusz oraz apokatastazy. Najbardziej niebiblijnym wyrażeniem to pisarza wczesnochrześcijańskiego było najprawdopodobniej: "Syn został stworzony przez Ojca.". W związku z tym, oczywistym staje się fakt, iż negował on bóstwo Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2014, 20:21 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.

Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Nick
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 paź 2014, 20:20

Dokładnie :D
Potwierdza determinizm (bożą ingerencję w ludzką wolę) .
Paweł nawiązuje do dziejów Izraela w czasach ST, tłumaczy co było przyczyną, że postępowali tak, a nie inaczej.

Nick
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 paź 2014, 20:23

Dragonar pisze:Najbardziej niebiblijnym wyrażeniem pisarza wczesnochrześcijańskiego było najprawdopodobniej: "Syn został stworzony przez Ojca.". W związku z tym, oczywistym staje się fakt, iż negował on bóstwo Chrystusa.

To wydaje się być mocnym argumentem aby autorka wątku uznała Orygenesa za heretyka.

Awatar użytkownika
Psrus
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 01 paź 2014, 20:27

Nick pisze:Dokładnie :D
Potwierdza determinizm (bożą ingerencję w ludzką wolę) .
Paweł nawiązuje do dziejów Izraela w czasach ST, tłumaczy co było przyczyną, że postępowali tak, a nie inaczej.

A wierz sobie w co chcesz, nic mnie to nie interesuje. Nawet w to, że cały świat jest zaaranżowanym bożym teatrzykiem na podstawie jednego wersetu, którego treść już nie jest jednoznaczna w Mateusza czy Dziejach, a którego twoja interpretacja jest sprzeczna z resztą Biblii. Albo że można się rozwieść i poślubić inną. Wierz sobie w co chcesz. Orygenes był heretykiem, Augustyn był gnostykiem, a Kalwin zabił innego człowieka za wiarę - czy to słowem, czy czynem, nie ma znaczenia. Możemy się tak przerzucać ale niewielkie ma to znaczenie.

Nick
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 paź 2014, 20:31

pozytywista pisze:Moją interpretację już czytałeś. Zresztą Mateusz i Łukasz w Dziejach również cytują ten fragment, i obu podaje że to ludzie "oczy swe przymrużyli". Po prostu Bóg odpowiedział na ich zatwardzenie, zatwardzając ich jeszcze bardziej, tak samo jak z faraonem.

Twoja interpretacja jest błędna. Jest napisane jasno, że "Dał im Bóg ducha odurzenia; takie oczy, by nie mogli widzieć, i takie uszy, by nie mogli słyszeć aż po dzień dzisiejszy."

Tam nie ma nic o tym, że w odpowiedzi na ich zatwardzenie zatwardził ich bardziej. Dodajesz treści, których nie ma .
A Faraon szczerze pokutował - jest napisane, po czym Bóg zatwardził jego serce- też jest napisane. Paweł nawiązuje do tego w Rzymian 9 również tłumacząc jaki był cel.

Nick
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 paź 2014, 20:33

pozytywista pisze:A wierz sobie w co chcesz, nic mnie to nie interesuje.

To pozostań w swej ignorancji i nie zabieraj mi więcej czasu.
Baj.

Małgorzata
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 paź 2014, 21:47

Nie powiem, ze jestem zwolenniczką tzw. wolnej woli, niewolnej czy w ogóle opowiadam sie za nią, ale kiedyś ktoś zadał pytanie, które skłoniło mnie do głębokiego zastanowienia i nieszastania bezmyślnie wnioskami.
Otóż jeżeli Bóg w swojej przedwiedzy wiedział, kto z ludzi go nie wybierze, to czy stwarzając ich mimo wszystko, nie skazał na potępienie? Czy tu nie można dostrzec wybrania i odrzucenia? Czyli człowiek ma tylko wrażenie, ze ma wybór.

Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 paź 2014, 22:36

Przedwiedza nie jest żadnym argumentem który by miał znaczenie.

O niej dyskusja jest tu:

http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=3567

Słowem argumenty nie kalwinistów nie mają głębszego sensu.

(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Ariela
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 02 paź 2014, 01:05

Powiem tak, nie chce mi sie pisac. Nie ma sensu rozmawiac z heretykami. Jezeli ktos z was pokwapi sie i zlapie choc za jeden tom Ojcow Kosciola i przeczyta chociaz jeden wers z niego, to mysle ze dyskusja bedzie miala sen. Czy Ojcowie Kosciola to Slowo Boze? Skadze! A czy Ksiazki historyczne to Slowo Boze? Skadze! A jednak z nich wiemy ze istnial Pan Jezus, ze faktycznie istnial lud Kanaanu, ze swiatynia w Jerozolimy faktycznie zostala zburzona dwa razy. Po co namy to wiedziec? Po to zeby nikt z nas nie robil wariatow i nie wciskal nam kitow ktore sa niezgodne z rzeczywistoscia. Ojcow Kosciola traktuje wlasnie jako dokument historyczny w ktorym mozna zlazec informacje na temat co tak naprawde chrzescijanie wierzyli przed powstaniem tych triliardow denominacji.Tak, Origenes rowniez uczyl herezji, za co zostal pozniej ekskomunikowany. Jednak tak jak pisalam wczesniej, w tej kwestii mial racje. To co wylozyl w tej ksiazce w duzej mierze zgadzalo sie z nauka pierwotnego Kosciola co udowodnilam w watku o utracalnosci zbawienia. Mam jeszcze mnostwo cytatow Ojcow Kosciola ktore moge przytoczyc, mnostwo wersow z Biblii ( jak na przyklad fragment Psalmu 51" Nie odrzucaj mnie sprzed oblicza Twego i nie odbieraj mi Twojego Ducha Swietego) jednak nie ma sensu, bo wyglada na to ze zostaliscie predestynowani do bycia slepymi.

Najgorsze jest to ze powolujecie sie na Synod w Orange a on nie popieral doktryn Kalwina!

Czytajcie co ma na ten temat do powiedzenia KRK, a oni tez czytaja Ojcow Kosciola, a tym bardziej Pisma Augustyna - ich doktora Kosciola:

"Jednocześnie Kościół stanowczo odrzuca tak rozumianą predestynację, według której jakaś część ludzi mocą Bożą jest przeznaczona na potępienie na podstawie Jego uprzedniego dekretu. Tym, którzy tak rozumieją predestynację Kościół z obrzydzeniem mówi: anatema! A tak właśnie nauczał Jan Kalwin [...]"

i

"Nie jest prawdą, że owa nauka o podwójnej predestynacji była kiedykolwiek nauczana przez Kościół. Zgadzam się natomiast z Pawłem Bartosikiem, że Jan Kalwin nie wymyślił nic nowego. Bo jego nauka jest w gruncie rzeczy tylko powtórzeniem starożytnej herezji potępionej w wymienionych przez niego dokumentach. Jeśli Kalwin coś tu dodał od siebie, to być może to, że Pan Bóg przeznacza na potępienie „dla swojej przyjemności”.

Zatem to ze kalwinizm jest starozytna herezja jest faktem. Bo KRK tak mowi? Nie bo tak mowia historyczne dokumenty (!) Nie zamierzam tu pisac, bo juz mam dosyc ewangelii sukcesu, zakazywania przestrzegania przykazan Boga, nauki Kosciolow New Age (Charyzmatycy) i jeszcze do tego kalwinistyczny satanizm ktory uczy ze Bog ma cechy charakteru szatana i tworzy ludzi specjalnie by ich torturowac a do tego zeby te torturowane w piekle osoby przedtem torturowaly Jego wlasne dzieci. Mam dosyc sluchania herezji. Prosze skasujcie moje konto jesli to mozliwe.

Co do Ciebie Nick, to nie strasz mnie. Ja wiem z kim wlacze- z heretykami. Ty sie predestynowales do zbawienia?A to ciekawe. Czlowiek ktory opowiadal mi na PW jakas historie (ty bedac chrzescijaninem?) o tym jak przespales sie z lesbijka i ja uleczyles z homoseksualizmu bo byles taki dobry. Cos mi sugerowales? Po co mi to wiedziec? Nawet jakby mi to osoba niewierzaca opowiedziala to bym sie obrzydzila. Ale widzisz, ja "oddalona od Boga heretyczka, predestynowana na potepienie" nie chcialam cie oceniac wiec wyslalam tylko ci rozesmiana minke, choc bylam zazenowana bo nie rozumialam czemu chrzescijanin pisze mi takie rzeczy jesli Duch Swiety mowi abysmy mowy nieprzyzwoitej sie wystrzegali. To jest wlasnie nauka "Duch Swiety sam mnie poprowadzi" i "Jestesmy pod zakonem milosci" ze flirtujesz z heretyczka Agnieszka a do mnie piszesz na PW: "Podoba mi sie ze myslisz... masz jakies imie?" Wiesz, nie chialam byc niemila wiec zbylam cie grzecznie: "Podoba ci sie ze mysle? No chyba tak jak kazdy czlowiek" , ale mialam ochote napisac: "To wedlug ciebie kobiety nie mysla, ze jestes zdziwiony tym ze mysle?" I co to za pytanie o moje imie? Czy twoja zona o tym wie ze nagabujesz mnie na PW? Mowiles ze wybrales sobie katoliczke i tego nie zalujesz? Jak nie zalujesz, to czemu przyklejony byles do mojego PW dopoki cie nie splawilam? Pisales czy sie na ciebie obrazilam... sluchaj czlowieku to jest forum, czy my sie znamy? A co sie stalo z ta dziewczyna z problemami egzystencjonalnymi ktorej chciales abym pomogla? Mowilam: "Przyslij ja do mnie". I gdzie jest? To nietylko mnie nagabujesz na tym forum? I ty sie predestynowales do zbawienia, ty sobie poradz najpierw ze swoimi porzadliwosciami ciala a nie ty sie juz posadziles w Niebie obok apostolow :lmao: Zenujace.

Ariela
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 02 paź 2014, 03:04

PS: tekst po o stanowisku KRK w sprawie synodu w Orange pochodzi stad
http://www.fronda.pl/blogi/okruchy-prze ... 36288.html

Nick
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 paź 2014, 06:34

PanJestMocąMoją pisze: Ty sie predestynowales do zbawienia?A to ciekawe. Czlowiek ktory opowiadal mi na PW jakas historie (ty bedac chrzescijaninem?) o tym jak przespales sie z lesbijka i ja uleczyles z homoseksualizmu bo byles taki dobry.

Tak, rozmawialiśmy o przyczynach homo. Tak opowiadałem, wspomniałem też wyraźnie, że historia miała miejsce, kiedy nie byłem jeszcze chrześcijaninem.

PanJestMocaMoja pisze:I ty sie predestynowales do zbawienia, ty sobie poradz najpierw ze swoimi porzadliwosciami ciala a nie ty sie juz posadziles w Niebie obok apostolow Zenujace.

Zamiast odpowiedzi, atak personalny, tak to jest żenujące.

Nick
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 paź 2014, 07:02

Trochę sprostuję bo oszczerstwa pozostawione bez komantarza mogą być uznane za prawdę

PanJestMocaMoja pisze:To jest wlasnie nauka "Duch Swiety sam mnie poprowadzi" i "Jestesmy pod zakonem milosci" ze flirtujesz z heretyczka Agnieszka

heretyczke Agnieszke znam kope lat, nie oceniaj po sobie.

PanJestMocaMoja pisze:do mnie piszesz na PW: "Podoba mi sie ze myslisz... masz jakies imie?" Wiesz, nie chialam byc niemila wiec zbylam cie grzecznie: "Podoba ci sie ze mysle? No chyba tak jak kazdy czlowiek" , ale mialam ochote napisac: "To wedlug ciebie kobiety nie mysla, ze jestes zdziwiony tym ze mysle?" I co to za pytanie o moje imie? Czy twoja zona o tym wie ze nagabujesz mnie na PW?

Napisałem to po tym kiedy zauważyłem na forum, że zaczynasz coś rozumieć w temacie wolnej woli. Chciałem Cię w ten sposób pochwalić / zachęcić do dalszych refleksji.

PanJestMocaMoja pisze:A co sie stalo z ta dziewczyna z problemami egzystencjonalnymi ktorej chciales abym pomogla? Mowilam: "Przyslij ja do mnie". I gdzie jest? To nietylko mnie nagabujesz na tym forum?

Jest pewna dziewczyna z Częstochowy, która ma problemy egzystencjonalne, od kilku lat nie odwiedza tego forum (Lash wie o kogo chodzi). Pomyślałem przez chwilę, że może będziesz w stanie pomóc jej poprzez rozmowę, chciałem was jakoś skontaktować. Już nie chcę.

Do głowy mi nie przyszło, że możesz zachować się w taki sposób z braku argumentów.

Awatar użytkownika
Pan Piernik
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 02 paź 2014, 07:47

PanJestMocaMoja

Najgorsze jest to ze powolujecie sie na Synod w Orange a on nie popieral doktryn Kalwina!

Synod w Orange wyrażał jasno naukę przeciw pelegianom i semipelegianom. Kalwin jest spadkobiercą tej czystej nauki o łasce.

"Jednocześnie Kościół stanowczo odrzuca tak rozumianą predestynację, według której jakaś część ludzi mocą Bożą jest przeznaczona na potępienie na podstawie Jego uprzedniego dekretu. Tym, którzy tak rozumieją predestynację Kościół z obrzydzeniem mówi: anatema! A tak właśnie nauczał Jan Kalwin [...]"

Nie, ani Augustyn ani Kalwin tego nie głosili.
Głosili to teologowie kalwińscy, np. gomaryści i jeżeli się nie mylę (proszę mnie poprawić) doktryna o tzw. podwójnej predestynacji, czyli o tym, że Bóg jest nie tylko sprawcą dobrych ale i złych uczynków została odrzucona na synodzie w Dordrechcie.

jj
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 02 paź 2014, 08:16

PanJestMocaMoja pisze:Powiem tak, nie chce mi sie pisac.

i masz racje, chlopie, daj sobie spokoj.

Wróć do „Soteriologia”