Wymazanie z Księgi Żywota, a kwestia zbawienia.

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wymazanie z Księgi Żywota, a kwestia zbawienia.

Postautor: Oberyn. » 26 cze 2014, 13:16

Wiem, że istnieją tematy o utracalności/nieutralcalności zbawienia, ale zakładam nowy, bo w żadnym nie zauważyłem tej kwestii. W Biblii mamy przykłady mówiące o możliwości wymazania z Księgi Życia:

(33) I rzekł Pan do Mojżesza: Tego, kto zgrzeszył przeciwko mnie, wymażę z księgi mojej. 2 Mojż. 23;33

(29) Niech będą wymazani z księgi życia, A ze sprawiedliwymi niech nie będą zapisani! Ps.69;29

Oczywiście można to wyjaśnić w sposób taki, że był to Stary Testament i ofiara Chrystusa to zmieniła. Ale w Objawieniu mamy fragment dotyczący zboru w Smyrnie mówiący tak:

4) Lecz masz w Sardes kilka osób, które nie skalały swoich szat, więc chodzić będą ze mną w szatach białych, dlatego że są godni. (5) Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami. Obj.3;4-5

W Nowym Testamencie- przekładzie dosłownym, który czytam, jest w tym miejscu taki przypis:

Zwój Życia (lub Księga Życia) to, obok ksiąg czynów (Ml 3,16; Obj 20,12), jedna z Boskich ksiąg nieba. Bóg spisał ją (2 Mjż 32,32) gdy tworzył świat (Obj 13,8; 17,8) i stanowi ona rejestr imion wszystkich ludzi, którzy zgodnie z Bożą wszechwiedzą mieli zostać powołani do istnienia (Ps 69,28n). Księga Życia jest zatem wyrazem Bożego pragnienia społeczności z każdym stworzonym człowiekiem (por. 1 Tm 2,4; 2 Ptr 3,9). O ile nie ma ludzi, którzy byliby nie wpisani do Księgi Życia, o tyle będą ludzie, którzy na skutek nieposłuszeństwa w kwestii wiary (w tym oczywiście na skutek odrzucenia Jezusa) zostaną z niej wymazani (2 Mjż 32,33; Ps 69,29; Obj 3,5). Obecność imienia w Księdze Żywota jest znakiem przynależności do Królestwa Bożego (Dn 12,1; Łk 10,20; Flp 4,3; Obj 21,27). Wymazanie z Księgi Żywota naraża człowieka na straszny los na ziemi (Obj 13,8; 17,8) oraz ostatecznie pozbawia go udziału w błogosławieństwie wiecznego życia z Bogiem (Obj 20,12.15). Z Pisma Świętego wyłania się obraz, że każdy człowiek zostanie osądzony na skutek zgodnego świadectwa ksiąg nieba: ostatecznie potępieni zostaną ci, którzy nie uwierzyli prawdom objawionym przez Boga, zostali z wymazani księgi życia, a ich krok niewiary jest odnotowany w księgach czynów.


Myślę, że jasno z tego wynika, że można być zapisanym do Księgi Zywota i wskutek odwrócenia się do Boga tzn. przez zatwardziałość grzechu odejść od Boga, tak?

Liczę na owocną dyskusję w tym temacie ;)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wymazanie z Księgi Żywota, a kwestia zbawienia.

Postautor: jj » 26 cze 2014, 13:36

bylo bylo...
Sa rozne ksiegi (Obj. 20:11-12). Ksiega uczynkow, to ta, w ktorej zapisane sa uczynki, bo wszyscy ludzie beda sadzeni na podstawie uczynkow, jesli nie sa zapisani w ksiedze zywota [wiecznego] przez wiare. Z ksiegi zywota [wiecznego] nikt nie bedzie wymazany co sam cytujesz, a co zostalo obiecane i zapieczetowane pieczecia Ducha Swietego az do czasu odkupienia i tutaj nie ma zadnej mozliwosci wymazania:

(13) W nim i wy, którzy usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię zbawienia waszego, i uwierzyliście w niego, zostaliście zapieczętowani obiecanym Duchem Świętym, (14) który jest rękojmią dziedzictwa naszego, aż nastąpi odkupienie własności Bożej, ku uwielbieniu chwały jego.
(List do Efezjan 1:13-14, Biblia Warszawska)

A co to jest ksiega zycia z Psalmu 69? Moze ksiega uczynkow?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 26 cze 2014, 18:56

jj pisze:Sa rozne ksiegi (Obj. 20:11-12). Ksiega uczynkow, to ta, w ktorej zapisane sa uczynki, bo wszyscy ludzie beda sadzeni na podstawie uczynkow, jesli nie sa zapisani w ksiedze zywota [wiecznego] przez wiare.


No ok, ale nie będą mieli możliwości zbawienia tak?

jj pisze:Z ksiegi zywota [wiecznego] nikt nie bedzie wymazany co sam cytujesz, a co zostalo obiecane i zapieczetowane pieczecia Ducha Swietego az do czasu odkupienia i tutaj nie ma zadnej mozliwosci wymazania:


No jak tam widzę możliwość wymazania ;-) Obj.3;5.

jj pisze:A co to jest ksiega zycia z Psalmu 69? Moze ksiega uczynkow?


Myślę, że ta sama Księga, co w mojżeszowej i w Objawieniu.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 cze 2014, 19:59

było było :D
jak napisał jj
Przeanalizujmy wypowiedzi.

(32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą.

Bóg mówi - ten kto zgrzeszy będzie wymazany z tej księgi .

Jako że Wszyscy zgrzeszyli to WSZYSCY są wymazani.



(3) Pamiętaj więc, jak wziąłeś i usłyszałeś, strzeż tego i nawróć się! Jeśli więc czuwać nie będziesz, przyjdę jak złodziej, i nie poznasz, o której godzinie przyjdę do ciebie. (4) Lecz w Sardes masz kilka osób, co swoich szat nie splamiły; będą chodzić ze Mną w bieli, bo są godni. (5) Tak szaty białe przywdzieje zwycięzca, i z księgi życia imienia jego nie wymażę. I wyznam imię jego przed moim Ojcem i Jego aniołami. (6) Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów.
(Apokalipsa (Objawienie) 3:3-6, Biblia Tysiąclecia)

Bóg mówi tu że nie wymaże ... Nie mówi że wymaże.
To jak obietnica ślubna. mówisz nie opuszczę cię aż do śmierci. Bóg obiecuje że ci co są z nim sostają w jego księdze.


Dalej
(8) Wszyscy mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka. (9) Jeśli kto ma uszy, niechaj posłyszy! (10) Jeśli kto do niewoli jest przeznaczony, idzie do niewoli, jeśli kto na zabicie mieczem - musi być mieczem zabity. Tu się okazuje wytrwałość i wiara świętych.
(Apokalipsa (Objawienie) 13:5-10, Biblia Tysiąclecia)

Jak widać tu Bóg mówi że w księdze żywota ktoś musi być zapisany od początku - od założenie świata. jeśli nie jest to późniejszy wpis nic nie daje. Księga t musi być odmienna od księgi Mojżesza z której każdy został zmazany. ( nikt nie może żyć z uczynków prawa )



koniec
(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. (13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. (14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.

Zbawienie jesteśmy a bzie wpisu do księgi a nie na bazie uczynków

Księgi malują bardzo kalwiński model zbawienia.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 27 cze 2014, 12:20

Effata pisze:
jj pisze:Sa rozne ksiegi (Obj. 20:11-12). Ksiega uczynkow, to ta, w ktorej zapisane sa uczynki, bo wszyscy ludzie beda sadzeni na podstawie uczynkow, jesli nie sa zapisani w ksiedze zywota [wiecznego] przez wiare.


No ok, ale nie będą mieli możliwości zbawienia tak?


Nie, z uczynkow nikt nie bedzie zbawiony.

jj pisze:Z ksiegi zywota [wiecznego] nikt nie bedzie wymazany co sam cytujesz, a co zostalo obiecane i zapieczetowane pieczecia Ducha Swietego az do czasu odkupienia i tutaj nie ma zadnej mozliwosci wymazania:


No jak tam widzę możliwość wymazania ;-) Obj.3;5.


U mnie jest napisane "nie wymaze...".

jj pisze:A co to jest ksiega zycia z Psalmu 69? Moze ksiega uczynkow?


Myślę, że ta sama Księga, co w mojżeszowej i w Objawieniu.


To jest retoryka... zyczenie Dawida. Podobnie Pawel zyczyl sobie retorycznie niemozliwej do wykonania rzeczy wykluczenia siebie ze zbawienia.


Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 27 cze 2014, 13:58

Nie traktowałbym słów o "Księdze Żywota" dosłownie. Bóg nie zajmuje się chyba takimi rzeczami jak pisanie książek, czy prowadzenie dzienników.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 27 cze 2014, 17:22

jj pisze:Nie, z uczynkow nikt nie bedzie zbawiony.


Racja.

jj pisze:U mnie jest napisane "nie wymaze...".


U mnie też ;-) Tylko jest to obietnica nie wymazania tych, którzy nie skalali swoich szat.

jj pisze:To jest retoryka... zyczenie Dawida. Podobnie Pawel zyczyl sobie retorycznie niemozliwej do wykonania rzeczy wykluczenia siebie ze zbawienia.


No nie wiem, troszkę naciąganie tłumaczenie według mnie ;-)

Lash pisze:Bóg mówi tu że nie wymaże ... Nie mówi że wymaże.


jw.

hmhmm pisze:Nie traktowałbym słów o "Księdze Żywota" dosłownie. Bóg nie zajmuje się chyba takimi rzeczami jak pisanie książek, czy prowadzenie dzienników.


Nieprawda. To nam nie pasuje taki obraz Boga.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi do tej pory.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 cze 2014, 22:56

O tak ci co nie skalali swoich szat to ci co są poślubieni barankowi jako Jego dziewica.
Dlatego obietnica ich obejmuje ...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 01 lip 2014, 10:25

(32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą.

Bóg mówi - ten kto zgrzeszy będzie wymazany z tej księgi .

Jako że Wszyscy zgrzeszyli to WSZYSCY są wymazani.

Oj Lash nie wymyślaj cudaków.
Problemu z tymi wersetami nie ma, bowiem człowiek może zostać wymazany z ksiegi życia, tak jak mówi Pismo. Nie próbujcie zmieniac Słowa Bożego ludzkimi tradycjami i przyzwyczajeniami.

Księgi malują bardzo kalwiński model zbawienia.

W ogóle nie malują kalwińskiego obrazu.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 12:05

Lash pisze:O tak ci co nie skalali swoich szat to ci co są poślubieni barankowi jako Jego dziewica.
Dlatego obietnica ich obejmuje ...


Dziwnie, zbór w Sardes ma tylko kilka osób prawdziwie wierzących? To co to za zbór?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lip 2014, 20:25

pozytywista pisze:
(32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą.

Bóg mówi - ten kto zgrzeszy będzie wymazany z tej księgi .

Jako że Wszyscy zgrzeszyli to WSZYSCY są wymazani.

Oj Lash nie wymyślaj cudaków.
Problemu z tymi wersetami nie ma, bowiem człowiek może zostać wymazany z ksiegi życia, tak jak mówi Pismo. Nie próbujcie zmieniac Słowa Bożego ludzkimi tradycjami i przyzwyczajeniami.

Księgi malują bardzo kalwiński model zbawienia.

W ogóle nie malują kalwińskiego obrazu.


Właśnie ludzka tradycja mówi że człowiek może zostać wymazany . Bóg nie powiedział nic takiego
Powiedział to o księdze Mojżesza i z niej każdy jest wymazany

A to ze ty w słowach nie opuszczę cię albo nie wymaże widzisz - ktoś jest wymazany albo opuszczony ..... to twój problem


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lip 2014, 20:30

Effata pisze:
Lash pisze:O tak ci co nie skalali swoich szat to ci co są poślubieni barankowi jako Jego dziewica.
Dlatego obietnica ich obejmuje ...


Dziwnie, zbór w Sardes ma tylko kilka osób prawdziwie wierzących? To co to za zbór?


Ano

(1) Aniołowi Kościoła w Sardes napisz: To mówi Ten, co ma Siedem Duchów Boga i siedem gwiazd: Znam twoje czyny: masz imię, [które mówi], że żyjesz, a jesteś umarły. (2) Stań się czujnym i umocnij resztę, która miała umrzeć, bo nie znalazłem twych czynów doskonałymi wobec mego Boga. (3) Pamiętaj więc, jak wziąłeś i usłyszałeś, strzeż tego i nawróć się! Jeśli więc czuwać nie będziesz, przyjdę jak złodziej, i nie poznasz, o której godzinie przyjdę do ciebie.


Martwy zbór :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 01 lip 2014, 23:16

Lash pisze:
pozytywista pisze:
(32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą.

Bóg mówi - ten kto zgrzeszy będzie wymazany z tej księgi .

Jako że Wszyscy zgrzeszyli to WSZYSCY są wymazani.

Oj Lash nie wymyślaj cudaków.
Problemu z tymi wersetami nie ma, bowiem człowiek może zostać wymazany z ksiegi życia, tak jak mówi Pismo. Nie próbujcie zmieniac Słowa Bożego ludzkimi tradycjami i przyzwyczajeniami.

Księgi malują bardzo kalwiński model zbawienia.

W ogóle nie malują kalwińskiego obrazu.


Właśnie ludzka tradycja mówi że człowiek może zostać wymazany . Bóg nie powiedział nic takiego
Powiedział to o księdze Mojżesza i z niej każdy jest wymazany

Powiedział o księdze Mojżeszowi, a nie księdze Mojżesza, nie przypisuj Słowu czegoś, czego nie mówi, byle ratować swoje interpretacje.
Teoria o nieutracalności zbawienia nie ma solidnych podstaw biblijnych, licze wersety wskazują na utracalność i wymuszają określoną interpretację tych mniej jasnych wersetów, rzekomo mówiących o nieutracalności. W ten sposób to działa, werset jaśniejszy i werset bardziej jednoznaczny musi interpretować werset bardziej wieloznaczy, nie na odwrót jak robią nieutracalnicy. Koncpecja nieutracalności zbawienia ma swoje główne podstawy w rzekomo poprawnych logicznych i prawniczych rozważaniach teologów, i przyjęło się na tyle, że dziś można to nazwać po prostu tradycją, a mnie nie interesują tradycje tylko Słowo. I nie będę kręcił piruetów żeby sobie wmówić że jasny i logiczny werset nie znaczy co znaczy wbrew mojemu rozumowi, który mi dał Bóg.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lip 2014, 23:31

pozytywista pisze:
Lash pisze:
pozytywista pisze:
(32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą.

Bóg mówi - ten kto zgrzeszy będzie wymazany z tej księgi .

Jako że Wszyscy zgrzeszyli to WSZYSCY są wymazani.

Oj Lash nie wymyślaj cudaków.
Problemu z tymi wersetami nie ma, bowiem człowiek może zostać wymazany z ksiegi życia, tak jak mówi Pismo. Nie próbujcie zmieniac Słowa Bożego ludzkimi tradycjami i przyzwyczajeniami.

Księgi malują bardzo kalwiński model zbawienia.

W ogóle nie malują kalwińskiego obrazu.


Właśnie ludzka tradycja mówi że człowiek może zostać wymazany . Bóg nie powiedział nic takiego
Powiedział to o księdze Mojżesza i z niej każdy jest wymazany

Powiedział o księdze Mojżeszowi, a nie księdze Mojżesza, nie przypisuj Słowu czegoś, czego nie mówi, byle ratować swoje interpretacje.


Użyłem skrótu myślowego aby odróżnić księgi :D
Powiedział o tej księdze że każdy kto zgrzeszy będzie z niej wymazany - 100% ludzkości jest wymazanej z tej księgi o której mówił Mojżesz i Bóg do niego.

(31) I poszedł Mojżesz do Pana, i powiedział: Oto niestety lud ten dopuścił się wielkiego grzechu, gdyż uczynił sobie boga ze złota. (32) Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś. (33) Pan powiedział do Mojżesza: Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi. (34) Idź teraz i prowadź ten lud, gdzie ci rozkazałem, a mój anioł pójdzie przed tobą. A w dniu mojej kary ukarzę ich za ich grzech. (35) I rzeczywiście Pan ukarał lud za to, że uczynił sobie złotego cielca, wykonanego pod kierunkiem Aarona. (Ks. Wyjścia 32:31-35, Biblia Tysiąclecia)

Kto nie zgrzeszył.

pozytywista pisze:
Teoria o nieutracalności zbawienia nie ma solidnych podstaw biblijnych, licze wersety wskazują na utracalność i wymuszają określoną interpretację tych mniej jasnych wersetów, rzekomo mówiących o nieutracalności.


Czyli zero konkretów wtep do ideologi.

pozytywista pisze: W ten sposób to działa, werset jaśniejszy i werset bardziej jednoznaczny musi interpretować werset bardziej wieloznaczy, nie na odwrót jak robią nieutracalnicy.



Znowu zer konkretów - brak wersetów aby ktos utracił zbawienie.

pozytywista pisze: Koncpecja nieutracalności zbawienia ma swoje główne podstawy w rzekomo poprawnych logicznych i prawniczych rozważaniach teologów, i przyjęło się na tyle, że dziś można to nazwać po prostu tradycją, a mnie nie interesują tradycje tylko Słowo.


Czyli zero konkretów kontynuacja ideologi. To co ty wierzysz to tradycja katolicka.

pozytywista pisze: I nie będę kręcił piruetów żeby sobie wmówić że jasny i logiczny werset nie znaczy co znaczy wbrew mojemu rozumowi, który mi dał Bóg.


Jasny werset mówi - nie wymaże a nie mówi - wymażę .... proste.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 02 lip 2014, 11:24

Tak, zero konkretów, bo jak na razie żadnych nie podałem, ty możesz podać jakiś werset z Nowego Testamentu, który według ciebie świadczy o nieutracalności zbawienia i możemy porozmawiać na jego temat (werset - nie będę dyskutował rzekomo słusznych dowodów z logiki typu "jak łaska, to nie można odeprzeć", "jak wieczne to nie można utracić" i temu podobne).



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości