wesleyański arminianizm

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

wesleyański arminianizm

Postautor: polk » 15 gru 2017, 20:39

Spotkał się ktoś? Co myślicie o tej nauce? Przyznam, że pytam głównie nie kalwinistów.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: wesleyański arminianizm

Postautor: polk » 15 gru 2017, 22:43

Z tego co wiem Wesley bardzo podkreślał łaskę uprzedzającą dosięgającą każdego człowieka oraz to, że zbawienia nie można utracić ale można je odrzucić.

PS. Gdzie byłeś u metodystów? Trzeba przyznać, że zbory metodystów mocno się różnią w wyrażaniu liturgii, niektóre są w formie bardziej luterańskie, inne bardzo ewangelikalne. Ale teologia oczywiście powinna być ta sama.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: wesleyański arminianizm

Postautor: polk » 16 gru 2017, 14:12

Jeśli mogę zapytać to na czym polegał ten miks luterańsko-baptystyczny?
Metodyści historycznie są pierwszym Kościołem o charakterze ewangelikalnym. Charakter nabożeństwa zależy od pastora i zboru.
Osobiście w metodystach podoba mi się gdy w formie przypominają baptystów, a teologicznie są sobą.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: wesleyański arminianizm

Postautor: polk » 16 gru 2017, 14:28

Dzięki, brzmi pozytywnie.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wesleyański arminianizm

Postautor: Arminianin » 30 sty 2018, 17:10

Najważniejszą cechą tradycji wesleyańskiej jest głębokie przekonanie o potrzebie uświęcenia. Wesley i cała tradycja metodystyczna wyraźnie tę naukę akcentuje, jako realny i konieczny owoc łaski Bożej. Głoszą więc ideę "chrześcijańskiej doskonałości" czy też "całkowitego uświęcenia". No i zdaje się, że mają odmienne zdanie, co do ponownego nawrócenia się. Wesleyanie wierzą w możliwość apostazji, z której można się nawrócić.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości