Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Ciekawe strony internetowe - warte polecenia
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Puritan » 21 mar 2016, 20:07

Polecam nową witrynę internetową, na której można znaleźć wiele wartościowych artykułów i nauczań chrześcijańskich: http://www.zdrowanauka.pl/
Można też dać "lajka" na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/zdrowanauka/


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: polk » 21 mar 2016, 20:22

Dzięki za tą stronę. Znalazłem na niej zwrot, że zielonoświątkowcy to "neomontanizm".
Przyznam, że ciekawe porównanie...


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Oberyn. » 21 mar 2016, 21:07

Z całego nauczania montanizmu wyciągnęli tylko objawienia :lol:. Albo ktoś nie wie dokładnie jakie montanizm miał założenia albo podpiął zielonoświątkowców celowo pod tę sektę. Zdecydowanie stawiam na to drugie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: kruszynka » 21 mar 2016, 21:28

Puritan. Jeśli maczasz w tym palce :P to właśnie poprosiłam o przyłączenie do grupy. Akceptuj :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Filip » 21 mar 2016, 21:39

Albo ktoś nie wie dokładnie jakie montanizm miał założenia albo podpiął zielonoświątkowców celowo pod tę sektę.


Inna rzecz, że niektórzy zielonoświątkowcy czasem się pod nich podpinają. Słyszałem na przykład, że jeden wykładowca WST-S powiedział, że montaniści byli "przodkami" ruchu zielonoświątkowego.

Ale masz oczywiście rację, że to porównanie to nonsens - ktokolwiek by go nie używał.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Oberyn. » 21 mar 2016, 22:31

Filip pisze:Słyszałem na przykład, że jeden wykładowca WST-S powiedział, że montaniści byli "przodkami" ruchu zielonoświątkowego.


Szkoda słów. Chociaż patrząc dokąd zmierza dzisiejszy ruch charyzmatyczny, to przestają mnie dziwić takie porównania.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Filip » 21 mar 2016, 22:49

W kierunku rygoryzmu moralnego i cleibatu wszystkich wiernych raczej nie zmierza ;-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: Puritan » 21 mar 2016, 23:57

kruszynka pisze:Puritan. Jeśli maczasz w tym palce :P to właśnie poprosiłam o przyłączenie do grupy. Akceptuj :)

Ja jestem tylko szarym członkiem grupy i nie mam takich uprawnień :)
Dodam jeszcze listę zborów Zdrowej Nauki: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2710481591
Niestety we współczesnym kościele tzw. cudotwórcy robią furorę, a dawna biblijna nauka Reformatorów odchodzi do lamusa. Mam nadzieję, że ta tendencja zostanie odwrócona i ludzie zaczną czytać dzieła purytanów, a samozwańczy prorocy poszukają sobie innej pracy. Zdrowanauka.pl może się do tego przyczynić w znaczącym stopniu, bo administratorzy nie próżnują, ale tworzą coraz to nowe materiały :)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka / Sola Scriptura

Postautor: polk » 22 mar 2016, 17:45

Zabranie z montanizmu nauki o dodatkowym objawieniu, to nie jakaś drobnostka. Tak naprawdę konsekwencje tej nauki podcinają nogi protestanckiej doktrynie sola scriptura. A co za tym idzie otwarte jest pole do redefiniowania kolejnych nauk jak np. soteriologia.
Wystarczy podać przykład Dereka Prince, który zaczął nauczać o przekleństwach pokoleniowych itd.
Za tym idzie redefinicja Kościoła (tylko ochrzczeni Duchem), sakramentów (tylko dla tych co zasłużyli, np. dopełnili "końcowy proces narodzenia na nowo"), eschatologii (Bóg ciągle daje proroctwo o tym co tuż za progiem czeka), trynitologii (zwiedzenie Branhama i innych modalistów), itd. itd.... Jeśli przyjmujemy dodatkowe źródło objawienia w charyzmatach to niedaleka droga od powyższych błędów.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Chrześcijańskie WWW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości