Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Ciekawe strony internetowe - warte polecenia
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w polsce

Postautor: niebieska777 » 09 mar 2016, 22:00

a żeby było śmieszniej - o czym do niedawna nie wiedziałam :O - nie każdy ma korzenie "czysto protestanckie" niektóre się wywodzą z anglikanizmu... i weź tu uporządkuj coś hehe ;P


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: Filip » 09 mar 2016, 22:12

Jestem zwolennikiem tezy, że anglikanizm jest nurtem protestantyzmu ;-) Co prawda przedstawia się go czasem jako via media pomiędzy reformacją a katolicyzmem. Ale takie rozumienie via media i anglikanizmu spopularyzował dopiero Newman przed swoją konwersją na katolicyzm. Szesnastowieczny anglikanizm wpisywał się moim zdaniem w reformację kalwińską, chociaż oczywiście różnił się pod pewnymi względami od kontynentalnych kościołów.

A skoro już przy anglikanach jesteśmy, to zgodnie z powyższą tezą sugeruję dodać do listy: Kościoły Anglikańskie ( http://www.anglikanie.pl/ ).

Polemizowałbym z nagłówkiem "kościoły ewangeliczne" - EKR czy KDP są reformowane, ale też dość ewangelikalne w swoim charakterze (KDP jest nawet w Aliansie Ewangelicznym). Lepiej chyba po prostu podzielić na tradycje (Reformowana, baptystyczna), bo ewangelikalizm jest zjawiskiem przebiegającym w poprzek denominacji, a nie pomiędz nimi.

Ponadto KWCh nie umieszczałbym między kościołami "baptystycznymi", ale raczej w kategorii "braterskie". Kościół Chrystosowy można chyba w tej kategorii zostawić, chociaż historycznie rzecz biorąc to też trochę inne nurt.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: niebieska777 » 09 mar 2016, 22:29

heh a co do anglikanizmu to pierwsi -chyba- uznali rozwody - król chciał nową żone (?) i przez to np. mojemu tacie się pomyliło bo wrzucił do jednego worka wszsytkich protestantów z anglikanami i myślał że ja dla tych rozwodów "zmieniłam wiarę" i ciężko ogólnie się tłumaczy komuś różnice między kościołami jak się samemu ledwo ogarnia.... dla katolika to wszsytko jedno...


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: Filip » 09 mar 2016, 22:36

Sprawa rozwodu Henryka VIII rzeczywiście doprowadziła do oderwania się Kościoła Anglii od Rzymu, warto jednak pamiętać, że samo oderwanie się od Kościoła Katolickiego nie wprowadzało wielu zmian w teologii i liturgii. Tak naprawdę anglikanizm jako wyznanie powstał potem w skutek reformowania Kościoła Anglii przez biskupa Tomasza Cranmera - skądinąd męczennika skazanego na śmierć przez Marię Tudor.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: Zbyszekg4 » 10 mar 2016, 05:47

A co tam nie ma adwentystów, a? :-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: MMW » 10 mar 2016, 10:52

Ja bym się jednak upierał przy kościołach braterskich dla Kościoła Wolnych Chrześcijan w RP i Stowarzyszenia Zborów Chrześcijan, czyli braci zamkniętych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protestan ... a_plymuccy Te ruchy, o ile wiem, nie mają rodowodu baptystycznego.

Edycja: chociaż faktycznie, jeśli kategoryzować wg chrztu, to się mieszczą, ale moment chrztu jest, jak dla mnie, niezbyt precyzyjnym wyróżnikiem, bo grupuje wiele bardzo różnych grup. Ten podział z Wikipedii, który zalinkowałem, wydaje się czytelniejszy.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: MMW » 10 mar 2016, 15:08

To dodaj to Stowarzyszenie Zborów Chrześcijan obok wolnych.


Awatar użytkownika
adam_per
Posty: 13
Rejestracja: 27 lis 2009, 19:53
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: adam_per » 12 sie 2016, 23:07

tak na marginesie niektóre strony są na starych systemach CMS i łatwo można obejść zabezpieczenia, chyba na youtube był jakiś czas temu filmik jak ktoś łatwo złamał zabezpieczenia Joomla 1.5


niepełnosprawny http://niepelnosprawny.org
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Lista denominacji ewangelicznych i ewangelickich w Polsce

Postautor: Michał » 13 sie 2016, 00:22

Efendi pisze:
Filip pisze:A skoro już przy anglikanach jesteśmy, to zgodnie z powyższą tezą sugeruję dodać do listy: Kościoły Anglikańskie ( http://www.anglikanie.pl/ ).

Można dodac, ale chodzilo tu glownie o takie najwazniejsze denominacje. A anglikan raczej ze swiexa w Polsce szukac ;)


Anglikanie spotykają się w Warszawie i Krakowie. Nie wydają się więc mniej liczni niż przedstawiane czasem na forum jako liczące się opcje eklezjalne EKR (dwa zbory w Polsce?) czy KDP (jeden zbór?). O niektóryvh z tej listy to pierwsze słyszę.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016

Wróć do „Chrześcijańskie WWW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości