dobry wieczór :-)

Zapraszamy każdego użytkownika do napisania kilku słów o sobie. To najlepsze miejsce dla nowych użytkowników.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

dobry wieczór :-)

Postautor: MMW » 06 sie 2008, 21:00

Witam wszystkich. Wpadłem tu, bo jestem ciekawy, czy ktoś ma przemyślenia podobne do moich, a związane z drogą poznania Boga.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 06 sie 2008, 21:11

Witaj!

Miło mi poznać po raz pierwszy w życiu monastycznego protestanta! Coś takiego! Co za oryginalne połączenie! Mam pytanie: stosujesz jakąś "regułę zakonną" (nie wiem jak to inaczej nazwać), że tak powiem, czy coś w tym stylu?

Aż trudno uwierzyć, że są na tym świecie mnisi, którzy nie wierzą w zbawienie z uczynków ;-)

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 06 sie 2008, 21:23

Zbawienie jest tylko i wyłącznie z łaski. Dzieło Pana Jezusa jest absolutnie doskonałe i w pełni czyni zadość Bożym wymaganiom :-)

Natomiast jesteśmy przez Słowo Boże wzywani do tego, aby się uświęcać - a to już jest proces.

1 Tes. 4:3
3. Taka jest bowiem wola Boża: uświęcenie wasze (...)

A jednym z wielu fragmentów Biblii, który skłania mnie do gorliwego poszukiwania Boga również w doświadczeniu, jest ten:

2 Kor. 3:18
18. My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem.

:-)


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 sie 2008, 21:41

Mistyk pisze:aby się uświęcać - a to już jest proces


3 Moj. 11:44
44. Albowiem Ja, Pan, jestem Bogiem waszym! Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty! Nie zanieczyszczajcie siebie samych żadnym płazem, który pełza po ziemi,
(BW)
3 Moj. 11:45
45. Bom Ja Pan, który was wyprowadziłem z ziemi egipskiej, aby być Bogiem waszym. Bądźcie więc świętymi, bom Ja jest święty.
(BW)
3 Moj. 19:2
2. Mów do całego zboru synów izraelskich i powiedz im: Świętymi bądźcie, bom Ja jest święty, Pan, Bóg wasz.
(BW)
3 Moj. 20:7
7. Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym,
(BW)
3 Moj. 20:25-27
25. Będziecie więc rozróżniali między zwierzętami czystymi a nieczystymi i między ptactwem nieczystym a czystym. Nie kalajcie siebie samych przez zwierzęta i ptactwo i przez wszystko, co pełza po ziemi, a co oddzieliłem, aby było dla was nieczyste.
26. Będziecie mi więc świętymi, bo Ja jestem święty, Ja, Pan, i oddzieliłem was od innych ludów, abyście byli moimi.
27. A jeżeli mężczyzna albo kobieta będą wywoływać duchy lub wróżyć, to poniosą śmierć. Ukamienują ich, krew ich spadnie na nich.
(BW)
3 Moj. 21:5-7
5. Nie będą strzygli głów swoich do goła ani boków swoich bród nie będą przycinali, ani też nie będą robić nacięć na swoim ciele.
6. Będą świętymi dla swojego Boga i nie będą znieważali imienia swego Boga, gdyż to oni składają ofiary ogniowe Panu, pokarm swojemu Bogu; będą więc świętymi.
7. Nie będą brać za żonę kobiety nierządnej ani zbezczeszczonej, także kobiety porzuconej przez mężą brać nie będą za żonę, gdyż każdy z nich jest święty dla swojego Boga.
(BW)
4 Moj. 15:39-41
39. Będziecie mieli te frędzle po to, abyście, gdy na nie spojrzycie, przypomnieli sobie wszystkie przykazania Pańskie, i abyście je pełnili, a nie dali się zwieść swoim sercom i swoim oczom, które was prowadzą do bałwochwalstwa,
40. Abyście pamiętali i wypełniali wszystkie moje przykazania, i byli świętymi Boga waszego.
41. Jam jest Pan, wasz Bóg, który was wywiodłem z ziemi egipskiej, aby być dla was Bogiem, Jam jest Pan, Bóg wasz.
(BW)
Rzym. 8:27-33
27. A Ten, który bada serca, wie, jaki jest zamysł Ducha, bo zgodnie z myślą Bożą wstawia się za świętymi.
28. A wiemy, że Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani.
29. Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci;
30. A których przeznaczył, tych i powołał, a których powołał, tych i usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych i uwielbił.
31. Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam?
32. On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego?
33. Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia.
(BW)
1 Kor. 6:1-4
1. Czy śmie ktoś z was, mając sprawę z drugim, procesować się przed niesprawiedliwymi, zamiast przed świętymi?
2. Czy nie wiecie, że święci świat sądzić będą? A jeśli wy świat sądzić będziecie, to czyż jesteście niegodni osądzać sprawy pomniejsze?
3. Czy nie wiecie, że aniołów sądzić będziemy? Cóż dopiero zwykłe sprawy życiowe?
4. Jeśli macie do osądzenia zwykłe sprawy życiowe, to czemu powołujecie na sędziów tych, którzy w zborze się nie liczą?
(BW)
2 Kor. 1:1
1. Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, wraz ze wszystkimi świętymi, którzy są w całej Achai:
(BW)
Efez. 3:18
18. Zdołali pojąć ze wszystkimi świętymi, jaka jest szerokość i długość, i wysokość, i głębokość,
(BW)
1 Tes. 3:12-13
12. Was zaś niech Pan napełni obficie miłością do siebie nawzajem i do wszystkich, miłością, jaką i my dla was żywimy,
13. Aby serca wasze były utwierdzone, bez nagany, w świętobliwości przed Bogiem i Ojcem naszym na przyjście pana naszego Jezusa Chrystusa, ze wszystkimi jego świętymi.
(BW)
1 Piotr. 1:14-22
14. Jako dzieci posłuszne nie kierujcie się pożądliwościami, jakie poprzednio wami władały w czasie nieświadomości waszej,
15. Lecz za przykładem świętego, który was powołał, sami też bądźcie świętymi we wszelkim postępowaniu waszym,
16. Ponieważ napisano: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.
17. A jeśli wzywacie jako Ojca tego, który bez względu na osobę sądzi każdego według uczynków jego, żyjcie w bojaźni przez czas pielgrzymowania waszego, i
18. Wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego,
19. Lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego.
20. Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was,
21. Którzy przez niego uwierzyliście w Boga, który go wzbudził z umarłych i dał mu chwałę, tak iż wiara wasza i nadzieja są w Bogu.
22. Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie ku nieobłudnej miłości bratniej, umiłujcie czystym sercem jedni drugich gorąco,
(BW)
Obj. 13:7
7. I dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich; dano mu też władzę nad wszystkimi plemionami i ludami, i językami, i narodami.
(BW)


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 06 sie 2008, 21:46

Wspaniały pokaz możliwości programu do wyszukiwania fraz biblijnych :-)


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 06 sie 2008, 21:46

Mam jeszcze kilka pytań - mam nadzieję, że rozumiesz - zaciekawiłeś mnie bardzo swoją decyzją bycia mnichem :)

Czy jako mnich postanowiłeś zachować celibat, czy jesteś żonatym mnichem?

Jesteś związany z jakimś kościołem/zborem, czy prowadzisz takie, że tak powiem, "pustelnicze" życie?

Jest Was więcej?

Swoją drogą ciekawa jest Twoja stopka:

"Zapomnieć wszego stworzenia,
Pamiętać na Stwórcę swego.
Strzec wewnętrznego skupienia
I kochać Umiłowanego"

Mam pytanie: jak to realizujesz? chodzi mi o "regułę zakonną", czy coś takiego?

Co masz na myśli, mówiąc "zapomnieć wszego stworzenia"? Bo przyznam, że brzmi to bardzo ascetycznie, zaś mało franciszkańsko. No i "strzec wewnętrznego skupienia". Jak to realizujesz?

Dziękuję za odpowiedzi :)

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 sie 2008, 21:55

Mistyk pisze:pokaz możliwości programu

ale dzieki temu - latwiej miec przed oczami kilka ciekawych miejsc
w ST uswiecenie - to bylo oddzielenie oparte na posluszenstwie Zakonowi
w NT uswiecenie jest skuteczne przez krew Jezusa (nazywa sie swietymi nawet Koryntczykow), 1Kor6 zbliza termin "swieci" wrecz do urzedu.

ciekawy jest ostatni z Objawienia 13:
obj13 pisze:dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich

czasowo - moze to juz teraz? dlaczego swietych da sie zwyciezac? czyz nie jest to opis obecnego czasu rowniez - letniosci laodycejskiej jaka panuje w moim zimnym sercu?


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 06 sie 2008, 21:55

Mnich w cywilu to przenośnia. Jestem chrześcijaninem-protestantem, który z powodu głodu Boga zainteresował się ascezą i mistycyzmem. Nie przestałem w związku z tym ani przez chwilę wierzyć we wszystkie biblijne prawdy, dotyczące zbawienia, ale doświadczenie duchowe nauczyło mnie, że wyrzeczenia, umartwianie spraw ciała Duchem i inne podobne praktyki bardzo zbliżają do Pana Jezusa. Mało się o tym uczy wśród protestantów, bo zaraz pojawia się zarzut "mistycyzmu", "zwiedzenia", "zakonności" i podobne.

Cytat pochodzi od Jana od Krzyża, który oczywiście w oczach protestantów jest zwodzicielem i szatańskim pomiotem ;-) Czytuję też Mertona, ojców pustyni, Tomasza a Kempis i jeszcze paru diabolicznych autorów. Codziennie również czytam Biblię i ci w/w okultyści nie wpłynęli ani na jotę na pojmowanie zbawienia, które jest z łaski przez wiarę, na wielkość Osoby Pana Jezusa i dzieła Golgoty :-) Więcej, grzech w moim życiu od dłuższego czasu osłabł, bliskość Jezusa jest wręcz odczuwalna, modlę się tak wiele, jak w życiu się nie modliłem... Ale czytam katolickich zwodzicieli, więc przed współbraćmi raczej się z tym kryję :lol:


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 06 sie 2008, 21:59

chrzescijanin pisze:
Mistyk pisze:pokaz możliwości programu

ale dzieki temu - latwiej miec przed oczami kilka ciekawych miejsc
w ST uswiecenie - to bylo oddzielenie oparte na posluszenstwie Zakonowi
w NT uswiecenie jest skuteczne przez krew Jezusa (nazywa sie swietymi nawet Koryntczykow), 1Kor6 zbliza termin "swieci" wrecz do urzedu.

ciekawy jest ostatni z Objawienia 13:
obj13 pisze:dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich

czasowo - moze to juz teraz? dlaczego swietych da sie zwyciezac? czyz nie jest to opis obecnego czasu rowniez - letniosci laodycejskiej jaka panuje w moim zimnym sercu?


Oj Panie Grzegorzu, zna Pan doskonale naukę Darb'yego, Kelly'ego, Scofield'a i innych protestantów, którzy rozróżniają stan i stanowisko wierzącego. Stan przed Bogiem, na skutek uświęcającej mocy krwi Pana Jezusa jest doskonały, stanowisko niestety jest zmienne. Więc niech Pan, Panie Grzegorzu, nie łapie mnie za słowa i nie stwarza sytuacji rzekomego niezrozumienia ;-)

Wzrost w życiu chrześcijanina to normalny proces i można go nazwać uświęceniem, można nazwać wzrostem czy jeszcze jakimś innym, biblijnym słowem. Wzrost daje Bóg, jest on z łaski, ale Bóg nie działa na ludzi jak na marionetki, ale zachęca ich w Biblii do życia coraz bardziej oddanego Jemu.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 sie 2008, 22:07

Mistyk pisze:więc przed współbraćmi raczej się z tym kryję

No nie przed wszystkimi :-)
poza tym - kto by ich nie czytywal, chocby po to aby wyrobic sobie zdanie

Mistyk pisze:Mało się o tym uczy wśród protestantów

zalezy gdzie ucho przylozyc - sa tez przeciez zakony protestanckie - chocby Basilea Schlink byla z zenskiego takiego zakonu a wspolpracowala z meskim - tez protestanckim - zakonem.

W polskiej literaturze jest niewiele, bardzo niewiele ksiazek protestanckich o takim zabarwieniu - ale w angielskim dosc sporo. Zarowno z 17, 18 i 19 wieku jak i teraz z 20 i 21.
W zasadzie purytanizm dosc duzo o tym pisal, z linkow polecam:
http://www.mountzion.org/literature.html
natomiast po polsku - polecam zasady duchowego wzrostu
http://www.czytelnia.jezus.pl/ksiazki/z ... rostu.html


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 06 sie 2008, 22:11

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź!

Zawsze sądziłem, że jeśli jakikolwiek protestant zdecyduje się na jakąś formę życia mniszego, to będzie to coś jak franciszkanizm - a więc radosne podejście do stworzenia i życia. Dlatego zaskoczony byłem czytając: "Zapomnieć wszego stworzenia" :) Bo to bardziej pasuje do ascezy w stylu Szymon Słupnik, niż w stylu Franciszek z Asyżu. A więc raczej asceza "ścisła".

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 sie 2008, 22:16

Eliasz pisze:"Zapomnieć wszego stworzenia"

to akurat bywalo i bywa praktykowane - w protestantyzmie i jest jak najbardziej Biblijne:
Osobiscie wiazalbym to z tym wierszem:
1 Kor. 7:29-31 pisze:29. A to powiadam, bracia, czas, który pozostał, jest krótki; dopóki jednak trwa, winni również ci, którzy mają żony, żyć tak, jakby ich nie mieli;
30. A ci, którzy płaczą, jakby nie płakali; a ci, którzy się weselą, jakby się nie weselili; a ci, którzy kupują, jakby nic nie posiadali;
31. A ci, którzy używają tego świata, jakby go nie używali; przemija bowiem kształt tego świata.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 06 sie 2008, 22:35

chrzescijanin pisze:to akurat bywalo i bywa praktykowane - w protestantyzmie i jest jak najbardziej Biblijne:


Zależy, jak te słowa zinterpretujesz. Mnie się skojarzyły akurat z czym innym, a to ze skrajną ascezą, w stylu Aleksy Boży. Ten też chciał zapomnieć o świecie. Zwiał w dniu ślubu i popłynął do Palestyny, żeby zostać żebrakiem. No nie wiem, czy to się Bogu podobało. Miałbym wątpliwości. Z resztą, nie uważam, jakoby werset, do którego odsyłasz mówił o tego typu skrajnych praktykach. No, ale fakt: te słowa Jana od Krzyża można interpretować inaczej. Franciszek z Asyżu w każdym razie od świata nie uciekał :)

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 06 sie 2008, 22:40

Ciekawe jest to, że Paweł po swoim nawróceniu przez lata mieszkał w osamotnieniu ażeby później zostać najaktywniejszym apostołem ewangelii. Coś w tym pustelnictwie musi być.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 sie 2008, 22:49

Puritan pisze:przez lata mieszkał w osamotnieniu

nie calkowitym - wszak przebywal z Panem Jezusem :-)
Puritan pisze:ażeby później zostać najaktywniejszym apostołem ewangelii

i mając żonę, żył tak, jakby jej nie miał
często płacząc, żył jakby nie płakał; często się weseląc, jakby się nie weselił; sprzedając i kupując, jakby nic nie posiadał
i pamiętając na słowa Jezusa, że bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2

Wróć do „Przedstaw się”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości